İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi İş Planı Nasıl Hazırlanır?

İngiltere’ye Ankara Anlaşması Vizesi ile gidecekseniz bu vizeye başvuru yaparken mutlaka bir iş planı sunmalısınız. Bu vizenin temelinde iş  planı yatar ve iş  planı sağlam olmayan başvuru sahiplerine vize verilmez.

Peki nedir bu iş planı? İş planı, İngiltere’de kuracağınız işi, hedeflediğiniz pazarı, bu pazara nasıl ulaşabileceğini ve bu pazara ulaştığında o hizmeti nasıl vereceğini anlattığınız bir plandır.

İş planı hem sözel hem de rakamsal detaylar içerir. Eğer daha önce iş kurduysan bir işi yapmak için gereken temel şeyleri bilirsin. Bazen bunları plana dökmen de gerekir. Örneğin kuracağınız işle ilgili yatırım alacaksan, potansiyel yatırımcılara sunum yapmalı ve iş planını sunmalısınız.

Ya da kuracağınız işle ilgili banka kredisi kullanırken de bir iş planına ihtiyacınız olabilir.

Bu örnek durumlarda olduğu gibi Ankara Anlaşması vizesi için de iş planı gerekir. Burda birçok başvuru sahibinin karşılaştığı temel sorun iş planının nasıl hazırlanacağı konusudur.

Birçok insan işini iyi yapabilir fakat konu plan hazırlamaya ve bu planı uygun bir formatta ve düzende hazırlamaya gelince zorlanır. Bu durumda iş planı hazırlamayı öğrenmek iyi bir fikir olabilir.

İş planı hazırlamayı öğrenmek mümkün. Biraz temel şeyleri çalışıp ve bununla birlikte internetten bulabileceğiniz örnek ve şablon iş planlarını temel alarak kendi iş planınızı hazırlayabilirsiniz. İş planını kendiniz hazırlamanız durumunda çok şey öğrenir ve yapacağınız işe farklı açılardan bakma fırsatı yakalarsınız. Fakat bunun yanında emek ve zaman harcamanız da gerekir.

Ne Kadar Sermaye Göstermeliyim?

Bu sorunun cevabı İngiltere’de hangi işi yapacağınız ile ilgili. Eğer yazılım, grafik tasarım, çeviri, iş geliştirme vs. gibi daha çok kişisel nitelik ve tecrübeye dayanan bir iş yapacaksanız 5 ila 10 bin sterlin civarında bir sermaye yeterli olur zira bu tür işler için bilgi, tecrübe ve bir bilgisayar yeterli olmaktadır.

Bu sermaye iş kurma masrafları ve ilk 3-6 ay için pazarlama ve satış faaliyetlerine yeterli olur.

Burda dikkat edilmesi gereken şey iş için kullanılacak sermaye ile yaşam masraflarının birbirinden ayrı tutulmasıdır. 5 ila 10 bin sterlin iş için gereken sermaye iken 4 ila 6 ay için yaşam masrafları 10-15 bin sterlin civarındadır.

Bu durumda İngiltere Vize Ofisi’ndeki (Home Office) vize memurlarına İngiltere’de ilk 6 ay işini devam ettirebileceğiniz izlenimini verebilmek için toplamda 15 ila 25 bin sterlin paranız olmalı ve bu parayı banka hesap dökümleriniz ile belgelemelisiniz.

Eğer iş kurmak ve bu yaşam masrafları için aileniz size sponsor oluyorsa bu para ailenizin hesabında olmalı ve bunu banka hesap dökümleri ile belgeleyebiliyor olmalısınız. Bu belgeleme şu şekilde olur;

 • Size destek olan aile ferdinin hesap dökümü
 • Sizin hesabınıza bu aile ferdinin hesabından yapılan para transferinin belgesi yani dekontu
 • Bu aile ferdinin size destek olduğuna dair yazacağı bir blege ve bu belgeyi ıslak imza ile imzalaması

İş Planında Neler Olmalı?

Her iş ve dolayısıyla her iş planı farklılık arzeder ve kendine özgüdür. Fakat iş planı hazırlamanın bazı temelleri vardır. Bu temeller değişmez ve sadece vize için gereken iş planı için değil, herhangi bir amaç için hazırlanan iş planı için de aynıdır.

Örneğin bir iş kuruyorsunuzdur ve yatırımcı arayışındasınızdır. Bu durumda yine bir iş planınızın olması gerekir. Ya da kuracağınız iş için banka kredisi kullanırken de iş planı gerekir.

Ayrıca işlerim planlı yürüsün, zamanla yapacağım çalışmaları, harcamaları, gideri, geliri hesaplayabilir ve takip edebilir durumda olayım diyerek kendi planlamalarınız için de iş planı hazırlayabilirsiniz.

İş planında olması gereken temel şeyler şunlardır;

 1. THE PURPOSE AND EXECUTIVE SUMMARY
 2. TARGET MARKET AND FIGURES
 3. SERVICES, TARGET SEGMENTS, COMPETITION
 4. CORE COMPETENCY
 5. EXECUTION PLAN
 6. CURRENT CLIENTELE
 7. WHY UK?
 8. MY WORK ETHICS AND CULTURE

Bunları temel bir örnek teşkil etmesi için İngilizce yazdım ve aşağıda tek tek üzerinden geçmeye çalışacağım.

Bunlar olması gereken en temel şeylerdir. Bu ana başlıkları tek tek detaylandırmalı ve rakamlarla desteklemelisiniz. Detaylara geçmeden önce bu ana başlıkları Index Summary adı altında listelemek faydalı olur. Bu Index Summary ile birlikte Index Details isimli başlıkta ise bunların detayları yer alabilir.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir ===>  İngiltere'de BRP Kartını Teslim Alma

Şimdi bu ana başlık ve bunlarun detaylarında dizin yani indeks halinde verilen maddeleri tek tek ele alalım.

1.THE PURPOSE AND EXECUTIVE SUMMARY

Burda 2 ya da 3 paragraf ile İngiltere’de kuracağınız işin hangi alanda olacağı, bu alandaki yetkinliğiniz, tecrübeniz ve kendinize güveniniz, sizden hizmet ya da ürün alacaklara nasıl değerler katabileceğinizi anlatmalısınız.

Bu 2-3 paragraf çok uzun olmamalı fakat çok kısa da olmamalı. 1 sayfayı geçmeyecek şekilde olanı uygun olabilir. Yöneticiyi verilen bir özet gibi konunun özünü yani kuracağınız işi anlaşılır bir dil ve içerik ile anlatmalıdır.

Vize memuru ilk bu kısmı okuyacağı için ona “evet, bu kişi şu işi yapacak ve bu planda bize bunu nasıl yapacağını anlatacak” dedirtmelisiniz.

Birinci kısmı yani executive summary kısmını Objectives ve Mission diye ikiye ayırabilirsiniz.

Bir örnek vererek konuyu somutlaştırayım. Örneğin yazılım danışmanlığı yapacaksanız hangi programlama dilinde uzman olduğunuzu burda tek cümle ile belirtmek iyi bir fikir olabilir.

Örneğin java programlama dili ve java ekosistemi üzerinde uzmanlaşıyorsanız bir cümle ile de java ile program geliştiren ya da geliştirme potansiyeli ve isteği olan firmaların yazılım geliştirme faaliyetlerinde onlara danışmanlık vereceğinize dikkat çekebilirsiniz.

Benzer şekilde örneğin fintech yani finansal teknolojiler alanında uzman iseniz bu alanda faaliyet gösteren firmalara fintech danışmanlığı hizmeti vereceğinizi vurgulayarak başlayabilirsiniz.

Objectives

Bu kısımda 2-3 maddede temel amaçlarınızı sıralayabilirsiniz. Bunların birincisi hangi alanada nasıl bir hizmet vereceğinizi belirten bir cümle olmalı. İkincisi müşteri adedi ya da gelirinizi her yıl belli bir oranda artıracağınıza dair bir hedef olabilir. Örneğin “gelirimi her yıl %5 artıracağım” gibi.

Burdaki %5 yerine %10 vs. şeklinde de bir hedef koyabilirsiniz. Fakat %5 size az gelmesin zira hem var olan durumu korumak hem de geliri ya da müşteri adedini her yıl %5 artırmak makul bir hedeftir ve her yıl bunu başarmak önemli bir başarıdır.

Elbette geliri artırmak ile müşteri sayısını artırmak farklı şeyledir. Fakat bunlardan hangisini hedef olarak koyacağına siz karar vermeli ve tüm hesapları da ona göre yapmalısınız.

Bu objektiflerin yanında bir de -kendi servisimi piyasaya süreceğim-, -kendi ürünümü planlayp, hazırlayıp pazarlamaya başlayacağım- gibi hedefler de koyabilirsiniz.

Mission

Misyon kısmı biraz klasiktir ama gereklidir. Hizmet verdiğiniz ya da ürün sattığınız müşterilerinize nasıl bir katkı sunacağınızı, onların işlerini nasıl daha iyi yapacağınızı ya da müşterilerinizin süreç ya da iş yapma biçimlerini nasıl iyileştirebileceğinizi anlatabilirsiniz. 1 ya da 2 paragraf yeterlidir.

2.TARGET MARKET AND FIGURES

Bu kısımda İngiltere’de yapacağınız işle ilgili hedef pazarın büyüklüğünü ele almalı ve bu pazarı tanıtmalısınız. Pazarı tanıtmanın yanında pazarın büyüklüğünü rakam ve grafiklerle desteklemelisiniz. Bu rakamlar doğrulanabilir ve tutarlı olmalıdır. Onun için rakamları aldığınız kaynakları ya isimleri ile ya da link vererek belirtmelisiniz. Eğer vize memuru bu rakamların doğruluğunu teyit etmek isterse bu kaynaklara fazla zorlanmadan ulaşabilmelidir.

Örneğin yazılım danışmanlığı yapacaksanız ve bu danışmanlığı java alanında yapacaksanız java ve java eksenli teknolojilerin kullanım istatistiklerini vermelisiniz. Bu istatistikler kullanım oranları olduğu gibi firmaların java ve java eksenli teknolojilere ne kadar bütçe ayırdıkları yani java ve java eksenli teknolojilere ne kadar para harcadıkları olmalıdır.

3.SERVICES, TARGET SEGMENTS, COMPETITION

Bu ana başlığın altında Services isimli bir alt başlık olmalı ve sizin vereceğiniz servis ya da servislerden bahsetmelidir. Yukarda java danışmanlığı örneği ile başladık yine o örnekle devam edelim. Java ve java eksenli teknolojiler ile ilgili hangi servisleri vereceğinizi listelemelisiniz. Örnek bir servis listesi şu şekilde olabilir:

 • Java ile Finansal Sunucu Uygulama Geliştirme Danışmanlığı
 • Java ile Ecommerce Yazılımları Danışmanlığı
 • Java ile Telco Sektöründe Kullanılan Yazılım Danışmanlığı

gibi. Bunlar birkaç örnek. Java’da başka geniş bir alan olan mobil uygulama danışmanlığı da yapabilirsiniz. Bu durumda liste şöyle olabilir:

 • Java ve Android ile Mobil Uygulama Geliştirme Eğitimleri
 • Java ile Android Platformunda Çalışan Mobil Uygulamalarda Arayüz Geliştirme Danışmanlığı
 • Java ile Android Uygulama Geliştirme Danışmanlığı
 • Android Tabanlı Uygulamalar İçin Güvenlik Yazılımları Geliştirme Danışmanlığı
Bu Yazı da İlginizi Çekebilir ===>  İngiltere'de Aylık Masrafım Ne Olur?

Benzer şekilde bunlar da birer örnek. Siz bu örnekleri değiştirebilir, çoğaltabilir ya da uzmanı olduğunuz alana göre değiştirebilirsiniz.

Sunmayı hedeflediğiniz hizmetler ile ilgili temel fikir bu şekildedir.

Yine aynı ana başlık altında Target Segments isimli bir başlık olmalı ve hedef pazarın hangi kısmından ne kadar bir pay almayı hedeflediğinizi anlatmalısınız. Bundaki amaç spesifik hedefini ortaya koymaktır. Örneğin İngiltere’ye gelip java ile yazılım geliştiren tüm firmalara hizmet veremezsiniz. Buna hem zaman, efor, bilgi ve tecrübe olarak gücünüz yetmez hem de her firma her şirket ile muhtelif sebeplerden dolayı şu veya bu nedenle çalışmaz.

Onun için kendinize hedef pazardan hedef bir segment seçmelisiniz. Örnekleyecek olursam bu segment

 • Java ile mobil oyun geliştiren 3 ila 5 yazılımcının çalıştığı firmalar
 • Yıllık geliri 1 milyon sterlin olan firmalar
 • Java ile orta katman yazılımı geliştiren firmalardan telco sektöründe faaliyet gösteren SME yani small medium business dediğimiz firmalar
 • Java ile ecommerce yazılımı geliştiren büyük firmalar

Siz bu örnekleri kendi hedef pazarınızın hedef segmentine göre belirleyebilirsiniz. Hangi pazarın hangi kısmını hedeflediğinizi belirtmelisiniz.

Bu ana başlıkta hedef segmentten sonra yeni bir alt başlıkta bu segmentteki rekabetten bahsetmeli ve bu rekabette sizi ve firmanızı öne çıkaracak faktörlerden bahdedip bu faktörleri detaylandırmalısınız. Bu detayları 2-3 paragrafta anlattıktan sonra bir SWOT Analysis tablosu yapıp burda kuvvetli ve zayıf yönlerinizi çok abartmadan ve gereğinden fazla da mütevazi olmadan tablo halinde sunmalısınız.

Swot analizi tablosu iş planının olmazsa olmazlarındandır.

4.CORE COMPETENCY

Bu ana başlık altında uzman olduğunuz alanı detaylı bir şekilde anlatmalı ve bu uzmanlığınızı rakamlarla desteklemelisiniz.

Örneğin java ile 4 yıl yazılım geliştirme yaptı iseniz bu 4 yıl içerisinde bu yazılım geliştirmenin çalıştığınız şirket ya da şirketlere ne gibi faydalar sağladığını anlatmalısınız.

Bu faydaları rakamlarla desteklerseniz iyi olur. Mesela -beim geliştirdiğim yazılımlar sayesinde şirket şu alanda %15 tasarruf sağladı, satışları %20 artırdı, süreçleri %35 kısalttı, web sitesindeki satışlar 1 yılda 100 binden 150 bine çıktı- gibi örnekler verebilirsiniz. Bunlar gerçek ve doğrulanabilir olmalıdır.

Eğer vize memuru işverenlerine eposta ile ulaşır ya da sizi mülakata çağırırsa bunları sorgulayabilir ve doğru ya da tam gerçeği yansıtmayan şeyler olduğunu görürse vize başvurunuzu reddedebilir.

Bazen bu saydığım iyileştirmeler direk rakamlara bağlı olmayabilir. Fakat sürecin iyileşmesi şeklinde de olabilir. Geliştirdiğiniz yazılım şirketin orta ya da uzun vade ürün geliştirme stratejisine büyük katkı sağlamış olabilir. Ya da ekibi eğiterek yazılım geliştirme faaliyetlerinin kalitesini de artırmış olabilirsiniz.

Özetle uzmanlığınızı, bu uzmanlığı hangi eğitim ve tecrübe ile edindiğinizi ve bu uzmanlığı nerde ve nasıl kullandığınızı anlatmalısınız.

5.EXECUTION PLAN

Hedefler ve planlar iyidir güzeldir ama bunları hayata geçirmezseniz bir işe yaramaz. İş planında apmak isteğiniz iş, vermek istediğiniz servisler, hedef pazar ve hedef segment ile temel uzmanlık alanlarından bahsettiniz.

Yeni bir ana başlık açıp bir icra planı yani İngilizcesi ile bir execution plan sunmalısınız. İcra planı hedeflerinize nasıl ulaşacağınızı içeren kısımdır.

Bu kısım şunlardan oluşur;

 • Revenue Forcast
 • Personnel Plan
 • Monthly Expenses
 • Cashflow
 • Sales and Marketing Plan

Revenue forcast kısmında ne kadar geliri nasıl elde edeceğinizi anlatmalısınız. Bu kısım somut rakamlar içermeli ve aylık, yıllık ve 3 yıllık ne kadar gelir elde edeceğinizi rakamlar ve bu rakamları içeren tablolar ile anlatmalısınız. Bazı iş planları 1 yıllık gelir planı içerir ve bu planlar ile de vize alınabilir.

Fakat 3 yıllık plan hazırlamaktan zarar gelmez, aksine daha iyi olur. Zira orta ve uzun vadeli düşünen bir uzman olduğunuzu göstermiş olursunuz. Bir de 1 yıllık yerine 3 yıllık plan hazırlamak rakamların daha dikkatli ve tutarlı tahmin edilmesi ve hazırlanmasını gerektireceği için daha iyi bir izlenim bırakabilir.

Personnel Plan kısmında ilk yıl, ikinci yıl ve üçüncü yıl şirketinizde kaç kişi çalıştıracağınızı ve bunu nasıl yapacağınızı anlatmalısınız. Sürekli yani permanent çalışan kişi mi alacaksınız, contractor ve freelancerlar ile mi ilerleyeceksiniz, vs. gibi detayları vermelisiniz.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir ===>  Türkiye’deki Adresinizi İngiltere’ye Aldırma İşlemi

Eğer yazılım alanında iş yapacaksanız ilk yıl için eleman alma planı yapmana gerek yoktur. Sonraki yıllar için yani 2 ve 3. yıllar için 1-2 kişi alacağından ve bu kişilere vereceğiniz maaş ile yapacağınız yatırımlardan bahsedebilirsiniz.

Monthly Expenses kısmında aylık internet, cep telefonu, ulaşım, event katılımları, ofis, web sitesi, hosting, kırtasiye masrafı vs. gibi şirketin temel masraflarını tablolar halinde 1,2 ve 3 yıllık olarak göstermelisiniz.

Cashflow kısmında her ay ya da her 3 ayda bir kaç projeye danışmanlık yapacağını tablolar halinde göstermelisiniz. Bu projeleri farklı şirketlerden 2-3 ayda bir alacağınız projeler şeklinde belirtmeniz daha iyi olur zira bir projede 6 aydan fazla kalmak iyi bir izlenim vermez. Sizin bir yerde maaşlı çalışan gibi hizmet vereceğiniz izlenimini doğurur ve bu durumda vize başvurunuzu reddedebilirler.

En güzeli aylık, 2 aylık ve en fazla 3-4 aylık işler alacağını belirtmek ve Cashflow kısmını buna göre ayarlamak olacaktır. Cashflow’da projelerden gelen proje danışmanlığı yanında maintenance, düzenli support gibi ufak gelirli kalemlere de yer verebilirsiniz.

Sales and Marketing Plan isimli alt başlıkta yapacağınız satış ve pazarlama faaliyetlerinizi detaylandırmalı ve bunları rakamlarla desteklemelisiniz.

Internet reklamı, eventlere katılarak network yaparak pazarlama, yazılım alanındaki etkinliklerde sunum yapma, eğitim verme, sponsor olma vs. gibi faaliyetler pazarlama faaliyeti olarak düşünülebilir.

Pazarlamanın sonucunda gelen müşterilere ve projelerde satışın ne gibi faaliyetlerle organize edileceği anlatılmalı ve bunlar rakam ve tablolar ile desteklenmelidir.

Bu ana başlıktaki rakamlar 1,2 ve 3 yılı içeren tablo ve grafikler ile desteklenmelidir. Bu tablo ve grafikler anlaşılır olmalı ve iş planının bu kısmına bakan kişiye ilk bakışta bir izlenim verebilmelidir.

6.CURRENT CLIENTELE

Eğer Türkiye’de kendi işini yapıyorsanız ya da freelance çalışıyorsanız Current Clientele isimli bir başlık açıp halihazırdaki müşterilerinden bahsedebilirsiniz. Bu faydalı olur.

Bu müşterilerin neden sizi ve şirketinizi seçtiklerini anlatmalı ve onlara ne gibi servisler verdiğinizden bahsetmelisiniz. Bu servislerin müşterilerine faydası ve sana getirdiği geliri anlatmalısınız.

2-3 müşterinden referans mektubu almanız faydalı olur. Bu referans mektupları müşterilerinin antetli kağıdına yazılmış olmalı ve ıslak imza içermelidir. İngilizler yazılı ve ıslak imzalı belgelere değer verirler.

Burda aklınızda bulundurmanız gereken şey verdiğiniz her bilgi ve belgenin sorgulanacağı ve teyit edilme ihtimalinin olduğudur. Örneğin vize memuru referans verdiğiniz müşterilerinden birini ya da hepsini telefonla arayabilir ya da onlara eposta ile ulaşıp sizin hakkınızda bilgi isteyebilir. İngiltere’de referans kavramı önemlidir.

7.WHY UK?

Bu ana başlıkta neden İngiltere’de iş yapmak istediğinizi anlatmalısınız.

İngiltere’nin gelişmiş ve demokratik bir ülke olduğundan bahsederek İngiltere ekonomisine dair özet rakamlarla bunu destekleyebilirsiniz. İngiltere’deki kültürü ve çeşitliliği sevdiğinizden bahsedip İngiltere’nin uluslararası pazarlar ile entegrasyonunun iyi olduğuna kısaca değinip bunun sizin işlerinize ve vizyonunuza pozitif katkıları olacağını anlatabilirsiniz.

8.MY WORK ETHICS AND CULTURE

Bu kısımda iş yapma kültürünüz ve iş yapma felsefenden kısaca bahsedebilirsiniz.

Müşterilerinizle kuracağınız ilişkilerde nelere dikkat edeceğinizi ve bunların size orta ve uzun vadede kazandıracağı şeylerden bahsetmek faydalı olabilir.

Bu kısmı 1-2 paragraf ile anlatabilirsiniz. Böyle bir kapanış yapmak iş planını güzel bir şekilde bağlamanın ve kapatmanın iyi bir yoludur.

***

Bu yazımda iş planı hazırlamanın temel esaslarına değinmeye çalıştım. Her iş planı kendine özgüdür. İş planı hazırlamadan önce internetten örnek iş planları bulup bu planların içeriklerini, grafikleri, rakamları ve tasarımlarını incelemek faydalı olabilir.

İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi hazırlatmak için bizden hizmet alabilirsiniz. Bu konuda bizimle ingiltereport@fastmail.com eposta adresimizden iletişime geçebilirsiniz.

Mehmet Emin Coşkun

Bloğumda ilgi duyduğum konularda yazılarımı ve izlenimlerimi paylaşıyorum. Mesleğimi ve yaşadığım yeri merak edecek olursanız bilgisayar mühendisiyim, Londra'da yaşıyorum. Bana mehmetccom@fastmail.com eposta adresimden ulaşabilirsiniz.