İngiltere Ankara Anlaşması Vizesinde Dependant NINo Nasıl Alınır?

Yazıyı paylaş!

İngiltere Ankara Anlaşması Vizeni aldın ve İngiltere’ye geldin. Geldikten sonra neler yapman gerektiğini burdaki yazımda anlattım.

Yapılacak bir sürü şeyden bir tanesi de National Insurance numarası almak. Bu numara vergi ödeyebilmen ve İngiltere’de sisteme dahil olabilmen için gereken bir numara ve herkesin alması gerekiyor.

Dependant olarak NI numarası alman ise işvereninin bu numara ile senin adına vergi ve devlet ödemelerini doğru bir şekilde yapabilmesini sağlıyor. Burda önemli bir not olarak eklemeliyim, dependant NI’ın olmadan da işe başlayabilirsin. İşe başlaman için NI numarası sahibi olma şartın kesinlikle yok. Ama işe başladıktan sonra en hızlı bir şekilde NI numarası alman gerekiyor.

NI numarasına İngiltere’de kısaca NIN ya da NINo denir. Bazı yerlerde bu şekillerde görürsün.

Vize sahibi olarak bunun başvurusunu nasıl yapacağını ve nelere dikkat edeceğini burdaki yazımda anlattım. Ayrıca ilk başvurunda NIN alamazsan geçici NIN alarak işe başlayabilirsin. Ya da NI numarası alana kadar şirketine başvuru yaptığını ve sonucu beklediğini söyleyebilirsin, kabul ederler, örnekleri var.

Bu yazımda ise vize sahibi olarak değil de senin vizene bağlı vize yani dependant vizesi ile İngiltere’ye gelenlerin NI numarasını nasıl alacağını anlatacağım.

Öncelikle şunu söylemeliyim. Dependant olarak NIN almak vize sahibi olarak NIN almaktan daha kolay. Yapman gereken sadece başvurunu yapmak, mülakata gitmek ve mülakatı yapıp ilgili evrakları takdim etmek. Sonra numara adresine matbuu bir belge olarak zarf içerisinde geliyor.

Dependant vize sahipleri ister kendi işlerinde isterlerse de bir işyerinde çalışabiliyorlar. Ankara Anlaşması Vizesi’nin asıl sahibi gibi sadece kendi işlerinde çalışacaklar gibi bir kural yok. Dolayısıyla dependant vize sahiplerinin kendi işlerini ispatlaması gibi bir durum ve belge gerekliliği de yok.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  İngiltere'de Şirket Türleri ve Hangi Tür Şirket Kurmalı?

İlk iş olarak NIN – National Insurance Number Nasıl Alınır? başlıklı yazımda yer verdiğim NIN başvuru hattını araman gerekiyor. Bu numarayı aradığında oldukça sabırlı olman gerekiyor zira başvuru sayısının çokluğundan dolayı oldukça zor sıra gelen bir numara. Kesinlikle beş dakika bekledim cevap alamadım diye kapatmamalısın.

Çağrı merkezi görevlisi sana birkaç soru soracak. Bu sorular vize türü, doğum tarihin, ülkeye giriş tarihin, ev adresin vs. gibi kişisel ve vize bilgileri. Bunları cevapladığında JobCentre isimli merkezlerden birine randevu veriyor. Randevu genelde 1-2 hafta sonrasına oluyor. Randevu tarihi ve yerini not alıyorsun. Tabii bu randevudan önce ev adresine bir belge geliyor ve randevunun tarihi ve randevu yerini yazılı olarak öğrenmiş oluyorsun.

Randevu günün gelince bu belge ile randevu verdikleri JobCentre ofisine gidiyorsun. Randevuna giderken bu belgeyi mutlaka götürmelisin. Çünkü bu belgeyi götürmezsen orda randevusuz gelenlerle aynı kategoriye alınıp uzun süre sıra bekleme ihtimalin var.

Bu belgeyi yanında götürürsen işlerin daha hızlı ilerliyor.

JobCentre ofisindeki memur sana vizenle ilgili sorular soruyor. İngilizce mülakat yapıyor. Eğer İngilizcen yeterli değilse önceden bildirerek tercüman talep edebiliyorsun.

Mülakat sırasında pasaport, BRP kartı, senin ve asıl vize sahibinin polis kaydı belgesi, evlilik cüzdanı, eğer işe başladı isen işyerine dair bilgiler ve ev adresini belgeleyen council tax ya da su, elektrik faturası ya da benzeri bir belge göstermeni istiyor. Bu belgeleri alıkoymuyor. Ya fotokopisini çekip kopyasını alıyor ya da ilgili belgeyi kontrol edip geri sana veriyor.

Mülakatta çok çeşitli sorular gelebilir. Ama genelde İngiltere’de sen ve asıl vize sahibinin yasal bir statü ile kalıp kalmadığınızı ve doğru bilgiler verip vermediğinizi anlamaya yönelik sorulardan oluşan bir mülakat.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  İsveç Mi Döver İngiltere Mi? Biri İsveç'te Biri İngiltere'de Yaşayan İki Gurbetçi Kapışıyor!

Mülakatın sonunda sana bir başvuru takip numarası veriyor. Bir aksilik çıkarsa ya da 4-6 hafta süre içerisinde cevap gelmezse verdiği telefon numarasından bilgi almanı istiyor.

Mülakattan 2 hafta sonraki süre içerisinde NI numarasını içeren belge ev adresine posta ile geliyor. Burda çok dikkat etmen gereken konu ev adresini doğru vermen ve kontrol etmen. Eğer adresinde yanlışlık olursa hem mülakatını bildiren belge hem de NI numarasını içeren belge ya yanlış adrese gider ya da sana gönderilmez.

Dependant olarak evine gelen belge genelde NIN içeriyor. Yani dependant olarak yaptığın NIN başvurusu neticesinde zorlanmadan NIN alabiliyorsun.

 

Bu yazıyı beğendin mi?
mehmetc.com eposta listesine katıl, yeni yazı ve duyurulardan haberdar ol!
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )

Yazıyı paylaş!