İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi İş Planı Nasıl Hazırlanır?

Yazıyı paylaş!

İngiltere Ankara Anlaşması İş Planımı Kendim Hazırlayabilir miyim?

İngiltere’ye Ankara Anlaşması Vizesi ile gideceksen bu vizeye başvuru yaparken mutlaka bir iş planı sunmalısın. Bu vizenin temelinde iş  planı yatar ve iş  planı sağlam olmayan başvuru sahiplerine vize verilmez.

Peki nedir bu iş planı? İş planı, İngiltere’de kuracağın işi, hedeflediğiniz pazarı, bu pazara nasıl ulaşabileceğini ve bu pazara ulaştığında o hizmeti nasıl vereceğini anlattığın bir plandır.

İş planı hem sözel hem de rakamsal detaylar içerir. Eğer daha önce iş kurduysan bir işi yapmak için gereken temel şeyleri bilirsin. Bazen bunları plana dökmen de gerekir. Örneğin kuracağın işle ilgili yatırım alacaksan, potansiyel yatırımcılara sunum yapmalı ve iş planını sunmalısın.

Ya da kuracağın işle ilgili banka kredisi kullanırken de bir iş planına ihtiyacın olabilir.

Bu örnek durumlarda olduğu gibi Ankara Anlaşması vizesi için de iş planı gerekir. Burda birçok başvuru sahibinin karşılaştığı temel sorun iş planının nasıl hazırlanacağı konusudur.

Birçok insan işini iyi yapabilir fakat konu plan hazırlamaya ve bu planı uygun bir formatta ve düzende hazırlamaya gelince zorlanır. Bu durumda ya iş planı hazırlamayı öğreneceksin ya da bir uzmandan yardım alacaksın.

İş planı hazırlamayı öğrenmen mümkün. Biraz temel şeyleri çalışıp ve bununla birlikte internetten bulabileceğin örnek ve şablon iş planlarını temel alarak kendi iş planını hazırlayabilirsin. İş planını kendin hazırlaman durumunda çok şey öğrenir ve yapacağın işe farklı açılardan bakma fırsatı yakalarsın. Fakat bunun yanında emek ve zaman harcaman da gerekir.

Bunun yanında, bu konuda bir uzmana danışman da mümkün. Danışmanın seni dinler ve yapacağın işe uygun bir iş planını kısa sürede hazırlar. Danışmanla çalıştığında süreden ciddi anlamda tasarruf edersin.

Süreden tasarruf etmenin yanında, danışmanın Anklara Anlaşması vizesinin inceliklerini bildiği ve sürekli o işi yaptığı için seni yapacağın muhtemel birçok hatadan döndürür. Vize başvuruna red alma riskini azaltırsın. Yaşanan tecrübelerden faydalanır, zamandan tasarruf edersin.

İş planını kendin mi hazırlayacaksın yoksa danışmanla mı çalışacaksın? Bunun kararı ne kadar zamanın olduğuna, iş planı ve diğer birçok konuyu çalışıp öğrenmeye imkanın olup olmadığına ve ne kadar risk alabileceğine bağlı. Bunları değerlendirip karar vermek en doğrusu olacaktır.

Peki İş Planı Nasıl Hazırlanır? Planda Neler Olmalı? Ne Kadar Sermaye Göstermeliyim?

Mehmetc.com’da İngiltere ve İngiltere’ye yerleşmenin en hızlı ve kolay yolu olan İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi ile ilgili birçok yazı var. Bunlar mehmetc.com’u takip edenlere çok faydalı oluyor. Birçok kişi bu yazılarımı okuyarak İngiltere’ye gelmeden önce ve geldikten sonra birçok işini daha kolay halletti ve birçok konuda aradığı sorulara cevap buldu.

İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi alabilmek için ve bu vizeyi aldıktan sonra yapılacak birçok şey var. Vize başvuru sürecinde en çok zorlanılan kısım vize başvurusunda olması gereken iş planı.

Bu vize bir girişimci vizesi olduğu için İngiltere Vize Ofisi başvuran kişiden İngiltere’de yapmayı planladığı iş için bir iş planı istiyor. Bu plan İngilizce olmalı ve planda yapacağın işi rakamlarla destekleyerek anlatman gerekiyor.

Eğer iş planı sağlam değilse vize dosyan ne kadar sağlam olursa olsun ve ne kadar sermayen olursa olsun vize alamazsın. O yüzden birçok kişi vize başvurusu için danışmanlık hizmeti alıyor ve bir danışman ile vize alıyor.

Bunun yanında vize dosyasını ve iş planını kendisi hazırlayanlar da var. Bu da mümkün ve bunun tek faydalı yanı danışmanlık ücretinin cebinde kalması değil. İş planını kendin hazırladığın için İngiltere’de yapacağın işe daha hakim olup buraya dah hazırlıklı geliyorsun. Bir de kendi alanınla ilgili belki de hiç bilmediğin şeyleri öğrenip faaliyet göstereceğin hedef pazara dair detaylı bir analiz yapmış oluyorsun.

Bu yazımda sana İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi için gereken iş planını nasıl hazırlayacağını anlatacağım.

Ne Kadar Sermaye Göstermeliyim?

Bu sorunun cevabı İngiltere’de hangi işi yapacağın ile ilgili. Eğer yazılım işi yapacaksan 5 ila 10 bin sterlin civarında bir sermaye yeterli olur zira yazılım işin bir bilgisayar ve bilgi yeterli olmaktadır.

Benzer şekilde grafik tasarımı, web tasarımı, sosyal medya danışmanlığı, proje yönetimi, vs. gibi genelde bilgisayar başında yapılan ve bilgi, tecrübe ve eforun sermaye edildiği işler için bu civarda bir sermaye yani 5 ila 10 bin sterlin yeterlidir.

Bu sermaye iş kurma masrafları ve ilk 3-6 ay için pazarlama ve satış faaliyetlerine yeterli olur.

Burda dikkat edilmesi gereken şey iş için kullanılacak sermaye ile yaşam masraflarının birbirinden kesinlikle ayrı tutulmasıdır. 5 ila 10 bin sterlin iş için gereken sermaye iken 4 ila 6 ay için yaşam masrafları 10-15 bin sterlin civarındadır.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  İngiltere'de İş Ararken Hangi İK Sitelerini Kullanmalısın?

Bu durumda İngiltere Vize Ofisi’ndeki (Home Office) vize memurlarına İngiltere’de ilk 6 ay işini devam ettirebileceğin izlenimini verebilmek için toplamda 15 ila 25 bin sterlin paran olmalı ve bu parayı banka hesap dökümlerin ile belgelemelisin. Bu para hesabına birkaç gün ya da birkaç hafta önce gelmiş ise bu kabul edilmez ve vizen reddedilir.

Bu para hesabında en az 3 aydır duruyor olmalı ve tamamen senin kontrolünde olmalıdır. Eğer 6 ya da daha uzun bir sürededir hesabında ise bu daha iyidir.

Eğer iş kurmak ve bu yaşam masrafları için ailen sana sponsor oluyorsa bu para ailenin hesabında bu süreler kadar duruyor olmalı, bunu banka hesap dökümleri ile belgeleyebiliyor olmalısın. Bu belgeleme şu şekilde olur;

 • Sana destek olan aile ferdinin hesap dökümü
 • Senin hesabına bu aile ferdinin hesabından yapılan para transferinin belgesi yani dekontu
 • Bu aile ferdinin sana destek olduğuna dair yazacağı bir blege ve bu belgeyi ıslak imza ile imzalaması

Belirttiğim gibi bu miktardaki para senin kendi birikiminde olsa, ailenden destek almış ta olsan bu paraya en az 3 ay, mümkünse 6 ay ya da daha fazla dokunmamak en iyisidir.

Planda Neler Olmalı?

Öncelikle iş planında neler olması gerektiğini bilmelisin. Her iş ve dolayısıyla her iş planı farklılık arzeder ve kendine özgüdür. Fakat iş planı hazırlamanın bazı temelleri vardır. Bu temeller değişmez ve sadece vize için gereken iş planı için değil, herhangi bir amaç için hazırlanan iş planı için de aynıdır.

Örneğin bir iş kuruyorsundur ve yatırımcı arayışındasındır. Bu durumda yine bir iş planının olması gerekir. Ya da kuracağın iş için banka kredisi kullanırken de iş planı gerekir.

Ayrıca işlerim planlı yürüsün, zamanla yapacağım çalışmaları, harcamaları, gideri, geliri hesaplayabilir ve takip edebilir durumda olayım diyerek kendi planlamaların için de iş planı hazırlayabilirsin.

İş planında olması gereken temel şeyler şunlardır;

 1. THE PURPOSE AND EXECUTIVE SUMMARY
 2. TARGET MARKET AND FIGURES
 3. SERVICES, TARGET SEGMENTS, COMPETITION
 4. CORE COMPETENCY
 5. EXECUTION PLAN
 6. CURRENT CLIENTELE
 7. WHY UK?
 8. MY WORK ETHICS AND CULTURE

Bunları İngilizce yazdımki temel bir örnek teşkil etsin ve tek tek üzerinden geçelim. Aşağıdaki kısımlarda bu ana başlıkların her birini tek tek açıklayacağım.

Bunlar olması gereken en temel şeylerdir. Bu ana başlıkları tek tek detaylandırmalı ve rakamlarla desteklemelisin. Detaylara geçmeden önce bu ana başlıkları Index Summary adı altında listelemek faydalı olur. Bu Index Summary ile birlikte Index Details isimli başlıkta ise bunların detayları yer alır.

Şimdi bu ana başlık ve bunlarun detaylarında dizin yani indeks halinde verilen maddeleri tek tek ele alalım ve detaylandıralım. Her bir maddede hangi bilgiler, açıklamalar ve rakamlar olduğunu görelim.

1.THE PURPOSE AND EXECUTIVE SUMMARY

Burda 2 ya da 3 paragraf ile İngiltere’de kuracağın işin hangi alanda olacağı, bu alandaki yetkinliğin, tecrüben ve kendine güvenin, senden hizmet ya da ürün alacaklara nasıl değerler katabileceğini anlatmalısın.

Bu 2-3 paragraf çok uzun olmamalı fakat çok kısa da olmamalı. 1 sayfayı geçmeyecek şekilde olanı uygundur. Yöneticiyi verilen bir özet gibi vurucu ve konunun özünü yani kuracağın işi anlaşılır bir dil ve içerik ile anlatmalıdır.

Vize memuru ilk bu kısmı okuyacağı için ona “evet, bu kişi şu işi yapacak ve bu planda bize bunu nasıl yapacağını anlatacak” dedirtmelisin.

Birinci kısmı yani executive summary kısmını Objectives ve Mission diye ikiye ayırabilirsin.

Bir örnek vererek konuyu somutlaştırayım. Örneğin yazılım danışmanlığı yapacaksan hangi programlama dilinde uzman olduğunu burda tek cümle ile belirmelisin.

Bir cümle ile de Java ile program geliştiren ya da geliştirme potansiyeli ve isteği olan firmaların yazılım geliştirme faaliyetlerinde onlara danışmanlık vereceğinden bahsetmelisin.

Benzer şekilde örneğin fintech alanında uzman isen bu alanda faaliyet gösteren firmalara fintech danışmanlığı hizmeti vereceğini belirtmelisin.

Objectives

Bu kısımda 2-3 maddede temel amaçlarını sayarsın. Bunların birincisi hangi alanada nasıl bir hizmet vereceğini belirten bir cümle olmalı. İkincisi müşteri adedi ya da gelirini her yıl belli bir oranda artıracağına dair bir hedef olabilir. Örneğin “gelirimi her yıl %10 artıracağım” gibi.

Burdaki %10 yerine %20 vs. şeklinde de bir hedef koyabilirsin. Fakat %10 sana az gelmesin zira hem var olan durumu korumak hem de geliri ya da müşteri adedini her yıl %10 artırmak oldukça makul bir hedeftir be her yıl bunu başarmak gerçekten önemli bir başarıdır.

Elbette geliri artırmak ile müşteri sayısını artırmak farklı şeyledir. Fakat bunlardan hangisini hedef olarak koyacağına sen karar vermeli ve tüm hesapları da ona göre yapmalısın.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  Bir Yazılımcı Ankara Anlaşması ile İngiltere'ye Gidip Nasıl İş Bulur?

Bu objectiveslerin yanında bir de “kendi servisimi piyasaya süreceğim”, “kendi ürünümü planlayp, hazırlayıp pazarlamaya başlayacağım” diyebilirsin.

Mission

Misyon kısmı biraz klasiktir ama gereklidir. Hizmet verdiğin ya da ürün sattığın müşterilerine nasıl bir katkı sunacağını, onların işlerini nasıl daha iyi yapacağını ya da müşterilerinin süreç ya da iş yapma biçimlerini nasıl iyileştirebileceğini anlatabilirsin. 1 ya da 2 paragraf yeterlidir.

2.TARGET MARKET AND FIGURES

Bu kısımda İngiltere’de yapacağın işle ilgili hedef pazarın büyüklüğünü ele almalı ve bu pazarı tanıtmalısın. Pazarı tanıtmanın yanında pazarın büyüklüğünü rakam ve grafiklerle desteklemelisin. Bu rakamlar doğrulanabilir ve tutarlı olmalıdır. Onun için rakamları aldığın kaynakları ya isimleri ile ya da link vererek belirmelisin. Eğer vize memuru bu rakamların doğruluğunu teyit etmek isterse bu kaynaklara fazla zorlanmadan ulaşabilmelidir.

Örneğin yazılım danışmanlığı yapacaksan ve bu danışmanlığı Java alanında yapacaksan Java ve Java eksenli teknolojilerin kullanım istatistiklerini vermelisin. Bu istatistikler kullanım oranları olduğu gibi firmaların Java ve Java eksenli teknolojilere ne kadar bütçe ayırdıkları yani Java ve Java eksenli teknolojilere ne kadar para harcadıkları olmalıdır.

3.SERVICES, TARGET SEGMENTS, COMPETITION

Bu ana başlığın altında Services isimli bir alt başlık olmalı ve senin vereceğin servis ya da servislerden bahsetmelidir. Yukarda Java Danışmanlığı örneği ile başladık yine o örnekle devam edelim. Java ve Java eksenli teknolojiler ile ilgili hangi servisleri vereceğini listelemelisin. Örnek bir servis listesi şu şekilde olabilir:

 • Java ile Finansal Sunucu Uygulama Geliştirme Danışmanlığı
 • Java ile Ecommerce Yazılımları Danışmanlığı
 • Java ile Telco Sektöründe Kullanılan Yazılım Danışmanlığı

gibi. Bunlar birkaç örnek. Java’da başka geniş bir alan olan mobil uygulama danışmanlığı da yapabilirsin. Bu durumda liste şöyle olabilir:

 • Java ve Android ile Mobil Uygulama Geliştirme Eğitimleri
 • Java ile Android Platformunda Çalışan Mobil Uygulamalarda Arayüz Geliştirme Danışmanlığı
 • Java ile Android Uygulama Geliştirme Danışmanlığı
 • Android Tabanlı Uygulamalar İçin Güvenlik Yazılımları Geliştirme Danışmanlığı

Benzer şekilde bunlar da birer örnek. Sen bu örnekleri değiştirebilir, çoğaltabilir ya da uzmanı olduğun alana göre değiştirebilirsin. Ama hizmetlerin ile ilgili temel fikir bu şekildedir.

Yine aynı ana başlık altında Target Segments isimli bir başlık olmalı ve hedef pazarın hangi kısmından ne kadar bir pay almayı hedeflediğini anlatmalısın. Bundaki amaç spesifik hedefini ortaya koymaktır. Örneğin İngiltere’ye gelip Java ile yazılım geliştiren tüm firmalara hizmet veremezsin. Buna hem zaman, efor, bilgi ve tecrübe olarak gücün yetmez hem de her firma her şirket ile belli sebeplerden dolayı çalışmaz.

Onun için kendine hedef pazardan hedef bir segment seçmelisin. Örnekleyecek olursam bu segment

 • Java ile mobil oyun geliştiren 3 ila 5 yazılımcının çalıştığı firmalar
 • Yıllık geliri 1 milyon sterlin olan firmalar
 • Java ile orta katman yazılımı geliştiren firmalardan telco sektöründe faaliyet gösteren SME yani small medium business dediğimiz firmalar
 • Java ile ecommerce yazılımı geliştiren büyük firmalar

Bunlar örnek. Sen bunları kendi hedef pazarının hedef segmentine göre belirleyebilirsin. Ama mutlaka hangi pazarın hangi kısmını hedeflediğini belirtmelisin.

Bu ana başlıkta hedef segmentten sonra yeni bir alt başlıkta bu segmentteki rekabetten bahsetmeli ve bu rekabette seni ve firmanı öne çıkaracak faktörlerden bahdedip bu faktörleri detaylandırmalısın. Bu detayları 2-3 paragrafta anlattıktan sonra mutlaka bir SWOT Analysis yani swot analizi tablosu yapıp burda kuvvetli ve zayıf yönlerini çok abartmadan ve gereğinden fazla da mütevazi olmadan tablo halinde sunmalısın.

Swot analizi tablosu iş planının olmazsa olmazlarındandır.

4.CORE COMPETENCY

Bu ana başlık altında uzman olduğun alanı detaylı bir şekilde anlatmalı ve bu uzmanlığını rakamlarla desteklemelisin. Örneğin Java ile 4 yıl yazılım geliştirme yaptı isen bu 4 yıl içerisinde bu yazılım geliştirmenin çalıştığın şirket ya da şirketlere ne gibi faydalar sağladığını anlatmalısın.

Bu faydaları rakamlarla desteklersen iyi olur. Mesela “beim geliştirdiğim yazılımlar sayesinde şirket şu alanda %15 tasarruf sağladı, satışları %20 artırdı, süreçleri %35 kısalttı, web sitesindeki satışlar 1 yılda 100 binden 150 bine çıktı” gibi örnekler verebilirsin. Bunlar gerçek ve doğrulanabilir olmalıdır.

Eğer vize memuru işverenlerine eposta ile ulaşır ya da seni mülakata çağırırsa bunları sorgulayabilir ve doğru ya da tam gerçeği yansıtmayan şeyler olduğunu görürse vize başvurunu reddedebilir.

Bazen bu saydığım iyileştirmeler direk rakamlara bağlı olmayabilir. Fakat sürecin iyileşmesi şeklinde de olabilir. Geliştirdiğin yazılım şirketin orta ya da uzun vade ürün geliştirme stratejisine büyük katkı sağlamış olabilir. Ya da ekibi eğiterek yazılım geliştirme faaliyetlerinin kalitesini de artırmış olabilirsin.

Özetle uzmanlığını, bu uzmanlığı hangi eğitim ve tecrübe ile edindiğini ve bu uzmanlığı nerde ve nasıl kullandığını anlatmalısın.

5.EXECUTION PLAN

Hedefler ve planlar iyidir güzeldir ama bunları hayata geçirmezsen bir işe yaramaz. Yukarda yapmak isteğin iş, vermek istediğin servisler, hedef pazar ve hedef segment ile temel uzmanlık alanlarından bahsettin.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi ile Askerlik Tecili

Yeni bir ana başlık açıp bir icra planı yani İngilizcesi ile bir execution plan sunmalısın. İcra planı hedeflerine nasıl ulaşacağını içeren kısımdır.

Bu kısım şunlardan oluşur;

 • Revenue Forcast
 • Personnel Plan
 • Monthly Expenses
 • Cashflow
 • Sales and Marketing Plan

Revenue forcast kısmında ne kadar geliri nasıl elde edeceğini anlatmalısın. Bu kısım somut rakamlar içermeli ve aylık, yıllık ve 3 yıllık ne kadar gelir elde edeceğini rakamlar ve bu rakamları içeren tablolar ile anlatmalısın. Bazı iş planları 1 yıllık gelir planı içerir ve bu planlar ile de vize alınabilir.

Fakat 3 yıllık plan hazırlamaktan zarar gelmez, aksine daha iyi olur. Zira orta ve uzun vadeli düşünen bir uzman olduğunu göstermiş olursun. Bir de 1 yıllık yerine 3 yıllık plan hazırlamak rakamların daha dikkatli ve tutarlı tahmin edilmesi ve hazırlanmasını gerektireceği için daha iyi bir izlenim bırakır.

Personnel Plan kısmında ilk yıl, ikinci yıl ve üçüncü yıl şirketinde kaç kişi çalıştıracağını ve bunu nasıl yapacağını anlatmalısın. Sürekli yani permanent çalışan kişi mi alacaksın, contractor ve freelancerlar ile mi ilerleyeceksin, vs. gibi detayları vermelisin.

Eğer yazılım alanında iş yapacaksan ilk yıl için eleman alma planı yapmana gerek yoktur. Sonraki yıllar için yani 2 ve 3. yıllar için 1-2 kişi alacağından ve bu kişilere vereceğin maaş ile yapacağın yatırımlardan bahsedebilirsin.

Monthly Expenses kısmında aylık internet, cep telefonu, ulaşım, event katılımları, ofis, web sitesi, hosting, kırtasiye masrafı vs. gibi şirketin temel masraflarını tablolar halinde 1,2 ve 3 yıllık olarak göstermelisin.

Cashflow kısmında her ay ya da her 3 ayda bir kaç projeye danışmanlık yapacağını tablolar halinde göstermelisin. Bu projeleri farklı şirketlerden 2-3 ayda bir alacağın projeler şeklinde belirtmen daha iyi olur zira bir projede 6 aydan fazla kalmak iyi bir izlenim vermez. Senin bir yerde maaşlı çalışan gibi hizmet vereceğin izlenimini doğurur ve bu durumda vizeni reddederler.

En güzeli aylık, 2 aylık ve en fazla 3-4 aylık işler alacağını belirtmek ve Cashflow kısmını buna göre ayarlamak olacaktır. Cashflow’da projelerden gelen proje danışmanlığı yanında maintenance, düzenli support gibi ufak gelirli kalemlere de yer verebilirsin.

Sales and Marketing Plan isimli alt başlıkta satış ve pazarlama faaliyetlerini detaylandırmalı ve bunları rakamlarla desteklemelisin. Internet reklamı, eventlere katılarak network yaparak pazarlama, yazılım alanındaki etkinliklerde sunum yapma, eğitim verme, sponsor olma vs. gibi faaliyetler pazarlama faaliyeti olarak düşünülebilir. Pazarlamanın sonucunda gelen müşterilere ve projelerde satışın ne gibi faaliyetlerle organize edileceği anlatılmalı ve bunlar rakam ve tablolar ile desteklenmelidir.

Bu ana başlıktaki rakamlar 1,2 ve 3 yılı içeren tablo ve grafikler ile desteklenmelidir. Bu tablo ve grafikler anlaşılır olmalı ve iş planının bu kısmına bakan kişiye ilk bakışta bir izlenim verebilmelidir.

6.CURRENT CLIENTELE

Eğer Türkiye’de kendi işini yapıyorsan ya da freelance çalışıyorsan Current Clientele isimli bir başlık açıp halihazırdaki müşterilerinden bahsedebilirsin. Bu faydalı olur.

Bu müşterilerin neden seni ve şirketini seçtiklerini anlatmalı ve onlara ne gibi servisler verdiğinden bahsetmelisin. Bu servislerin müşterilerine faydası ve sana getirdiği geliri anlatmalısın.

2-3 müşterinden referans mektubu alman çok faydalı olur. Bu referans mektupları müşterilerinin antetli kağıdına yazılmış olmalı ve ıslak imza içermelidir. İngilizler yazılı ve ıslak imzalı belgelere değer verirler.

Burda dikkat etmen ve aklında bulundurman gereken şey verdiğin her bilgi ve belgenin sorgulanacağı ve teyit edilme ihtimali olmalıdır. Örneğin vize memuru referans verdiğin müşterilerinden birini ya da hepsini telefonla arayabilir ya da onlara eposta ile ulaşıp senin hakkında bilgi isteyebilir. Buna şaşırma, zira İngiltere’de referans kavramı çok önemlidir.

7.WHY UK?

Bu ana başlıkta neden İngiltere’de iş yapmak istediğini anlatmalısın.

İngiltere’nin gelişmiş ve demokratik bir ülke olduğundan bahsederek İngiltere ekonomisine dair özet rakamlarla bunu destekleyebilirsin. İngiltere’deki kültürü ve çeşitliliği sevdiğinden bahsedip İngiltere’nin uluslararası pazarlar ile entegrasyonunun çok iyi olduğuna kısaca değinip bunun senin işlerine ve vizyonuna pozitif katkıları olacağını anlatabilirsin.

8.MY WORK ETHICS AND CULTURE

Bu kısımda iş yapma kültürün ve iş yapma felsefenden kısaca bahsedebilirsin.

Müşterilerinle kuracağın ilişkilerde nelere dikkat edeceğini ve bunların sana orta ve uzun vadede kazandıracağı şeylerden bahsetmek faydalı olur.

Bu kısmı 1-2 paragraf ile anlatabilirsin. Böyle bir kapanış yapmak iş planını güzel bir şekilde bağlamanın ve kapatmanın iyi bir yoludur.

***

Eğer danışmanlık almaya karar verdiysen benim danışmanlık hizmetlerimle ilgili bilgi almak için bana mehmetccom@fastmail.com eposta adresimden ulaşabilirsin.

Hizmetlerim sayfamda bu konuda bilgi bulabilirsin.

Bu yazıyı beğendin mi?
mehmetc.com eposta listesine katıl, yeni yazı ve duyurulardan haberdar ol!
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )

Yazıyı paylaş!