İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi Ret Nedenleri

Ankara Anlaşması kapsamında yapılacak başvurunun süreci üç farklı şekilde olacaktır.

  1. Başvuru direkt kabul edilebilir
  2. Başvuru sahibi mülakata çağırabilir ve akabinde onay / ret alabilir
  3. Başvuru direkt reddedilebilir

Başvuru sürecini ve dikkat edilmesi gereken konuları blogumda İngiltere kategorisindeki yazılarımda anlatıyorum. Bu kategorideki yazıları okumanı tavsiye ederim. Yazılarımda anlattığım süreçler ve dikkat edilmesi gereken konular benim bizzat tecrübe ederek elde ettiğim bilgiler. Dolayısıyla yazılarda geçenler ilk elden bilgiler. Bunları iyi okur ve başvurunu bunlara göre şekillendirirsen vize başvuruna red alma ihtimalin azalır. Sorunsuz bir vize başvuru süreci yaşarsın.

Hayatta kabul edilmek kadar reddedilmek te var. Vize başvurusu da aynı şekilde. Bazen elinden gelen herşeyi yaparsın ve doğru adımları atarsın fakat ufak bir detayı unutursun ve vize başvurun reddedilir. Bu durumda yapman gereken şey kesinlikle ama kesinlikle moralini bozmamak ve motivasyonunu düşürmemek.

Kendine bir-iki hafta süre verip kafanı toparlamak ve vize başvuruna aldığın reddi sindirmek. Hemen acele, kızgınlık ya da panik ile yeni bir başvuru sürecine girmek seni hem yıpratır hem de hata yapma ihtimalini artırır.

Bunu yaparken kendi başvurunu vize başvurusu kabul alan tanıdıklarınla kıyaslamaman da önemli. Zira hem her başvuru kendine özel ve ayrıdır hem de her başvuruyu farklı vize memurları inceleyebilir. Bu durumda falanca kabul aldı ben neden red aldım demek moralini bozmaktan başka işe yaramaz.

Peki vize başvurunun reddedilmesine yol açabilecek şeyler nelerdir? Bu yazımda temel red nedenlerini anlatıyorum.

Yapacağın İş İçin Gösterdiğin Sermaye Yetersiz Ya da Gereğinden Fazla

Ne az ne gereğinden fazla, işe başlamak için gereken kadar sermaye yeterli olacaktır.

Her insanın bir ülkede ve bulunduğu şehirde yaşamını sürdürmesi belli masraflar gerektirir. Bu her insanın yaşam standardına göre değişse de, temel masraflar ve temel giderler aynıdır. Bu konuyla ilgili detaylı yazılar yazdım ve İngiltere’de yaşam masraflarını nasıl hesaplayacağını bu yazımda anlattım.

Yapacağın iş için göstereceğin sermaye ile sana İngiltere’de en az altı ay yetecek para farklı şeylerdir. İngiltere vize ofisi birinde sahip olduğun sermayenin o iş için yeterli olup olmadığına bakarken, diğerinde kendi işini kurup bu işi yaparken en az altı ay geçinebilecek paran olup olmadığına bakar.

Kişisel masraflar kişiden kişiye değişir fakat ortalama bir orta sınıf insanın kişisel masrafları üç aşağı beş yukarı aynıdır. Bu yüzden yazılarımda anlattığım İngiltere’de yaşam masrafları konuları hemen herkes için aynıdır. Bu rakamları esas alarak altı aylık kişisel harcama bütçeni yapmalısın. Bu birinci konu.

İkincisi ise yapacağın iş için gereken sermaye. Eğer yapacağın iş üretim içeren bir iş değilse çok fazla ekipman masrafın olmaz. Yani yazılım, grafik tasarım, çeviri, danışmanlık, müzik eğitimi, spor hocalığı, vs. gibi hizmetler içeren bir iş yapacaksan işe dair sermayenin bilgisayar, web sitesi, cep telefonu hattı, kartvizit, internet reklamı, yol parası, etkinliklere katılım ücretleri ve benzeri kalemlerin toplamını karşılar bir miktarda olması yeterli olur.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  Ankara Anlaşması Vize Başvurum Reddedilirse Ne Yapmalıyım?

Burda rakamları somutlaştırırsam 6 ay sana 10 bin sterlin gibi bir para yaşam masrafları için yeterli olur. 5 bin sterlini de yukarda bahsettiğim gibi hizmet sektöründe bir işin sermayesi için hazırlarsın. Toplamda 15 bin sterlin ile hem altı aylık yaşam masrafları hem de hizmet sektöründe iş kurmak ve yürütmek için gereken sermayeyi hazırlamış olursun. Bu rakam vize başvuruna onay almaya yeterlidir.

Ayrıca İngiltere’de enflasyon çok yüksek ve çok değişken olmadığı için bu rakam zaman içerisinde pek değişmez zira fiyatlar genelde pek fazla değişmez.

Bu parayı hazır ettikten sonra iş planına yapacağın işin detaylarını ve nasıl gelir elde edeceğini koymalısın. Vize memurları plandakı bu rakamları dikkatli incelerler ve eğer seni mülakata çağırırlarsa bunları sorarlar. Bunlara net cevap verebilir olman beklenir.

Sermaye ve yaşam masrafları için ayırdığın para çok fazla da olmamalı. Özellikle sermaye bu iş için bu kadar para çok fazla dedirtmemelidir. Bu anormallik dikkatlerden kaçmaz ve iş yapmaktan çok bir an önce vize almak için çok para gösterdiğin düşünülür.

Sermayenin Kaynağının Net ve Belgelenebilir Olmaması

Yukarda ve yaşam masrafları ile ilgili diğer yazılarımda ne kadar paraya ihtiyacın olacağını anlattım. Bu parayı kendin biriktirdi isen ve para kendi hesabında ise bu hesabın son altı aylık dökümlerini vize dosyana koymalısın. Bu hesap çok karmaşık olmamalı ama çok yeni de olmamalıdır. Mesela 1 aylık bir hesap ile başvuru yaparsan bu işe yaramaz, red alırsın. Para uzun zamandır senin kontrolünde olmalı ve bunu belgeleyebilmelisin. Genelde uzun süredir kullandığın bir hesap yeterli olur.

Para sana ait değil de arabanı ya da evini satarak elde etti isen bu satış üç-dört ay önceden yapılmış olmalı, mümkünse altı ay önceden yapılmış olmalı ve para senin hesabına geçip o hesapta senin kontrolünde kalmalıdır. Mümkünse bu tür satışlardan elde ettiğin paraya dokunma.

Eğer bir aile ferdin sana iş kurman için para verdi ise ve sen vize dosyanda bunu aile fertlerimden biri bana sponsor oldu diye belirtti isen benzer şekilde bu paranın transferi yine üç-dört ve mümkünse altı ay önceden yapılmalı ve yine paraya dokunmamalısın.

Eğer bir aile ferdinden para aldıysan bu parayı sana İngiltere’de iş kurman için verdiğine dair yazılı ve o kişi tarafından imzalı bir belge sunmalısın. Bu belge ile birlikte sana bu parayı veren yani bir nevi sponsor olan kişinin kimlik, adres, telefon bilgileri ve sana yakınlık derecesi de belirtilmelidir. Aksi takdirde sadece “falanca akrabamdan aldım” demek yeterli olmaz ve vize başvurunun reddedilmesine neden olur.

Sahip olduğun paranın senin kontrolünde ve tamamen sana ait olması ile anlatmaya çalıştığım şey ise örneğin geçici olarak birinden borç alman ve bunu göstermen vize memurunun dikkatinden kaçmaz ve başvurunu reddeder. Bir de para sana ait ve sen kendin biriktirmiş olsan bile eğer paranın kaynağı belli değilse başvurun yine reddedilir.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  İsveç Mi Döver İngiltere Mi? Biri İsveç'te Biri İngiltere'de Yaşayan İki Gurbetçi Kapışıyor!

Kaynağını belirtmek bir yerde maaşlı çalışarak biriktirdiysen maaşının yattığı hesap hareketleri ve maaş bordrolarını sunmak, eğer parayı ticaret yaparak kazandıysan bu gelirlerin faturalarını sunmak, ya da miras, aileden alınan para, vs. hangi yasal yoldan elde etti isen ona ait belgeler sunmaktır. Bu belgeler çok eski ise işe yaramaz, güncel olmalıdır. Eğer belge eski ise o belge ile elde ettiğin para hesabında hala duruyor ve o hesap sana ait ve tamamen senin kontrolünde olmalıdır.

Normalden Fazla Gelir Elde Edebileceğini İddia Eden Bir Gelir Planı

Birçok insan bu hataya düşer. İnternetten bulduğu iş planlarındaki rakamları Excel’de değiştirir ve bu rakamlara pek dikkat etmez. Yapacağın işle ilgili İngiltere’deki piyasayı bilmiyorsan mutlaka araştırmalısın ve hem fiyatları, hem kar marjlarını, hem de giderleri iyi anlamalısın. Bu durumda sağlıklı bir gelir, gider ve kâr planı sunabilirsin.

Bir de yabancı bir ülkede iş yapıyorsun. Hesabın tam olsa bile elde edeceğin geliri biraz düşük tutmanda fayda var zira bir takım aksiliklerden dolayı hedeflediğin ve iş planını koyduğun geliri elde edemeyebilirisin. İlk yıl için mütevazi bir gelir planı sunmak akıllıca olur.

Özetle, elde edeceğin gelirle ilgili çok uçma.

İş Planının Yetersiz Olması

Ankara Anlaşması ile vize başvurusunda en temel ve önemli şey iş planıdır.

Vize başvurunu kuvvetli kılan en büyük unsur şüphesiz iyi düzenlenmiş bir iş planıdır. Çok paraya sahip olsan bile kendi içinde tutarlı, düzenli, formatı anlaşılabilir ve düzgün hazırlanmış bir iş planı ile başvurmalısın. Aksi takdirde sadece sahip olduğun para vize almana yeterli olmaz.

İş planı adeta senin kişisel ve yapacağın işe dair bir manifestodur. Rakamlar içermeli ve bu rakamlara nasıl ulaşacağını anlaşılır bir perspektifle sunmalıdır.

İş planı hazırlamak zor iştir. Özenli çalışma gerektirir. Eğer iş planını kendin hazırlayacaksan iyi bir hazırlık yapmalısın. Kendin hazırlamayıp danışmanlık alacaksan yazılarımda danışmanlık alırken dikkat edeceğin hususları detaylıca anlattım, bunları mutlaka oku. Bu yazıları Ankara Anlaşması kategorisinde bulabilirsin.

İş planını kendin de hazırlasan, bir danışmana da hazırlatsan sana verilen planı mutlaka birkaç kez oku ve çalış. Hem yapacağın işe faydası olur hem de olur da mülakata çağrılırsan ters köşeye yatıp gölü yemezsin. İş planına hakim ol.

Yapacağın İşle İlgili Bilgin ve Tecrüben Yetersiz

Ne iş yaparsanız yapın özgeçmişiniz önemlidir.

İş bilenin kılıç kuşananın derler, doğrudur. Yapmayı vaat ettiğin işi bilmelisin. Elbette bazen bazı işleri sıfırdan öğrenirsin fakat İngiltere Ankara Anlaşması vizesinde buna pek sıcak bakmazlar. Eğer daha önce o işi hiç yapmadıysan en azından eğitimini almış olman gerekir. Mesela grafik tasarım ile ilgili bir eğitimin varsa İngiltere’de grafik tasarım işi yapabilirsin, illa tecrüben olması gerekmez. Ama hem eğitim hem de tecrüben yoksa vize başvurun reddedilir. Ya eğitim, ya tecrübe ve mümkünse ikisi birden olmalı ve bunları belgeleyebilir durumda olmalısın.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  İngiltere Ankara Anlaşması İş Planımı Kendim Hazırlayabilir miyim?

Eğitim diploma, serfitika, katılım belgesi vs. ile belgelenir.

Peki iş tecrübesini ya da ticaret tecrübeni nasıl belgelersin? Bağkur ve Sigorta kayıtları, o işi yaparken kestiğin faturalar, müşteri referans mektupları işe yarar. En temel belgeler kestiğin faturalar ve ödediğin vergilerdir.

İngilizce Bilmiyorsun Ya da İngilizcen Bu İş İçin Yeterli Değil

İngiltere’de iş yapacaksan en azından mesleğini yapacak kadar ve temel iletişim kuracak kadar İngilizce bilmelisin. Okuduğun okullarda dil eğimi aldı isen bunu belirtir ve okulun dil eğitimi verdiğini belgelersin. Eğer dil eğitimini kurs, yurtdışında dil okulu, özel hoca vs. ile aldıysan bunları da belgelerle ispat etmelisin. Kendin çalışarak öğrendiysen IELTS ya da TOEFL gibi uluslararası geçerliliği olan sınavlara girip İngilizce bilgini ölçmeli ve belgelemelisin.

Olur da mülakata çağrılırsan illa kendin İngilizce konuşman gerekmez, tercüman yardımı alabilirsin. Ama yapacağın iş İngilizce’ye direk çok bağlı bir iş ise tercüman kullanman negatif etki yaratabilir, bunu da göz önünde bulundur.

İngilizce’ni geliştirmek için dinlemen gereken radyoları İngilizce Öğrenirken Hangi Radyoları Dinlemelisin başlıklı yazımda anlattım, burdan okuyabilirsin.

Vizeleri Birbirine Karıştırmışsın

Eğer çok gezen biriysen ya da İngiltere’ye çok gelip gittiysen defalarca vize almışsındır. Hayatta bazen herşey dosdoğru gitmez ve bazen bazı şeylere yetişemezsin. Mesela bir takım aksiliklerden dolayı vize tarihini geçirdiğin durumlar olabilir. Hasta olabilirsin, unutabilirsin, pasaportun kaybolabilir, başına birşey gelmiş olabilir.

Bu durumda vize memuru geçmişte olan bu vize tarihi geçirme meselesini dikkat alır ve vizeni reddedebilir. Vize tarihlerini geçirmemeye her zaman dikkat et ve eğer böyle birşey oldu ise bunu açıklamaya ve bu açıklamayı belgelerle kanıtlamaya hazır ol.

Ayrıca bir vizeye başvurmuşken pasaportunu geri isteyip turist vizesine ya da başka bir vizeye başvurma. Sonradan İngiltere Ankara Anlaşması vizesine başvurursan bunlar dikkat çeker ve iş yapmaktan çok vize alıp ülkede bir şekilde kalmanın yollarını aradığın düşünülür ve vize başvurun reddedilir.

Özet

Hem bu vizenin hem de her türlü vizenin red edilme nedenleri çeşitlilik arzeder. Ben sana genel red nedenlerini anlattım.

Bunlara dikkat et.

İş planın tutarlı ve düzenli hazırlanmış olsun. İş planında verdiğin rakamlar doğru, tutarlı ve anlaşılabilir olsun. Banka hesapların karmaşık olmasın.

Verdiğin belgeler güncel olsun.

Yapacağın işe hakim ol, en azından eğitimin ya da o alanda biraz tecrüben olsun, ya da ikisi birden olursa daha etkili bir başvuru olur.

Başvuruyu iletmeden önce empati yapıp, mülakata çağrılma ihtimalini göz önünde bulundurarak kendini vize memurunun yerine koy ve sana sorabileceği sorları düşün ve cevaplar hazırla. Mülakata kafa olarak hazır git.

Bunların hepsinin yanında hem kendine karşı hem de İngiltere vize ofisine karşı dürüst ol. Dürüstlük her zaman eninde sonunda kazanan dünyanın her yerinde geçer bir akçedir.

Bu yazıyı beğendin mi?
mehmetc.com eposta listesine katıl, yeni yazı ve duyurulardan haberdar ol!
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )