Blog-Web Sitesi Açma ve İşletme Rehberi

Blog ve web sitesi farklı şeyler fakat bazen ikisini birbirinden ayırt etmek pek mümkün olmayabiliyor.

Blog daha çok düzenli yazıların olduğu, kişisel ya da kurumsal bir kimlik barındıran, görüş, düşünce, haber, duyuru, inceleme, birşeyler satma, soru-cevap, vs. gibi çok farklı konularda yazı, resim, fotoğraf, video, illüstrasyon, resim vs. gibi yazılı ya da görsel içerik barındırabilen web sitelerine deniyor. Özünde wenden yayınlanan birşey.

Web sitesi ise yine benzer öğeler içerebiliyor fakat peryodik yazılardan ziyade daha durağan bir yapı arzediyor ve daha çok kişi ya da kurum hakkında temel tanıtım ve iletişim bilgilerini içeriyor.

İster blog ister bir web sitesine sahip olmaya karar verin, bunun için çok farklı seçenekler var. Bunlar hazır blog ya da web sitesi açma ve işletmeyi otomatik yapmaya yarayan servisler. Bir kullanıcı adı ve şifre ile girip web arayüzünden tıklamalar yaparak bloğunuzu ya da web sitenizi oluşturuyorsunuz.

Bu servisler sürekli içerik üretmeyenler için iyi bir seçenek olabilir. Fakat eğer düzenli içerik üretiyorsanız, yani düzenli olarak blog yazıyor ve görsel içerik üretiyorsanız bu durumda hazır blog/site açma servislerinin bazı kısıtlamaları servisi faydalı olmaktan çıkarıyor.

Örneğin her istediğiniz şeyi yazamıyorsunuz zira hazır blog/site platformunun kurallarına uymalısınız. Reklam yayınlama, affiliate marketing yapma ve benzeri bloğunuzdan gelir elde etmeniz durumunda bazı engellerle karşılaşabilirsiniz.

Bu durumda tüm kontrolün sizde ya da blog/web sitenizi işleten firmada olduğu WordPress yazılımını kurma ve işletme seçeneği daha uygun bir seçenek oluyor.

WordPress dünyada en çok kullanılan içerik yönetim sistemi. Bu yazılımla blog ya da web sitesi açıp binlerce görsel temadan (theme) size en uygununu seçiyorsunuz ve tasarım bilmenize ve yapmanıza gerek kalmıyor.

Binlerce WordPress teması olduğu gibi sitede ihtiyacınız olan herhangi bir fonksiyon için de yine binlerce WordPress eklentisi (plugin) var. Bunları indirip kurup sitenizde olmasını istediğiniz fonksiyonu elde ediyorsunuz.

Bloğunuzu/sitenizi WordPress ile açmaya karar verirseniz bu durumda web hosting yani barındırma hizmetine ihtiyaç duyacaksınız.

Bloğunuzu/sitenizi satın aldığınız web hosting alanına kurup işletmeye başlayacaksınız.

Hangi Web Hosting Servisini Kullanmalı?

Bu konuda çok fazla seçenek var. Hepsi de birbirine benzer servisler. Bu yüzden seçmek zor oluyor. Bir sürü seçeneği inceleyip en iyisine karar vermek bazen beyhude bir çaba oluyor zira web hosting firmalarının servisleri genelde birbirine benzer oluyor. Kaliteleri de üç aşağı beş yukarı aynı oluyor.

Web hosting servisi önemli zira bloğunuzun kurulum ve işletme kolaylığı, güvenliği, hızı, bir sorun olduğunda alacağınız destek gibi şeyler web hosting servisinin kalitesini belirleyen şeyler.

Benim tavsiye edebileceğim web hosting servisi SiteGround firmasının web hosting servisi. Oldukça kolay bir WordPress kurulum arayüzü var.

Fiyatları BlueHost, GoDaddy, HostGator, vs. gibi diğer büyük firmaların fiyatlarına paralel fakat SiteGround’u diğerlerinden ayıran özellikleri var.

Bunların başında hızı ve destek hizmetinin kalitesi geliyor. Firmanın sunucuları oldukça hızlı, dolayısıyla size tahsis edilen alanda yer alacak bloğunuz da hızlı açılıyor.

Destek hizmetlerinde ise, birşey sorduğunuzda makul sürede özenli bir cevap dönüyorlar ve ilgililer.

Bloğunuz için WordPress hosting hizmeti satın alıp WordPress kurmak için burayı tıklayabilirsiniz. Bu sayfada aşağıdaki imajda kırmızı içine aldığım WordPress Hosting seçeneğini tıklayarak sonraki adımlar ile ilerleyebilirsiniz.

SiteGround ile WordPress Hosting

SiteGround ile WordPress Hosting

Hangi WordPress Temasını Kullanayım?

Bu konu herkesin içerik türü, görsel zevki, hitap ettiği kitle gibi faktörlere göre değişir. Onun için en beğendiğiniz ve sizi en iyi ifade eden temayı seçmenizi öneririm.

Bloğunuzu SiteGround’a kurduğunuzda firmanın ücretsiz sunduğu temaları kullanabiliyorsunuz.

Ücretsiz temalar için WordPress’i üreten şirketin ücretsiz temalarını kullanabilirsiniz. Bu temalara burdan bakıp size uyanı seçebilirsiniz.

Bir de ThemeForest gibi tema ve eklenti marketi olarak hizmet veren servisler var. Ordaki temalar da oldukça yaygın kullanılıyor. ThemForest temalarını burdan inceleyip beğendiğiniz bir temayı seçebilirsiniz.

Hangi WordPress Eklentileri İşime Yarar?

İlk etapta bazı temel WordPress eklentilerini kurmak faydalı olacaktır. Bunları aşağıda anlatıyorum fakat öncesinde bloğunuzda bir fonksiyona ihtiyaç duyduğunuzda bunu sağlayan WordPress eklentisini nerden ve nasıl bulabileceğinizi anlatmak isterim.

Kullanacağınız WordPress eklentileri zamanla belli olur zira siz içerik yazdıkça, bloğunuzun kitlesi arttıkça, eğer bloğunuzdan birşeyler satarak ya da reklam alarak gelir elde ediyorsanız, eposta listeniz varsa ve benzeri farklı şeyler yapıyorsanız bunların her birini bloğunuza eklemek için WordPress eklentilerine ihtiyacınız olacak.

Bloğunuzda bir fonksiyona ihtiyacınız olduğunda bunu karşılayabilecek temayı bulmanın en temel iki yolu var. Birincisi Google’da ihtiyacınızı yazmak ve sonuna WordPress plugin kelimesini eklemek. Örneğin bloğunuzdan birşeyler satıyorsanız Google’da

How to sell my products on my WordPress blog

ya da Türkçesi ile

WordPress kullanarak e-ticaret yapmak

yazarak arama yapabilirsiniz. Bunu yaptığınızda WordPress ile en çok kullanılan e-ticaret eklentisinin WooCommerce olduğunu bulmakta fazla gecikmesiniz. Bu durum diğer eklentiler için de geçerli. Eklentiyi önceden hiç bilmiyor olsanız bile Google’da bu şekilde arayarak bulabilirsiniz.

Karşınıza direk eklenti sayfası çıkmasa bile bloğunuza eklemek istediğiniz fonksiyonu nasıl yapacağınızı anlatan sayfalar çıkar ve bu sayfalarda hangi eklentileri kullanabileceğiniz anlatılır. O sayfalardan faydalanabilirsiniz.

Bloğunuzda bir fonksiyona ihtiyaç duyduğunuzda bunu hangi WordPress eklentisi ile yapabileceğinizi bulmanın ikinci yolu ise aynen WordPress teması bulduğunuz gibi WordPress’i üreten şirketin web sitesine gidip plugins linkini tıklamak olacaktır. WordPress pluginlerinin bulunduğu link için burayı tıklayabilirsiniz.

Bu sayfada arama yaparak uygun eklentiyi bulup SiteGround hosting alanınıza dosya transferi ile (ftp) yükleyebilirsiniz.

İlk Etapta Hangi WordPress Eklentilerini Yüklemeliyim?

İlk etapta hangi WordPress eklentilerine ihtiyacınız olacağını anlatacağımı belirtmiştim. Bunları listeleyip ne işe yaradıklarını anlatayım.

All In One WP Security

WordPress bloğunuzun güvenliğini mutlaka almalısınız. WordPress en çok kullanılan içerik yönetim sistemi olduğu için siteleri kırmak isteyenlerin üzerinde en çok uğraş verdikleri yazılımlardan biri. WordPress yazılımını üreten ve yazılımın üretimine destek veren kitleyi organize eden Automattic ve WordPress.org her ne kadar WordPress’i güvenli yapmak için elinden geleni yapsa da WordPress’i kurup işleten herkes bu yazılımı aynı şekilde kullanamıyor.

Zayıf şifreler, yanlış dosya ayarları, kalitesiz hosting seçimi vs. gibi birçok neden dolayı bloglar kırılabiliyor ya da çalışmaz hale getirilebiliyor.

Bloğunuzu saldırılardan korumak için All In One WP Security eklentisini kullanabilirsiniz. Bu eklentinin sayfasına burdan erişebilirsiniz.

Yoast SEO

SEO’yu yani İngilizcesi ile Search Engine Optimizasyon ve Türkçesi ile Arama Motoru Optimizasyonu kavramını duymuşsunuzdur. Özetle SEO, bloğunuzun Google ve diğer arama motorlarında bulunabilir ve mümkünse aramalarda ilk sayfada ve ilk sıralarda yer alması için uygulanan taktiklere deniyor.

Her blog ve her blog yazısı kendi konusunda ilk sıralarda yer alamıyor zira her alanda olduğu gibi bu alanda da rekabet var. Fakat bloğunuzun ve bloğunuzdaki yazıların Google arama sonuçlarında kendi alanında makul bir sıralamada görüntülebilmesi için temel SEO ayarlarını yapmanız gerekir.

Bunun için en yaygın kullanılan WordPress eklentisi Yoast SEO isimli eklentidir. Yoast SEO eklentisinin sayfasına burdan ulaşabilirsiniz.

Mailchimp for WordPress

Bloğunuzu takip edenler için bir eposta listesi kullanmanız iyi bir fikirdir. Eposta kitlenize ulaşmanın en kolay ve en zahmetsiz yollarından biridir. Ayrıca takipçi kitlenizdeki herkes sosyal medya kullanmayabilir fakat hemen herkesin bir eposta adresi vardır ve sosyal medya kullanmasa ya da sizi sosyal medyada takip etmese bile sizi sadece bloğunuzun eposta listesine kaydolup takip edebilir.

Eposta listenizi herkesin eposta adresini alıp sonra onlara tek tek ya da topluca eposta göndererek yapamazsınız zira bu hem zahmetli olur hem de spam yani izinsiz eposta gönderimi olarak değerlendirilip eposta sunucunuz tarafından engellenir.

Bunu yapmanızı sağlayan servislerden birini kullanabilirsiniz. Benim tavsiye edebileceğim eposta listesi servisi Mailchimp. 2000 kişilik bir listeye kadar ücretsiz ve arayüzü güzel ve kullanımı oldukça kolay. Mailchimp servisine burdan ulaşıp hesap açabilirsiniz.

Mailchimp hesabı açtıktan sonra bir de bu hesabı bloğunuza entegre etmeniz gerekir. Bunun için kullanabileceğiniz WordPress eklentisinin ismi Mailchimp for WordPress eklentisidir. Bu eklentinin sayfasına burdan ulaşabilirsiniz.

AddToAny Share Buttons

Sosyal medya hesaplarınızın linklerine bloğunuzda vermeniz takipçilerinizin sizi sosyal medyada bulmasını kolaylaştırır. WordPress temalarının genelde sosyal medya butonları özelliği olur ve siz Twitter, Instagram, Linkedin, vs. sosyal medya hesaplarınızın linklerini kullandığınız WordPress temasının bu özelliğinin ayarlarını yaparak verebilirsiniz.

Eğer kullandığınız temada bu özellik yoksa ya da temanın bu özelliği yetersiz kalıyorsa AddToAny Share Button isimli WordPress eklentisini kullanabilirsiniz. Bu eklentiye burdaki sayfasında ulaşabilirsiniz.

UpdraftPlus Backup

Bloğunuzu düzenli olarak yedeklemek çok önemlidir. Emek verip hatırı sayılır zaman harcadığınız yazılarınız, görsel içerikleriniz, fotoğraflarınız ve bloğunuzdaki herşey çok değerlidir ve bunları kaybettiğinizde yeniden üretmeniz çok zor, hatta çoğu durumda herşeyi yeniden üretmeniz imkansızdır.

Bu yüzden bloğunuzun düzenli yedeğini almak çok önemlidir. Bloğunuzun yedeğini almak için UpdraftPlus Backup isimli WordPress eklentisini kullanabilirsiniz. Bu eklentiye burdaki sayfasından ulaşabilirsiniz.

WP Google Analytics

Bloğunuzun ne kadar ziyaretçi aldığı, hangi sayfaların ne kadar okunduğu, bloğunuza gelenlerin hangi şehirlerden geldiği ve bloğunuzla ilgili daha birçok istatistiği Google’ın Analytics servisi ile görebilirsiniz.

Bunun için önce bir Google Analytics hesabı açmalı ve ayarlarını yapmalısınız. Google Analytics hesabı açmak için servisin burdaki sayfasından başlayabilirsiniz.

Sonra bunu bloğunuzla entegre etmelisiniz. Google Analytics hesabınızı bloğunuzla entegre etmek için WP Google Analytics eklentisini kullanabilirsiniz. Eklentiye burdaki sayfasından ulaşabilirsiniz.

WP-Page Navi

Bloğunuzun alt kısmında önceki-sonraki ve numaralandırılmış sayfa linklerine yer vermenize yarayan oldukça kullanışlı bir eklenti.

Bloğunuzu takip edenler diğer yazılarınızı da okumak isteyecektir. Bu durumda onlara bloğunuzun sayfalarını gezip diğer yazılarınıza ulaşma imkanı vermek iyi olur. Bunun için kullanabileceğiniz WP-Page Navi isimli eklentiye burdan ulaşabilirsiniz.

WP Optimize

WordPres yazılımı içerik yazarken yazılarınızı taslak olarak kaydedip sonra düzenleme, silme, fotoğraf, resim, video, link, tema ve eklenti kurma kaldırma imkanı verir.

Ayrıca yazılarınızda yaptığınız her değişiklik sonra o değişikliğe tekrar geri dönme ihtimalinize karşın veritabanına kaydedilir.

Bu yüzden WordPress veritabanı ara sıra olması gerekenden fazla şeyler barındırır, yani şişer. Bu durumda WordPress sisteminizi temizleyip sistemi optimize edecek bir eklentiye ihtiyacınız olacaktır. Bu Windows’u ara sıra temizlemeye benzer.

Bunun için kullanabileceğiniz eklenti WP Optimize eklentisidir. Bu eklentiye burdaki sayfasından ulaşabilirsiniz.

***

Blog yazmak birçok açıdan insana katkıları olan birşeydir. Gelir elde etmek, sizinle aynı ilgi alanlarına sahip olan insanlarla tanışmak, kişisel ya da kurumsal markanızı güçlendirmek, kitlenizle iletişim halinde olmak, hobilerinizle ilgili yazmak ve görsel çalışmalarınızı sergilemek ve daha birçok amaçla blog yazabilirsiniz.

Blog yazmak önce başlaması sonra da sürdürmesi zor birşeydir. Fakat eğer içinizde birşeyleri hikaye etme isteği ve tutkusu varsa bir kere başladıktan sonra bir daha bırakmak istemeyeceğiniz ve hayat boyu sürecek birşeye dönüşür.

Bloğunuz için en büyük yardımcınız WordPress ve WordPress ekosistemi. Bu ekosistemde diğer bloglar, temalar, eklentiler, hosting servisleri, eposta liste servisleri, reklamlar, analitik servisleri ve daha birçok şey karşınıza çıkacak ve bunları öğrenmek bile başlı başına zevkli bir uğraşa dönüşecektir.

Bu yazıyı beğendiniz mi?
mehmetc.com eposta listesine katılın, yeni yazı ve duyurulardan haberdar olun!
Eposta Listesine Katılmayı Onaylıyorum