Değiştirdin de Ne Oldu?

Hayatındaki birçok şeyi değiştirebilirsin. İşini, evini, arabanı, cep telefonunu, yaşadığın yeri, arkadaşlarını, vs.vs.

Hayat ve tarih hiç durmaz. Hızlı akan bir nehirdir ve akarken hep değişim getirir. Eğer sen bunu akışına bırakırsan güzel olur. Yaşam tatlı günler de getirir, acıları da takdim etmeyi ihmal etmez.

Fakat sen değişimi amaç edinirsen talihini ürkütürsün. İlla şu olsun, bu olsun, şöyle olsun, böyle olsun diye sen kendini paralarken, hayat kendi oyununu oynayacaktır. Hint fakiri gibi herşeyden elini eteğini çek ve oluruna bırak demiyorum. Elbette çalışıp çabalayıp olan bitenin sebebini işleyeceksin ve asıl güzel olan da bu.

Fakat sadece değiştireceğim diye değiştirmek neden? Daha mı iyi olacak?

1995 yılında liseden mezun oldum. İlkokul, ortaokul ve liseyi Antakya’da okudum. Liseden sonra Antakya’ya pek yolum düşmedi. Birkaç arkadaşımın düğünü dışında. Yıllar sonra gittiğimde şehri baya bir gezdim. Mezun olduğum okullara da gittim.

Mezun olduğum bu üç okuldan ikisinin ismi değişmiş. İlkokul aynı kalmış ki şaşırdım. Onu da illa birşey bulup değiştirirlerdi.

Türkiye’de eğitim sistemi her zaman değişir. Fakat bu değişim hiçbir zaman iyi yönde olmaz. Eğitim hep kötüye gider. Sistem değişir, müfredat değişir, okul kıyafetleri değişir, kitaplar değişir, sınav sistemi değişir, sınavların adı değişir, özetle eğitime dair herşey değişir. Değişmeyen tek şey eğitim kalitesinin hergün biraz daha kötüye gittiğidir.

Onun için özel okul denen sektör her geçen gün daha da büyür ve anne-babaların ömrünü çürütmesinin başlıca nedenidir. Çocuğum iyi bir eğitim alsın diye özel okula abanırlar. Bunu yaparken de sadece sınav sonuçlarının iyi olmasının çocuklarının başarılı olduğuna delalet eden birşey olduğunu sanarlar. Devlet okullarının içi hergün biraz daha boşalır. Anne babalar çocuğum devlet okulunda tuvalete bile gidemiyor der. Yani çocuklar devlet okulunda sıçacak temiz bir tuvalet bile bulamıyordur.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  Blog Nereden Geldi, Nereye Gidiyor, Blogda Neler Olacak?

Bazen düşünüyorum, eğitim sistemi onlarca kez değişti. Sonuçta ne elde ettik bir yere yazsak. Sonra eğitim sistemi bir kere bile değişmese diye varsayıp sonucu hayal etsek ve bir yere yazdığımız ile karşılaştırsak. Acaba eğitim kalitesinde bir fark olur muydu? Sanmıyorum. Peki bunca emek ne oldu? Nereye gitti? Yeni müfredat, yeni bina, yeni okul, yeni özel okul, yeni tablet, yeni bilmemne derken ne kadar para ve emek harcadık ve neye yaradı?

İşte benim mezun olduğum 3 okuldan birinin ismi aynı kalmış; Haydar Mursaloğlu İlkokulu. Ama okulun önündeki o kocaman ve güzel bahçede bir inşaat başlamış. İlkokuldan mezun olduktan tam 27 sene sonra okuluma tekrar gittiğimde bunu gördüm. Okulun önündeki okula ait bahçeyi almışlar ve yerine birşey yapıyorlar. Okul güdük kalmış. Adı aynı fakat bahçe gitmiş.

Biz o bahçede tam 20 dakika süren en uzun tenefüs olan 2.tenefüs başlasın da çam kozalakları ile top oynayalım-maç yapalım diye can atardık. Şimdi o bahçede inşaat var.

İlk

İlk

Mezun olduğum ortaokulun ismi Atatürk Ortaokulu idi, şimdi Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olmuş. Çok hatıram var. Hangi birini anlatayım? Bahçesindeki hurma dediğimiz üzümden de küçük ama şekerli ve bize göre lezzetli meyve veren ağaçları her tenefüs taşlayıp düşen sözde hurmaları tozun toprağın içinde kapışıp yediğimiz orta birden mi başlayayım anlatmaya?

Orta

Orta

Mezun olduğum lise de isim değişikliğinden kaçamamış. Antakya Lisesi idi, Antakya Anadolu Lisesi olmuş. Üstelik güzelim çam ağaçları olan bahçesindeki tüm o ağaçları kesip betondan bir öğretmenevi yaptılar. İyi oldu değil mi o betonu oraya dikince? Antakya Lisesi çok eski okuldur. Çok insan mezun etmiştir. Okul kıyafeti kahverengidir. Şimdi bu Antakya Lisesi, Antakya Anadolu Lisesi oldu öyle mi?

Lise

Lise

Bizim bu milletteki bu “Anadolu Lisesi” merakı zaten tarijik bir komedi. İngilizce eğitim versin diye her okulun isminin başına Anadolu getiriyorlar. Anadolu, Anadolu Teknik, Anadolu İmam Hatip, Anadolu bilmemne…İngilizce öğrenme ve konuşma konusunda böylesine başarısız ve beceriksiz bir toplumun İngilizce öğrenmeye bu kadar hevesli ve meraklı olması gerçekten ilginç. Üstelik, İngilizce gibi Amerikan emperyalizminin anadilini öğreten okullara “Anadolu” diyorlar. Çok komik ve acınası değil mi sence de?

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  Şirket Hackathon'unda Nasıl Birinci Olduk?

Türkiye’de eğitime dair herşey değişir ama bir tek şey aynı kalır; eğitimin kalitesizliği.

Bu yazıyı beğendiniz mi?
mehmetc.com eposta listesine katılın, yeni yazı ve duyurulardan haberdar olun!
Eposta Listesine Katılmayı Onaylıyorum