Bir Madrid Kenar Mahallesi Valdemoro

Madrid’in Valdemoro semti şehrin dışında bir muhit. Madrid merkezden buraya gelirken metroda etrafa baktığında bir ıssızlık dikkatini çeker. Bu ıssızlık, Madrid’in tam merkezi ve kalbi Sol isimli bölgedeki metro istasyonundan birkaç durdak daha gidince başlar. Valdemoro metronun mor hattı üzerinde, Aranjuez’den bir önceki durakta. Bu ıssızlığın nedeni şehrin o tarafında metro hattı boyunca sağlı-sollu çok fazla yerleşim olmaması. Sol’dan sonraki birkaç durak ve en sonda Aranjuez’e gelmeden önceki duraklar etrafında yerleşimler var, geri kalan yerler boş veya sanayi bölgesi.

Valdemoro

Valdemoro

Valdemoro kendi çapında güzel bir yer. Sessiz sakin. Adeta bir memur-işçi emeklisi bölgesi. Mesela Guardia Civil dedikleri jandarma çalışanı ve emeklisi bir sürü aile yaşıyor burda. Bunu nerden mi anlıyorum?

İspanyollar genelde bayrak asmaya falan pek düşkün değiller, halk İspanya İç Savaşı ve sonrasındaki Franco diktatörlüğünden öyle bezmiş ki, milliyetçilik adeta kötü gözle bakılan birşey. Ama Valdemoro’da evinde ya da dükkanında bayrak asmış bir sürü insan görürsün. İspanyol arkadaşlarımıza bu farkı sorunca bunu jandarma çalışanı ve emeklilerinin bu bölgede yoğunluğuna bağlıyorlar.

Valdemoro’nun sakinliği ve kiraların bu bölgede biraz daha ucuz olması, orta sınıf ailelerin burayı tercih etmelerinin sebeplerinden biri. Kiralar 500-800 euro civarında. 500 euro Madrid’de ev kirası için çok çok uygun bir rakam, bu paraya Valdemoro’da 2+1 bir evde, aidat dahil oturmak mümkün. Apartmanlar genelde temiz düzenli, aidatın içinde gelen temizlik görevlileri plazalardakiler gibi işini düzenli yapıyor, apartmanı temiz tutuyor.

Her yerde olduğu gibi burda da bir mahalle kebapçısı tadında yerler var ve akşamları yer bulmak çok zor. İspanyollar siesta sonrası akşam 7’den sonra dışarı çıkıyor ve yemek geç saatte yeniyor.Hayat gece 12-1’e kadar devam ediyor.

Valdemoro

Valdemoro

Mahallemizdeki tapas restoranında sıraya ismimizi yazdırdıktan sonra 20 dakika bekledik ve sonunda sıra bize geldi. İnsan açken sıra bekleyince gözü sürekli masalarda oluyor ve de aman biri sıramı kapmasın istimi ile sağı solu kolaçan ediyor 😉

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  Gel Seni Pride'a Götürelim Dediler Gittik

Patatas Bravas, ekmek üzerine pastırma, peynir vs. tapas, padron ve sangria söyledik. Tapası artık biliyorsun, İspanya yazılarımın hemen hepsinde mutlaka tapas muhabbeti geçer zira tapassız bir İspanya olamaz, yok.

Patatas bravas, kızartma patates fakat patatesler uzun ve ince değil, onun yerine küp şeklinde ve büyük. Üzerine domatesli ve mayonezli sos dökülür, soslar sarmısaklı ve çok lezzetli. Yani sade ketçap-mayonez değil öyle. Patatas bravas İspanya’da çok yenen bir yiyecek, olmazsa olmaz.

Gelelim padrona. İsmi değişik birşey çağrıştırıyor ama bildiğin biber kızartması. Koca 2-3 avuç yeşil biberi kızartıyorlar. Bu da çok sevilen bir yiyecek. Acı da denk gelebilir, tatlı da, acı yemiyorsan yavaş ye, birden yanmayasın sonra.

Valdemoro

Valdemoro

Mekana mahalle kebapçısı gibi dediğime bakmayın, deniz ürünü adına ne ararsan var. Zira İspanya’da deniz ürünü hem bol hem de çok çeşitli. Evlerde de çok yenir. Marketlerde deniz ürününün her türlüsünü bulmak da mümkün. Dolayısıyla normal bir restoranda bile çok çeşitli deniz ürünü bulabilirsin.

Bunların yanında bir de chopitos (puntillas da denir) söyledik. Küçük mürekkep balıklarını kızartmışlar güzelce, tadından yenmiyor!

Fiyatları merak ettiğini biliyorum, 20 euroya 2 kişi güzelce doyarsın koçero.

Peki Madrid’de o kadar kenar mahalle dururken neden Valdemoro’yu anlattım? Çünkü bizim Laura’mız, Miguel’imiz ve Küçük Roke’miz Valdemoro’da yaşıyor!

Bizim Küçük Roke

Bizim Küçük Roke

Bu yazıyı beğendiniz mi?
mehmetc.com eposta listesine katılın, yeni yazı ve duyurulardan haberdar olun!
Eposta Listesine Katılmayı Onaylıyorum