İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi Mülakatı Hakkında Herşey

İngiltere Ankara Anlaşması’na başvurdun ve heyecanla sonucu bekliyorsun.

Fakat sonuç yerine seni vize başvurunla ilgili mülakata davet eden bir e-posta ya da telefon aldın. O kadar heyecanın üstüne bir heyecan dalgası daha. Üstelik bu sefer öyle vize dosyamı teslim eder sonucu beklerim gibi bir imkan da yok. Mülakata gireceksin ve sorulan soruları cevaplayacaksın.

Mülakatta verdiğin cevaplar ve mülakat performansına göre vize başvurun kabul ya da reddedilecek.

Peki İngiltere Ankara Anlaşması mülakatı nasıldır? Mülakatı kim yapar? Neler sorulur? Nasıl cevap vermek gerekir? İngilizce konuşmak şart mıdır? Mülakatta tutumun nasıl olmalıdır?

Bu yazımda İngiltere Ankara Anlaşması mülakatını anlatıyorum, kulak ver.

İngiltere Ankara Anlaşması başvurusunda üç farklı ihtimal vardır. Birincisi vize başvurun direk kabul edilir.  İkincisi başvurun direk reddedilir. Üçüncü ihtimal ise seni mülakata çağırırlar ve mülakatta olan bitene göre vize başvurun ya kabul ya da reddedilir.

Kimler Mülakata Çağrılır?

Bu sorunun kesin net bir cevabı yok. Ama mülakata çağrılanlar vize başvurusu için direk reddetme kararı alınmayan fakat başvurusunda bazı açık noktalar bulunan kişilerdir.

İş planında hata olmayabilir fakat bu planı senin icra edip edemeyeceğinden tam tatmin olmadılarsa seni mülakata çağırabilirler. Ya da herşey dört-dörtlük ise bu bir şüphe uyandırabilir. Bu başvuru dosyası fazla iyi, bu kişi bunları gerçekten yapabilecek mi bir de yüzyüze sınayalım derler.

Bunun yanında finansal kaynaklarla ilgili, İngilizce seviyenle ilgili, yapmayı belirttiğin işi mi yoksa başka işleri mi yapıp yapmayacağını, hedeflediğin pazarla ilgili rakamlara hakimiyetini vs. gibi birçok şeyi bir de senden yüzyüze duymak isterlerse seni mülakata çağırırlar.

Burdaki amaç vize başvurusu yapan kişiyi tartmaktır ki bunda baya başarılı olurlar zira birçok insan yüzyüze görüşmede asıl niyetini ele verir. Vize memurları kurnazdır.

Mülakata Çağrılma Nedenleri Nelerdir?

Mülakata çağrılma sebeplerinin bazılarından bahsedeyim.

İş Planın Zayıf

İş fikrin iyi bir fikir bile olsa ve sen bu bilgiyi eğitimin ve tecrübenle destekliyor olsan bile bunu iş planına dökerken mutlaka ne yaptığını biliyor olman gerekir. İş planı hedeflediğin müşteri kitlesine ve bu kitleye nasıl ulaşacağına dair rakamlarla desteklenmeli ve tutarlı bir plan olmalıdır.

Eğer iş planın işe yarar bir plansa fakat bazı açık noktaları varsa bu durumda vize memuru mülakat yapmak ister.

Sermayenle İlgili Tatmin Olmamışlar

İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi’nde sermaye hassas bir konu. Hassas derken dikkat ettiysen sermayen az olursa red alırsın ya da mülakata çağrılırsın demiyorum. Burda ince bir çizgi var.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  İngiltere'de Başarılı Olabilmek İçin En Çok İhtiyacın Olan Şey Nedir?

Şöyleki, eğer sermayen yapacağın iş için yetersiz ise zaten red verirler. Ama yapacağın işe göre çok fazla sermaye gösterirsen de yine red verirler, inandırıcı bulmazlar.

Ama sermayen yeterli olsa bile ve bunu belgelerle desteklesen bile eğer az da olsa şüpheleri kaldı ise mülakat yaparlar.

Sermaye konusunda bir örnek vereyim. Ayakkabı boyacısı Metin Ali Kalkan İngiltere’ye Ankara Anlaşması ile gelen ve bunu 500 sterlin sermaye ile yapabilmeyi başarmış birisi. Google’da bu ismi aratırsan göreceksin. Kendisi ilk başvurusunda reddediliyor. Sonra avukatı ile başvurusunu yeniliyor ve vize alıyor. Burda bu örneği vermemin sebebi az ya da çok sermayeden ziyade sahip olduğun sermaye yapmak istediğin işe yetiyor mu ve o iş için ne az ne fazla yerine makul bir rakam mı, konu bu.

Örneğin yazılımcılar için genelde 4-5 bin sterlin kadar bir sermaye yeterli oluyor. Elbette buna bir de İngiltere’de 6 ay yetecek yaşam giderleri için gereken parayı eklemelisin. Bunu hesaplamak için İngiltere’de Yapacağın Yaşam Masrafları Nasıl Hesaplarsın? başlıklı yazımdan faydalanabilirsin. Yazıya burayı tıklayarak ulaşabilirsin.

Yaşam Masrafların İçin Paran Yeterli Mi Bilmek İstiyorlar

Yukarda yazılımcılar için dört-beş bin sterlin sermaye yeter ama bir de altı aylık yaşam masrafları var dedim. Vize dosyana kendini altı ay geçindirecek kadar paraya sahip olduğunu da eklemen ve belgelemen gerekir. Vize memuru bu konuda tam emin değilse seni mülakata çağırabilir.

İşle İlgili  Eğitim ve Deneyimini Sorup Dinleyecekler

Yapacağın işle ilgili eğitim, deneyim ya da ikisine birden sahip olmalısın. Eğitimin farklı bir alanda ise o zaman tecrübeni sorarlar. Tecrüben farklı bir alanda ise bu durumda en azından bu işin eğitimini aldın mı derler. Bu ikisi hakkında tam emin olamadıkları noktalar varsa mülakata çağrılırsın.

Mülakatı Kim Yapar?

Mülakatı İngiltere Vize Ofisi’nin bu konudaki görevlisi yapar. Mülakat İstanbul’da yapılır.

Mülakatta Neler Sorulur?

Aşağıda İngiltere Ankara Anlaşması mülakatlarında sorulan sorulardan bir derleme yaptım. Bunların sadece birkaç tanesi de sorulabilir veya hepsi de sorulabilir. Ek olarak başvuru ile ilgili aşağıda listelenmeyen ve vize memurunu tatmin etmeyen başka bir konuyla ilgili soru da sorulabilir. Bu soruları muhtemel soruların hangileri olabileceğini ve muhtemel soruların nasıl bir mantıkla sorulabileceğini örnekleyen bir rehber olarak değerlendirebilirsin.

 1. İngiltere’de hangi işi yapacaksın?
 2. Neden bu işi İngiltere’de yapmak istiyorsun? Neden Türkiye değil?
 3. Yapacağın işi biliyor musun? Bu işte yetkin misin?
 4. Potansiyel müşterilerin neden seninle iş yapsın? Onlarla nerden tanışıyorsun?
 5. Daha önce şirket kurma tecrüben var mı?
 6. İngilizce seviyen ne durumda?
 7. Kuracağın şirketin hedef kitlesi kimler?
 8. Kurumlara mı hizmet vereceksin yoksa bireylere mi?
 9. Sağlayacağın hizmetlerin ücretleri ve ürünlerin varsa etiket fiyatları nedir?
 10. Rakiplerin kimler?
 11. Rakiplerin hakkında bilgi topladın mı?
 12. Rakiplerine karşı avantajın olduğunu düşünüyor musun?
 13. İngiltere’de tanıdığın var mı?
 14. Piyasa araştırması yaptın mı? Sonuçları neler?
 15. Net kar ve ciro olarak İngiltere’de beklentilerin nedir?
 16. Sermayenin yeterli olacağını düşünüyor musun?
Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  Londra'da Leziz Bir Vietnam Lokantasında Geyik Avcısı Nick'in Ne İşi Vardı?

Burda çok önemli bir konuya dikkatini çekmek isterim. Mülakata gitmeden önce iş planını çok iyi okumalı ve çalışmalısın. İş planını çok iyi bilmelisin. İş planını bilmediğin anlaşılırsa bu iyi bir sonuç getirmez ve başvurun reddedilebilir.

Mülakatta Nasıl Davranmalı? Sorulara Nasıl Cevap Vermeli?

Mülakattan önce elbette biraz heyecan olacak, normal. Neticede vize başvuruna onay almak hayatının önemli dönüm noktalarından biri.

Bazı insanlar normalden biraz fazla heyecanlıdır. Bazıları ise normalden biraz daha soğuk kanlı. Her iki durumda da en güzeli kendin olmaktır. Çok fazla heyecana ya da hiç takmıyor gibi aşırı soğukkanlı ya da umursamaz bir tavır takınmak yersiz olur.

Öncelikle bilmen gereken, mülakat vize başvuruna onay almanın son aşamalarından biridir ve aslında mülakata çağrılmak iyi bir şeydir zira başvurunun kabul edilmesi konusunda hala ümit var anlamına gelir.

Eğer iş planın ve vize başvuru dosyan onay almaya uygun olmasa idi mülakata çağırmaz direk reddederlerdi. Demekki ucu ucuna bir durum var ya da tam tatmin olamadıkları birşeyler var.

Mülakatta sorulan sorulara mutlaka doğru cevaplar ver. Mülakatı yapan kişiye karşı nazik ve saygılı ol çünkü her İngiliz gibi o da sana çok saygılı ve nazik davranacak. Hatta mülakat sonunda sana sormak istediğin birşey olup olmadığını ve mülakatta sana gösterilen tutum hakkında düşüncelerini sorabilir.

Mülakatı kendini ispat etme yarışı olarak görme. Karşındakini anlamaya çalış ve genelde gerek olmadığı sürece hem konuşma hem de sorulanlar dışında fazla bilgi verme. Vereceğin fazladan her gereksiz bilgi bir risk içerir ve meselenin istenmeyen şekilde derinleşmesine yol açar. Sana ne soruluyorsa onlara cevap ver ve cevaplarını mümkün olduğunca anlaşılır, net ve kısa tut.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  Bir Yazılımcı Ankara Anlaşması ile İngiltere'ye Gidip Nasıl İş Bulur?

Unutma, vize memuru mülakat sırasında notlar alır. Dolayısıyla çok uzun ya da karmaşık cevaplar verirsen vize memurunun not alırken bazı şeyleri atlamasına ya da anlamamasına yol açabilirsin. Net, anlaşılır ve kısa olmaya çalış.

Yukarıda örnek olarak verdiğim sorulardan birkaçına örnek cevaplar:

 • İngiltere’de hangi işi yapacaksın?
  • Bilgisayar programcılığı
 • İngilizce seviyen ne durumda?
  • Mesleğimi yapacak kadar ve günlük hayatta kullanacak kadar
 • Rakiplerin kimler?
  • A firması, B firması ve C firmasını en büyük rakiplerim olarak görüyorum
 • Sağlayacağın hizmetlerin ücretleri ve varsa ürünlerin etiket fiyatları nedir?
  • Belirli yazılımların zorluk derecesine göre fiyatlar en az ve en çok olacak şekilde 300-700 sterlin arasında olur

Yukarıdaki sorulardan ilkine kısa bir cevap yerine yapacağın işle ilgili fazla detay vererek uzun cümleler kurmaya çalışman vize memurunun araya girmesine ve seni uyarmasına yol açar. Bu durum hem motivasyonunu bozar hem de mülakatın normal akışını keser, dikkatler dağılır. Onun için en güzeli net ve kısa cevaplar vermek.

Detaylı cevap sadece vize memuru bunu özellikle isterse verilir. Net ve kısa cevaplarından tatmin olduğu sürece sen başka bir ekleme yapma veya detay verme.

Mülakat Ne Kadar Sürer?

Yarım saat kadar sürer, 20-40 dakika arasında bir süre alır. Randevu saatinden 15 dakika önce orda olsan iyi olur.

Mülakatta İngilizce konuşmak şart mıdır?

Hayır, şart değil. Dilersen tercüman yardımı alabilirsin.

İngiltere’de iş kuran birisi İngilizce mülakat yapmadan nasıl vize alır diye soracaksın. Bu tamamen yapacağın işe bağlı. Mesela buraya gelip kendi dilini konuşan bir kitleye hitaben bir iş yapacaksan o zaman çok fazla İngilizce bilgisi aramazlar. Temel bilgi yeterli olur. Bu durumda terrcüman yardımı alabilirsin.

Ama eğer yapacağın iş İngilizce konuşmayı ve yazmayı gerektiriyor ve sen tercüman yardımı alıyorsan bu negatif bir etki yaratır ve vizenin reddedilmesine yol açabilir.

Bunu yapacağın işe göre sen kendin tartmalı ve tercüman yardımı alıp almayacağına ona göre karar vermelisin.

Mülakatta Nasıl Giyinmeli?

Aşırı derecede dikkat çekici ya da alakasız giyinmediğin sürece giyim konusunda serbestsin diyebilirim. İngiliz kültürü özgürlük ve herkesin kendi tarzını yansıtabilmesini destekler.

İlla takım elbise ile gitmek zorunda değilsin. Ama çok fazla ciddiyetsiz bir kıyafete de gerek yok. En güzeli normal tarzın neyse o şekilde gitmektir.

 

Bu yazıyı beğendin mi?
mehmetc.com eposta listesine katıl, yeni yazı ve duyurulardan haberdar ol!
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )