Flamenko Şehri Seviya

Flamenko özünü Avrupa’daki birçok halk müziği gibi çingenelerden alır. Avrupa’da çingenelerin kökeni farklı etnik grup ve coğrafyalardan gelir. Bu etnik gruplardan biri de romani çingene denilen gruptur.

Mütevazi bir bahçede flamenko gösterisi

Mütevazi bir bahçede flamenko gösterisi

Bu etnik grubun Hindistan’dan Avrupa’ya köle olarak getirilen insanlardan oluştuğu söylenir, ki bence bu doğru.

Bu insanlar köle olarak geldikleri Avrupa’da zamanla farklı yerlere dağılırken Seviya’ya da yeni bir yaşam ve belki de daha iyi bir yaşam kurmak için gelmişler. Fakat her sonradan gelen gibi onların da hayatı kolay olmamış. Bir yandan geçim derdi derken bir yandan da kendilerine uygulanan ayrımcılıkla gelen dışlanmışlık ve itilmişlikle çileli bir hayatları olmuş.

Her çile kendini sanatla ifade eder ve çilekeş insan huzuru sanatta bulur. İşte bu güzel insanlar da flamenko müziği ve dansını geliştirmişler ve duygularını, kederlerini ve bazen de sevinçlerini bu müziğe ve dansa yansıtmışlar.

Flamenko kök olarak romani çingenelerin yaşadıklarına ve kültürüne dayanır fakat Seviya ve Güney İspanya’daki Endülüs kültürü flamenkoyu da çok etkilemiş. Bu etkileşim yüzyıllardır süregelen flamenkoyu yaratmış.

İspanya’nın Seviya şehrinde sokakta, restoranlarda, evlerde, bahçelerde her yerde flamenkoya rastlarsınız. İnsanlar yanık sesle şarkı söylemeyi çok sever, dans ta aynı şekilde. Yani Seviya’da flamenko bulmak için özellikle aramaya gerek yoktur.

Yine de ben arayıp bulacağım derseniz seçenek çok. Bir kere yılın muhtelif zamanlarında yapılan flamenko festivalleri var.

Bunun yanında flamenko eşliğinde yemek yiyebileceğiniz restoranlar var. Bunlar normal restoranlar ve yemeklerin ücretleri de normal restoran ayarında. Haftada 2-3 gün flamenko günü yapılan bu yerlerde yemek ve içki ücretlerinin yanında flamenko gösterisi için 15-20 euro ayrıca ücret ödenir, buna bazen ilk içki dahildir.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  Zaragoza'nın Gençleri Nerede?

Nerde tecrübe ederseniz edin bu eşsiz kültür ve enfes müzik gerçekten sizi alır götürür, içinizde kederle karışık bir heyecan dalgası yaratır.

Adeta o insanların o kederli günlerine doğru bir yolculuğa çıkarsınız.

Bu yazıyı beğendiniz mi?
mehmetc.com eposta listesine katılın, yeni yazı ve duyurulardan haberdar olun!
Eposta Listesine Katılmayı Onaylıyorum