İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi 3 Yıllık Uzatmayı Nasıl Aldım?

Eveeet, gün geldi çattı. İngiltere’nin sana verdiği 1 yıllık vizenin sonuna geldin. 1 yıl çok hızlı geçti. Hem kısa bir süre hem de geldin, ev buldun, iş buldun, yerleştin, vs. derken onca telaşın içinde 1 yılın nasıl geçtiğini anlamadın ve vizenin bitmesine 1 ay ya da daha az bir süre var.

Artık uzatma başvurunu yapmak durumundasın. Vizeyi aldığında birinci dönüm noktasındaydın, şimdi ikinci dönüm noktasındasın. Hem vize hem de uzatma hayatının akışını ciddi anlamda etkileyen şeylerden.

Peki uzatma başvurusunu nasıl yapacaksın? Başvuruda neler olmalı? 1 yıl içinde ne kadar gelir elde etmen gerekiyordu? Başvuruda hangi belgeleri sunmalısın? Başvuru sırasında vergi çıkmadı ise bu bir engel teşkil eder mi?

Ben İngiltere’ye Ankara Anlaşması ile geçtiğimiz yıl yani 2017 Nisan’da geldim. 1 yıl dolmaya yakın 26 Mart 2018’de vize uzatma dosyamı Home Office’e gönderip başvurumu yaptım. Aradan 3 ay geçti ve vize uzatma başvurum sonuçlandı.

İlk zamanlar akşam işten eve geldiğimde gelen postalara heyecanla bakıyordum ama bu sadece 1 ay kadar sürdü ki zaten 1 ayda vize uzatma başvurusu cevabı gelmez. Ama insan yine de heyecanlanıyor. Kolay değil, İngiltere’de 1 yılı devirmişim ve vize uzatma başvurumun sonucuna göre 1 yıl ya da 3 yıl vize sorunu olmadan İngiltere’de kalacağım.

Sonra araya iş, hayat, hobiler, arkadaşlar, Londra’daki güzel yaşamın kendine özgü şeyleri girince vize başvurumu unuttum. Arada eşimle konuşuyorduk ve 1-2 aya gelir diyorduk ama çok üstünde durmaz olduk.

Bir de Londra’da yaz mevsimi şahanedir. Akdeniz ülkelerindeki gibi çok sıcak olmaz ama hava hem güneşli hem de çok güzel olur. Yazın Londra’ harikadır. Ben ve eşim de yazın tadını çıkardık ki bu yazıyı yazdığım bugün -15 Haziran 2018- Londra’da yaz tüm güzelliği ile devam ediyor.

Günler çok uzun ve adeta 1 gün içinde 2 gü yaşıyor gibiyim. İşten eve akşam 6-7 arası geliyorum, akşam saat 21:30’a kadar hava kararmıyor. Bazen biraz daha geç. İşten geldikten sonra 1 gün daha varmış gibi oluyor.

Yaz döneminde gelen giden de baya oluyor. Geçen hafta bir İspanyol arkadaşımız Madrid’den geldi. Gelirken yanında küçük oğlu 5 yaşındaki Roke’yi de getirdi. Evde bir curcuna, bir gevezelik, bir gezme-tozma, bir kendimizi Londra’nın parklarına bahçelerine atma felan derken vize uzatma başvurumu tamamen unuttum.

Unuttuğum çok ta iyi oldu ki ben zaten bir sürece girdiğimde zihnimi başka yere kanalize ederim, etmek isterim. Süreç sonlanana kadar konu kapanmıştır bilader, düşünmek istemem. Dalgama bakmak isterim ve bakarım.

Mesela geçen sene yani 2017’nin Nisan ayında Türkiye’den vize başvurusu yaptığımda da böyle yapmıştım. Hobilerime, arkadaşlarıma, gezme tozmaya, bloguma vs. zaman ayırmıştım. Vizeyi düşünmemiştim ve vize geldiğinde adeta bir sürpriz gibi olmuştu.

Vize uzatma da öyle oldu. 5 Temmuz günü eşim whatsapptan mesaj attı. O günlerde Madrid’li arkadaşımız ve 5 yaşındaki küçük oğlu 1 haftalığına bizde oldukları için eşim işyerinden birkaç gün izin alıp onlarla takılıyordu. Eşimin whatsapp mesajında “Memo vize uzatma başvurumuzun sonucu geldi, açmadım, çok heyecanlıyım, seni bekleyeceğim” yazıyordu. Ben de cevaben “beni whatsapptan videolu ara, birlikte açalım” dedim.

İşyerinde mutfağa gittim ve whatsapptan videolu görüşerek başvuru sonucunun olduğu zarfı açtık. Eşim zarfı açıp sonucu yazan belgeyi okudu ve bir çığlık kopardı! Vizemiz uzatılmıştı, hem de 3 yıl uzatma almıştık!

Ben “tebrik ederim, haydi hayırlı olsun, bundan sonra artık 3 sene vizeyle işimiz yok, daha rahatız” dedim ve eşimi kutladım. O da beni kutladı ve “Hem ilk vizeyi alma, hem İngiltere’de ilk yılımızda İngiltere’ye tutunma hem de vize uzatma sürecinde işleri adeta hiçbirşey olmamış gibi, adım adım, tadını çıkararak ve sakin sakin hallettiğin için sana teşekkür ederim Memo” dedi.

Böylesine güzel bir kadından bu teşekkürü alınca vize uzatma sevincim ikiye katlandı, içimi bir mutluluk kapladı. -Vay be bilader!- dedim.

Sonra akşam eve gittim. Vize uzatma başvuru evraklarını tekrar inceledim. Artık 3 yıllık vizemiz vardı. 2021 yılının Nisan ayına kadar bir daha vizeyle işimiz olmayacak. Konu kapandı. Biz artık Londra’ya, sosyal hayatımıza, gezme-tozmaya ve işlere odaklanacağız.

Bu yazıda sana vize uzatma başvurunu nasıl yapacağını anlatacağım. Umarım sen de 3 sene uzatma alır ve ilk yılın ardından İngiltere’de iyice rahatlarsın ve İngiltere’ye daha bir sağlam yerleşir ve bu güzel ülkenin tadını çıkarmaya devam edersin.

Vize Uzatma Başvurusu Nereye Yapılıyor?

Vize başvuru evraklarını Home Office’e yani İngiltere Vize Ofisi’ne göndermen gerekiyor. Adres şu şekilde:

Home Office Turkish IAU PO BOX 3468 SHEFFIELD S3 8WA

Sen yine de adresi Home Office’in sitesinden kontrol et. Değişiklik olursa haberin olsun.

Vize evraklarını Post Office’ten alacağın kargo zarfına koyup bu adrese gönder. Ben gönderiyi special delivery yani hem hızlı hem de garantili olarak yaptık. Buna 17 sterlin ödedim ama bu para çok görünmesin. Böylesine önemli evraklar özel gönderi olarak gönderilmeyi hakediyor.

Gönderdiğin evrakları koyduğun special delivery zarfına aynı zarftan bir tane koymayı unutma. Vize uzatma başvurunun cevabını bu zarfa koyup gönderecekler ve geri istediğin evrakları da bu zarfta gönderecekler.

17 sterlin içinde hem gönderi ücreti hem de Home Office’in sana vize başvuru sonucunu ve evraklarını geri yollarken gelecek olan gönderinin ücreti var. Yani Home Office’te sana special delivery ile göndermiş oluyor.

Bunu Post Office’e gittiğinde belirtirsen seni yönlendirirler ama sen mutlaka üzerine basa basa special delivery yapacağım diye belirt ve evraklarının yanına koyacağın zarfa alıcı adresi olarak kendi adresini yaz, çünkü vize sonucu sana gelecek. Bu zarfa Post Office görevlisinin gereken miktarda pulu yapıştırdığından emin ol.

Post Office görevlisinden hem yaptığın ödemenin hem de special delivery’nin takip fişlerini al. Takip numaranı gösterip tükenmez kalemle işaretlerip versin. Bu numara ile takip edersin bir aksilik olursa.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  İngiltere Gerçekten de Sınırsız Oturum Hakkını Kaldırdı Mı?

Parmak İzini Ne Zaman Veriyorsun?

Ben başvuruyu gönderdikten 2 hafta kadar sonra eve parmak izi vermemiz gerektiğini belirten belge geldi. Bu belgelerde parmak izi alma yetkisi olan en yakın Post Office’e gidip parmak izi alman isteniyor. Gelen belgeler içerisinde üzerinde QR kod olan bir kağıt var. Parmak izi verirken Post Office’teki görevliye bunu gösteriyorsun ve bunu okutarak parmak izi veriyorsun.

Post Office’te parmak izin alınıyor ve fotoğrafların çekiliyor. Bunu bir fotoğraf kabini içinde yapıyorlar ve Post Office görevlisi yapıyor. Sana şu parmağını uzat diyip sırayla belirttiği parmaklarının izini alıyor, yani cihaza okutuyor. Fotoğraf çekimi de aynı şekilde, karşıya bak, başını eğ-kaldır vs. diyip çekimi yapıyor.

Bu aşama 10 dakikalık bir işlem. Post Office’ler hafta sonu Cumartesi günleri öğleye kadar açık. Ama sen yine de gitmeden önce gideceğin Post Office’in çalışma saatlerine mutlaka bak.

Sana tavsiyem sabah erken gitmen olacaktır. Hem sıraya kalmaz beklemezsin hem de parmak izini alan ve fotoğrafını çeken cihaz arızalı ise başka Post Office’e gidecek zamanın kalır. Biz gittiğimizde cihaz arızalıydı ve Post Office görevlisi teknik servisi aradı. Yarım saat gecikme yaşandı zira sorunu çözmeleri gerekiyordu. Çözemeseler en yakın başka Post Office’e gidecektik ama gerek kalmadı. Orda hallettik.

Demek istediğim bu gibi şeylere hazırlıklı ol. Gitmeden önce Post Office’in çalışma saatlerine bak ve erken git.

Bu aşamadan sonra artık senin yapacağın birşey kalmıyor. Vize uzatma başvurunun sonucunu beklemeye başlıyorsun.

Post Office’ten Posta ile Vize Uzatma Başvurusu Yapmayı Anladım. Peki Online Başvuru Nasıl Yapılıyor?

Ben Ankara Anlaşması Vizesi uzatma için başvurduğumda online başvuru henüz devreye girmemişti. Bu hizmet yoktu.

Birkaç gün önce İngiltere’ye Ankara Anlaşması ile gelmiş ve kariyerine ve yaşamına İngiltere’de devam eden bir arkadaşımdan vize uzatmaya başvurduğuna dair bir eposta aldım. Epostasında vize uzatma için neler yaptığını, hangi belgeleri verdiğini ve sürecin nasıl olduğunu anlatıyordu.

Online başvuru ile süreç kolaylaşmış durumda. Dileyen Post Office’ten evrakları yukarda anlattığım şekilde posta ile gönererek başvuruyor dileyen de online başvurabiliyor. İkisi de güzel hizmetler.

Örneğin ben 3 yıllık uzatma aldım ve bunun süresi bitince sınırsız oturuma başvurmadan önce bir kez daha uzatma başvurusu yapmam gerekecek zira artık sınırsız oturumun süresi eskiden 4 yılken son değişiklikler ile 5 yıla çıktı. Ben ilk sene 1 yıl ve şimdi uzatma ile 4 yılı tamamlamış olacağım. Bu süre tamamlanınca bir kez daha uzatmaya başvurup 5 yılı bitirdikten sonra sınırsız oturum başvurusu yapma hakkı kazanıyorum.

Son uzatmamı online yapacağım zamanı geldiğinde. Vize uzatma işlemi online olarak nasıl yapılıyor anlatayım.

Ankara Anlaşması Vizesi’nin UK Home Office yani İngiltere Vize Ofisi sayfasına gidiyorsun. Burda en üstteki linklerden Extend your visa linkini tıklayınca seni şu bölüme gönderiyor:

https://www.gov.uk/turkish-business-person/extend-your-visa

Burda How to extend your visa başlığı altında apply online linki var. Bu linki tıklayınca seni şu sayfaya alıyor:

https://visas-immigration.service.gov.uk/product/ecaa-turkish-worker

Burda Apply now butonunu tıklamalısın. Apply now butonunu tıkladığında sana sorduğu soruları cevaplayarak vize uzatma başvurunu online yapıyorsun. Bu sorulara kendi durumuna uyan cevaplar vererek vize uzatma işleminin online yapılma sürecini başlatmış oluyorsun.

Bundan sonra ilerleyen sayfalarda sorulan sorulara cevap vermen ve adımları takip etmen gerekiyor. İlerleyen sayfalarda karşına çıkan soru, yönlendirme ve uyarıları dikkatli okumanı tavsiye ederim. Belgeleri online olarak yüklüyorsun. Belgeler pdf ya da jpg, png gibi imaj formatlarında olmalı ve her bir belge için sınır 5-6 megabyte civarında.

Eğer tarayıcın yoksa ya da telefonun ile belge fotoğraflama işlemini yapamadı isen parmak izi ve fotoğraf çektirme randevusuna gittiğinde bu belgeleri onlara orda taratabiliyorsun. Bu sürecin bir sürü avantajının yanında bir avantajı da pasaport, BRP kartı (Biometric Residence Permit kartı), polis kaydı belgesi gibi önemli belgelerini onlara vermek ve sonra almak zorunda kalmıyorsun. Bunlar sende kalıyor.

Online başvuru değil de posta ile başvuru yaparsan bu belgeleri diğer belgelerle birlikte önce posta ile yolluyorsun. Sonra kendilerinde kalacak belgeleri alıyorlar ve sana geri yollamaları gereken pasaport, BRP ve polist kaydı belgesi gibi belgeleri sana posta ile geri yolluyorlar. Online başvuruda buna gerek kalmıyor.

İster online başvuruda ister posta ile başvuruda eğer başvuruyu yaparken vermeyi unuttuğun bir belge olursa bunu sonradan eklemen mümkün olmuyor çünkü süreç başlamış oluyor. Olur da bu belge uzatma almana engel teşkil ederse ya da 3 yıl yerine 1 yıl uzatma almana yol açarsa yeniden uzatma başvurusunda bulunmak durumundasın. Başvuruyu yaptıktan sonra belge ekleme imkanın yok. O yüzden belge hazırlama ve teslim etme işlemlerinde bir değil, iki değil, defalarca kontrol edip emin olmakta fayda var.

Online başvuru yaptığında parmak izi ve fotoğraf çekimi için randevuyu nerden alacağına dair yukarda bahsettiğim sitede takip ettiğin adımlar seni yönlendirecek. Bu hizmeti veren şirketlerden birine yönlendiriyor. Bunlardan biri Sopra Steria isimli bir şirket. İngiltere Vize Ofisi yani Home Office bu şirket ile anlaşma yapıp bu hizmeti onlardan alıyor ve vize başvurusu ve vize uzatma başvurusu yapanlara bu şirketin yardımı ile hizmet veriyor. Bu şirketin online vize uzatma randevusu alabileceğin lokasyonlarına şurdan bakabilirsin:

https://www.ukvcas.co.uk/locations

Büyük şehirlerde randevu ücreti yok gibi görünüyor ama küçük şehirlerde 60 sterlin gibi bir ücret alınıyor. Eğer ertesi güne randevu istersen 120 sterlin ücret alınıyor. Ücret ödemen gerekip gerekmediğini ilgili adımları takip edip posta kodunu yazdığında görebilirsin. Ya da hangi lokasyon sana daha uygunsa ordan başvurursun. Eğer erken randevu istersen de onun ücretini kontrol edip erken randevu alabilirsin.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  Neden Herkes Londra'da?

Randevu verdikleri merkez genelde bir okul, kütüphane ya da benzer bir resmi devlet dairesi ya da bir ofis oluyor. Randevuya gittiğinde süreç toplamda 1 saati geçmiyor. Üstelik bu süreye eğer vereceğin evrakları taratmadıysan bunları taratma işlemi de dahil. Oldukça kısa süren bir süreç. Online vize uzatma başvurusu oldukça güzel bir hizmet.

Vize Uzatma Evraklarında Neler Olmalı?

İngiltere Ankara Anlaşması’nın hemen her aşamasında olduğu gibi bu aşamasında da bir sürü şehir efsanesi var ortalıkta dolanan ve çoğu da bir takım insanların uydurduğu ipe-sapa gelmez şeyler.

Bu ipe-sapa gelmez şeyleri insanları trollemek için uyduranlar çok. Bunu yapanları en yakınında sık göreceksin. Kendisi uzatmayı almış tuzu kuru arkadaşların sana binbir türlü şehir efsanesi ile gelecek. Bunlara kulak asma. Hatta sen de onları trolle; “Uzatma başvurusu yapmayacağım. İngiltere’den vazgeçtim, 1 ay sonra İspanya’ya taşınıyorum, sahil kasabasında çok güzel bir iş buldum” gibi şeyler uydur. Alem trolleme görsün.

Evraklar ilk vize başvurusuna biraz benziyor. 1 yıl boyunca İngiltere’de kendi işini yaparak ne kadar gelir elde ettiğini gösteren evraklar sunman gerekiyor. Bunlar;

 • Vize uzatma başvuru formu. Vize uzatma başvuru formu ve posta ya da online başvuru için gerekenler ve bu formları Home Office’in Turkish Business Person Visa sayfasının extension yani uzatma linkinde bulabilirsin. Link şu:
  https://www.gov.uk/turkish-business-person/extend-your-visa
  Form ise şurda:
  https://www.gov.uk/government/publications/application-to-extend-stay-in-uk-form-ecaa2-turkish-businessperson
 • Şu anda sahip olduğun BRP ve pasaport. Bunları yolluyorsun, yeni BRP verildiği için eskisi geri gönderilmiyor. Pasaportun elbette geri gönderiliyor. Ayrıca eğer depedantların varsa onların da BRP ve pasaportlarını uzatma başvurusu için evrakları gönderdiğin aynı zarfın içinde göndermelisin. Yani herşeyi tek bir zarf içinde göndermelisin
 • Dependantın varsa ve evliyseniz evlilik cüzdanı. Bu belge aynen ilk vize başvurusunda olduğu gibi vize uzatmada da dependantın ile ilişkini resmi olarak kanıtlayan bir belge oluyor
 • Senin ve varsa dependantının polis kaydı belgeleri. Bu belge sarı renkte bir belge. OVRO’ya gidip polise kaydolurken ücret ödeyip aldığın ve tüm adres değişikliklerinde kullandığın ve kullanmaya devam edeceğin belge. Bunu da aynen pasaportta olduğu gibi sana geri yolluyorlar
 • Senin ve varsa dependantının pasaport fotoğrafı standardında 2 adet fotoğraf
 • Progress Report diye adlandıracağın işinin durumunu kısaca özetleyen bir executive summary
 • Şirketinin kuruluş belgesi yani Certificate of Incorparation of a Private Limited Company
 • Şirketindeki hisse durumunu gösteren shareholder belgesi
 • HM Revenue&Customs’dan gelen belge. Bu belgenin adı Corporation Tax Information for new companies
 • Muhasebeci yani accountanttan alacağın şirketinin finansal durumunu gösteren detaylı belge
 • Muhasebeciden referans mektubu
 • Eğer vergi ödeme dönemine denk geldin ve vergi çıktı ise muhasebeciden buna dair alacağın belge
 • Kendi işini yaparken müşterilerine kestiğin faturalar
 • Kendi şirketinde direktör isen kendine verdiğin maaşlar için pay slip belgeleri
 • Professional Indemnity Insurance yani şirketine ait, iş yaptığın müşterilerini ve seni güvenceye alan sigorta poliçen
 • NIN yani National Insurance Number’ını gösteren JobCentre’dan aldığın belge
 • Kendi işini yaparken sana kesilen faturalar yani satın aldığın hizmet, ürün, vs. gibi tüm harcamalarının faturaları
 • Şirket banka hesabının son 6 aylık dökümleri – İngiltere hesabın
 • Kişisel banka hesabının son 6 aylık dökümleri – İngiltere hesabın
 • Varsa Türkiye’deki kişisel hesabının son 6 aylık dökümü – Türkiye’deki kişisel hesabın
 • Dependant yani eşin ya da sana dependant (vizene bağlı) kişi/kişilerin kişisel hesaplarının son 6 aylık dökümü
 • Kiraladığın evin kira kontratı
 • Kiraladığın ev için ödediğin depozitonun Deposit Protection Scheme’den alınmış belgesi – Evsahibinden alacaksın
 • Varsa evsahibinin sana verdiği evin bir kısmını ofise olarak kullanabileceğine dair yazı
 • Council Tax yani belediye vergisi ödemelerinin dekontları
 • Su, elektrik ve gaz ödemelerinin dekontları – Dekontların çıktısını kendin alsan olur
 • Internet, cep telefonu, vs. gibi aboneliklerinin fatura ödemelerine ait dekontlar

Hazırlaman belgeler bu şekilde. Bu belgeler senin durumuna göre biraz farklılık arzeder fakat temelde çok değişmez. Burda yazan belgelerle hemen hemen aynı çıkar.

Burda esas olan şudur;

 • İngiltere’de 1 yılda kendi işini yaparken ne  yaptın, hangi müşterilere ne iş yaptın
 • Hangi masrafların oldu
 • Nerde kaldın, kalacağın yere ne masraf yaptın
 • Hem şirketine hem de sana ve ailene ne kadar para harcadın
 • Neticede ne kadar gelir elde ettin, ne kadar harcama yaptın, ne kadar kar ettin ve ne kadar vergi ödedin

Bunları belgeleyen herşeyi sunmalısın.

Bunların dışında “şöyle yaparsan iyi olur” diye mantığa uygun olmayan belgeleri vize uzatma dosyana koyma. Hep kendi işinin sahibi olarak İngiltere’de 1 yılda devletten yardım almadan kendi ayakları üzerinde duran bir girişimci ne yaptıysa bunu belgelemek üzerine kurulu bir mantığın olsun.

Bu mantığa ters ya da bu mantıkla ilgisi olmayan belgeleri “dosyayı sağlamlaştırırım” diye vize uzatma dosyana koyma. Faydası olmadığı gibi hem vize memurunun kafasını karıştırıp hem de ona gereksiz iş yükü çıkardığı için 3 yıl yerine 1 yıl uzatma almana yani sana dezavantaj olarak dönmesine neden olabilir.

Progress Report Diye Adlandıracağın İşinin Durumunu Kısaca Özetleyen Executive Summary’de Neler Olmalı?

Progress Report 2-3 sayfayı geçmesin. 5 sayfadan uzun birşey kesinlikle yazma. Progress Report’ta şunlar olsun:

 • EXECUTIVE SUMMARY
 • CURRENT STATUS
 • ISSUES
 • NEW GOALS AND FUTURE ACTION PLANS
 • QUICK SUMMARYOF ACTION PLAN IN ONE SHOT ITEMS

Bunları tek tek kısaca açıklayayım.

 • EXECUTIVE SUMMARY: Kendi işinde 1 yılda neler yaptın, kısa bir yönetici özeti. Şirketinin adı, numarasını ve adresini yazmayı unutma
 • CURRENT STATUS: Şu andaki finansal durumun ve şirketinde yaptığın işlerin durumu. Kısa özet
 • ISSUES: Karşılaştığın ve karşılaşmakta olduğun sorunların birkaç cümle ile listesi
 • NEW GOALS AND FUTURE ACTION PLANS: Önündeki aylar ve yıllara dair planların, kısa özet
 • QUICK SUMMARYOF ACTION PLAN IN ONE SHOT ITEMS: Tüm bunların 1 cümlelik maddeler halinde özeti
Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  Kızarkadaşımı Görmeye Gidiyorum Diyip İngiltere Vizesi Nasıl Alınır?

Bu Progress Report vize memuruna kolaylık sağlar. Senin kendi işini yaparken 1 yılda neler olup bittiğine dair temel bir fikri olur ve belgelerini kontrol ederken kafasında bu fikir ile kontrol eder.

Vize Uzatma Başvurumda İlk Vize Alırken Verdiğim İş Planından Bahsetmeli Miyim? İlk İş Planımı Koyayım Mı?

Hayır koyma. Buna gerek yok. Gerek olmadığı gibi bu riski de artırır.

İş planları tahminidir. Kimse kesin tutmasını beklemez. Ama İngiltere’de yapmayı vaat ettiğin işi yaptı isen ve aşağıda rakamlarını verdiğim geliri elde etti isen önceki iş planını hem istemezler, hem sormazlar hem de vize uzatma başvuruna koymadıysan nerde bu ilk iş planı demezler.

En güzeli hiç koymamak. Şu anda işin durumu neyse o durumu belgelerle anlatan bir vize uzatma başvurusu vermek en güzelidir.

Gelirim İyiydi Ama Giderim de Çok Oldu. Vergi Çıkmadı, Vergi Ödemeden Uzatma Alabilir Miyim?

Bu konu çok enteresan bir konu. Birçok kişinin ilk yılda vergi ödeme durumu olmuyor. Bunun 2 nedeni var. Ya henüz vergi ödenecek bir dönemde olunmuyor ya da gelirle-gidere bakınca vergi ödenecek bir dilime girilmiyor.

Bu durumda vize uzatma başvurusu yapacak kişi “vergi ödemeden uzatma alabilir miyim?” diye sormaya başlıyor. Bu soruya Türk muhasebeciler “vergi ödemelisin, yoksa uzatma başvurun tehlikeye girer” diyerek hesaplarda bazı “ayarlamalar” yapıp, bazı şeyleri öne ya da geriye çekip o kişinin şirketini vergi öder hale getiriyorlar ve vergi ödeniyor. Uzatma başvurusu o şekilde yapılıyor.

İngiliz ya da profosyonel muhasebeciler ise “durum neyse odur, vergi çıkmadı ise çıkmamıştır” diyorlar ve finansal durumu gösteren belgeyi durum neyse ona göre detaylıca hazırlıyorlar.

İki yaklaşımda da vize uzatması başarılı oluyor. Yani insanlar 3 sene uzatma alabiliyor. Fakat bence ikinci yaklaşım daha sağlıklı zira şirketin finansal durumu neyse odur. Bir takım ayarlamalar ile bunu farklı göstermeye gerek yok. Hem bir risk doğar hem de o muhasebecinin o ayarlamayı doğru yaptığını nerden bileceksin? Ya yanlış ya da usulsüz birşey yaparsa? O zaman hem 1 yıllık uzatma aldığınla kalırsın hem de ceza yeme ihtimalin doğar.

Sana tavsiyem şirketin finansal durumu neyse ona göre hazırlık yapman ve muhasebecini de buna göre denetlemendir. Gelir-gider rakamlarına dikkat et ve şirketinin karı vergi ödemeyi gerektirmeyecek dilimde ise “vergi ödemezsem uzatma alamam” gibi gereksiz endişelere kapılma.

Ne Kadar Bir Gelir Uzatma Almama Yeter?

Bu sorunun net bir cevabı yok zira uzatma alman sadece elde ettiğin gelire bağlı değil.

Vize uzatması elde ettiğin gelir, sana ve varsa ailene yetecek kadar kar edebiliyor olman, işlerini yasalara uygun yapman, iş planına büyük ölçüde uygunluk, İngiltere’de yasalara uyuyor olman vs. gibi faktörlere bağlı.

Ama yine de elde ettiğin gelir de önemli.

İngiltere’de ortalama maaş 25K-30K sterlin yani 25-30 bin sterlin civarında. Bu meselek dalı ve tecrübeye göre değişir ama ortalama bu civarda. Sen ilk yıl için kendi işini yaparak bu civarda bir gelir elde edersen uzatma alırsın, hem de 3 yıl uzatma alırsın. Bu gelirden bir miktar vergiye gider, biraz masrafın olur ve gerisi senin ve ailenin geçimi için yeterlidir.

Ha sen daha fazla kazanırsın, o daha da iyi. Uzatma alma ihtimalin hem de 3 yıllık alma ihtimalin artar. 20K yani 20 bin sterlin gelirin üstünde bir gelirle 3 yıllık uzatma alabilirsin. Eğer bu 25-30K yani 25-30 bin sterlin ise 3 yıllık uzatma alma ihtimalin daha da artar. Eğer 30K yani 30 bin sterlini geçersen ve diğer tüm evrakların yeterli ise 3 yıllık uzatmayı alırsın, sıkıntı olmaz.

Vize Başvurun Sonuçlandı ve Uzatma Aldın. Şimdi Neler Yapmalısın?

Haydi hayırlı olsun. Tebrik ederim! Büyük bir aşamayı daha katetmiş oldun. Eğer 3 sene uzatma aldıysan harika. 3 sene boyunca vize ile işin olmayacak ve 3 sene sonra tekrar bir uzatma başvurusu yapacaksın. O zaman muhtemelen 1 yıl daha uzatma verecekler ve 1 yılın sonunda yani İngiltere’de 5 yılın dolunca sınırsız oturma izni (ILR: Indefinite Leave to Remain) başvurusu yapmaya hak kazanacaksın.

Sınırsız oturma izni başvurusu yaparsan ve sınırsız oturma iznini alırsan (ILR: Indefinite Leave to Remain) artık ister contractor ister permanent, istediğin her işte çalışabilirsin. Onu o dönem konuşuruz, sınırsız oturma izni ile ilgili bir yazıda anlatırım.

Eğer 1 yıllık uzatma aldıysan canını sıkma. Mücadeleye devam. İngiltere’de 1 yıl daha kalma ve iş yapma hakkın var. 1 yılın sonunda yani İngiltere’deki 2. yılında tekrar başvuru yaparsın. 1 yıllık uzatma seni zora sokar farkındayım ama pes etmek yok biladerim. İngiltere gibi gelişmiş  ve güzel bir ülkede tutunmak kolay değil.

Vize uzatma sonucun gelince gelen zarfta bunu ifade eden belgeler yer alır. Yeni BRP yani Biotmetric Residence Permit dediğimiz kimlik kartın 1 hafta sonra DX ya da benzer bir kargo şirketi ile gelir.

BRP’ni de aldıktan sonra oturduğun polis merkezine BRP kartın ve vize uzatmanı ifade eden belgelerle git ve polis kaydını yaptır. Polis merkezinde sana “adresin değişmemiş, polis kaydına gerek yok” diyecekler. Evet gerek yok ama polis kaydı kağıdındaki en son adres kaydının yanındaki ilk boş kareye polisin kaşe basıp tarih atmasını iste. Bunu söylersen anlıyorlar. Genelde bilmiyorlar ve prosedür checklistini kontrol ediyorlar ama sonunda ikna oluyorlar.

Bu kaşe, tarih ve imza ya da memurun adı-soyadını oraya işleyince yeni BRP kartın ile polis merkezine gidip durumu tescil ettirmiş oluyorsun ve bunlar sende kalan ve sürekli sakladığın polis kaydı belgene yazıldığı için elinde belge olmuş oluyor.

***

Evet. Önce vizeni aldın. Sonra 3 yıllık uzatmanı aldın. BRP kartın geldi, pasaportun da geldi. Artık özgürsün. Güzel bir tatili hakettin.

İyi tatiller!

 

Bu yazıyı beğendin mi?
mehmetc.com eposta listesine katıl, yeni yazı ve duyurulardan haberdar ol!
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )