İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi İş Planı Nasıl Hazırlanır?

İngiltere’ye Ankara Anlaşması Vizesi ile gidecekseniz bu vizeye başvuru yaparken mutlaka bir iş planı sunmalısınız. Bu vizenin temelinde iş  planı yatar ve iş  planı sağlam olmayan başvuru sahiplerine vize verilmez.

Peki nedir bu iş planı? İş planı, İngiltere’de kuracağınız işi, hedeflediğiniz pazarı, bu pazara nasıl ulaşabileceğinizi ve bu pazara ulaştığınızda o hizmeti nasıl vereceğinizi anlattığınız bir plandır.

İş planı hem sözel hem de rakamsal detaylar içerir. Eğer daha önce iş kurduysanız bir işi yapmak için gereken temel şeyleri bilirsiniz. Bazen bunları plana dökmeniz de gerekir. Örneğin kuracağınız işle ilgili yatırım alacaksanız potansiyel yatırımcılara sunum yapmalı ve iş planını sunmalısınız.

Ya da kuracağınız işle ilgili banka kredisi kullanırken de bir iş planına ihtiyacınız olabilir.

Bu örnek durumlarda olduğu gibi Ankara Anlaşması vizesi için de iş planı gerekir. Burda birçok başvuru sahibinin karşılaştığı temel sorun iş planının nasıl hazırlanacağı konusudur.

Birçok insan işini iyi yapabilir fakat konu plan hazırlamaya ve bu planı uygun bir formatta ve düzende hazırlamaya gelince zorlanır. Bu durumda ya iş planı hazırlamayı öğreneceksiniz ya da bir uzmandan yardım alacaksınız.

İş planı hazırlamayı öğrenmeniz mümkün. Biraz temel şeyleri çalışıp ve bununla birlikte internetten bulabileceğiniz örnek ve şablon iş planlarını temel alarak kendi iş planınızı hazırlayabilirsiniz. İş planınızı kendiniz hazırlamanız durumunda çok şey öğrenir ve yapacağınız işe farklı açılardan bakma fırsatı yakalarsınız. Fakat bunun yanında emek ve zaman harcamanız da gerekir.

Bunun yanında, bu konuda bir uzmana danışmanız da mümkün. Danışmanınız sizi dinler ve yapacağınız işe uygun bir iş planı hazırlar. Danışmanla çalıştığınızda süreden ciddi anlamda tasarruf etme imkanınız olabilir.

Süreden tasarruf etmenin yanında, danışmanınız Anklara Anlaşması vizesinin inceliklerini bildiği ve sürekli o işi yaptığı için sizi yapacağınız muhtemel birçok hatadan döndürür. Vize başvurunuza red alma riskini azaltırsınız. Yaşanan tecrübelerden faydalanır ve zamandan tasarruf edersiniz.

İş planını kendiniz mi hazırlayacaksınız yoksa danışmanla mı çalışacaksınız? Bunun kararı ne kadar zamanınız olduğuna, iş planı ve diğer birçok konuyu çalışıp öğrenmeye imkanınız olup olmadığına ve ne kadar risk alabileceğinize bağlı. Bunları değerlendirip karar vermek size kalıyor.

Peki İş Planı Nasıl Hazırlanır? Planda Neler Olmalı? Ne Kadar Sermaye Göstermeliyim?

Bloğumda İngiltere ve İngiltere’ye yerleşmenin -bu dönemde- en hızlı ve kolay yolu olan İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi ile ilgili birçok yazı var. Bunlar mehmetc.com’u takip edenlere çok faydalı oluyor. Birçok kişi bu yazılarımı okuyarak İngiltere’ye gelmeden önce ve geldikten sonra birçok işini daha kolay halletti ve birçok konuda aradığı sorulara cevap buldu.

İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi alabilmek için ve bu vizeyi aldıktan sonra yapılacak birçok şey var. Vize başvuru sürecinde en çok zorlanılan kısım vize başvurusunda olması gereken iş planı.

Bu vize bir girişimci vizesi olduğu için İngiltere Vize Ofisi başvuran kişiden İngiltere’de yapmayı planladığı iş için bir iş planı istiyor. Bu plan İngilizce olmalı ve planda yapacağınız işi rakamlarla destekleyerek anlatmanız gerekiyor.

Eğer iş planı sağlam değilse vize dosyanız ne kadar sağlam olursa olsun ve ne kadar sermayeniz olursa olsun vize alamazsınız.

Bunun yanında vize dosyasını ve iş planını kendisi hazırlayanlar da var. Bu da mümkün ve bunun tek faydalı yanı danışmanlık ücretinin cebinizde kalması değil. İş planını kendiniz hazırladığınız için İngiltere’de yapacağınız işe daha hakim olup buraya daha hazırlıklı geliyorsunuz. Bir de kendi alanınızla ilgili belki de hiç bilmediğiniz şeyleri öğrenip faaliyet göstereceğiniz hedef pazara dair detaylı bir analiz yapmış oluyorsunuz.

Ne Kadar Sermaye Göstermeliyim?

Bu sorunun cevabı İngiltere’de hangi işi yapacağınız ile ilgili. Eğer yazılım işi yapacaksanız 5 ila 10 bin sterlin civarında bir sermaye yeterli olur zira yazılım geliştirmek için bir bilgisayar yeterli olmaktadır.

Benzer şekilde grafik tasarımı, web tasarımı, sosyal medya danışmanlığı, proje yönetimi, vs. gibi genelde bilgisayar başında yapılan ve bilgi, tecrübe ve eforun sermaye edildiği işler için bu civarda bir sermaye yani 5 ila 10 bin sterlin yeterlidir.

Bu sermaye iş kurma masrafları ve ilk 3-6 ay için pazarlama ve satış faaliyetlerine yeterli olur.

Burda dikkat edilmesi gereken şey iş için kullanılacak sermaye ile yaşam masraflarının birbirinden ayrı tutulmasıdır. 5 ila 10 bin sterlin iş için gereken sermaye iken 4 ila 6 ay için yaşam masrafları 10-15 bin sterlin civarındadır.

Bu durumda İngiltere Vize Ofisi’ndeki (Home Office) vize memurlarına İngiltere’de ilk 6 ay işini devam ettirebileceğiniz izlenimini verebilmek için toplamda 15 ila 25 bin sterlin paranız olmalı ve bu parayı banka hesap dökümleriniz ile belgelemelisiniz. Bu para hesabınıza birkaç gün ya da birkaç hafta önce gelmiş ise bunun belgesini vize dosyasına koymalısınız. Bu belge ev, araba satışı olabilir, sahip olduğunuz birşeyin satışından elde ettiğiniz gelir olabilir.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  Ankara Anlaşması Vize Uzatma Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bu para tamamen sizin kontrolünüzde olmalıdır.

Eğer iş kurmak ve bu yaşam masrafları için aileniz size sponsor oluyorsa bu para ailenizin hesabında bu süreler kadar duruyor olmalı ve bunu banka hesap dökümleri ile belgeleyebiliyor olmalısınız. Bu belgeleme şu şekilde olur;

 • Size destek olan aile ferdinin hesap dökümü
 • Sizin hesabınıza bu aile ferdinin hesabından yapılan para transferinin belgesi yani dekontu
 • Bu aile ferdinin size destek olduğuna dair yazacağı bir blege ve bu belgeyi ıslak imza ile imzalaması

Planda Neler Olmalı?

Öncelikle iş planında neler olması gerektiğini bilmelisiniz. Her iş ve dolayısıyla her iş planı farklılık arzeder ve kendine özgüdür. Fakat iş planı hazırlamanın bazı temelleri vardır. Bu temeller değişmez ve sadece vize için gereken iş planı için değil, herhangi bir amaç için hazırlanan iş planı için de aynıdır.

Örneğin bir iş kuruyorsunuzdur ve yatırımcı arayışındasınızdır. Bu durumda yine bir iş planının olması gerekir. Ya da kuracağınız iş için banka kredisi kullanırken de iş planı gerekir.

Ayrıca işlerim planlı yürüsün, zamanla yapacağım çalışmaları, harcamaları, gideri, geliri hesaplayabilir ve takip edebilir durumda olayım diyerek kendi planlamalarınız için de iş planı hazırlayabilirsiniz.

İş planında olması gereken temel şeyler şunlardır;

 1. THE PURPOSE AND EXECUTIVE SUMMARY
 2. TARGET MARKET AND FIGURES
 3. SERVICES, TARGET SEGMENTS, COMPETITION
 4. CORE COMPETENCY
 5. EXECUTION PLAN
 6. CURRENT CLIENTELE
 7. WHY UK?
 8. MY WORK ETHICS AND CULTURE

Bunları İngilizce yazdımki temel bir örnek teşkil etsin ve tek tek üzerinden geçelim. Aşağıdaki kısımlarda bu ana başlıkların her birini tek tek açıklayacağım.

Bunlar olması gereken en temel şeylerdir. Bu ana başlıkları tek tek detaylandırmalı ve rakamlarla desteklemelisiniz. Detaylara geçmeden önce bu ana başlıkları Index Summary adı altında listelemek faydalı olur. Bu Index Summary ile birlikte Index Details isimli başlıkta ise bunların detayları yer alır.

Şimdi bu ana başlık ve bunlarun detaylarında dizin yani indeks halinde verilen maddeleri tek tek ele alalım ve detaylandıralım. Her bir maddede hangi bilgiler, açıklamalar ve rakamlar olduğunu görelim.

1.THE PURPOSE AND EXECUTIVE SUMMARY

Burda 2 ya da 3 paragraf ile İngiltere’de kuracağınız işin hangi alanda olacağı, bu alandaki yetkinliğiniz, tecrübeniz ve kendine güveniniz, sizden hizmet ya da ürün alacaklara nasıl değerler katabileceğinizi anlatmalısınız.

Bu 2-3 paragraf çok uzun olmamalı fakat çok kısa da olmamalı. 1 sayfayı geçmeyecek şekilde olanı uygundur. Yöneticiyi verilen bir özet gibi vurucu ve konunun özünü yani kuracağınız işi anlaşılır bir dil ve içerik ile anlatmalıdır.

Vize memuru ilk bu kısmı okuyacağı için ona “evet, bu kişi şu işi yapacak ve bu planda bize bunu nasıl yapacağını anlatacak” dedirtmelisiniz.

Birinci kısmı yani executive summary kısmını Objectives ve Mission diye ikiye ayırabilirsiniz.

Bir örnek vererek konuyu somutlaştırayım. Örneğin yazılım danışmanlığı yapacaksanız hangi programlama dilinde uzman olduğunuzu burda tek cümle ile belirtmelisiniz.

Bir cümle ile de java ile program geliştiren ya da geliştirme potansiyeli ve isteği olan firmaların yazılım geliştirme faaliyetlerinde onlara danışmanlık vereceğinizden bahsetmelisiniz.

Benzer şekilde örneğin fintech alanında uzman iseniz bu alanda faaliyet gösteren firmalara fintech danışmanlığı hizmeti vereceğinizi belirtmelisiniz.

Objectives

Bu kısımda 2-3 maddede temel amaçlarınızı sayarsınız. Bunların birincisi hangi alanada nasıl bir hizmet vereceğinizi belirten bir cümle olmalı. İkincisi müşteri adedi ya da gelirini her yıl belli bir oranda artıracağınıza dair bir hedef olabilir. Örneğin “gelirimi her yıl %10 artıracağım” gibi.

Burdaki %10 yerine %20 vs. şeklinde de bir hedef koyabilirsiniz. Fakat %10 size az gelmesin zira hem var olan durumu korumak hem de geliri ya da müşteri adedini her yıl %10 artırmak oldukça makul bir hedeftir be her yıl bunu başarmak gerçekten önemli bir başarıdır.

Elbette geliri artırmak ile müşteri sayısını artırmak farklı şeyledir. Fakat bunlardan hangisini hedef olarak koyacağınıza siz karar vermeli ve tüm hesapları da ona göre yapmalısınız.

Objectives ile anlattığın şeylerin yanında bir de “kendi servisimi piyasaya süreceğim”, “kendi ürünümü planlayıp, hazırlayıp pazarlamaya başlayacağım” diyebilirsiniz.

Mission

Misyon kısmı biraz klasiktir ama gereklidir. Hizmet verdiğiniz ya da ürün sattığınız müşterilerinize nasıl bir katkı sunacağınızı, onların işlerini nasıl daha iyi hale getireceğinizi ya da müşterilerinizin süreç ya da iş yapma biçimlerini nasıl iyileştirebileceğinizi anlatabilirsiniz. 1 ya da 2 paragraf yeterlidir.

2.TARGET MARKET AND FIGURES

Bu kısımda İngiltere’de yapacağınız işle ilgili hedef pazarın büyüklüğünü ele almalı ve bu pazarı tanıtmalısınız. Pazarı tanıtmanın yanında pazarın büyüklüğünü rakam ve grafiklerle desteklemelisiniz. Bu rakamlar doğrulanabilir ve tutarlı olmalıdır. Onun için rakamları aldığınız kaynakları ya isimleri ile ya da link vererek belirmelisiniz. Eğer vize memuru bu rakamların doğruluğunu teyit etmek isterse bu kaynaklara fazla zorlanmadan ulaşabilmelidir.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  Avustralyalı Kızlar ve Aborjinler

Örneğin yazılım danışmanlığı yapacaksanız ve bu danışmanlığı java alanında yapacaksanız bu durumda java ve java eksenli teknolojilerin kullanım istatistiklerini vermelisiniz. Bu istatistikler kullanım oranları olduğu gibi firmaların java ve java eksenli teknolojilere ne kadar bütçe ayırdıkları yani java ve java eksenli teknolojilere ne kadar para harcadıkları olmalıdır.

3.SERVICES, TARGET SEGMENTS, COMPETITION

Bu ana başlığın altında Services isimli bir alt başlık olmalı ve sizin vereceğiniz servis ya da servislerden bahsetmelidir. Yukarda java Danışmanlığı örneği ile başladık yine o örnekle devam edelim. Java ve java eksenli teknolojiler ile ilgili hangi servisleri vereceğinizi listelemelisiniz. Örnek bir servis listesi şu şekilde olabilir:

 • Java ile Finansal Sunucu Uygulama Geliştirme Danışmanlığı
 • Java ile Eticaret Yazılımları Danışmanlığı
 • Java ile Telekomünikasyon Sektöründe Kullanılan Yazılım Danışmanlığı

gibi. Bunlar birkaç örnek. Java’da başka geniş bir alan olan mobil uygulama danışmanlığı da yapabilirsiniz. Bu durumda liste şöyle olabilir:

 • Java ve Android ile Mobil Uygulama Geliştirme Eğitimleri
 • Java ile Android Platformunda Çalışan Mobil Uygulamalarda Arayüz Geliştirme Danışmanlığı
 • Java ile Android Uygulama Geliştirme Danışmanlığı
 • Android Tabanlı Uygulamalar İçin Güvenlik Yazılımları Geliştirme Danışmanlığı

Benzer şekilde bunlar da birer örnek. Siz bu örnekleri değiştirebilir, çoğaltabilir ya da uzmanı olduğunuz alana göre değiştirebilirsiniz. Ama hizmetlerin ile ilgili temel fikir bu şekildedir.

Yine aynı ana başlık altında Target Segments isimli bir başlık olmalı ve hedef pazarın hangi kısmından ne kadar bir pay almayı hedeflediğinizi anlatmalısınız. Bundaki amaç spesifik hedefini ortaya koymaktır. Örneğin İngiltere’ye gelip Java ile yazılım geliştiren tüm firmalara hizmet veremezsiniz. Buna hem zaman, efor, bilgi ve tecrübe olarak gücünüz yetmez hem de her firma her şirket ile belli sebeplerden dolayı çalışmaz.

Onun için kendinize hedef pazardan hedef bir segment seçmelisiniz. Örnekleyecek olursam bu segment:

 • Java ile mobil oyun geliştiren 3 ila 5 yazılımcının çalıştığı firmalar
 • Yıllık geliri 1 milyon sterlin olan firmalar
 • Java ile orta katman yazılımı geliştiren firmalardan telco sektöründe faaliyet gösteren SME yani small medium business dediğimiz firmalar
 • Java ile ecommerce yazılımı geliştiren büyük firmalar

gibi segmentler olabilir.

Bunlar örnek. Siz bunları kendi hedef pazarınızın hedef segmentine göre belirleyebilirsiniz. Ama mutlaka hangi pazarın hangi kısmını hedeflediğinizi belirtmelisiniz.

Bu ana başlıkta hedef segmentten sonra yeni bir alt başlıkta bu segmentteki rekabetten bahsetmeli ve bu rekabette sizi ve firmanızı öne çıkaracak faktörlerden bahsedip bu faktörleri detaylandırmalısınız. Bu detayları 2-3 paragrafta anlattıktan sonra mutlaka bir SWOT Analizi tablosu yapıp burda kuvvetli ve zayıf yönlerinizi çok abartmadan ve gereğinden fazla da mütevazi olmadan tablo halinde sunmalısınız.

Swot Analizi tablosu iş planının olmazsa olmazlarındandır.

4.CORE COMPETENCY

Bu ana başlık altında uzman olduğunuz alanı detaylı bir şekilde anlatmalı ve bu uzmanlığını rakamlarla desteklemelisiniz. Örneğin java ile 4 yıl yazılım geliştirme yaptı iseniz bu 4 yıl içerisinde bu yazılım geliştirmenin çalıştığınız şirket ya da şirketlere ne gibi faydalar sağladığını anlatmalısınız.

Bu faydaları rakamlarla desteklerseniz iyi olur. Mesela “benim geliştirdiğim yazılımlar sayesinde şirket şu alanda %15 tasarruf sağladı, satışları %20 artırdı, süreçleri %35 kısalttı, web sitesindeki satışlar 1 yılda 100 binden 150 bine çıktı” gibi örnekler verebilirsiniz. Bunlar gerçek ve doğrulanabilir olmalıdır.

Eğer vize memuru işverenlerinize eposta ile ulaşır ya da sizi mülakata çağırırsa bunları sorgulayabilir ve eğer bunların doğru ya da tam gerçeği yansıtmayan şeyler olduğunu görürse vize başvurunuzu reddedebilir.

Bazen bu saydığım iyileştirmeler direk rakamlara bağlı olmayabilir. Fakat sürecin iyileşmesi şeklinde de olabilir. Geliştirdiğiniz yazılım şirketin orta ya da uzun vade ürün geliştirme stratejisine büyük katkı sağlamış olabilir. Ya da ekibi eğiterek yazılım geliştirme faaliyetlerinin kalitesini de artırmış olabilirsiniz.

Özetle uzmanlığınızı, bu uzmanlığı hangi eğitim ve tecrübe ile edindiğinizi ve bu uzmanlığı nerde ve nasıl kullandığınızı anlatmalısınız.

5.EXECUTION PLAN

Hedefler ve planlar iyidir güzeldir ama bunları hayata geçirmezseniz bir işe yaramazlar. Yukarda yapmak isteğiniz iş, vermek istediğiniz servisler, hedef pazar ve hedef segment ile ilgili temel uzmanlık alanlarından bahsettiniz.

Yeni bir ana başlık açıp bir icra planı yani İngilizcesi ile bir execution plan sunmalısınız. İcra planı hedeflerinize nasıl ulaşacağınızı içeren kısımdır.

Bu kısım şunlardan oluşur;

 • Revenue Forcast
 • Personnel Plan
 • Monthly Expenses
 • Cashflow
 • Sales and Marketing Plan
Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  İngiltere'de Şirket Kurma Rehberi

Revenue forcast kısmında ne kadar geliri nasıl elde edeceğinizi anlatmalısınız. Bu kısım somut rakamlar içermeli ve aylık, yıllık ve 3 yıllık ne kadar gelir elde edeceğinizi rakamlar ve bu rakamları içeren tablolar ile anlatmalısınız. Bazı iş planları 1 yıllık gelir planı içerir ve bu planlar ile de vize alınabilir.

Fakat 3 yıllık plan hazırlamaktan zarar gelmez, aksine daha iyi olur. Zira orta ve uzun vadeli düşünen bir uzman olduğunuzu göstermiş olursunuz. Bir de 1 yıllık yerine 3 yıllık plan hazırlamak rakamların daha dikkatli ve tutarlı tahmin edilmesi ve hazırlanmasını gerektireceği için daha iyi bir izlenim bırakır.

Personnel Plan kısmında ilk yıl, ikinci yıl ve üçüncü yıl şirketinizde kaç kişi çalıştıracağınızı ve bunu nasıl yapacağınızı anlatmalısınız. Sürekli yani permanent çalışan kişi mi alacaksınız, contractor ve freelancerlar ile mi ilerleyeceksiniz, vs. gibi detayları vermelisiniz.

Eğer yazılım alanında iş yapacaksanız ilk yıl için eleman alma planı yapmanıza gerek yoktur. Sonraki yıllar için yani 2 ve 3. yıllar için 1-2 kişi alacağınızdan ve bu kişilere vereceğiniz maaş ile yapacağınız yatırımlardan bahsedebilirsiniz.

Monthly Expenses kısmında aylık internet, cep telefonu, ulaşım, etkinlik katılımları, ofis, web sitesi, hosting, kırtasiye masrafı vs. gibi şirketin temel masraflarını tablolar halinde 1,2 ve 3 yıllık olarak göstermelisiniz.

Cashflow kısmında her ay ya da her 3 ayda bir kaç projeye danışmanlık yapacağınızı tablolar halinde göstermelisiniz. Bu projeleri farklı şirketlerden 2-3 ayda bir alacağınız projeler şeklinde belirtmeniz daha iyi olur zira bir projede 6 aydan fazla kalmak iyi bir izlenim vermez. Sizin bir yerde maaşlı çalışan gibi hizmet vereceğiniz izlenimini doğurur ve bu durumda vize başvurunuzu reddederler.

En güzeli aylık, 2 aylık ve en fazla 3-4 aylık işler alacağını belirtmek ve nakit akışı kısmını buna göre ayarlamak olacaktır. Cashflow’da projelerden gelen proje danışmanlığı yanında maintenance, düzenli support gibi ufak gelirli kalemlere de yer verebilirsiniz.

Sales and Marketing Plan isimli alt başlıkta satış ve pazarlama faaliyetlerini detaylandırmalı ve bunları rakamlarla desteklemelisiniz. İnternet reklamı, etkinliklere katılarak network yaparak pazarlama, yazılım alanındaki etkinliklerde sunum yapma, eğitim verme, sponsor olma vs. gibi faaliyetler pazarlama faaliyeti olarak düşünülebilir. Pazarlamanın sonucunda gelen müşterilere ve projelerde satışın ne gibi faaliyetlerle organize edileceği anlatılmalı ve bunlar rakam ve tablolar ile desteklenmelidir.

Bu ana başlıktaki rakamlar 1,2 ve 3 yılı içeren tablo ve grafikler ile desteklenmelidir. Bu tablo ve grafikler anlaşılır olmalı ve iş planının bu kısmına bakan kişiye ilk bakışta bir izlenim verebilmelidir.

6.CURRENT CLIENTELE

Eğer Türkiye’de kendi işinizi yapıyorsanız ya da freelance çalışıyorsanız Current Clientele isimli bir başlık açıp halihazırdaki müşterilerinizden bahsedebilirsiniz. Bu faydalı olur.

Bu müşterilerinizin neden sizi ve şirketinizi seçtiklerini anlatmalı ve onlara ne gibi servisler verdiğinizden bahsetmelisiniz. Bu servislerin müşterilerinize faydası ve size getirdiği geliri anlatmalısınız.

2-3 müşterinizden referans mektubu almanız çok faydalı olur. Bu referans mektupları müşterilerinizin antetli kağıdına yazılmış olmalı ve ıslak imza içermelidir. İngilizler yazılı ve ıslak imzalı belgelere değer verirler.

Burda dikkat etmeniz ve aklınızda bulundurmanız gereken şey verdiğiniz her bilgi ve belgenin sorgulanacağı ve teyit edilme ihtimali olmalıdır. Örneğin vize memuru referans verdiğiniz müşterilerinizden birini ya da hepsini telefonla arayabilir ya da onlara eposta ile ulaşıp sizin hakkınızda bilgi isteyebilir. Buna şaşırmayın, zira İngiltere’de referans kavramı çok önemlidir.

7.WHY UK?

Bu ana başlıkta neden İngiltere’de iş yapmak istediğinizi anlatmalısınız.

İngiltere’nin gelişmiş ve demokratik bir ülke olduğundan bahsederek İngiltere ekonomisine dair özet rakamlarla bunu destekleyebilirsiniz. İngiltere’deki kültürü ve çeşitliliği sevdiğinizden bahsedip İngiltere’nin uluslararası pazarlar ile entegrasyonunun çok iyi olduğuna kısaca değinip bunun sizin işlerinize ve vizyonunuza pozitif katkıları olacağını anlatabilirsiniz.

8.MY WORK ETHICS AND CULTURE

Bu kısımda iş yapma kültürünüz ve iş yapma felsefenizden kısaca bahsedebilirsiniz.

Müşterilerinizle kuracağınız ilişkilerde nelere dikkat edeceğinizi ve bunların size orta ve uzun vadede kazandıracağı şeylerden bahsetmek faydalı olur.

Bu kısmı 1-2 paragraf ile anlatabilirsiniz. Böyle bir kapanış yapmak iş planını güzel bir şekilde bağlamanın ve kapatmanın iyi bir yoludur.

***

Burda anlattıklarım bir iş planı hazırlamanın temel kaidesi ve yapısı ile ilgilidir. Bunları dikkate alarak hazırlanan ve detaylandırılan iş planları işe yarar. Bu sadece İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi için değil, iş planının gerekli olabileceği diğer alanlar için de geçerlidir.

İş planı hazırlandıktan sonra hem sizin hem de sizden başka birkaç kişi tarafından daha kontrol edilmesi hata ve riskleri en aza indirmenizi sağlayabilir.

Bu yazıyı beğendiniz mi?
mehmetc.com eposta listesine katılın, yeni yazı ve duyurulardan haberdar olun!
Eposta Listesine Katılmayı Onaylıyorum