Ankara Anlaşması ile İngiltere’ye Geldikten Sonra Yapılacaklar

Ankara Anlaşması başvurunu yaptın ve heyecanlı bir bekleyişten sonra güzel haberi aldın, vize başvurun kabul edildi! Peki şimdi ne yapacaksın?

Vize aldığında yaptığın şey vizene bakıp bakıp gülümsemektir. Oldukça mutluluk verici bir dönemdir. Bu birkaç gün sürer ve sonrasında İngiltere’ye gitme ve yapılacak ilk işleri halletme telaşı başlar.

Peki vize aldıktan sonra yapılması gerekenler neler? Bu yazımda bunları tek tek anlatıyorum, kulak ver, iyi dinle.

Vize başvurun kabul edildiğinde pasaportuna yapıştırılan vize belgesindeki vize 1 ay süreli geçici vizedir. Bu geçici vize İngiltere’ye giriş yapmanı sağlar, süresi dediğim gibi sadece bir aydır. İngilizce’de buna vignette visa denir.

Ankara Anlaşması Vizesi ilk etapta bir yıldır fakat bu bir yıllık vizeyi İngiltere’ye bu 1 aylık geçici vize ile giriş yapmalı ve onaylatmalısın. Bu onaylatma ayrıca bir işlem gerektirmez. Biletini alır, İngiltere’ye geçici vizenle gelirsin. Sonraki adım İngiltere Vize Ofisi’nin sana verdiği 1 yıllık vizeye sahip olduğuna dair belgeyi alıp bununla ve vize başvurun sırasında BRP kartını alacağını belirttiğin Post Office’e gitmektir. Buraya pasaportun, vize ofisinden gelen BRP ile ilgili eposta ve 1 yıllık vize aldığını belirten İngiltere Vize Ofisi (Home Office) belgesidir.

İngiltere’ye girişten sonra yapılması gerekenler, en az vize başvurusu kadar önemlidir. Zira senin artık resmi olarak İngiltere’de yaşayacağını ve çalışacağını teyit etmen gerektiğinden, İngiltere’ye ayak bastıktan sonra bu işlemleri yapmalısın.

BRP (Biometric Residence Permit) Kartını Alma

İngiltere’ye gittiğinde ilk iş içinde biometrik bilgilerin bulunduğu oturum kartını almaktır. Başvuru sırasında, BRP kartını nereden alacağına dair bölge seçimi yapıyorsun. Başvurun onaylandığında sana verilen yazılı belgede bu kartı hangi postaneden teslim alacağın yazılıdır. Geldiğinde ilk iş bu Post Office yani postaneye gidip BRP kartını almak. BRP kartını aldıktan sonra bir aylık geçici vizeye ihtiyacın kalmaz ve artık İngiltere’ye giriş çıkışlarda BRP kartını gösterirsin.

BRP kartı, İngiltere’de 6 aydan fazla kalacak kişiler için düzenlenen bir kimlik kartıdır. BRP kartını aldığında mutlaka üzerindeki bilgileri kontrol et ve bir yanlışlık olmadığından emin ol. Bazen bu kartta yazan bilgilerde yanlışlık olabiliyor ve eğer bunu farketmezsen sonrasında tüm resmi işlemlerde başına ciddi işler açılıyor. Eğer bir yanlışlık varsa bunu kartı alır almaz fark etmek ve hemen harekete geçmek en iyisi!

BRP kartında yer alan bilgiler aşağıdaki gibidir:

  • İsim, soy isim, doğum yeri ve tarihi
  • Parmak izi bilgileri ve biometrik fotoğraf
  • Vize bilgileri ve oturum şartları
  • Sağlık vb. gibi kamu hizmetlerinin vize sahibi için geçerli olup olmadığı

BRP Kartı Örneği – Ankara Anlaşması için farklı veriler yer alır.

Polis Kaydı

Eğer pasaportuna yapıştırılan vize belgesinde İngilizce olarak 7 gün içinde polis kaydı yaptırılmalı şeklinde bir ibare varsa İngiltere’ye giriş yaptıktan sonra polis merkezine giderek kayıt yaptırman gerekir. Bu ibare Türk vatandaşlarının hemen hemen hepsinin vizesinde yer alır. İngiltere’ye giriş yaptıktan itibaren 1 hafta içinde polis kaydını yapmalısın.

Eğer Londra dışında bir yerde kalıyorsan yerel polis karakoluna giderek kayıt yaptırman mümkün. Ancak Londra’da yaşıyorsan ilk polis kaydını kesin olarak Overseas Visitors Records Office (OVRO) isimli polis kaydı ofisine giderek yapman gerekiyor. İlk polis kaydını burada yaptıktan sonra eğer taşınırsan ve dolayısıyla adresin değişirse sonraki polis kayıtları için tekrar buraya gitmene gerek kalmaz. Yeni adresindeki polis kaydını yaşadığın mahalledeki en yakın polis merkezine giderek yapabilirsin.

Overseas Visitors Records Office (OVRO) isimli merkezin adresi:

Overseas Visitors Records Office (OVRO)
323 Borough High Street
London
SE1 1JL

Bu adresin yer aldığı gov.uk sayfasına bu linkten ulaşabilirsin. Sayfanın tam adresi:

https://www.gov.uk/register-with-the-police/where-to-register

Gitmeden önce merkezin açık olduğu gün ve saatlere bak. Bu merkez hafta içi bir gün kapalıdır. Çalışma saatlerine bu linkten bakabilirsin, linkin tam adresi şu:

https://www.met.police.uk/advice-and-information/registering-as-an-overseas-visitor/planning-your-visit-to-ovro/

Londra’da yaşıyorsan ilk polis kaydı için gitmeden önce pdf formatinda online olarak İngiltere Polis Teşkilatı’nın resmi sitesi olan met.police.uk’den indirip çıktısını alıp doldurmalısın. Bu formu şu sayfadaki Registration Pro Forma isimli linkten indirebilirsin. Bu linke şurayı tıklayarak ulaşabilirsin.

Burda formun hem ismini hem de linkini verdim. Eğer olur da link değişir ya da başka bir linke taşınırsa formu bu isimle met.police.uk’den aratıp indirebilirsin.

Bu formla ilgili önemli birşeyi belirtmeliyim. Eğer İngiltere’ye gelip 1-2 gün bir yerde sonra başka yerde kalırsan bu formu yeni kalacağın yerin adresine göre yeniden doldurmalısın!

Polis kaydı ile ilgili tüm bilgilere İngiltere Devleti’nin web sitesi gov.uk’deki polis kaydı sayfasından ulaşabilirsin. Bu sayfanın adresi şu şekilde:

https://www.gov.uk/register-with-the-police

Londra Yabancıların Polis Kaydı Merkezi (OVRO) ile ilgili bir sürü şehir efsanesi ve kulaktan dolma bilgi var. Bunlara kulak asma zira çoğu atmasyon. İnsanlar İngiltere’ye yeni gelmiş olmanın heyecanı ve acemiliği ile burda bir takım şeyler yaşıyorlar ve bunları abartıyorlar. Halbuki bu merkezde olan biten İngiltere’de herhangi bir devlet dairesinde olan neyse o. Memur her yerde memur ve İngiltere’de memurlar kime denk gelirsen ona göre. Hintli memura denk geldiysen kıraldan fazla kıralcıdır dolayısıyla artislik yapar. Siyahi memurlar da genellikle böyle. Fakat bu tüm Hintli ve Siyahi memurların böyle olduğu anlamına gelmez.

Bir de eğer polis kaydı zamanını yani 7 günü geçirdi isen burdaki memurlar bu süreyi bir daha geçirmeyesin diye seni biraz korkutuyorlar, hafiften fırça atan bir tavır takınıyorlar. Bunu yaparken de iyi niyetli olanları bu süreyi bir daha geçirip te başına bir iş gelmesin diye yapıyorlar.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  İsveç Mi Döver İngiltere Mi? Biri İsveç'te Biri İngiltere'de Yaşayan İki Gurbetçi Kapışıyor!

Ben polis kaydına gittiğimde altın kolyeli, yakası bağrı açık tam bir İngiliz polis memuruna denk geldim ve adam hem çok kibardı hem de biraz muhabbet edip lak lak yaptık, kaydımı yapıp çıktım.

Özetle diyeceğim o ki, sen kibar ve sakin olursan hiçbir sorun yaşamazsın.

İlk polis kaydı ücretli ve ücreti 37 sterlin. Onun için sana verilen polis kaydı kağıdını sakın kaybetme yoksa tekrar bu merkeze gidip yine kayıt yaptırıp tekrar ücret ödersin. Bu kağıdı sonraki polis kayıtlarında da yıllarca kullanacaksın. Adresin değiştiğinde 7 gün içinde yaşadığın yerdeki polis merkezine gidip kayıt yaptırdığında kaydın bu kağıda işlenecek.

Polis kaydı için giderken yanına pasaporta uygun boyutta fotoğraf almayı unutma. Unutursan ya da fotoğrafın yoksa hemen her yerde olan photo boot’lara girip hemen fotoğraf çekebilir ve onları kullanabilirsin.

NINo (National Insurance Number) Başvurusu

Kısaca NINo, NIN ya da NI (National Insurance Number) olarak söylenen sigorta numarasının alınması şart. Bu numara işe başladığında ya da kendi işine sahipsen vergi öderken gerekli. Ayrıca İngiltere’de sisteme dahil olabilmen için önem arzeden birşey. Mutlaka başvuru yapmalı ve almalısın.

NINo’nun nasıl alınacağını blogumdaki bu konudaki yazılarımda detaylıca kapsamlı bir şekilde anlattım. Bu yazılardan İngiltere’de NINo – National Insurance Number Nasıl Alınır? başlıklı yazımı mutlaka okumalısın.

Bazı durumlarda BRP kartının arka yüzünde NIN yazılı olarak gelmektedir. Bu durumda herhangi bir şekilde tekrar başvuru yapılmasına gerek yoktur.

Eğer eşin ya da çocukların senin vizen üzerinden dependant vizesi aldı ise bu numarayı nasıl alacaklarını İngiltere Ankara Anlaşması Vizesinde Dependant NINo Nasıl Alınır? başlıklı yazımda anlattım, bu yazıma burdan ulaşabilirsin.

NINo olmadan işe başlayabilirsin fakat bu geçici bir durumdur. Mutlaka NINo almalısın. NINo olmadan işe başlamaya dair yazıma burdan ulaşabilirsin.

Burada dikkat edilmesi gereken konu; NIN başvurusu yaparken telefonda vereceğiniz adresin devamlı olarak kalacağınız adres olmasıdır. Zira otelde veya geçici olarak bir adreste kalıp, ilgili adrese teslim edilmek üzere yollanan formun, bireylere ulaşmaması gibi durumlarla karşılaşması mümkün olacaktır.

Konuyla ilgili detaylı bilgiye https://www.gov.uk/apply-national-insurance-number adresinden ulaşabilirsiniz.

Ayrıca bu numaranın nasıl alınacağına dair detaylı bilgiyi bu yazımızda da bulabilirsiniz.

Hangi Muhasebeci ile Çalışacağına Karar Verme

İngiltere’ye Ankara Anlaşması ile geldiğin için bir şirket kurmalısın. Eğer yaptığın iş küçük bir işletme ile yapılabilecek boyutta ise ki genelde en azından ilk birkaç yıl için öyledir, bu durumda şahıs şirketi kurabilirsin. Fakat işin limited şirket kurmayı gerektiriyorsa bir limited şirket kurmalısın.

Örneğin birçok bilişim ve yazılım uzmanı limited şirket kurar çünkü bilişim ve yazılım alanında kontratlı iş yapacaksan müşterin olacak firmalar senden mutlaka limited şirketin olmasını bekler.

Peki muhasebeciyi nerden bulacaksın ve hangi muhasebeci ile çalışacaksın? İnsanlar genelde tanıdıklarının çalıştığı muhasebeci ile çalışır, genelde de Türkçe bilen muhasebeci seçerler. Bu normaldir.

Dikkat etmen gereken İngiltere’ye yeni geldin diye her duyduğuna inanmamak. İngiltere’deki Türkler iyi sallar, çok güzel şehir efsanesi üretir ve Türkçe konuşan muhasebecilerin bir kısmı senin acemiliğini kullanarak seni kandırmak ister ve kandırır da. Bunlara çok dikkat et ve şirketinle ilgili tüm kayıtları bizzat kendin düzenli olarak dikkatlice kontrol et ve bunları sormaktan çekinme.

Muhasebecin yok olmaz, o belgeyi veremem, bunu bu şekilde yapamam felan derse bunları başka muhasebecilere sor ve internetten de araştır.

Neticede iş yapmanın ve muhasebe tutmanın mantığı dünyanın her yerinde aynıdır. Mevzuat, uygulamalar ve iş yapma kültürü değişebilir ama bu konudaki hesap kitap işleri İtalyan matematikçi Luca Pacioli’nin çift taraflı muhasebe kayıt sistemini icad ettiği ve bu sistemin yaygınlaşmaya başladığı 1500’lü yılların başlarından itibaren aynıdır.

Aylık muhasebe ücretleri 60-100 sterlin arasındadır. Şirket türü ve verilen hizmetin içeriğine göre değişir. Bazı muhasebeciler company formation adı verilen şirket kurulumdan 200-250 sterlin kadar bir para alır, bazıları almaz. Şirketini sen kendin de internetteki company formation siteleri ile 30-40 sterline kurabilirsin.

Muhasebeci konusunda dikkat etmen gereken şeylerin başında çalışacağın muhasebecinin dürüst olmasıdır. Muhasebe ve finans işleri bu işin doğası gereği karmaşıktır. Sen her detayı hem bilemezsin hem de bu konuda çok şey bilsen bile herşeyi kendin takip edemezsin. Bir yandan işe güce bakıp bir yandan da bunlarla uğraşmak muhasebeci hizmeti almadan imkansızdır.

Bu karmaşıklıkta seni bilerek ya da bilmeyerek yanlış yönlendirmeyecek bir muhasebeci ile çalışman gerekir. Seni her zaman doğru bilgilendirmeli ve doğru yönlendirmelidir.

Ankara Anlaşması Vizesi ile ilgili çok fazla şehir efsanesi dönüyor. İnsanlar bilir-bilmez birçok şey söylüyor. Buna muhasebe işlemleri de dahil. Örneğin vize uzatma sırasında bir sürü yanlış bilgi dolaşıyor. Dürüst ve işini iyi yapan bir muhasebeci ile çalışman bu açıdan da çok önemli.

Blogum vasıtası ile bana bu konuda çok soru geliyor. Hangi muhasebeci ile çalışmam gerekiyor diye soruluyor. Benim çalıştığım muhasebeci bir İngiliz muhasebe şirketi . Sistemleri web tabanlı bir yazılım ve ben herşeyi bu web tabanlı sisteme login olup görebiliyorum ve ordan fatura kesebiliyorum, masraflarımı ve diğer kayıtlarımı girebiliyorum.

Grafik halinde gelir, kar ve ne kadar vergi ödemem gerektiğini de görebiliyorum. Bir soru sorduğumda aynı gün içerisinde detaylı cevap dönüyorlar ve herşeyi yasalara uygun şekilde yapıyorlar. Tüm yazışmalar İngilizce.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  Herkes İngiltere Ankara Anlaşması Uzmanı

Şirket Kurma

Yukarda anlattığım gibi şirket kurulumunu çalışmaya karar verdiğin muhasebeci ya da sen kendin yapabilirsin. Şirket kurulumu için İngiltere Devleti’nin web sitesi gov.uk’de bir sayfa var, sayfaya şu adresten ulaşıp şirket kurulumunu kendin yapabilirsin:

https://www.gov.uk/register-a-company-online

Şirketini İngiltere’ye gider gitmez vakit kaybetmeden kurarken iş, proje ve müşteri ararken çok rahat edersin. İngiltere’de özellikle Londra’da iş hayatı hızlı ve rekabetçidir. Dolayısıyla iş, proje ya da müşteri bulduğunda şirketimi henüz kurmadım gibi bir cevap o müşteriyi direk kaybetmene yol açar. Şirketini kurup öyle başlaman en doğrusudur.

Ayrıca bu konu ilk yılın sonunda yapacağın vize uzatma başvurusu için de çok önemlidir. Eğer şirket kurmayı geciktirirsen İngiltere Vize Ofisi (Home Office) bu durumu sorgular ve şüpheli ya da yanlış birşey görürse uzatma başvurunu ya reddeder ya da üç sene yerine bir sene uzatma verir, bu da seni sıkıntıya sokar.

Sole Trader ya da Limited Company yani Şahıs İşletmesi ya da Limited Şirket türlerinden hangi tür şirket kuracağına dair İngiltere’de Şirket Türleri ve Hangi Tür Şirket Kurmalı? başlıklı yazıma burdan ulaşabilirsin.

Şirketin İçin Alana Adı Alıp Web Sitesi Açma

Bu kısım bazen atlanabiliyor ama çok önemlidir. Bir alan adı ve web hosting yani web sitesi bulundurma hizmeti almak hem zor değildir hem de çok bir masrafı olmaz.

Web sitesi Linkedin profiline, CV’ne, recruitment sitelerindeki profillerine ve kartvizitine yazabilmen için gereklidir. Şirketine ait web sitesinde verdiğin servislere ve daha önce yaptığın işlere yer verebilirsin. Bu sayede sana iş ve proje verecek firmalar verdiğin hizmetleri, yaptığın işleri ve sana nasıl ulaşacaklarını burdan görebilir ve seninle temasa geçebilirler.

Ayrıca google aramalarında da çıkar ve verdiğin hizmetleri tanıtabilirsin.

Şirketine ait web sitesi açmak için alan adı ve hosting hizmeti için ben sana SiteGround firmasını öneririm. Hizmetleri ve servis kalitesi oldukça iyi.

Web sitesi kurmak ve içerik üretmek için WordPress yazılımını kullanabilirsin.

WordPress internetteki milyonlarca sitenin %20’sinde kullanılmak gibi bir rekora sahip. Yani internette görüp görebileceğin tüm sitelerin %20’si WordPress ile çalışıyor ve içeriklerini WordPress ile yayınlıyor.

WordPress ile site açma ve içerik yayınlama ile ilgili detaylı yazıma burdan ulaşabilirsin.

Kartvizit Bastırma

Bu da şirketine ait alan adı ve web sitesi açma gibi önemli bir konu. Gittiğin etkinliklerde, iş görüşmelerinde ve işle ilgili her türlü faaliyetinde tanıştığın kişilere şirketini ve kendini sonradan hatırlama imkanı verebilmek için kartvizit kullanmak iyi bir yöntemdir ve sana profosyonel bir görüntü verir.

Kartvizit bastırmak için oldukça kullanışlı bir online servis olan MOO servisini öneririm. Online hizmet veriyor ve çok çeşitli kartvizit tasarımları ve adede göre kartvizit paketleri var. Bu firma ayrıca sadece kartvizit hizmeti de vermiyor. Stickers, flyers, post cards, notebooks gibi her türlü basılı promosyon ve günlük kullanım malzemesi satışı da yapıyor. Ürün kataloğuna gözatmakta fayda var.

Banka Hesabı Açma

İngiltere’de kişisel banka hesabı açmakta pek zorlanmazsın. Monese, Monzo, vs. gibi bir sürü online banka mevcut. Ayrıca High Street Bank denilen geleneksel normal bankalarda da kişisel hesap açmak zor değil. Gelir gelmez örneğin Monese’den bir hesap açman ve bu hesaba ait kartınla harcama yapmaya başlaman çok işe yarar. Hem kredi skorun oluşmaya başlar hem de bu harcamaları şirket hesabı açarken gösterip şirket hesabı başvurunda kullanabilirsin.

UPDATE – 18/10/2018: Monese artık şirket hesabı hizmeti vermeye de başladı. Artık Monese’den sadece kişisel hesap değil, şirket hesabı da açtırabiliyorsun. Üstelik İngiltere’de olmana gerek yok. Eğer İngiltere’de Companies House’a kayıtlı bir şirketin varsa ya da kurarsan bu durumda Monese’de bu şirketin için hesap açtırabiliyorsun.

Monese hesabı açarken aşağıdaki kodu kullanırsan hesap açtığında ve hesabı kullanmaya başladığında 10 sterlin kazanırsın ve bu para hesabına otomatik yüklenir:

LZFG5272

Şirket hesabı açmak ise oldukça zor bir konu. Bazen çok kolay halledilirken bazen tam bir yumurta-tavuk ve yılan hikayesine dönüşüyor. Çünkü ev tutmadan yani kalıcı bir adrese sahip olmadan şirket hesabı açtıramıyorsun ki İngiltere’de ev tutmak başlı başına bir hadise.

Banka hesabı açma konusunu blogumdaki yazılarımda tüm detayları ile anlattım. Bu yazılarımı şu başlıkları tıklayarak okuyabilirsin:

İngiltere’de Banka Hesabı Nasıl Açılır?

İngiltere’de Şirket Banka Hesabı Olmadan İş Bulabilir Miyim?

Bu yazılarımı mutlaka okumalısın. Hem banka hesabı hem de iş ararken çok işine yarayacak bilgiler veriyorum.

Şirketin İçin Gereken Sigortalar – Public Liability Insurance

İngiltere’de yaptığın iş bir şekilde müşterilerin için risk içeriyorsa şirketine sigorta yaptırmalısın. Bu sayede müşterilerinin başına bir iş gelirse zararlarını bu sigortalar ile karşılayabilirler.

Türkiye gibi sistemin ve düzenin olmadığı ülkelerden gelenler için bu çok şaşırtıcı bir durumdur. İnsanlar bunun nedenini anlamakta zorlanır ama bu sigortalar gereklidir.

Örneğin bir boya-badana işin var. Müşterilerinden biri işin yarısında geldi son durumu görmek istedi ve geldiğinde yerdeki boya kalıntısına basıp düştü ve kolunu kırdı, bu durumda sen sorumlu olursun ve uğradığı zarar senin şirketinin sigortasından karşılanır.

Ya da bir yazılım şirketin var. Ürettiğin yazılım vadettiği işi yanlış bir şekilde yaptı ve bu sözleşmede yer alıyor. Bu durumda zararı tazmin etmek yine sana düşer ve bu zarar sigortadan tazmin edilebilir.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  İngiltere'de İlişkiler ve İngiliz Kadınını-Erkeğini Tanıma Kılavuzu

Bunlar sadece örnekler. İngiltere’de bu şirket sigortası konusu çok önemsenir.

Mali sorumluluk sigortası, İngiltere’deki adıyla Public Liability Insurance, vize uzatma (extension) işlemleri için de önem arzeder. Bu sigorta ile çalışma koşullarında ve şirketin sınırları içinde meydana gelen kazalar, müşterilerin gördüğü zararlar gibi durumlarda yasal masrafların karşılanması mümkündür.

Bu sigortalar hakkında bilgi ve fiyatları muhasebecinden alabileceğin gibi gov.uk’de ve internette de bulabilirsin.

Kalacak Yer Bulma ve Ev Kiralama

İngiltere’de ev bulma ve bulduğun evi tutabilme tam bir engelli koşu gibidir. Adeta bir hayat dersi gibidir. Her adımda zorluk ve masraf çıkar ve bazılarını İngiltere’ye geldiğine bin pişman eder.

Hatta İngilizler bile İngiltere’de kalacak yerini ayarladıysan ya da daha da iyisi bir ev tuttuysan helal sana – demek evini tuttun derler.

Özellikle Londra’da evler hem pahalı hem de bulması ve tutması zordur. Arz-talep dengesi inanılmaz hızlıdır. Onun için ev ararken ve tutarken hem dikkatli hem de sabırlı olmanı tavsiye ederim. Dikkatli olarak kazık yemekten korunursun, paranı üçkağıtçı emlakçı veya aracılara sakın kaptırma, herşeyi kağıt-kürek ile sözleşmeli olarak resmiyete dökerek hallet.

Ev kiralamak için OpenRent servisini tavsiye ederim. Oldukça faydalı bir ev kiralama servisi. Hem kendi servisleri hem de diğer büyük ev kiralama servisleri ile entegrasyonları vasıtasıyla hizmet veriyor. Evleri burdan arayıp detaylarına bakabilirsin. İşlemler online gerçekleştiği için ve herşey kayıtlı olduğu için emlakçılar tarafından dolandırılma riskini en aza indiriyor.

Sabır ise yeni geldiğin bir ülkede daha kalıcı bir kalacak yerin yokken yaşayacağın sorunlara dayanmada en gerekli şeydir. İşlerin zamanla yoluna gireceğini düşün ve meseleye bu süreç herkesin yaşadığı bir süreç ve bunlar da gelip geçecek diye bak. Bunu bir öğrenme süreci olarak gör. Bu sayede moral ve motivasyonunu yüksek tutabilirsin!

İngiltere’de kalacak yer, ev, oda, hostel ve otellerle ile ilgili detaylı ve kapsamlı bilgi verdiğim yazımı burdan ya da aşağıdaki linkten okuyabilirsin;

İngiltere’de Kalacak Yer Hakkında Herşey

Aile Hekimine Kaydolma

İngiltere’de sağlık hizmetleri herkes için ücretsizdir. Bunun için oturum izni ya da İngiltere Vatandaşlığı şartı aranmaz. Buraya öğrenci vizesi, Ankara Anlaşması vizesi, sponsorlu vize, vs. ne ile gelirsen gel, sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanırsın.

Gelir gelmez yapman gerekenlerden biri de aile hekimine kaydolmaktır. Yaşadığın yerdeki en yakın aile hekimine yani İngiltere’deki söylenişi ile GP’ye gidip kayıt yaptırman gerekir. (GP: General Practitioner)

Aile hekimine kaydolmak şarttır zira aile hekimine gitmeden hastaneye -acil durumlar dışında- gidemezsin. Eğer sağlık durumun hastaneye gitmeyi gerektirecek birşey ise önce aile hekimine gitmeli ve ordan sevk almalısın.

İngiltere’de aile hekimleri düzgündür, düzgün hizmet verirler. Hastalandığında telefonla ya da şahsen randevu alarak gidersin ve doktor senin durumuna göre ya aile hekimliği çerçevesinde çözüm bulur ya da seni hastaneye sevkeder. Bu tamamen sağlık sorununun ne olduğuna bağlı.

Ayrıca aile Hekimi seninle hastane arasında köprü görevi de görür. Hastanede yapılan teşhis, muayene, vs. gibi şeylerle ilgili sana yazılı mektuplar gönderilir. Bunlar önce aile hekimine gelir, ordan sana gönderilir.

İngiltere’de aile hekimi ve hastaneler hizmet kalitesini korumak amacı ile buralara işin düştüğünde sonrasında sana yazılı mektup gönderir ve yapılan teşhis, tanı, tahlil ve tedavi hakkında bilgi verirler.

Aile hekimine kaydolmak için google’da “How to register with a GP practice” yazarak arama yaptığında İngiltere Ulusal Sağlık Sistemi’nin yani NHS’nin bu konudaki sayfasını bulabilirsin. Sayfanın tam linkini şurda veriyorum fakat olur da link değişirse dediğim gibi bu cümle ya da benzeri ile google’da aratarak bulabilirsin. Burda aile hekimine kaydolmak için yapmak gerekenleri detaylıca anlatıyor.

Burda bahsedilen önemli şeylerden bir tanesi de Find GP services sayfasına link vermesi. Bu sayfanın linki şurda. Bu linkteki sayfadan kaldığın yerin posta kodunu yazıp sana en yakın aile hekimini buluyorsun ve oraya gidip bir form doldurup aile hekimine kaydoluyorsun. Bu formda genel bilgiler var ve zaten formu doldururken sana ordaki görevliler yardımcı oluyor. Birşey sormaktan çekinme zira işleri bu ve baya yardım ediyorlar.

Aile hekimine kaydolduktan sonra artık İngiltere’de sağlık sistemine kayıtlısın. Sen ya da aile fertlerin bu aile hekiminden hizmet alıyor. Eğer aile hekimliğine aşan bir sağlık konusu varsa gerek görürlerse hastaneye sevkediyorlar ama sağlıkla ilgili konularda ilk bağlantı noktan burası. Direk hastaneye acil durumlar dışında almazlar.

İngiltere Ulusal Sağlık Sistemi (NHS) ile ilgili yazdığım yazıyı burayı tıklayarak okuyabilirsin.

Türkiye’deki Adresini İngiltere’ye Aldırma

İngiltere’ye gelip sonra kalacak yeri hallettikten sonra konsolosluktan randevu alıp yeni adresini beyan etmen gerekir. Bunu 20 gün içinde yapmalısın, aksi takdirde 9 sterlin cezası var. Eğer 20 gün içinde adres güncellemesi yapmazsan 9 sterlin ödemek zorundasın.

Konu sadece ceza ödemek ya da ödememek değil. Adresini bir an önce güncellemelisin zira eğer adresini güncellemezsen Türkiye’deki adresine gelecek tebligat, bildirim, ekstre vs. gibi şeylerden sorumlu olmaya devam edersin. Adresini güncellersen 1 gün içinde hemen eDevlet’te aktif olur ve yeni adresini tüm kurum ve kuruluşlar İngiltere’deki adresin olarak görür ve yasal adresin artık bu adres olarak kabul edilir.

Adres beyanı ve diğer tüm işlemler için raqndevuyu şu adresteki web sitesinden alabilirsin:

https://www.konsolosluk.gov.tr/

Londra’daki konsolosluğun adresi:

Rutland Lodge Rutland Gardens,Knightsbridge, SW7 1BW, London

şeklinde. Hyde Park’tan yürüme mesafesinde dolayısıyla metro ile gidip Hyde Park Corner durağında inip buraya yürüyebilirsin.

Bu yazıyı beğendin mi?
mehmetc.com eposta listesine katıl, yeni yazı ve duyurulardan haberdar ol!
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )