İngiltere Ankara Anlaşması Kaldırılırsa Ne Yapacaksın?

İngiltere’de son dönemde en çok gündemde olan konuların başında Brexit gelir.

Bu konu eğitimden sağlığa, iş hayatından günlük yaşama her alanda ciddi sonuçları olan bir konudur ve İngiltere Halkı’nın kafasını adeta karma karışık etmiştir.

Kimse Brexit’in ne şartlarda tamamlanacağını, nasıl tavizler verileceğini ya da nasıl tavizler koparılabileceğini ve hepsinden önemlisi Brexit’ten sonra ne olacağını bilmemektedir.

Bu durum İngiltere’ye Ankara Anlaşması ile gelenleri de aynen bu kafa karışıklığına sürüklemektedir. En temel soru ve aslında endişelerden biri Brexit sonrası Ankara Anlaşması’nın bitip bitmeyeceğidir.

Bu soru en çok İngiltere’ye Ankara Anlaşması ile gelmeyi planlayıp aile, iş, okul vs. gibi sebeplerde hala Türkiye’de kalmak ve Ankara Anlaşması Vizesi’ne başvurmak için biraz daha beklemek durumunda olanları düşündürmektedir.

Bunun yanında, İngiltere’ye gelmiş, ilk yılında ya da birkaç yıldır burda olanları ise Brexit’ten sonra acaba süresiz oturum izni alabilecek miyim? ya da Brexit’ten sonra vatandaşlık alabilecek miyim? gibi konular düşündürmektedir.

Bütün bu soru işaretleri ve kaygılara bir de bazı danışmanların İngilizce’de fear marketing diye tabir edilen müşteri kazanmak için insanları korkutarak kendi reklamlarını yapma çabaları eklenince İngiltere’ye gelmek isteyenler ya da halihazırda İngiltere’de bulunanların endişeleri artmaktadır.

Bu danışmanların bir kısmı bunu blog yazılarında Ankara Anlaşması ile gelenlere süresiz oturum ya da vatandaşlık yolu kapanıyor mu gibi başlıklar altında yazmakta, bir kısmı ise danışmanlık hizmeti satışlarını artırmak için insanları vizeye başvuru konusunda acele ettirmektedir.

Peki Ankara Anlaşması kaldırılırsa ya da Ankara Anlaşması ile gelenlere süresiz oturum ve vatandaşlık yolu kapanırsa ne olacak? Bize göre bu sorunun cevabı hiçbirşey olmayacak şeklindedir!

Ankara Anlaşması’dan önce HSMP vardı ve insanlar bu vize ile İngiltere’ye gelip kariyerlerine ve hayatlarına burda devam ediyorlardı. HSMP kaldırıldı, Ankara Anlaşması var.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  İngiltere Vizesi Kabul Şansımı Artırmak İçin Evimi/Arabamı Satmalı Mıyım?

Yarın birgün Ankara Anlaşması kalkar, onun yerine muadili birşey mutlaka gelir. Zira İngiltere gelişmiş bir ülkedir ve bu konumunu her zaman devam ettirmek ister. Dolayısıyla Almanya, Hollanda, Fransa, İsveç, İrlanda vs. gibi gelişmiş ülkelerle olan yarışta geri kalmamak için sürekli nitelikli elemana ihtiyaç duyar.

Örneğin bu Brexit tartışmalarında en çok konuşulan konu nitelikli insanları İngiltere’den kaçırmamak gerektiği ve nitelikli iş gücünü ne yaparız da İngiltere’ye çekmeye devam ederiz şeklindedir.

IT uzmanı, yazılımcı, mühendis, doktor, üst düzey sporcu, belli bir uzmanlık alanında ileri düzeyde bilgi sahibi vs. gibi nitelikli kişiler İngiltere’de her zaman kendilerine yer bulurlar. Vizenin ismi değişebilir, bir vize türü kaldırılabilir fakat yerine mutlaka yenisi gelir.

Her gelişmiş ülke gibi İngiltere’de uluslararası yarıştan geri kalmak istemez ve nitelikli iş gücüne ihtiyaç duyar. Bunun için de nitelikli insanlara kapıyı kapatmanın değil, açmanın yollarını arar.

İngiltere Rehberi olarak İngiltere’ye gelmeyi düşünenlere ya da burdaki yaşamlarına güzel bir şekilde devam etmek isteyenlere tavsiyemiz Ankara Anlaşması ne olacak diye endişe etmek yerine sürekli öğrenmeyi yaşam tarzı haline getirmeleri ve niteliklerini sürekli geliştirmeleridir.

Bu yazıyı beğendin mi?
mehmetc.com eposta listesine katıl, yeni yazı ve duyurulardan haberdar ol!
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )