Ankara Anlaşması Vize Uzatma Başvurusu Nasıl Yapılır?

Evet, gün geldi çattı. İngiltere’nin size verdiği 1 yıllık vizenin sonuna geldiniz. 1 yıl çok hızlı geçti. Hem kısa bir süre hem de geldiniz, ev buldunuz, iş buldunuz, yerleştiniz, vs. derken onca telaşın içinde 1 yılın nasıl geçtiğini anlamadınız ve vizenizin bitmesine 1 ay ya da daha az bir süre var.

Artık uzatma başvurunu yapmak durumundasınız. Vizeyi aldığınızda birinci dönüm noktasındaydınız, şimdi ikinci dönüm noktasındasınız. Hem vize hem de uzatma hayatınızın akışını ciddi anlamda etkileyen şeylerden.

Peki uzatma başvurusunu nasıl yapacaksınız? Başvuruda neler olmalı? 1 yıl içinde ne kadar gelir elde etmeniz gerekiyordu? Başvuruda hangi belgeleri sunmalısınız? Başvuru sırasında vergi çıkmadı ise bu bir engel teşkil eder mi?

Ben İngiltere’ye Ankara Anlaşması ile geçtiğimiz yıl yani 2017 Nisan’da geldim. 1 yıl dolmaya yakın 26 Mart 2018’de vize uzatma dosyamı Home Office’e gönderip başvurumu yaptım. Aradan 3 ay geçti ve vize uzatma başvurum sonuçlandı.

İlk zamanlar akşam işten eve geldiğimde gelen postalara heyecanla bakıyordum ama bu sadece 1 ay kadar sürdü ki zaten 1 ayda vize uzatma başvurusu cevabı gelmez. Ama insan yine de heyecanlanıyor. Kolay değil, İngiltere’de 1 yılı devirmişim ve vize uzatma başvurumun sonucuna göre 1 yıl ya da 3 yıl vize sorunu olmadan İngiltere’de kalacağım.

Sonra araya iş, hayat, hobiler, arkadaşlar, Londra’daki yaşamın kendine özgü şeyleri girince vize uzatma başvurumu unuttum. Arada eşimle konuşuyorduk ve 1-2 aya gelir diyorduk ama çok üstünde durmaz olduk.

Bir de Londra’da yaz mevsimi şahanedir. Akdeniz ülkelerindeki gibi çok sıcak olmaz ama hava hem güneşli hem de çok güzel olur. Yazın Londra’ harikadır. Ben ve eşim de yazın tadını çıkardık ki bu yazıyı yazdığım bugün -15 Haziran 2018- Londra’da yaz tüm güzelliği ile devam ediyor.

Günler çok uzun ve adeta 1 gün içinde 2 gü yaşıyor gibiyim. İşten eve akşam 6-7 arası geliyorum, akşam saat 21:30’a kadar hava kararmıyor. Bazen biraz daha geç. İşten geldikten sonra 1 gün daha varmış gibi oluyor.

Yaz döneminde gelen giden de baya oluyor. Geçen hafta bir İspanyol arkadaşımız Madrid’den geldi. Gelirken yanında küçük oğlu 5 yaşındaki Roke’yi de getirdi. Evde bir curcuna, bir gevezelik, bir gezme-tozma, bir kendimizi Londra’nın parklarına bahçelerine atma felan derken vize uzatma başvurumuzu tamamen unuttum.

Unuttuğum çok ta iyi oldu ki ben zaten bir sürece girdiğimde zihnimi başka yere kanalize ederim, etmek isterim. Süreç sonlanana kadar konu kapanmıştır, düşünmek istemem. Dalgama bakmak isterim ve bakarım da.

Mesela geçen sene yani 2017’nin Nisan ayında Türkiye’den vize başvurusu yaptığımda da böyle yapmıştım. Hobilerime, arkadaşlarıma, gezme tozmaya, bloğuma vs. zaman ayırmıştım. Vizeyi düşünmemiştim ve vize geldiğinde adeta bir sürpriz gibi olmuştu.

Vize uzatma da öyle oldu. 5 Temmuz günü eşim whatsapptan mesaj attı. O günlerde Madrid’li arkadaşımız ve 5 yaşındaki küçük oğlu 1 haftalığına bizde oldukları için eşim işyerinden birkaç gün izin alıp onlarla takılıyordu. Eşimin whatsapp mesajında “Memo vize uzatma başvurumuzun sonucu geldi, açmadım, çok heyecanlıyım, seni bekleyeceğim” yazıyordu. Ben de cevaben “beni whatsapptan videolu ara, birlikte açalım” dedim.

İşyerinde mutfağa gittim ve whatsapptan videolu görüşerek başvuru sonucunun olduğu zarfı açtık. Eşim zarfı açıp sonucu yazan belgeyi okudu ve bir çığlık kopardı! Vizemiz uzatılmıştı. 3 yıl uzatma almıştık!

Ben “tebrik ederim, haydi hayırlı olsun, bundan sonra artık 3 sene vizeyle işimiz yok, daha rahatız” dedim ve eşimi kutladım. O da beni kutladı ve “Hem ilk vizeyi alma, hem İngiltere’de ilk yılımızda İngiltere’ye tutunma hem de vize uzatma sürecindeki emeklerin için teşekkür ederim” dedi. Ama aslında sadece ben emek etmedim, herşeyi birlikte yaptık. Vize başvurumuzu ve sonrasında vize uzatma başvurumuzu hatırlıyorum da, ikimiz baya emek vermiştik.

Böylesine güzel bir kadından bu teşekkürü alınca vize uzatma sevincim ikiye katlandı, içimi bir mutluluk kapladı.

Sonra akşam eve gittim. Vize uzatma başvuru evraklarını tekrar inceledim. Artık 3 yıllık vizemiz vardı. 2021 yılının Nisan ayına kadar bir daha vizeyle işimiz olmayacak. Konu kapandı. Biz artık Londra’ya, sosyal hayatımıza, gezme-tozmaya ve işlere odaklanacağız.

Bu yazıda vize uzatma başvurumuzda edindiğimiz tecrübeleri anlatacağım. Biz hem vize hem de vize uzatma sürecinde danışmanlık almadık. Eğer danışmanlık almadan ilerliyorsanız bu yazıda anlattıklarım işinize yarayabilir. Hatta danışmanlık alıyor olsanız bile burda anlattığım tecrübelerimi dikkate almak yine işinize yarayabilir.

Umarım siz de 3 sene uzatma alır ve İngiltere’ye daha bir sağlam yerleşirsiniz.

Vize Uzatma Başvurusu Nereye Yapılıyor?

Vize başvuru evraklarınızı Home Office’e yani İngiltere Vize Ofisi’ne göndermeniz gerekiyor. Adres şu şekilde:

Home Office Turkish IAU PO BOX 3468 SHEFFIELD S3 8WA

Siz yine de adresi Home Office’in sitesinden kontrol edin. Değişiklik olursa haberiniz olsun.

Vize evraklarınızı Post Office’ten alacağınız kargo zarfına koyup bu adrese gönderin. Ben gönderiyi special delivery yani hem hızlı hem de garantili olarak yaptık. Buna 17 sterlin ödedim ama bu para çok görünmesin. Böylesine önemli evraklar özel gönderi olarak gönderilmeyi hakediyor.

Gönderdiğiniz evrakları koyduğunuz special delivery zarfına aynı zarftan bir tane koymayı unutmayın. Vize uzatma başvurunuzun cevabını bu zarfa koyup gönderecekler ve geri istediğiniz evrakları da bu zarfta gönderecekler.

17 sterlin içinde hem gönderi ücreti hem de Home Office’in size vize başvuru sonucunu ve evraklarını geri yollarken olan gönderinin ücreti var. Yani Home Office de size special delivery ile göndermiş oluyor.

Bunu Post Office’e gittiğinizde belirtirseniz sizi yönlendirirler ama siz mutlaka üzerine basa basa special delivery yapacağım diye belirtin ve evraklarınızın yanına koyacağınız zarfa alıcı adresi olarak kendi adresinizi yazın. Çünkü vize sonucu sizin belirttiğiniz adrese gelecek. Bu zarfa Post Office görevlisinin gereken miktarda pulu yapıştırdığından emin olun.

Post Office görevlisinden hem yaptığınız ödemenin hem de special delivery’nin takip fişlerini alın. Takip numaranızı gösterip kalemle işaretlerip size vermesini isteyin. Eğer bir aksilik olursa bu numara ile takip edersiniz.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  Londra'da Ulaşım Masrafından Nasıl Tasarruf Ederim?

Parmak İzini Ne Zaman Veriyorsunuz?

Ben başvuruyu gönderdikten 2 hafta kadar sonra eve parmak izi vermemiz gerektiğini belirten belge geldi. Bu belgelerde parmak izi alma yetkisi olan en yakın Post Office’e gidip parmak izi almanız isteniyor. Gelen belgeler içerisinde üzerinde QR kod olan bir kağıt var. Parmak izi verirken Post Office’teki görevliye bunu gösteriyorsunuz ve bunu okutarak parmak izi veriyorsunuz.

Post Office’te parmak iziniz alınıyor ve fotoğraflarınız çekiliyor. Bunu bir fotoğraf kabini içinde yapıyorlar. Bu işlemi Post Office görevlisi yapıyor. Size şu parmağınızı uzatın diyip sırayla belirttiği parmaklarınızın izini alıyor, yani cihaza okutuyor. Fotoğraf çekimi de aynı şekilde, karşıya bakın, başınızı eğin-kaldırın vs. diyip çekimi yapıyor.

Bu aşama 10 dakikalık bir işlem. Post Office’ler hafta sonu Cumartesi günleri öğleye kadar açık. Ama siz yine de gitmeden önce gideceğiniz Post Office’in çalışma saatlerine mutlaka bakın.

Size tavsiyem sabah erken gitmeniz olacaktır. Hem sıraya kalmaz beklemezsiniz hem de parmak izinizi alan ve fotoğrafınızı çeken cihaz arızalı ise başka Post Office’e gidecek zamanınız kalır. Biz gittiğimizde cihaz arızalıydı ve Post Office görevlisi teknik servisi aradı. Yarım saat gecikme yaşandı zira sorunu çözmeleri gerekiyordu. Çözemeseler en yakın başka Post Office’e gidecektik ama gerek kalmadı. Orda hallettik.

Demek istediğim bu gibi şeylere hazırlıklı olun. Gitmeden önce Post Office’in çalışma saatlerine bakıp erken gitmekte fayda var.

Bu aşamadan sonra artık sizin yapacağınız birşey kalmıyor. Vize uzatma başvurunun sonucunu beklemeye başlıyorsunuz.

Post Office’ten Posta ile Vize Uzatma Başvurusu Yapmayı Anladım. Peki Online Başvuru Nasıl Yapılıyor?

Ben Ankara Anlaşması Vizesi uzatma için başvurduğumda online başvuru henüz devreye girmemişti. Bu hizmet yoktu.

Birkaç gün önce İngiltere’ye Ankara Anlaşması ile gelmiş ve kariyerine ve yaşamına İngiltere’de devam eden bir arkadaşımdan vize uzatmaya başvurduğuna dair bir eposta aldım. Epostasında vize uzatma için neler yaptığını, hangi belgeleri verdiğini ve sürecin nasıl olduğunu anlatıyordu.

Online başvuru ile süreç kolaylaşmış durumda. Dileyen Post Office’ten evrakları yukarda anlattığım şekilde posta ile gönererek başvuruyor dileyen de online başvurabiliyor.

Örneğin ben 3 yıllık uzatma aldım ve bunun süresi bitince sınırsız oturuma başvurmadan önce bir kez daha uzatma başvurusu yapmam gerekecek zira artık sınırsız oturumun süresi eskiden 4 yılken son değişiklikler ile 5 yıla çıktı. Ben ilk sene 1 yıl ve şimdi verilen 3 senelik uzatma ile 4 yılı tamamlamış olacağım. Bu süre tamamlanınca bir kez daha uzatmaya başvurup 5 yılı bitirdikten sonra sınırsız oturum başvurusu yapma hakkı kazanıyorum.

Son vize uzatmamı online yapacağım. Vize uzatma işlemi online olarak nasıl yapılıyor anlatmaya çalışayım.

Ankara Anlaşması Vizesi’nin UK Home Office yani İngiltere Vize Ofisi sayfasına gidiyorsunuz. Burda en üstteki linklerden Extend your visa linkini tıklayınca sizi şu bölüme gönderiyor:

https://www.gov.uk/turkish-business-person/extend-your-visa

Burda How to extend your visa başlığı altında apply online linki var. Bu linki tıklayınca sizi şu sayfaya alıyor:

https://visas-immigration.service.gov.uk/product/ecaa-turkish-worker

Burda Apply now butonunu tıklamalısınız. Apply now butonunu tıkladığınızda size sorduğu soruları cevaplayarak vize uzatma başvurunuzu online yapıyorsunuz. Bu sorulara kendi durumunuza uyan cevaplar vererek vize uzatma işleminin online yapılma sürecini başlatmış oluyorsunuz.

Bundan sonra ilerleyen sayfalarda sorulan sorulara cevap vermeniz ve adımları takip etmeniz gerekiyor. İlerleyen sayfalarda karşınıza çıkan soru, yönlendirme ve uyarıları dikkatli okumanızı tavsiye ederim. Belgeleri online olarak yüklüyorsunuz. Belgeler pdf ya da jpg, png gibi imaj formatlarında olmalı ve her bir belge için sınır 5-6 megabyte civarında.

Eğer tarayıcınız yoksa ya da telefonunuz ile belge fotoğraflama işlemini yapamadı iseniz parmak izi ve fotoğraf çektirme randevusuna gittiğinizde bu belgeleri onlara orda taratabiliyorsunuz. Bu sürecin bir sürü avantajının yanında bir avantajı da pasaport, BRP kartı (Biometric Residence Permit kartı), polis kaydı belgesi gibi önemli belgelerini onlara vermek ve sonra almak zorunda kalmıyorsunuz. Bunlar sizde kalıyor.

Online başvuruda bu belgelerin dijital versiyonlarını online vermenin yanında parmak izi vermeye gittiğinizde belgeleri de yanınızda götürmeniz gerekiyor. Orda kontrol edip size geri veriyorlar.

Online başvuru değil de posta ile başvuru yaparsanız bu belgeleri diğer belgelerle birlikte önce posta ile yolluyorsunuz. Sonra kendilerinde kalacak belgeleri alıyorlar ve size geri yollamaları gereken pasaport, BRP ve polist kaydı belgesi gibi belgeleri size posta ile geri yolluyorlar. Online başvuruda buna gerek kalmıyor.

İster online başvuruda ister posta ile başvuruda eğer başvuruyu yaparken vermeyi unuttuğunuz bir belge olursa bunu sonradan eklemeniz mümkün olmuyor çünkü süreç başlamış oluyor. Olur da unuttuğunuz belge ya da belgeler olursa vize uzatma başvurunuz reddedilebilir ya da 3 yıl uzatma yerine 1 yıl uzatma verebilirler. Onun için belge hazırlama ve teslim etme işlemlerinde bir değil, iki değil, birkaç kez kontrol edip emin olmakta fayda var.

Online başvuru yaptığınızda parmak izi ve fotoğraf çekimi için randevuyu nerden alacağınıza dair yukarda bahsettiğim sitede takip ettiğiniz adımlar sizi yönlendirecek. Bu hizmeti veren şirketlerden birine yönlendiriyor. Bunlardan biri Sopra Steria isimli bir şirket. İngiltere Vize Ofisi yani Home Office bu şirket ile anlaşma yapıp bu hizmeti onlardan alıyor ve vize başvurusu ve vize uzatma başvurusu yapanlara bu şirketin yardımı ile hizmet veriyor. Bu şirketin online vize uzatma randevusu alabileceğiniz lokasyonlarına şurdan bakabilirsiniz:

https://www.ukvcas.co.uk/locations

Büyük şehirlerde randevu ücreti yok gibi görünüyor ama küçük şehirlerde 60 sterlin gibi bir ücret alınıyor. Eğer ertesi güne randevu isterseniz 120 sterlin ücret alınıyor. Ücret ödemeniz gerekip gerekmediğini ilgili adımları takip edip posta kodunu yazdığında görebilirsiniz. Ya da hangi lokasyon size daha uygunsa ordan başvurursunuz. Eğer erken randevu isterseniz de onun ücretini kontrol edip erken randevu alabilirsiniz.

Randevu verdikleri merkez genelde bir okul, kütüphane ya da benzer bir resmi devlet dairesi ya da bir ofis oluyor. Randevuya gittiğinizde süreç toplamda 1 saati geçmiyor. Üstelik bu süreye eğer vereceğiniz evrakları taratmadıysanız bunları taratma işlemi de dahil. Sürecin bu aşaması kısa sürüyor.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  İngiltere'de Banka Hesabı Nasıl Açılır?

Vize Uzatma Başvurusunda Hangi Evrakları Vermelisiniz?

İngiltere Ankara Anlaşması’nın hemen her aşamasında olduğu gibi bu aşamasında da bir sürü şehir efsanesi var ortalıkta dolanan ve çoğu da bir takım insanların uydurduğu ipe-sapa gelmez şeyler.

Bu ipe-sapa gelmez şeyleri insanları trollemek için uyduranlar çok. Bunu yapanları en yakınınızda sık göreceksiniz. Kendisi uzatmayı almış tuzu kuru arkadaşlarınız size binbir türlü şehir efsanesi ile gelecek. Bunlara kulak asmayın. Hatta siz de onları trolleyin; “Uzatma başvurusu yapmayacağım. İngiltere’den vazgeçtim, 1 ay sonra İspanya’ya taşınıyorum, sahil kasabasında çok güzel bir iş buldum” gibi şeyler uydurun. Alem trolleme görsün.

Evraklar ilk vize başvurusuna biraz benziyor. 1 yıl boyunca İngiltere’de kendi işinizi yaparak ne kadar gelir elde ettiğinizi gösteren evraklar sunmanız gerekiyor. Bunlar;

  • Vize uzatma başvuru formu. Vize uzatma başvuru formu ve posta ya da online başvuru için gerekenler ve bu formları Home Office’in Turkish Business Person Visa sayfasının extension yani uzatma linkinde bulabilirsiniz. Link şu:
    https://www.gov.uk/turkish-business-person/extend-your-visa
    Form ise şurda:
    https://www.gov.uk/government/publications/application-to-extend-stay-in-uk-form-ecaa2-turkish-businessperson
  • Şu anda sahip olduğunuz BRP ve pasaport. Bunları yolluyorsunuz, yeni BRP verildiği için eskisi geri gönderilmiyor. Pasaportunuz elbette geri gönderiliyor. Ayrıca eğer depedantlarınız varsa onların da BRP ve pasaportlarını uzatma başvurusu için evrakları gönderdiğiniz aynı zarfın içinde göndermelisiniz. Yani herşeyi tek bir zarf içinde göndermelisiniz
  • Dependantınız varsa ve evliyseniz evlilik cüzdanı. Bu belge aynen ilk vize başvurusunda olduğu gibi vize uzatmada da dependantınız ile ilişkinizi resmi olarak kanıtlayan bir belge oluyor
  • Sizin ve varsa dependantınızın polis kaydı belgeleri. Bu belge sarı renkte bir belge. OVRO’ya gidip polise kaydolurken ücret ödeyip aldığınız ve tüm adres değişikliklerinde kullandığınız ve kullanmaya devam edeceğiniz belge. Bunu da aynen pasaportta olduğu gibi size geri yolluyorlar
  • Sizin ve varsa dependantınızın pasaport fotoğrafı standardında 2 adet fotoğraf
  • Progress Report diye adlandıracağınız işinizin durumunu kısaca özetleyen bir executive summary
  • Şirketinizin kuruluş belgesi yani Certificate of Incorparation of a Private Limited Company
  • Şirketinizdeki hisse durumunu gösteren shareholder belgesi
  • HM Revenue&Customs’dan gelen belge. Bu belgenin adı Corporation Tax Information for new companies
  • Muhasebeci yani accountanttan alacağınız şirketinizin finansal durumunu gösteren detaylı belge
  • Muhasebeciden referans mektubu
  • Eğer vergi ödeme dönemine denk geldiniz ve vergi çıktı ise muhasebeciden buna dair alacağınız belge
  • Kendi işinizi yaparken müşterilerinize kestiğiniz faturalar
  • Kendi şirketinizde direktörseniz kendinize verdiğiniz maaşlar için pay slip belgeleri
  • Professional Indemnity Insurance yani şirketinize ait, iş yaptığınız müşterilerinizi ve sizi güvenceye alan sigorta poliçeniz
  • NIN yani National Insurance Number’ınızı gösteren JobCentre’dan aldığınız belge
  • Kendi işinizi yaparken size kesilen faturalar yani satın aldığınız hizmet, ürün, vs. gibi tüm harcamalarınızın faturaları
  • Şirket banka hesabınızın son 6 aylık dökümleri – İngiltere hesabınız
  • Kişisel banka hesabınızın son 6 aylık dökümleri – İngiltere hesabınız
  • Varsa Türkiye’deki kişisel hesabınızın son 6 aylık dökümü – Türkiye’deki kişisel hesabınız
  • Dependant yani eşiniz ya da size dependant (vizenize bağlı) kişi/kişilerin kişisel hesaplarının son 6 aylık dökümü
  • Kiraladığınız evin kira kontratı
  • Kiraladığınız ev için ödediğiniz depozitonun Deposit Protection Scheme’den alınmış belgesi – Evsahibinden alacaksınız
  • Varsa evsahibinizin size verdiği evin bir kısmını ofis olarak kullanabileceğine dair yazı
  • Council Tax yani belediye vergisi ödemelerinizin dekontları
  • Su, elektrik ve gaz ödemelerinin dekontları – Dekontların çıktısını kendiniz alsanız olur
  • İnternet, cep telefonu, vs. gibi aboneliklerinizin fatura ödemelerine ait dekontlar

Hazırlamanız gereken belgeler bu şekilde. Bu belgeler sizin durumunuza göre biraz farklılık arzeder fakat temelde çok değişmez. Burda yazan belgelerle hemen hemen aynı çıkar.

Burda esas olan şudur;

  • İngiltere’de 1 yılda kendi işininizi yaparken ne  yaptınız, hangi müşterilere ne iş yaptınız
  • Hangi masraflarınız oldu
  • Nerde kaldınız, kalacağınız yere ne masraf yaptınız
  • Hem şirketinize hem de size ve ailenize ne kadar para harcadınız
  • Neticede ne kadar gelir elde ettiniz, ne kadar harcama yaptınız, ne kadar kar ettiniz ve ne kadar vergi ödediniz

Bunları belgeleyen herşeyi sunmalısınız.

Bunların dışında -şöyle yaparsanız iyi olur- diye mantığa uygun olmayan belgeleri vize uzatma dosyana koymayın. Kendi işinin sahibi olarak İngiltere’de 1 yılda devletten yardım almadan kendi ayakları üzerinde duran bir girişimci neler yaptıysa onları belgelemek üzerine kurulu bir mantığınız olsun.

Bu mantığa ters ya da bu mantıkla ilgisi olmayan belgeleri “dosyayı sağlamlaştırırım” diye vize uzatma dosyanıza koymayın. Faydası olmadığı gibi hem vize memurunun kafasını karıştırıp hem de ona gereksiz iş yükü çıkardığı için 3 yıl yerine 1 yıl uzatma almanıza yani size dezavantaj olarak dönmesine neden olabilir.

Progress Report Diye Adlandıracağın İşinizin Durumunu Kısaca Özetleyen Executive Summary’de Neler Olmalı?

Progress Report 2-3 sayfayı geçmesin. 5 sayfadan uzun birşey yazmaya gerek yok. Progress Report’ta şunlar olabilir:

  • EXECUTIVE SUMMARY
  • CURRENT STATUS
  • ISSUES
  • NEW GOALS AND FUTURE ACTION PLANS
  • QUICK SUMMARY OF ACTION PLAN IN ONE SHOT ITEMS

Bunları tek tek kısaca açıklayayım.

  • EXECUTIVE SUMMARY: Kendi işinizde 1 yılda neler yaptınız, kısa bir yönetici özeti. Şirketinizin adını, numarasını ve adresini yazmayı unutmayın
  • CURRENT STATUS: Şu andaki finansal durumunuz ve şirketinizde yaptığınız işlerin durumu. Kısa özet
  • ISSUES: Karşılaştığınız ve karşılaşmakta olduğunuz sorunların birkaç cümle ile listesi
  • NEW GOALS AND FUTURE ACTION PLANS: Önünüzdeki aylar ve yıllara dair planlarınız, kısa özet
  • QUICK SUMMARY OF ACTION PLAN IN ONE SHOT ITEMS: Tüm bunların 1 cümlelik maddeler halinde özeti

Bu -Progress Report- vize memuruna kolaylık sağlar. Siz kendi işinizi yaparken 1 yılda neler olup bittiğine dair temel bir fikri olur ve belgelerinizi kontrol ederken kafasında bu fikir ile kontrol eder.

Vize Uzatma Başvurumda İlk Vize Alırken Verdiğim İş Planından Bahsetmeli Miyim? İlk İş Planımı Koyayım Mı?

Hayır koymayın. Buna gerek yok. Gerek olmadığı gibi evrak kalabalığı yapacağı için uzatma başvurunuzun riskini artırabilir.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  Ne Olacak Bu İngiltere'ye Gelme Diyenlerin Hali?

İş planları tahminidir. Kimse kesin tutmasını beklemez. Ama İngiltere’de yapmayı vaat ettiğiniz işi yaptı iseniz ve aşağıda rakamlarını verdiğim geliri elde etti iseniz önceki iş planınızı hem istemezler, hem sormazlar hem de vize uzatma başvuruna koymadıysanız nerde bu ilk iş planı demezler.

En güzeli hiç koymamak. Şu anda işin durumu neyse o durumu belgelerle anlatan bir vize uzatma başvurusu vermek en güzelidir.

Gelirim İyiydi Ama Giderim de Çok Oldu. Vergi Çıkmadı, Vergi Ödemeden Uzatma Alabilir Miyim?

Bu konu çok enteresan bir konu. Birçok kişinin ilk yılda vergi ödeme durumu olmuyor. Bunun 2 nedeni var. Ya henüz vergi ödenecek bir dönemde olunmuyor ya da gelirle-gidere bakınca vergi ödenecek bir dilime girilmiyor.

Bu durumda vize uzatma başvurusu yapacak kişi “vergi ödemeden uzatma alabilir miyim?” diye sormaya başlıyor. Bu soruya Türk muhasebeciler “vergi ödemelisiniz, yoksa uzatma başvurunuz tehlikeye girer” diyerek hesaplarda bazı “ayarlamalar” yapıp, bazı şeyleri öne ya da geriye çekip o kişinin şirketini vergi öder hale getiriyorlar ve vergi ödeniyor. Uzatma başvurusu o şekilde yapılıyor.

İngiliz ya da işini düzgün yapan muhasebeciler ise -durum neyse odur, vergi çıkmadı ise çıkmamıştır- diyorlar ve finansal durumu gösteren belgeyi durum neyse ona göre detaylıca hazırlıyorlar.

İki yaklaşımda da vize uzatması başarılı oluyor. Yani insanlar 3 sene uzatma alabiliyor. Fakat bence ikinci yaklaşım daha sağlıklı zira şirketin finansal durumu neyse odur. Bir takım ayarlamalar ile bunu farklı göstermeye gerek yok. Hem bir risk doğar hem de o muhasebecinin o ayarlamayı doğru yaptığını nerden bileceksiniz? Yanlış ya da usülsüz birşey yaparsa? O zaman hem 1 yıllık uzatma aldığınızla kalırsınız hem de ceza yeme ihtimaliniz doğar.

Size tavsiyem şirketinizin finansal durumu neyse ona göre hazırlık yapmanız ve muhasebecinizi de buna göre denetlemenizdir. Gelir-gider rakamlarına dikkat edin ve şirketinizin karı vergi ödemeyi gerektirmeyecek dilimde ise “vergi ödemezsem uzatma alamam” gibi gereksiz endişelere kapılmayın.

Ne Kadar Bir Gelir Uzatma Almama Yeter?

Bu sorunun net bir cevabı yok zira uzatma almanız sadece elde ettiğiniz gelire bağlı değil.

Vize uzatması elde ettiğiniz gelir, size ve varsa ailenize yetecek kadar kar edebiliyor olmanız, işlerinizi yasalara uygun yapmanız, iş planına büyük ölçüde uygunluk, İngiltere’de yasalara uyuyor olmanız vs. gibi faktörlere bağlı.

Ama yine de elde ettiğiniz gelir de önemli.

İngiltere’de ortalama maaş 25K-30K sterlin yani 25-30 bin sterlin civarında. Bu meselek dalı ve tecrübeye göre değişir ama ortalama bu civarda. Siz ilk yıl için kendi işinizi yaparak bu civarda bir gelir elde ederseniz uzatma alırsınız, hem de 3 yıl uzatma alırsınız. Bu gelirden bir miktar vergiye gider, biraz masrafınız olur ve gerisi sizin ve ailenizin geçimi için yeterlidir.

Ha siz daha fazla kazanırsınız, o daha da iyi. Uzatma alma ihtimaliniz hem de 3 yıllık alma ihtimaliniz artar. 20K yani 20 bin sterlin gelirin üstünde bir gelirle 3 yıllık uzatma alabilirsiniz. Eğer bu 25-30K yani 25-30 bin sterlin ise 3 yıllık uzatma alma ihtimaliniz daha da artar. Eğer 30K yani 30 bin sterlini geçerseniz ve diğer tüm evraklarınız yeterli ise 3 yıllık vize uzatması almada bir sorun yaşamazsınız.

Vize Başvurunuz Sonuçlandı ve Uzatma Aldınız. Şimdi Neler Yapmalısınız?

Haydi hayırlı olsun. Tebrik ederim. Büyük bir aşamayı daha katetmiş oldunuz. Eğer 3 sene uzatma aldıysanız harika. 3 sene boyunca vize ile işiniz olmayacak ve 3 sene sonra tekrar bir uzatma başvurusu yapacaksınız. O zaman eğer şartları sağlıyorsanız yine uzatma verecekler ve İngiltere’de 5 yılı doldurduğunuzda sınırsız oturma izni (ILR: Indefinite Leave to Remain) başvurusu yapmaya hak kazanacaksınız.

Burdaki 5 yıl İngiltere’de yaşıyor olduğunuz süre içerisinde İngiltere dışında ne kadar kaldığınıza göre biraz artabilir. Bunu da göz önünde bulundurmak gerekir.

Sınırsız oturma izni başvurusu yaparsanız ve sınırsız oturma iznini alırsanız (ILR: Indefinite Leave to Remain) artık ister contractor ister permanent, istediğin her işte çalışabilirsiniz.

Eğer İngiltere’ye geldiğinizdeki ilk yılın sonunda 1 yıllık uzatma aldıysanız moralinizi bozmamanızı tavsiye ederim. Mücadeleye devam. İngiltere’de 1 yıl daha kalma ve iş yapma hakkınız var. 1 yılın sonunda yani İngiltere’deki 2. yılında tekrar vize uzatma başvurusu yaparsınız.

1 yıllık uzatma sizi zora sokar farkındayım ama pes etmektense ileriye bakmak daha iyi olur. İngiltere gibi bir ülkede tutunmak kolay değil. İngiltere’de yaşam standardı yüksektir ama her kapitalist ülkede olduğu gibi bunun bedelini ödetirler. Kapitalizmin ödettiği bu bedel başka yazıların konusu.

Vize uzatma sonucunuz gelince gelen zarfta bunu ifade eden belgeler yer alır. Yeni BRP yani Biotmetric Residence Permit dediğimiz kimlik kartınız 1 hafta sonra DX ya da benzer bir kargo şirketi ile gelir.

Eğer Londra’da yaşıyorsanız BRP’nizi de aldıktan sonra OVRO yani Overseas Visitors Records Office isimli polis merkezine gidip yenilenen vizenizden dolayı OVRO kaydınızı güncellemelisiniz. OVRO’ya ilk kayıt İngiltere’ye ilk geldiğinizde ilk vizenizle yapılır. Sonra vizenizi yenileyince tekrar gidip güncelleme yapmanız gerekir.

OVRO’ya gidip kaydolma ile ilgili bilgileri OVRO’nun web sayfasından edinebilirsiniz. Mutlaka detaylıca okumanızı ve kaydınızı güncellemenizi tavsiye ederim. OVRO’nun sayfasında da belirtildiği gibi eğer kayıt yaptırmaz ya da vize uzatma aldığınızda kaydınızı güncellemezseniz yüksek miktarda para cezaları ile karşı karşıya kalabilir ve vize ile ilgili sorun yaşayabilirsiniz.

OVRO’nun web sitesine bu linkten ya da aşağıdaki adresten ulaşabilirsiniz:

https://www.met.police.uk/advice/advice-and-information/ov/registering-overseas-visitor/

Londra dışında yaşıyorsanız size en yakın polis karakoluna gidip durumu anlatıp vize uzatma kaydınızı hangi birimdeki merkezde nasıl güncelleyeceğinizi sormanızı tavsiye ederim. Londra ve Londra’ya dahil olmayan bölgeler için uygulama ve bu güncellemeyi yapacağınız merkez farklı adrestedir.

***

Evet. Önce vizenizi aldınız. Aradan bir yıl geçti ve 3 yıllık vize uzatmaya başvurdunuz. Aradan birkaç ay geçti ve pasaportunuz geri geldi ve yeni BRP kartınız da geldi. Artık özgürsünüz. Güzel bir tatili hakettiniz.

Bu yazıyı beğendiniz mi?
mehmetc.com eposta listesine katılın, yeni yazı ve duyurulardan haberdar olun!
Eposta Listesine Katılmayı Onaylıyorum