İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi İçin Potansiyel Müşteri Nasıl Bulacaksın?

Hiç gelmediğin bir ülkede iş kuracağını ve bir yılda kendini ve aileni de götürdü isen aileni de geçindirebilecek parayı kazanacağını vaat ediyorsun. Ya da daha önce gezmeye, master yapmaya veya dil öğrenmeye geldin. Kuracağın işi bilgi ve geçmişteki tecrübelerini belirterek kuruyorsun ve buna uygun bir iş planı hazırlıyorsun. Ankara Anlaşması Vizesi’ne de bu iş planı ve gereken diğer belgelerle başvuruyorsun.

İngiltere’ye yerleşmeye karar verdin.

İş planı ve vize başvurunu hazırlarken iki seçeneğin vardı. Birincisi herşeyi kendin yapmak. İkincisi ise danışmanlık hizmeti almak. Her iki seçeneğin de kendine göre artıları ve eksileri var fakat her iki seçenek te işe yarar. Yani her iki seçenek te sana vize aldırır.

İş planının ve vize dosyasının bir sürü detayı ve gerekliliği var. Bu blogda İngiltere kategorisinde bunu birçok yazımda detaylıca anlattım.

Bu gerekliliklerden bir tanesi de referans müşteri bulman. Vize memuru dosyanı incelediğinde sorgulayacağı şeylerden biri de İngiltere’ye geldiğinde sana proje verecek firmaların olup olmadığı. Şunları sorgulayacak; Peki bu işi yaparken senden hizmet alacak kim var? Hangi firmalar potansiyel müşterilerin? Bu potansiyel müşterilerle temasa geçip hizmetlerini anlattığında ne oldu? İngiltere’ye geldiğinde seninle çalışmak isteyecek firmalar var mı?

Birçok kişi bu kısımda çok zorlanır. Çünkü İngiliz firmaları dikkatlidir. Gerçekten bir iş ilişkisine girmeyecekleri birine referans olmazlar ve referans mektubu da vermezler.

Bir de İngiliz firmalarının kültürünü bilmen ve İngilizce’ye de hakim olman gerekir ki onlara neden seninle çalışmak isteyebileceklerini anlatabilesin.

Peki nasıl olup ta potansiyel müşterilerinle temasa geçip onlardan referans epostası ya da mektubu almayı başaracaksın?

Birkaç yolu var. Birincisi İngiltere’ye gelmeden önce Upwork, Freelancer gibi sitelerden İngiltere’de faaliyet gösteren firmaları bulmak ve onlara bir süre iş yapmak. Bu sayede seni tanırlar ve İngiltere’ye geldiğinde de sana proje verme potansiyelleri doğar. Bu ilişkiyi tesis ettikten sonra sana referans olmalarını isteyebilirsin, bunu kabul ederler.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  İngiltere'de Ücretsiz Sağlık Hizmetleri Ne Durumda? Sistem Gerçekten Batıyor Mu?

Burda dikkat edeceğin şeylerden biri birkaç firmaya proje yapmış olmak. Diğer önemli husus ise kesinlikle ama kesinlikle bu firmaların seni bir çalışan gibi işe alacağına dair bir izlenim uyandırmamak. Bunu yaparsan vize başvurun reddedilir. Çünkü Ankara Anlaşması Vizesi bir girişimsi vizesidir. Vize ofisi buraya gelip bir yerde tam zamanlı ve uzun süreli çalışmanı istemez. Buna gizli işçilik ismini verir ve vizeni reddeder. Ankara Anlaşması Vizesi ret nedenlerini anlattığım yazımı burdan okuyabilirsin.

Ha vizeni alıp buraya geldiğinde uzun kontratlar alabilirsin yani sabah 9 akşam 6 gibi bir işte çalışabilirsin. Fakat özünde kontratlı bir iştir ve iş yaptığın şirkete fatura kesip, paranı alıp vergini ödemek durumundasın. Bu normal bir çalışanla iş saatleri ve yapılan iş olarak aynıdır fakat sen şirketin daimi elemanı değil, kontratlı ve süreli çalışanısındır.

Referans epostası ya da mektubu almanın diğer yolları ise firmalarla sosyal medyadan özellikle de Linkedin’den temasa geçerek onlara hizmetlerini anlatmak ve bağlantı kurmaktır. Proje, iş ilanı, kontrat ilanları gibi internetteki duyurulara da başvurarak ya da bu duyuruların sahibi şirletlerle temasa geçerek te referans alabilirsin.

İkinci yöntem birinciye göre daha zordur zira dediğim gibi İngiliz firmaları tanımadıklarına referans olmazlar. Onların işine yarayacak biri olduğunu göstermen ve ikna etmen gerekir.

Birinci yöntemin daha etkili olması da burda yatıyor. Bir firmaya iş yaparsan sen kendini anlatmadan da onlar zaten seni tanımış olur ve iyi iş çıkardıysan referans olurlar.

Bu yazıyı beğendin mi?
mehmetc.com eposta listesine katıl, yeni yazı ve duyurulardan haberdar ol!
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )