İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi ile Askerlik Tecili

Askerlik yükümlülüğü olanların yurt dışında üç yıl boyunca çalışarak belirlenen gün sayısını doldurduktan sonra bedelli askerlik yapmaya hakları bulunmaktadır.

Aynı şekilde Ankara Anlaşması ile İngiltere’ye giden ve burada üç yıl boyunca çalışarak günlerini dolduranların da bedelli askerliğe başvuru yapabilmeleri mümkündür.

Üç yıl boyunca İngiltere’de iş yaptıktan sonra konsolosluğa başvurarak askerliğini üçer yıl arayla yoklamaya tabi olacak şekilde otuzsekiz yaşına kadar erteleyebilirsin. 6000 euro olan dövizli askerlik miktarı, 2016’da TBMM’de alınan karar akabinde 1000 euroya indirilmiştir.

Miktar indirildiğinden dolayı hem her üç yılda bir yoklama ile uğraşmamak hem de herhangi bir kanun değişikliğini tecrübe etmeden işlemleri halletmek için genellikle yurt dışında üçüncü yılını dolduranlar ödemelerini yaparak askerliklerini dövizli bir şekilde tamamlamaktadır.

Askerliğini yapmadıysan, İngiltere’ye gittikten sonra diğer tüm işlemlerini hallederek  konsolosluğa başvurman daha iyi olacaktır. Zira elinde tüm belgelerin olacağı için başvurun sırasında belge toplamakla uğraşmana gerek kalmayacaktır.

Konsolosluğa gittikten sonra günlerinin sayılabilmesi için bir işçi dosyası açılacak ve akabinde çalışma günlerin üçüncü yılın sonunda bu şekilde hesaplanacaktır.

Ankara Anlaşması ile İngiltere’de iş yapmaya başladıktan sonra vize uzatma başvurularını da göz önünde bulundurman önemlidir zira herhangi bir şekilde yurt dışında üç yıl çalışamazsan bu durumda bedelli askerlik yasasından yararlanman mümkün olmayacaktır.

Yani Ankara Anlaşması ile İngiltere’de bir veya iki yıl çalıştıktan sonra yapacağın uzatma başvurusunun kabul edilmemesi durumunda yurt dışında üç yıl çalışmadığın için bedelli askerlik hakkın bulunmayacaktır. Bu nedenle uzatma işlemlerin için yapacağın başvurunun kuvvetli olması bedelli askerlik hakkını kazanabilmen için de önem arz etmektedir.

Askerlik tecili ve talep edilen belgelerle ilgili güncel bilgiye Londra Başkonsolosluğu’na ait web sitesinden ulaşabilirsin.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  İngiltere'ye Yerleşmek İçin Ne Yapmalıyım?
Bu yazıyı beğendin mi?
mehmetc.com eposta listesine katıl, yeni yazı ve duyurulardan haberdar ol!
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )