İngilizce Öğrenirken Hangi Radyoları Dinlemelisin?

İngilizce öğrenmenin birçok yolu var. Kimisi Anadolu Lisesi’nde, kolejde ya da üniversite hazırlıkta öğrenir. Kimisi ise bu tecrübelerden geçmemişse ki olabilir, bir süre İngiltere ya da Amerika’ya dil okuluna gider, orda öğrenir.

Benim zamanımda Erasmus yoktu, ben o furyaya -malesef- yetişemedim fakat Erasmus’ta dili dile değdirerek dil öğrenmek te bir yöntem elbette ve bunu yaparak baya dil öğrenen arkadaşlarım da oldu. Bu arkadaşlar her ne kadar ara sıra bana “sen bizim yanımızda yaşlı kalıyorsun, aramızda nesil farkı var, bizi anlamıyorsun” diye takılsalar da kendilerini severim, iyi çocuklardır. Erasmus’a gidip genç yaşta dünya gören insandan zarar gelmez.

Bazılarını da devlet master-doktoraya gönderir ya da göreve gönderir, öyle öğrenirler. Ya da akademik burs kazanır gider, öyle öğrenir İngilizce’yi.

Dil öğrenmenin yukarda saydığım yollarının dışında bir de self-study yaparak yani kendi kendine çalışarak öğrenilmesi var. Her ne kadar zor görünse ve aslında zor olsa da yine de etkilidir ve insan bu süreçte dil öğrenmenin yanında kendini de tanıma fırsatı bulur zira bu yöntem, dil öğrenmede en zorlayıcı seçenektir desem yanlış olmaz.

Kendi kendine dil öğrenerek sadece İngilizce’yi değil, birkaç dili öğrenen arkadaşlarım var. Baya da konuşuyorlar.

Eğer kendi kendine İngilizce öğrenmeye karar verdi isen öncelikle seni tebrik ederim, bu azmi her zaman takdire şayan bulurum. Bu yolda sana birkaç tavsiyem olacak, kulak ver.

Birincisi, Türkçesini okuduğun ve sevdiğin romanları İngilizce’sinden de oku. Keyifli ve öğretici oluyor. İkincisi sevdiğin filmlerin İngilizce altyazılarını indir ve bunların yazıcı çıktısını al. Filmleri İngilizce’sinden birkaç kez izle ki sevdiğin film ise zaten birden fazla kez izlemişsindir. O altyazıları ara sıra oku ve çalış. Bu da gerçekten çok keyifli ve öğretici olur. Sen o altyazıları okudukça filmin ilgili sahnesi gözünde canlanır, olan biten ve dolayısıyla bunun İngilizcesi zihninde yer eder.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  İngiltere'de Banka Hesabı Nasıl Açılır?

Diğer bir tavsiyem ise BBC ve LBC radyolarını dinlemen. BBC’yi biliyorum da LBC nerden çıktı diyeceksin. Öncelikle BBC ile ilgili birşkaç şey söyleyeyim. BBC Radyo 2’de öğleden sonraları güncel konularda sohbet ve tartışmaya benzer canlı yayına konuk almalı programlar olur.

Bu programların en meşhuru Jeremy Vine’ın programıdır, kendisi BBC’nin en tanınmış radyocularından. Araya müzik te girer. Hem müzik hem sohbet sıkılmazsın. Ama mesela BBC Radyo 1 dinlesen genelde müzik ve hoşum boşum DJ’leri vardır, bir yerden sonra bayar. Ama BBC’nin her kanalı iyidir, ben en çok BBC Radyo 2’yi severim.

Yine BBC Radyo 2’de çalan DJ’lerden Craig Charles’ın bende özel bir yeri vardır. Kendisi İngiltere’de çok tanınan bir sempatik kişilik olmanın yanında çok iyi bir Funk&Soul DJ’idir, çok güzel miksler. Harika müzik çalar.

Annie Mac - Craig Charles - Jeremy Vine

Annie Mac – Craig Charles – Jeremy Vine

Annie Mac, Jamie Cullum felan da güzel çalar. Annie Mac akşamları iyi coşturur, bir de kalite kızdır. BBC Radyo 2’nin diğer DJ’leri de iyidir.

LBC ise farklı bir dünya. Açılımı Leading Britain’s Conversation şeklinde olan radyo, ismini sadece sohbet ve tartışma programları yayınlıyor olmasından alır. Yayınlar genelde canlıdır ve hiç müzik yayınlanmaz. Sadece konuşma, sohbet, tartışma, haber ve canlı yayına alınan konuklarla sohbet, soru cevap ve gündemi değerlendirme şeklinde yayın yapar.

Hem kendi radyo programcıları ünlüdür hem de bazı programları İngiltere’nin ünlüleri yapar. Örneğin İngiltere’nin Brexit ile AB’den çıkmasında başı çeken politikacılardan, kahkahası ile ünlü hergele Nigel Farage bu radyoda Pazartesi ve Perşembe günleri akşam saat 7’de program yapıyor.

LBC’yi bir süre mesela altı ay bir sene kadar dinlersen İngiliz Kültürü’ne ve İngiltere gündemine iyice aşina olursun. Yayınlanan programlar, tartışmalar ve telefonla canlı yayına alınan konuklarla yapılan muhabbetler bazen o kadar ilgi çekici ve provoke edicidir ki İngilizce radyo dinlediğini unutur konuya konsantre olursun ve bu da İngilizce’ni geliştirmen de gerçekten çok iyi bir aşamadır artık.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  Londra'da Leziz Bir Vietnam Lokantasında Geyik Avcısı Nick'in Ne İşi Vardı?

Son olarak, İngilizce öğrenme ile ilgili İngilizce’yi Çok Para Harcamadan Nasıl Öğrenirsin? başlıklı yazımı burayı tıklayıp okuyabilirsin. Oldukça detaylı ve faydalı bir yazı.

Radyo candır! Bol radyolu günler.

 

Bu yazıyı beğendin mi?
mehmetc.com eposta listesine katıl, yeni yazı ve duyurulardan haberdar ol!
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )