İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi Ret Nedenleri

İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi için yapılacak başvurunun süreci üç farklı şekilde olacaktır.

 1. Başvuru direkt kabul edilebilir
 2. Başvuru sahibi mülakata çağırabilir ve akabinde onay / ret alabilir
 3. Başvuru direkt reddedilebilir

Hayatta kabul edilmek kadar reddedilmek te var. Vize başvurusu da aynı şekilde. Bazen elinizden gelen herşeyi yaparsınız ve doğru adımları atarsınız fakat ufak bir detayı unutursunuz ve vize başvurunuz reddedilir. Bu durumda pes etmeyip tekrar başvurmak iyi bir yaklaşım olabilir.

Kendinize bir-iki hafta süre verip kafanızı toparlamak ve vize başvurunuzun reddedilmesini kabul edip bunun nedenlerini anlamaya çalışmak faydalı bir yaklaşım olur. Bu sayede eksiklerinizi görüp yeni bir başvuru yapabilirsiniz.

Bunu yaparken kendi başvurunuzu vize başvurusu kabul edilen tanıdıklarınızla kıyaslamayın. Hem her başvuru kendine özel ve ayrıdır hem de her başvuruyu farklı vize memurları inceleyebilir. Bu durumda falanca kabul aldı ben neden red aldım demek moralinizi bozmaktan başka bir işe yaramaz.

Peki vize başvurunuzun reddedilmesine yol açabilecek şeyler nelerdir? Bu yazımda bunlardan bahsetmeye çalışacağım.

Yapacağınız İş İçin Gösterdiğiniz Sermaye Yetersiz Ya da Gereğinden Fazla

Her insanın bir ülkede ve bulunduğu şehirde yaşamını sürdürmesi belli masraflar gerektirir. Bu kişinin sürdürdüğü yaşam standardına göre değişse de temel masraflar ve temel giderler aynıdır. Bu konuda detaylı bilgiler içeren İngiltere’de yaşam masraflarınızı nasıl hesaplayacağınızı anlattığım yazımı burayı tıklayarak okuyabilirsiniz.

Yapacağınız iş için göstereceğiniz sermaye ile size İngiltere’de en az altı ay yetecek para farklı şeylerdir. İngiltere vize ofisi birinde sahip olduğunuz sermayenin o iş için yeterli olup olmadığına bakarken diğerinde kendi işinizi kurup bu işi yaparken en az altı ay geçinebilecek paranız olup olmadığına bakar.

Kişisel masraflar kişiden kişiye değişir fakat orta sınıfta yer alan birinin kişisel masrafları üç aşağı beş yukarı aynıdır. Bu yüzden yazılarımda anlattığım İngiltere’de yaşam masrafları konuları hemen herkes için aynıdır. Bu rakamları esas alarak altı aylık kişisel harcama bütçenizi yapabilirsiniz Bu hazırlığı yapmak öncelikler arasında.

İkincisi ise yapacağınız iş için gereken sermaye. Eğer yapacağınız iş üretim içeren bir iş değilse çok fazla ekipman masrafınız olmaz. Yani yazılım, grafik tasarım, çeviri, danışmanlık, müzik eğitimi, spor hocalığı, vs. gibi hizmetler içeren bir iş yapacaksanız işe dair sermayenin bilgisayar, web sitesi, cep telefonu hattı, kartvizit, internet reklamı, yol parası, etkinliklere katılım ücretleri ve benzeri kalemlerin toplamını karşılar bir miktarda olması yeterli olur.

Burda rakamları somutlaştırırsam 6 ay size 10 bin sterlin gibi bir para yaşam masrafları için yeterli olur. 5 bin sterlini de yukarda bahsettiğim gibi hizmet sektöründe bir işin sermayesi için hazırlarsınız. Toplamda 15 bin sterlin ile hem altı aylık yaşam masrafları hem de hizmet sektöründe iş kurmak ve yürütmek için gereken sermayeyi hazırlamış olursunuz. Bu rakam vize başvurunuza -eğer dosyadaki diğer şeyler uygunsa- onay almaya yeterlidir.

Ayrıca İngiltere’de enflasyon çok yüksek ve çok değişken olmadığı için bu rakam zaman içerisinde pek değişmez zira fiyatlar genelde pek fazla değişmez.

Bu parayı hazır ettikten sonra yapacağınız işin detaylarını ve nasıl gelir elde edeceğinizi bir iş planı ile anlatmalısınız. Vize memurları iş planınızdaki bu rakamları dikkatli incelerler ve eğer sizi mülakata çağırırlarsa bunları sorabilirler. Bunlara net cevap verebilir olmanız gerekir.

İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi için gereken iş planının nasıl hazırlanacağına dair yazımı burayı tıklayarak okuyabilirsiniz.

Sermaye ve yaşam masrafları için ayırdığınız para çok fazla da olmamalı. Bu sermaye bu iş için çok fazla dedirtmemelidir. Bu anormallik dikkatlerden kaçmaz ve iş yapmaktan çok bir an önce vize almak için çok para gösterdiğiniz izlenimi oluşturur.

Sermayenin Kaynağının Net ve Belgelenebilir Olmaması

Yukarda ve yaşam masrafları ile ilgili diğer yazılarımda ne kadar paraya ihtiyacınız olacağını anlattım. Bu parayı kendiniz biriktirdiyseniz ve para kendi hesabınızda ise bu hesabın son altı aylık dökümlerini vize dosyanıza koymalısınız. Bu hesap çok karmaşık olmamalı ve çok yeni de olmamalıdır. Mesela 1 aylık bir hesap ile başvuru yaparsanız ve bu hesaptaki para size ait bir araba,ev, vs. satışından gelmiyorsa yani kaynağı belli değilse bu işe yaramaz, vizeniz reddedilebilir. Para uzun zamandır sizin kontrolünüzde olmalı ve bunu belgeleyebilmelisiniz. Genelde uzun süredir kullandığınız bir hesap yeterli olur.

Para size ait değil de arabanızı ya da evinizi satarak elde ettiyseniz bu satış önceden yapılmış olmalı ve para sizin hesabınıza geçip o hesapta sizin kontrolünüzde kalmalıdır. Mümkünse bu tür satışlardan elde ettiğiniz paraya dokunmayın.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  Londra'da Kiralık Ev Ararken Kullanılabilecek Siteler

Vize başvurusunda arabamı, evimi, vs. satacağım diyerek bunların ruhsatını, tapusunu, vs. dosyaya koymak işe yaramaz. Vize memurları bu durumlarda -vize aldıktan sonra satışı yapacağınızın garantisi yok- diyerek başvuruya red verirler.

Eğer bir aile ferdiniz size iş kurmanız için para verdi ise ve siz vize dosyanızda bunu aile fertlerimden biri bana sponsor oldu diye belirttiyseniz benzer şekilde bu paranın transferi yine önceden yapılmalıdır.

Eğer bir aile ferdinizden para aldıysanız bu parayı size İngiltere’de iş kurmanız için verdiğine dair yazılı ve o kişi tarafından imzalı bir belge sunmalısınız. Bu belge ile birlikte size bu parayı veren yani bir nevi sponsor olan kişinin kimlik, adres, telefon bilgileri ve size yakınlık derecesi de belirtilmelidir. Aksi takdirde sadece -falanca akrabamdan aldım- demek yeterli olmaz ve vize başvurunuzun reddedilmesine neden olur.

Sahip olduğunuz paranın sizin kontrolünüzde ve tamamen size ait olması ile anlatmaya çalıştığım şey ise örneğin geçici olarak birinden borç almanız ve bunu göstermeniz vize memurunun dikkatinden kaçmaz ve başvurunuzu reddeder. Bir de para size ait ve siz kendiniz biriktirmiş olsanız bile eğer paranın kaynağı belli değilse başvurunuz yine reddedilir.

Kaynağını belirtmek bir yerde maaşlı çalışarak biriktirdiyseniz maaşınızın yattığı hesap hareketleri ve maaş bordrolarını sunmak, eğer parayı ticaret yaparak kazandıysanız bu gelirlerin faturalarını sunmak, ya da miras, aileden alınan para, vs. hangi yasal yoldan elde etti iseniz ona ait belgeler sunmaktır. Bu belgeler çok eski ise işe yaramaz, güncel olmalıdır. Eğer belge eski ise o belge ile elde ettiğiniz para hesabınızda hala duruyor olmalı, o hesap size ait olmalı ve tamamen sizin kontrolünüzde olmalıdır.

Normalden Fazla Gelir Elde Edebileceğini İddia Eden Bir Gelir Planı

Birçok insan bu hataya düşer. İnternetten bulduğu iş planlarındaki rakamları Excel’de değiştirir ve bu rakamlara pek dikkat etmez. Yapacağınız işle ilgili İngiltere’deki piyasayı bilmiyorsanız mutlaka araştırmalısınız ve hem fiyatları, hem kar marjlarını, hem de giderlerizi iyi anlamalısınız. Bu durumda sağlıklı bir gelir, gider ve kâr planı sunabilirsiniz.

Bir de yabancı bir ülkede iş yapıyorsunuz. Hesabınız tam olsa bile elde edeceğiniz geliri biraz düşük tutmanızda fayda var. Eğer bir takım aksiliklerden dolayı hedeflediğiniz ve iş planınızda yer verdiğiniz geliri elde edemeyebilirisiniz. İlk yıl için mütevazi bir gelir planı sunmak akıllıca olur.

Özetle elde edebileceğinizi öngördüğünüz geliri mümkün olduğunca gerçekçi tutmaya çalışın.

İş Planınızın Yetersiz Olması

Vize başvurunuzu kuvvetli kılan en büyük unsur şüphesiz iyi düzenlenmiş bir iş planıdır. Çok paraya sahip olsanız bile kendi içinde tutarlı, düzenli, formatı anlaşılabilir ve düzgün hazırlanmış bir iş planı ile başvurmalısınız. Aksi takdirde sadece sahip olduğunuz para vize almanıza yeterli olmaz.

İş planı rakamlar içermeli ve bu rakamlara nasıl ulaşacağınızı anlaşılır bir perspektifle sunmalıdır.

İş planı hazırlamak zor iştir. Özenli çalışma gerektirir. Eğer iş planınızı kendiniz hazırlayacaksanız iyi bir hazırlık yapmalısınız. Kendiniz hazırlamayıp danışmanlık alacaksanız danışmanlık alırken nelere dikkat etmeniz gerektiği ile ilgili yazımı burayı tıklayarak okuyabilirsiniz.

İş planınızı kendiniz de hazırlasanız bir danışmana da hazırlatsanız size verilen planı mutlaka birkaç kez okuyun ve üzerinde çalışın. Hem yapacağınız işe faydası olur hem de olur da mülakata çağrılırsanız sorulabilecek sorulara cevap vermekte zorlanmazsınız. İş planınıza hakim olmak önemlidir.

Yapacağınız İşle İlgili Bilginiz ve Tecrübeniz Yetersiz

İş bilenin kılıç kuşananın derler, doğrudur. Yapmayı vaat ettiğiniz işi bilmelisiniz. Elbette bazen bazı işleri sıfırdan öğrenirsiniz fakat İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi’nde buna pek sıcak bakmazlar. Eğer daha önce o işi hiç yapmadıysanız en azından eğitimini almış olmanız gerekir. Mesela grafik tasarım ile ilgili bir eğitiminiz varsa İngiltere’de grafik tasarım işi yapabilirsiniz, illa tecrübeniz olması gerekmez. Ama hem eğitim hem de tecrübeniz yoksa vize başvurunuz reddedilir. Ya eğitim, ya tecrübe ve mümkünse ikisi birden olmalı ve bunları belgeleyebilir durumda olmalısınız.

Eğitim diploma, serfitika, katılım belgesi vs. ile belgelenir.

Peki iş tecrübesini ya da ticaret tecrübeni nasıl belgelersiniz? Sigorta primi ödeme kayıtları, o işi yaparken kestiğiniz faturalar ve müşteri referans mektupları işe yarar. En temel belgeler kestiğiniz faturalar, ödediğiniz vergiler ve sigorta prim ödemeliridir.

İngilizce Bilmiyorsunuz Ya da İngilizceniz Bu İş İçin Yeterli Değil

İngiltere’de iş yapacaksanız en azından mesleğinizi yapacak kadar ve temel iletişim kuracak kadar İngilizce bilmelisiniz. Okuduğunuz okullarda dil eğimi aldıysanız bunu belirtir ve okulun dil eğitimi verdiğini belgelersiniz. Eğer dil eğitimini kurs, yurtdışında dil okulu, özel hoca vs. ile aldıysanız bunları da belgelerle ispat etmelisiniz. Kendiniz çalışarak öğrendiyseniz IELTS ya da TOEFL gibi uluslararası geçerliliği olan sınavlara girip İngilizce bilginizi ölçmeli ve belgelemelisiniz.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  İngiltere'de Konaklama Seçenekleri ve Kalacak Yer Bulma

Olur da mülakata çağrılırsanız illa kendiniz İngilizce konuşmanız gerekmez, tercüman yardımı alabilirsiniz. Ama yapacağınız iş İngilizce’ye direk bağlı bir iş ise tercüman kullanmanız negatif etki yaratabilir. Bunu göz önünde bulundurmanız iyi olur.

İngilizce öğrenmeye dair yazdığım yazımı burayı tıklayarak okuyabilirsin.

Vizeleri Birbirine Karıştırmışsınız

Eğer çok gezen biriyseniz ya da İngiltere’ye çok gelip gittiyseniz defalarca vize almışsınızdır. Hayatta bazen herşey dosdoğru gitmez ve bazen bazı şeylere yetişemezsiniz. Mesela bir takım aksiliklerden dolayı vize tarihini geçirdiğiniz durumlar olabilir. Hasta olabilirsiniz, unutabilirsiniz, pasaportunuz kaybolabilir, başınıza birşey gelmiş olabilir.

Bu durumda vize memuru geçmişte olan bu vize tarihi geçirme meselesini dikkat alır ve vize başvurunuzu reddedebilir. Vize tarihlerini geçirmemeye her zaman dikkat edin ve eğer böyle birşey oldu ise bunu açıklamaya ve bu açıklamayı belgelerle kanıtlamaya hazır olun.

Ayrıca bir vizeye başvurmuşken pasaportunuzu geri isteyip turist vizesine ya da başka bir vizeye başvurmayın. Sonradan İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi’ne başvurursanız bunlar dikkat çeker ve iş yapmaktan çok vize alıp ülkede bir şekilde kalmanın yollarını aradığınız düşünülür ve vize başvurun reddedilebilir.

Kendi İşinizi Yapmak Yerine Gizli İşçi Olacağınız İzlenimi Oluşmuş

Başlıkta belirtilen gizli işçi ve gizli işçilik terimleri yani disguised employement İngiltere vize memurlarının başvuru ve uzatma taleplerini reddederken sıklıkla kullandıkları bir nedendir.

Terim olarak sadece bir şirkette çalışarak, yapılan işin, o işten gelen kazancın ve o işle ilgili diğer tüm unsurların gizlenerek, otoritelere, özellikle vergi kurumlarına herhangi bir şekilde belirtilmemesi anlamına gelmektedir.

Burda detay bir nokta var. Gizli işçilik kavramı sadece Ankara Anlaşması Vizesi sahibi kişiler için var olan bir kavram değil. Bu İngiltere’de kendi vatandaşları dahil herkes için geçerli bir kavram.

Gizli işçi ile tanımlanan şey kendi işine sahip ya da bir yerde çalışan birinin asıl faaliyetinin tamamını, bir kısmını ya da bu faaliyetin kapsamı ve niteliğini şu veya bu amaçla gizlemesidir. Bu gizleme amacı genelde daha az vergi ödeme motivasyonludur.

İngiltere bu tür şeylere tevessül edilmesine müsamaha göstermez ve bunlara başvurup gizli işçi durumuna düşenleri cezalandırır.

Burda gizli işçi ile anlattığım şey kaçak işçi kavramı ile karıştırılmamalıdır. Kaçak işçi hiçbir kaydı olmayan çalışana verilen addır. Gizli işçi ise kaydı olan fakat bu kaydı maksatlı olarak farklı şekillere büründürülen çalışanlara verilen addır.

Bu meselenin Ankara Anlaşması Vizesi’ne de bir takım etkileri vardır. Ankara Anlaşması Vizesi bir girişimci vizesi olduğu için bu vize ile İngiltere’ye gelenlerin bir yerde çalışmak değil de kendi işlerini yapması beklenir. Bu durum teoride böyledir fakat birçok kişi permanent yani diğer bordrolu çalışanlar gibi çalışır. Bu durum bu kişilerin seçiminden çok bu vizenin bu konuda tam net bir ayrım içermemesinden kaynaklanır.

Burayı açayım. Örneğin bir yazılımcı bu vize ile gelip iki yıllık bir kontrat imzalayıp bir projede iki yıl boyunca yazılım hizmeti verebilir ve bu hizmeti verirken fatura keser ve ücretini o şekilde tahsil eder.

Bir vize memuru bu duruma baktığında bu kişiye -Siz aslında o şirketin çalışanı gibisiniz. O şirketin permanent yani bordrolu çalışanları gibi işe gidip-geliyor ve onlarla aynı işi yapıyorsunuz. Bu durumda gizli işçi (disguised employee) kategorisine giriyorsunuz- diyebilir. Fakat bazı işler doğası gereği bir-iki aylık kontratlarla yürütülemez. Yazılım gibi uzmanlık, odaklanma ve uzun süre emek gerektiren işler bir çalışanın şirkette uzun süre kalmasını gerektirebilir.

Bu tür kontratlara rolling contract ismi verilir. Bunun anlamı üç-altı-oniki ay gibi peryotlarla uzatılan bir sözleşme ile bir şirkete iş yapmak, fatura kesmek ve ücreti tahsil etmektir.

Kendi şirketi olan herkes bir-iki ya da üç aylık kontratlarla çalışmaz. Daha uzun süreli kontratlar imzalar ve çalışır. Ankara Anlaşması’nın en çok kafa karıştıran ve vize başvurusunda red almaya yol açan kısımlarından biri gizli işçi (disguised employee) olacak gibi görünmektir.

Gizli İşçi (Disguised Employee) Olarak Görünmeden Nasıl Vize Alınır?

Gizli işçi (disguised employee) durumuna düşmemek ve vizenizin reddedilmemesi için iş planı ve vize başvurusunun herhangi bir yerinde şu ifadeler ve bunların benzerlerinden kaçınmak gerekir:

 • Çalışacağım
 • Şu şirkette çalışacağım
 • Şu şirket beni işe alacak
 • Şu şirketle bir-iki yıl sözleşme imzalayacağım
 • Beni işe alabilecek şirketler var
 • Benim işe girebileceğim şirketler şu kategoride
 • Şu şirket bana iş teklif etti
 • Bir yere girip orda çalışacağım
Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  Ne Olacak Bu İngiltere'ye Gelme Diyenlerin Hali?

Burda anlatmak istediğim bir şekilde uzun süre sadece bir şirkete iş yapacak izlenimi vermemek gerektiği. Bunu yapmadan farklı müşterilere sözleşmeli (contractor) olarak kısa sürelerle -mümkünse üç ayı geçmeyecek- hizmet vereceğini belirtmek daha akıllıca olur. Bu hizmeti kendinize ait şirket ile vereceğinizi belirtmek gerekir.

Diğer dikkat edilmesi gereken önemli bir konu ise potansiyel müşteri mektubu alırken bu mektupların seni işe alma potansiyeli olabilecek şirketlerden değil de size kısa kontratlar halinde iş yaptıracak şirketlerden olduğu izlenimini vermek. Yani bu şirketlerin size sadece kısa süreli işler verip sizin şirketiniz üzerinden sizden hizmet alacağı algısını oluşturmak en doğrusudur.

Bunlara dikkat etmeyip benim alanım İngiltere’de çok aranan bir alan, bir sürü yerde çalışabilirim izlenimi verirseniz vizeniz reddedilebilir.

İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi’ne başvururken Gizli işçi (disguised employee) durumuna düşme riskine dikkat etmekte ve bu yazıda anlatmaya çalıştığım tedbirleri almakta fayda var.

Ankara Anlaşması Vize Başvurum Reddedilirse Ne Yapmalıyım?

Her vize başvurusu gibi Ankara Anlaşması vize başvurusunun da olumsuz sonuçlanması ve reddedilmesi ihtimali vardır. Ankara Anlaşması vizesi bir girişimci vizesi olduğu için başvurunun reddedilme ihtimalini etkileyen faktörler de çeşitlilik gösterir.

Normal bir turist vizesinde ya da çalışma izni içeren işveren sponsorlu vizelerde vizenin kapsamı ve başvuru şartları ile süreci az çok bellidir. Dolayısıyla bu şartları yerine getirip getirmediğinizi az-çok bilirsiniz ve sonucu tahmin edebilirsiniz.

Eğer vizeye engel özel bir durumun yoksa vize alırsınız.

Fakat Ankara Anlaşması Vizesi’nde durum çok farklıdır. Girişimci vizesi olduğu için yapmayı planladığınız ve başvurunuzu ona göre şekillendirdiğiniz işin İngiltere’de yapılabilirliği, sizin bu işi yapıp yapamayacağınız, bu işi yapmaya yetecek sermayeniz olup olmadığı, işin yapılacağı şehir ve lokasyon, işle ilgili rekabet şartları vs. derken birçok faktör işin içine girer.

Bunların hepsi tamam olsa bile bir de bunları bir iş planında anlatabilmeli ve işe dair rakamlarla destekleyip gelir-gider, pazarlama-satış ve iş yapmaya dair diğer faktörlerle birleştirip o iş planında yer verebilmelisiniz.

Tüm bunları yapmanıza rağmen hala gözünüzden kaçan şeyler olabilir. Bu durumda vizeniz reddedilebilir.

Peki Ankara Anlaşması Vizesi başvurun reddedilirse ne yapacaksınız? Bu durumda yapmanız gereken ilk başvurudaki hataları düzeltip yeniden başvurmaktır.

Ankara Anlaşması için bir başvuru sayısı limiti ya da benzer bir kısıtlama yok. Elbette her yaptığınız başvuru kayıt altına alınıyor fakat her başvuru kendine özeldir. Siz vize memurlarını o başvuruda belirttiğiniz işi yukarda ve bu sitede sık sık anlattığım ölçütlerde yapalabileceğinize ikna ederseniz vize alırsınız.

Önceki vize başvurunuz ya da başvurularınız reddedildi diye bunu gerekçe göstererek yeni başvurularınızın reddedilmesi sözkonusu değildir.

Her yeni başvuru kendi özelinde incelenir ve değerlendirilir.

Elbette her başvuru sahibi ilk başvurusunda vize almak ister. Fakat ilk başvurusu reddebilen insanlar bunu bir öğrenme fırsatı ve süreci olarak görüp eksiklerini tamamlar, hatalarını düzeltir ve yeniden başvurur.

Şahit olduğum vize başvurularında ilk seferde vize alan birçok kişi olduğu gibi 2.defa, 3.defa, 5-6.defa başvuranlar da mevcuttur ve vize almışlardır.

Red almanın sıkıntısını kısa sürede atlatmanın yollarından biri de İngiltere’ye yerleşmenin size getireceği kazançlara odaklanmaktır.

Özet

Hem bu vizenin hem de her türlü vizenin red edilme nedenleri çeşitlilik arzeder. Ben size muhtemeler red nedenlerini anlatmaya çalıştım.

İş planınızın tutarlı ve düzenli hazırlanmış olması iyi olur. İş planınızda verdiğiniz rakamların doğru, tutarlı ve anlaşılabilir olması gerekir.

Banka hesaplarınız karmaşık olmamalı ve verdiğiniz banka hesap dökümleri güncel olmalıdır.Verdiğiniz diğer belgeler de güncel olmalıdır.

Yapacağınız işe hakim olun, en azından eğitiminiz ya da o alanda biraz tecrübeniz olsun, ya da ikisi birden olursa daha etkili bir başvuru olur.

Başvuruyu iletmeden önce empati yapıp, mülakata çağrılma ihtimalinizi göz önünde bulundurarak kendinizi vize memurunun yerine koymaya çalışın ve size sorabileceği sorları düşünün. Bu sorulara verebileceğiniz muhtemel cevapları hazırlayın. Bu sizin mülakata çağrılırsanız zihinsel olarak buna hazır olmanızı sağlar.

Bunların hepsinin yanında hem kendinize karşı hem de İngiltere vize ofisine karşı dürüst olun. Dürüstlük her zaman eninde sonunda kazanan ve dünyanın her yerinde geçer bir akçedir.

Bu yazıyı beğendiniz mi?
mehmetc.com eposta listesine katılın, yeni yazı ve duyurulardan haberdar olun!
Eposta Listesine Katılmayı Onaylıyorum