İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi İçin Danışmanlık Almalı Mıyım?

İngiltere Ankara Anlaşması İş Planımı Kendim Hazırlayabilir miyim?

İngiltere’ye Ankara Anlaşması Vizesi ile gideceksen bu vizeye başvuru yaparken mutlaka bir iş planı sunmalısın. Bu vizenin temelinde iş  planı yatar ve iş  planı sağlam olmayan başvuru sahiplerine vize verilmez.

Peki nedir bu iş planı? İş planı, İngiltere’de kuracağın işi, hedeflediğin pazarı, bu pazara nasıl ulaşabileceğini ve bu pazara ulaştığında o hizmeti nasıl vereceğini anlattığın bir plandır.

İş planı hem sözel hem de rakamsal detaylar içerir. Eğer daha önce iş kurduysan bir işi yapmak için gereken temel şeyleri bilirsin. Bazen bunları plana dökmen de gerekir. Örneğin kuracağın işle ilgili yatırım alacaksan potansiyel yatırımcılara sunum yapmalı ve iş planını sunmalısın.

Ya da kuracağın işle ilgili banka kredisi kullanırken de bir iş planına ihtiyacın olabilir.

Bu örnek durumlarda olduğu gibi Ankara Anlaşması vizesi için de iş planı gerekir. Burda birçok başvuru sahibinin karşılaştığı temel sorun iş planının nasıl hazırlanacağı konusudur.

Birçok insan işini iyi yapabilir fakat konu plan hazırlamaya ve bu planı uygun bir formatta ve düzende hazırlamaya gelince zorlanır. Bu durumda ya iş planı hazırlamayı öğreneceksin ya da bir uzmandan yardım alacaksın.

İş planı hazırlamayı öğrenmen mümkün. Biraz temel şeyleri çalışıp ve bununla birlikte internetten bulabileceğin örnek ve şablon iş planlarını temel alarak kendi iş planını hazırlayabilirsin. İş planını kendin hazırlaman durumunda çok şey öğrenir ve yapacağın işe farklı açılardan bakma fırsatı yakalarsın. Fakat bunun yanında emek ve zaman harcaman da gerekir.

Bunun yanında, bu konuda bir uzmana danışman da mümkün. Danışmanın seni dinler ve yapacağın işe uygun bir iş planını kısa sürede hazırlar. Danışmanla çalıştığında iş planı ve vize dosyası hazırlamak için gereken efor ve zamandan ciddi anlamda tasarruf edersin.

Süreden tasarruf etmenin yanında, danışmanın Anklara Anlaşması vizesinin inceliklerini bildiği ve sürekli o işi yaptığı için seni yapacağın muhtemel birçok hatadan döndürür. Vize başvuruna red alma riskini azaltırsın. Yaşanan tecrübelerden faydalanır, zamandan tasarruf edersin.

İş planını kendin mi hazırlayacaksın yoksa danışmanla mı çalışacaksın? Bunun kararı ne kadar zamanın olduğuna, iş planı ve diğer birçok konuyu çalışıp öğrenmeye imkanın olup olmadığına ve ne kadar risk alabileceğine bağlı. Bunları değerlendirip karar vermek en doğrusu olacaktır.

Danışmansız İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi Alınır Mı?

İster turistik vize olsun ister iş vizesi olsun, vize hazırlık süreci karmaşık bir süreçtir. İstenen belgeler, başvuru sırasında yapılacak işlemler, ödenecek ücretler, kişisel durum, İngiltere’de kuracağın işe dair hususlar ve daha birçok şey vize başvurusuna hazırlıkta düşünülmesi ve vize başvurusu için planlanması gereken şeylerdir.

Bir de bunun üzerine İngilizce bilgisi ve vizede gerekecek her türlü yazışmanın ya da mülakatın en azından temel düzeyde İngilizce bilgisi gerektirmesi vize hazırlık sürecini iyice karmaşıklaştırır.

İşte burda devreye danışmanlar ve danışman firmalar girer. Danışmanlar senin durumunu inceleyip vize başvurunu hazırlar. Bu firmalar bu işi sürekli ve çok çeşitli müşteri ile yaptıkları için vize konusunda bilgi ve tecrübeye sahiptirler. En azından işini iyi yapan firmalar öyledir.

İngiltere’ye gidip orda iş kurmanın birkaç yolundan biri de Ankara Anlaşması Vizesi ile gitmektir. Bu vize de diğer vize türleri gibi kendine özel bazı şartlar, istenen belgeler ve başvuru süreci gerektirir.

Ankara Anlaşması Vizesi ile ilgili sorulan temel sorulardan biri bu vizeye bir danışmandan hizmet alarak mı başvurulmalı yoksa kendi başına mı başvurmalı sorusudur.

Bu sorunun tek bir cevabı yok çünkü başvuruyu yapacak kişinin İngiltere’de kurmak istediği iş, mesleki geçmişi, finansal durumu ve diğer faktörler her başvuru sahibine göre değişir fakat bazı temel kriterler aynıdır. Soruya cevap vermeden önce Ankara Anlaşması Vizesi için gerekenleri tekrar hatırlayalım;

  • İngiltere’de kuracağın işle ilgili iş planı
  • Kuracağın işe dair tecrübeyi ispat edebilecek belge ve bu alanda eğitime dair diplomalar
  • Finansal durumunu gösterebilecek ve ispat edebilecek her türlü belge
  • Kendini ve eğer aileni de götürüyorsan tüm aileyi geçindirebilecek en az 6 ay yeterli miktarda finansal kaynak
  • İngilizce bilgini gösterebilecek belgeler
  • Türkiye Cumhuriyeti Pasaportu’na sahip olmak

Bunlar en temelde istenen şeyler. Bunların hepsi önemli ve olmazsa olmaz şeyler fakat bir tanesi diğerlerinden farklılık arzediyor. İş Planı dışında diğer herşeyi tek başına hazırlaman mümkün. Finansal durumunu bankandan alacağın belgeler ile gösterip ispat edebilirsin. Benzer şekilde pasaport, diploma, çalıştığın işe dair SGK dökümleri, kendi işini yapıyorsan kestiğin güncel faturalar, İngilizce ile ilgili sertifikalar ya da okulunun dil eğitimi verdiğine dair belgeler, vs. bunların hepsi zorlanmadan hazırlanabilecek cinsten.

Peki iş planını nasıl hazırlayacaksın? İş Planı hazırlamak başlı başına bir iştir ve ya bu konuda biraz araştırma yapıp internette bulabileceğin örnek iş planlarından faydalanacaksın ya da eğer iş planı hazırlama konusunda bilgi ve tecrübeye sahipsen kendin hazırlayacaksın. İki durumda da dikkatli bir planlama ve emek gerekir.

Diğer bir seçenek ise iş planını ve tüm vize sürecini planlayıp hazırlaması için bir danışmandan hizmet almak. Bu durumda danışman seçimi için danışman araştırması ve görüşmeleri yapıp önce hangi danışmanla çalışacağına karar vermelisin. Bu ücretler az olmadığı gibi her danışmanın verdiği hizmetin kalitesi de farklılık gösterir.

Burda güzel olan hem danışmansız hem de danışmanla çalışarak vize alma imkanının olmasıdır. Danışmanlardan hizmet almadan iş planını kendisi hazırlayıp Ankara Anlaşması Vizesi alanlar mevcut ve sayıları da azımsanmayacak kadar çok.

Aynı şekilde danışmanlardan hizmet alarak iş planı ve vize başvurusu hazırlayıp Ankara Anlaşması Vizesi alan da çok.

Burda kendine sorman gereken soru iş planı hazırlamayı bilip bilmediğin ya da makul bir sürede öğrenip öğrenemeyeceğindir. Eğer iş planı hazırlayabileceksen o zaman başvurunu danışmanlardan hizmet almadan kendin yapabilirsin.

Ankara Anlaşması Vize başvurusunu kendin hazırlamanın başka önemli bir artısı ise iş planı hazırlamanın İngiltere’de yapacağın işe pozitif katkılarının olmasıdır. En başta finsansal planı çok iyi analiz eder ve işinle ilgili nasıl bir stratejiye sahip olacağını iyi bilirsin. Satış, pazarlama, yeni müşteri bulma gibi şeyleri planlaman sana çok şey kazandırır. Yatırım almayı düşünürsen iş planın hazır olacağı için potansiyel yatırımcılara yapacağın sunumlarda rahat edersin.

Bir diğer önemli artısı ise eğer İngiltere Vize Ofisi görevlileri seni Ankara Anlaşması Vizesi için mülakata çağırma gereği görürse iş planını kendin hazırladığın için sorulacak sorulara daha kolay ve doğru cevaplar verebilirsin.

İş planını kendin hazırlamanın artıları bunlar. Peki danışmanla çalışmanın artıları neler? Danışmanla çalışırsan iş planı hazırlama süreni kısaltırsın zira eğer işinin uzmanı ise danışmanın bu konuda tecrübelidir ve birçok iş planı hazırlamıştır. Bu tecrübelerinden yola çıkarak seni dinler ve uygun bir iş planı hazırlar.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  Ne Olacak Bu -İngiltere'ye Gelme- Diyenlerin Hali?

Bunun yanında İngiltere ile ilgili bilgilere sahip olduğu için yapılacak işle ve hazırlanacak iş planı ile ilgili sana değerli bilgiler verebilir. Ayrıca İngiltere vizeleri ile ilgili bilgi ve tecrübeye sahip olduğu için prosedürü sıfırdan öğrenmek yerine danışmanının bilgi ve tecrübelerinden faydalanırsın.

Danışmanla çalışmanın bir diğer artısı da iş planının içeriğinin yanında formatı konusunda da bilgi ve tecrübeye sahip olması ve hazırladığı iş planına profosyonel bir görünüm verebilecek yetkinlikte olmasıdır.

Özetle, Ankara Anlaşması Vizesi başvuru planı ve iş planını hazırlamada bu hazırlığı kendin yapabileceğin gibi bir danışmanla da çalışabilirsin. Burda sorulması gereken temel soru iş planı hazırlamayı bilip bilmediğindir ve eğer bilmiyorsan ne kadar zamanda öğrenip iş planı hazırlayabildiğindir. Eğer İngiltere’de yapacağın işe dair planın kafanda netse ve bunu yazılı bir iş planına dökebileceksen iş planını kendin hazırlaman daha iyi olacaktır.

Ama eğer iş planı hazırlama konusunda tecrüben yoksa ve yapacağın işi bir plan dahilinde sunamayacaksan bu durumda en sağlıklısı uzman bir danışmandan yardım almaktır.

İngiltere Vize Danışmanlarına Ödenen Para Boşa Mı Gidiyor?

Danışmanlık alma kararını vermek önemli bir karardır ve bazen göründüğünden de zordur. Bu zorluğun bir kısmı danışmana ödenecek paranın miktarı ve elde bunu karşılayacak paranın olmamasından kaynaklanır. Bir kısmı ise “bu işi ben de yaparım” diye düşünmekten kaynaklanır ve bir ikilem yaratır.

Bu sadece Ankara Anlaşması Vizesi için alınacak olan danışmanlıkta değil, herhangi bir konudaki danışmanlıkta da böyledir. Kendim mi yapayım yoksa danışmanlık mı alayım? Danışmanlık alacak param var mı? Varsa bu danışman bu parayı gerçekten hakediyor mu? Yoksa beni mi kandırıyor?

Bu sorular kafanı kurcalar durur. Gönül rahatlığı ile rasyonel bir karar almak için, durumunu iyi analiz etmen gerekir. Karar verirken birçok farklı parametre işin içine girer ama bunlardan en önemlisi zaman ve para ilişkisidir. Akıllı insanlar parayı zaman satın almak için kullanırlar.

Ankara Anlaşması vizesine başvururken birçok belge ve bir iş planı hazırlaman gerekir. Elbette tüm bu belgeleri ve iş planını kendin hazırlayabilirsin. Eğer daha önce ticaret yaptıysan iş yapma bilgin ve kültürün vardır. İnternette kısa bir araştırma yaparak hazır iş planlarına ulaşabilir ve bu planları örnek alarak ve var olan ticaret bilgisi ve iş yapma kültürünü de katarak mantıklı ve güzel bir iş planı hazırlayabilirsin.

Eğer daha önce hiç ticaret yapmadı isen veya iş planı hazırlamadıysan, bu durumda iş planı hazırlamayı öğrenmen biraz daha fazla zaman alır fakat öğrenilemeyecek bir tarafı yoktur. Öğrenip kendin hazırlayabilirsin.

Peki bütün bu çalışmayı yapacak zamanın var mı? Bir yandan iş hayatının yoğunluğu, bir yandan aile ve sosyal yaşamın getirdikeleri derken Ankara Anlaşması için gereken belgeleri temin etmeye ve iş planı hazırlamaya zamanın olmaz. Konu derin bir konu olduğu için eğer nerden başlayıp nasıl ilerleyeceğini bilmiyorsan mesele uzadıkça uzar ve gittikçe gözünde büyür.

Bu durumda bir danışman bulup iş fikrini ve durumunu anlatırsın. Danışman seni dinler, iş fikrini bir iş planına döker ve durumunun gerektirdiği belgeleri hazırlayıp bir Ankara Anlaşması vizesi başvuru dosyası hazırlar.

Sana kalan bu dosyayı alıp en yakın vize başvuru merkezinden başvurunu yapmaktır. Vize başvurusunun nereye yapıldığını anlattığım yazımı burayı tıklayarak okuyabilirsin.

Danışmanlar bunun karşılığında 2000 ila 3000 sterlin para isterler. Daha ucuza hizmet veren danışmanlar da vardır fakat genelde fiyatlar bu civarda.

Hangi Durumda Danışmana Gerek Yok?

Eğer hali hazırda belli bir düzende giden bir işin varsa ve Ankara Anlaşması vizesi başvurusunu birkaç aya yayabilecek zamanın varsa bu durumda vize başvurunu ve iş planını senin hazırlaman daha iyi olur. Bu sayede iş planı hazırlamayı öğrenirsin.

Ayrıca vize süreçlerini ve İngiltere’yi de daha gitmeden tanımaya başlarsın. Eğer vize memuru seni mülakata çağırırsa iş planını kendin hazırladığın için sorulan sorulara çok daha net ve kolay cevap verirsin.

2-3 bin sterlin civarında bir para cebinde kalır, burdan tasarruf etmiş olursun.

Bunların yanında iş planı hazırlamak gibi zor bir işi kendin yaparsan bu seni daha bilinçli ve güçlü yapar, kendine güvenin artar. İş planı sadece vize almak için değildir. Ticari hayatta başarılı olmak için ticareti ve iş yapmanın gereklilikleri ile hesap-kitap bilmelisin. Ankara Anlaşması vize başvurusunu kendin hazırlarsan bu konuda çok sağlam ve işe yarar bilgiler edinirsin.

Hangi Durumda Danışmanla Çalışmalı?

Peki danışmanla çalışırsan kazancın ne olur? Hangi durumlarda danışmanla çalışmalısın?

Neden 2-3 bin sterlin civarında bir parayı danışmana veresin? Yazının başında da dediğim gibi paranın zaman satın alabilme gücü vardır. Eğer işlerin, aile ve sosyal hayatın yoğunsa bu durumda bu ücreti ödeyip profosyonel danışmanlık almak mantıklı olur.

Danışmanlar birkaç gün içinde, en fazla 1-2 hafta içinde başvurunu hazırlarlar. Eğer vize alırsan ve İngiltere’ye gittiğinde işlerin yolunda giderse danışmana ödediğin para boşa gitmiş olmaz. Aksine, zaman kazandığın için bir an önce işe başlayıp para kazanırsın. Bu da danışmanlık alarak kazandığın zamanın sana maddi kazanç olarak dönmesi anlamına gelir.

Bir de senin bilemeyeceğin ya da göremeyeceğin sebepler-detaylar yüzünden vize başvuruna red alma riskini minimuma indirmiş olursun ki red alma ve yeniden başvurma veya yılgınlığa düşüp İngiltere’ye yerleşme fikrinden tamamen vazgeçme riskin de önemli ölçüde azalır.

Danışman Başvuruyu Hazırladı, Peki Ya Şimdi?

Danışmanından iş planını ve vize dosyanı aldıktan sonra belgelerini kontrol et ve iş planını mutlaka ama mutlaka oku.

İster tüm hazırlığını kendin yap, ister bir danışmanla çalış, başvuruda hazırlanan belgeleri sen de araştır ve bu belgeleri mutlaka kontrol et.

İş planını mutlaka iyi çalış ve iş planında geçen herşeye hakim ol. Olası bir vize mülakatı durumunda çok işine yarar.  Ayrıca yapacağın işi herkesten çok sen bilmelisin ve bu da iş planını iyi bilmek demektir.

İngiltere Vizesi Danışmanları Gerçekten Avukat Mı?

İngiltere’de çalışmaya ve yaşamaya karar verdin. Vize seçeneklerini araştırdın. Hem internetten araştırdın, hem bu İngiltere’ye yerleşmiş tanıdıklarından bilgi aldın hem de katıldığın etkinliklerde bu konuda sorular sorup bilgili insanlara danıştın ve artık danışmanlık almaya hazırsın.

Birkaç danışmanla görüşüp hem bilgi hem de fiyat aldın. Karar vermene az kaldı. Bu danışmanlardan bir kısmı avukat, bir kısmı ise değil. Bir kısmı felanca kurumdan sertifikalı, felanca yerden akreditasyonu var.

Peki bunlar senin vize sürecine ne kadar etki eder? Önce bunu bilmelisin. Bir danışmanın avukat olması ya da felanca yerlerden sertifikalı ve akreditasyonlu olması Ankara Anlaşması vizesine başvurunu hiç etkilemez. Zira bu vize hiçbir başvuru sahibini danışmanla, avukatla ya da bir aracı ile başvuracaksın diye mecbur tutmuyor. İsteyen kendisi, isteyen bir danışman aracılığı ile başvurabiliyor.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  İngiltere'de Ortalama Maaş Ne Kadardır?

Zaten danışmandan hizmet alıp başvursan bile başvuruyu kendin yapıyorsun. Danışman senin iş planını ve vize dosyanı hazırlıyor ve süreç boyunca sana rehberlik edip sorularını cevaplıyor.

Bazı danışmanlar avukat olmadıkları halde “müşterim” ya da “müşterilerimiz” yerine “müvekkilim” ya da “müvekkillerimiz” diyor. Bunu bilinçli olarak yapıyorlar zira insanlarda “ben avukatım” izlenimi uyandırmak istiyorlar.

Eğer bu danışmanların eğitim ve yetkinliğini araştırırsan avukat olmadıklarını göreceksin. Tutup bunu sorarsan müvekkil ile temsil ettiğimiz kişileri yani müşterilerimizi kastediyoruz diyeceklerdir.

Dolayısıyla müşterilerine her “müvekkilim” diyeni avukat zannetme. Ayrıca her felanca yerden sertifikamız ve akreditasyonumuz var diyene de hemen inanma. Bunu araştır sor. Zira ne bir avukata ne de bu tür akreditasyonlu bir danışmana ihtiyacın var. Ha danışmanın avukat olsa ve bazı sertifikaları olsa fena mı olur? Olmaz, hatta bazı durumlarda iyi bile olabilir. Ama avukat olmadığı halde avukatmış gibi davranan danışmanlara dikkat et.

İngiltere Vize Danışmanlık Firmaları Telefon ve Epostalara Neden Cevap Dönmez?

Son dönemde özellikle de 2016 ve 2017 yılında Türkiye’de yaşanan olaylardan dolayı yurtdışına gidenlerin sayısında ciddi bir artış oldu. Daha önce bir kariyer seçeneği ve daha iyi para kazanıp daha iyi bir yaşam sürme seçeneği olarak düşünülen yurtdışına yerleşme planı son dönemde artık burdan gideyim de neresi olursa olsun şeklinde bir düşünce halini almaya başladı.

Daha iyi bir kariyer ve yaşam amaçlarına güvenlik ve huzur kaygısı da eklendi ve genç ya da orta yaşlı, kim olursa olsun, mesleğine ve kendine güvenen herkes yurtdışında yaşamak için kesin ve ciddi adımlar atmaya başladı.

Bu durumun sonuçlarından biri de yurtdışı vizeleri, yurtdışında iş kurma, yurtdışına yerleşme gibi konularda danışmanlık yapan firmaların ve uzmanların sayısının artması oldu. Yeni firmalar ve uzmanlar adeta sektör olmaya aday bu alanda faaliyet göstermeye başladı. Var olan firmalar hizmetlerinin çeşitliliğini artırma yoluna gitti.

Bu ortamda birçok kişiden “danışman firmaya eposta gönderdim ve telefon da açtım ama günlerdir bana geri gönüş yapmadılar” gibi şikayetler duymaya başladım. Birden fazla firma ile temasa geçmesine rağmen hiç geri dönüş alamayan kişiler oluyor.

Bu durumun 2 temel nedeni var;

  1. Danışman firmaların işleri çok arttığı için çok yoğunlar
  2. Danışman firmalar müşteri seçiyorlar. Firmalar vize alması kesin ya da kesine yakın olan müşterilere yönelmeye başladı

Danışman Firmaların İşleri Çok Arttığı İçin Çok Yoğunlar

Yukarda bahsettiğim durum sonucunda artan başvuru sayısı danışmanların müşteri sayısını ve dolayısıyla iş yoğunluğunu artırdı. Firmalar hemen ölçeklendirme ve personel yatırımı yapamadığı için ve durumun kalıcılığını görmeden de aslında bu yatırımı yapmak istemedikleri için taleplere cevap veremez durumdalar. İş yoğunluğu çoğu firmanın potansiyel müşterilerden gelen bilgi isteme taleplerini ve müşteri olma isteklerini cevapsız bırakmasına neden oluyor.

Danışman Firmalar Müşteri Seçiyorlar

Vize başvurularında her zaman bir risk var. İş planın ve vize dosyan ne kadar sağlam olursa olsun kimse sana “vize almanı garanti ediyorum” diyemez. Diyenlere inanma. Vize verme yetkisi sadece İngiltere Devleti’nin bu işi yapan organı İngiltere Vize Ofisi yani İngilizce söylenişi ile Home Office’tedir. Kimse onların adına konuşamaz ve sözler veremez.

Riskler ortadayken danışman firmalar red alma risklerini minimumda tutarak hem firma itibarlarını sağlamlaştırmak hem de müşteri memnuniyetini yüksek tutmak istemektedirler. Dolayısıyla hemen hepsi müşteri seçmekte ve vize alma ihtimali yüksek müşterileri tercih etmekteler. Örneğin IT alanında iş kurmak üzere vize başvurusu yapan müşteri adayları vize danışmanlığı yapan firmaların en sevdiği müşteri adayı grubundadır. Çünkü IT uzmanları vize almakta zorlanmaz.

Ama İngiltere’nin pek te aramadığı ve ihtiyaç duymadığı bir alanda iş kurmak üzere vize başvurusu yapacaksan danışman firmalar seninle ilgilenmeyebilir ve seni öncelik sıralamasında en sonlara koyabilirler.

Sebep ne olursa olsun seninle ilgilenmeyen firmalarla sen de ilgilenme. Bu alanda faaliyet gösteren firmaların bir listesini yapıp hepsinden bilgi ve fiyat al ve yoluna sana en iyi davranan ve seninle en çok ilgilenen firma ile devam et. Unutma, eğer herşeyi vize danışmanlığı firmasına bırakırsan ücreti ödedikten sonra vize alamazsan, firmalar artık sana olan ilgilerini kaybedebilirler. Bazıları telefonlarına bile çıkmaz, espostalarına cevap vermez.

İşini iyi yapan bir vize danışmanlık firması ilk temas kurduğun andan itibaren seninle ilgilenmeli ve telefon ve epostalarına en azından makul sürelerde cevap dönebilmelidir. Ayrıca vize başvurunda red alsan bile seninle ilgilenmeli, telefon ve epostalarına cevap vermeli ve yaptığın danışmanlık anlaşmasının kapsamına göre sana ücretsiz ya da ek bir ücretle hizmet vermeye devam etmelidir.

İngiltere Vize Danışmanı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Danışmandan hizmet almaya karar verdiğinde dikkat etmen gereken en temel şey danışmanın güvenilir ve şeffaf olması.

Ankara Anlaşması vizesine hakim olmalı ve İngiltere’yi tanıyan biri olmalıdır. Senden bilgi saklamamalı ve seni “şunu yaparsan vize alırsın” gibi garanti edici vaatlerle kandırmaya çalışan biri olmamalıdır zira Ankara Anlaşması vizesi dahil herhangi bir vize türü için İngiltere Vize Ofisi dışında hiçkimse karar verici değildir ve bu konuda garanti veremez.

Bunun yanında danışman seni korkutarak kendisinden hizmet almaya yönlendirici tavırlar içerisinde olmamalıdır. Yani herşeyi ben bilirim, ben vize işlerinin ustasıyım, elimden ne dosyalar geldi geçti gibi bir tavır içerisinde olan danışmanlar “fear marketing” yani “korkutarak pazarlama” yapıyordur, bu kişilere dikkat etmelisin.

Danışmanlık ücretinin büyük kısmını ön ödeme olarak talep edenlere dikkat et ve paranı kaptırma. Bu kişiler vize başvurun reddedilirse ortadan kaybolabilir, telefonlarına çıkmayabilir, epostalarına cevap vermeyebilir.

Bu durumda ön ödeme olarak verdiğin paranın üzerine bir bardak soğuk su içmek zorunda kalırsın. Bazı danışmanlar vize başvurun reddedildiğinde yeni başvuru için ücret talep etmez ve en azından 1-2 defa başvurunu yeniler. Danışman seçerken bunu sorun ve mümkünse bu şartı yazılı olarak iste. Bakalım ne diyecekler?

Danışman kendisi İngilizce biliyor mu? Geçmişi ne? Daha önce iş planı hazırlamış ya da ticaret yapmış mı? Hukuk bilgisi var mı? Düzgün bir web sitesine sahip mi? Kendisine telefon ve eposta ile makul süreler içerisinde ulaşabiliyor musun? Kendisini daha önce ondan hizmet alanlardan sorup soruşturdun mu? Eğer soruşturduysan hizmet alan kişiler memnun mu? Memnun değillerse neden?

Bu soruları hem kendine hem de danışmanına sormalısın. Bu konuda soru sormaktan çekinme.

Bu hususlara dikkat edersen işini iyi yapan ve dürüst bir danışman bulabilir ve Ankara Anlaşması vizesi başvurunu ona hazırlatabilirsin.

Vize başvurularında sana rehberlik etmesi için bir danışmanla çalışmaya karar verdin. Ankara Anlaşması için gereken iş planını hazırlamayı bilmiyorsun ve bu konda yardıma ihtiyacın var. Süreci ve yapılması gerekenleri biliyorsun fakat işlerinin ve sosyal hayatının yoğunluğundan vize başvurusu hazırlıklarına zaman ayıramıyorsun.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  İngiltere Ankara Anlaşması Vizesine Başvurdum Ne Zaman Cevap Gelir?

Bunlar ve daha birçok sebepten vize başvurusunda bir danışmandan hizmet almaya karar verdin. Peki nelere dikkat edeceksin? Nelere dikkat etmen gerektiğinden bahsedeyim.

Danışmanlığın Kapsamını Netleştir

Danışmanlık hizmeti veren kişi ya da kurum sana vereceği hizmetin içinde neler olacağını belirtmelidir. Bu hizmetin kapsamını netleştir. Sonradan iki taraf arasında şunu da yapacaktın yapmadın gibi anlaşmazlıklar olmaması için bu gereklidir. Ayrıca mümkünse bunu yazılı olarak yap ve karşılıklı bir sözleşme imzalayın.

Danışmanın Eposta ve Telefonlarına Makul Sürede Cevap Verdiğinden Emin Ol

Yukarda, Danışmanlık Firmaları Telefon ve Epostalarına Neden Cevap Dönmez? başlığı altında da anlattığım gibi bazı danışmanların cevap süresi makul olandan daha uzundur. Yani tüm çabalarına rağmen kendilerine ya bir türlü ulaşmazsın ya da çok zor ulaşırsın. Bu durumlarda danışman ne kadar meşhur olursa olsun ve danışman işini ne kadar iyi yapıyor olursa olsun onunla çalışma kararını yeniden gözden geçir. Daha bilgi alma aşamasında sana cevap dönmüyor ya da dönemiyorsa, çalışmaya başladığında hiç cevap dönemez. Hele de vize başvuruna red alırsan hiç cevap alamazsın!

Fear Marketing-Korkutarak Pazarlama Yapan Danışmanlara Güvenme

Bazı danışmanlar seni korkutarak ikna etmeye çalışır. Şunu yapmazsan vize alamazsın, şöyle yaparsan red yersin gibi sözler söylerler. Bu sözlerin arka planında hep “ben bu işi iyi biliyorum ve benimle çalışmazsan red alırsın” mesajı yatar. Bilinçaltına bu mesajı göndermeye çalışır ki seni kendisi ile çalışmaya ikna etsin. Bu şekilde davranan danışmanlara dikkat et. Danışman objektif olmalı ve panik ya da korku yaratarak değil, vize başvurusunda bulunan kişinin durumuna göre yorum yapmalıdır.

Umut Tacirlerine Dikkat Et

Vize almak ve yurtdışına yerleşmek herkesin hayalidir. İnsanlar bu gibi durumlarda heyecanlı ve hayallerle doludur. Bu durum istismara açık bir hal alabilir. Kandırılması en kolay insanlardan biri de ümitli ve bir beklenti içerisinde olan insandır. Senin hayal, ümit ve beklentilerini istismar etmeye çalışan danışmanlar çıkacaktır. Bunları farketmeye çalış ve farkettiğinde uyanık ol. Heyecanını tamamen yok et ve hayal kurma demiyorum fakat durumuna ve sürece mümkün olduğu kadar objektif ve gerçekçi bakmaya çalış. Acele etmeden ve sakin kalmaya çalışarak devam et.

Vize Sözü Veren Danışmanlara İnanma

İngiltere vizelerini değerlendirmeye ve vize vermeye yetkili tek kurum İngiltere Devleti’nin vize ofisi yani Home Office’tir. Home Office dışında kimse vize başvurusunu onaylama ya da reddetme kararı veremez. Dolayısıyla birileri çıkıp sana “şunu yaparsan vize alırsın, bizimle çalışırsan vize alırsın, vs.” gibi vaatlerle gelirse ve kesin konuşan bir tarz sergilerse bunlara dikkat et. Dosyan ne kadar kuvvetli olursa olsun vize alman garanti değildir, sadece vize alma ihtimalin yüksektir. Dolayısıyla kesin vize vaad eden danışmanlara inanma.

Türkiye’den Değil de İngiltere’den Başvurursan Vize Alırsın Diyen Danışmanlara Dikkat Et

Kendi yönettikleri başvuru süreçlerinin sonucuna ve tecrübelerine göre bu şekilde bir yönlendirme yapan danışmanlar vardır ve senin de karşına çıkacaktır. Ayrıca bu kişiler vize başvurusu yapan kişinin yani senin İngiltere’de olmanın doğurduğu bazı yasal boşlukları kullanarak vize almaya çalışır. Bunda kanunsuz bir durum yoktur fakat her zaman işe yaramaz.

Vizeye nerden başvurduğunuzdan çok durumun, Ankara Anlaşması ile başvuruyorsan iş planının mantıklı olup olmadığı ve uygulanabilirliği ve başvurunda sunduğu belgeler önemlidir. Üstelik Türkiye’den başvurular daha hızlı sonuçlanır. Bu tavsiyeye uyup İngiltere’ye turist vizesi ile gidip vizeye başvurusan yüksek risk alırsın. Orda vizen reddedilirse yaptığın yaşam masrafları ve burda geride bıraktığın işin, ailen, vs. gibi konular seni zora sokar. Başvuru yeri kararını nerde yaşıyorsan ordan yapmak şeklinde vermek en mantıklısıdır.

Ücretin Hepsini Peşin Ödeme

Eğer evinde ya da işyerinde tadilat yaptırdıysan ne demek istediğimi anlamakta zorlanmazsın. Sözler verip, para alıp sonra işi savsaklayan ustalara denk gelmiş ya da duymuşsundur. Danışmanlık ücretinin hepsini peşin verirsen vize başvurusunda da böyle bir durumla karşılaşman olasıdır. Telefon ve epostalarına cevap alamayıp karşında bir duvar bulursun. Onun için makul bir ödeme planı talep et ve danışmanlık sürecini sürekli kontrol et. Ödemeleri beklediğin aşamalar yerine gelirse yap.

Seni Oyalayarak Kendisine Bağlamaya Çalışan Danışmanları Bırak

İnsan birşeye emek ve zaman harcarsa o şeyi bırakması zor olur. Eğer bir danışmanla birkaç ay ya da daha uzun bir süre çalıştın fakat hala ortada birşey yoksa bu durumdan şüphe etmelisin. Böyle bir durumda “o kadar para, zaman ve emek harcadık, şimdi kalkıp vazgeçmek olmaz” diye düşünme. Yani “atsan atılmaz satsan satılmaz” gibi bir duyguya kapılma. Danışman seni oyalıyor olabilir. Seni sallıyor ve geçiştiriyor olabilir. Bu durumda kesin süreler sor ve iste. Eğer bu süreler çok aşılır ya da belirsiz bir durum ortaya çıkarsa harcadığın zaman, emek ve para ne olursa olsun o danışmanı bırak. Unutma, zararın neresinden dönülse kardır!

Danışman Hakkında İnternette Bilgi Topla

Bazı danışmanlar ya da danışmanlık firmaları internette forumlarda insanlara yardımcı olurlar. Ya da youtube, ilgili web siteleri, sektör röportajları gibi çalışmalar yapıp insanları bilgilendirir ve aynı zamanda kendi reklamlarını da yaparlar. Bunlardan faydalanarak danışmanları tanı. alaturkalondra.com ve benzer forumları takip et ve danışmanlarla ilgili yaşanan tecrübeleri okuyup araştırmanı genişlet. İnternet her konuda olduğu gibi bu konuda da yardımcındır.

Birden Fazla Danışmandan Bilgi ve Fiyat Al

Alternatiflere sahip olmak her zaman iyidir. Fiyat araştırması yapıp birden fazla danışmandan bilgi ve fiyat al. Hem iş yapış tarzlarını, hem hizmetlerini hem de fiyatlarını karşılaştır. Bu sayede olan bitenden ve teklif edilen fiyatlardan haberin olur.

İş Planı ve Vize Dosyanı Kendin de Mutlaka Kontrol Et

Danışman işini ne kadar iyi yapıyor olursa olsun sen kendin de dosyana hakim ol. Vize başvurusunda verdiğin belgeleri tek tek kontrol et, tarihlerde ya da içeriklerde bir yanlışlık olmadığından emin ol. Ankara Anlaşması vizesine başvuruyorsan iş planını iyi çalış. Bu hem seni muhtemel hatalardan korur, hem yapacağın işin planlamasını kafanda oturtur, hem de vize ofisi seni mülakata çağırırsa mülakatta sorulabilecek muhtemel sorulara hazırlıklı olmanı sağlar.

***

Bu yazımda İngiltere Ankara Anlaşması için danışmanlık almanın gerekip gerekmediğini ve danışmanlık alırsan nelere dikkat etmek gerektiğini detaylıca anlattım.

Eğer iş planını kendin hazırlamaya karar verdiysen sana bu konuda çok faydalı olacak yazımı mutlaka okumanı tavsiye ederim. Yazıyı burayı tıklayarak ya da aşağıdaki linkten okuyabilirsin:

İngiltere Anlara Anlaşması Vizesi İş Planı Nasıl Hazırlanır?

Bu yazıyı beğendin mi?
mehmetc.com eposta listesine katıl, yeni yazı ve duyurulardan haberdar ol!
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )