İngiltere Ankara Anlaşması Vizesinde Eş ve Çocukların Durumu

Ankara Anlaşması’nın birçok avantajının yanında en büyük avantajlarından biri de eşine ve çocuklarına da vize verilmesi ve bu vizenin çalışma iznini de içeriyor olması. Üstelik bu vize Ankara Anlaşması Vizesi’nin asıl sahibi olarak senin vizenden bile daha iyi ve daha kapsamlı.

Nasıl olur diyeceksin ama öyle. Şöyleki, asıl vize sahibi olarak sen sadece kurduğun işi yapıp fatura kesip vergi vermek durumundayken eşin ya da varsa çalışma yaşındaki çocukların ister kendi işlerini kurabilir isterlerse de bir yerde maaşlı çalışan olarak çalışabilirler. Sen asıl vize sahibi olarak bir yerde maaşlı çalışamazsın fakat eşin ya da çocukların çalışabilir.

Asıl vize sahibinin vizesine bağlı olarak alınan vizelere dependant vizesi denir. Yani eşin ve çocukların dependant vizesine sahiptir.

Burdaki avantaj dikkat çekicidir. Ankara Anlaşması ile İngiltere’ye gidenlerden özellikle IT uzmanları sadece kontratlı (contractor) işlerde çalışıp müşterilerine fatura keser ve ödemelerini alırlar. Vergi ödeyip tüm masraflarını kendileri karşılarlar. Bir yerde permanent olarak adlandırılan bordrolu çalışan olamazlar.

Burdaki mesele permanent işlerin her zaman contractor işlerden fazla olması. Dolayısı ile eşinin iş imkanları seninkinden daha fazladır. İşte bu vize dependant vize sahiplerine böylesine büyük bir imkan tanır.

Eşine ve çocuklarına dependant vizesi alabilmek ve onları da seninle birlikte İngiltere’ye götürebilmek için ayrı ayrı vize formu doldurmalı ve eşinin ve çocuklarının senin depedant’ın olarak vize başvurusunda bulunuyor olduklarını belirtmelisin.

Eğer İngiltere’ye önce kendin gidip orda düzeni kurup eşini ve çocuklarını düzeni kurduktan sonra getirmek istersen bu da mümkün. Dependant vize başvurularını sonradan da yapabilirsin.

Burda dikkat etmen ve planlaman gereken nokta, eğer sonradan yaptığın depedant vize başvuruları reddedilirse bu hem senin için hem de ailen için hem üzücü hem de yıpratıcı bir durum ve süreç haline gelir.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  İngiltere Ankara Anlaşması Vizesine Başvurdum Ne Zaman Cevap Gelir?

Bu kararı iyi vermelisin. Eğer İngiltere’ye tüm aileni de yanına alıp gideceksen bu durumda vize başvurunda kendini ve aileni en az altı ay geçindirebilecek paraya sahip olduğunu göstermen gerekir. Aksi takdirde vize başvurun reddedilir.

İngiltere Vize Ofisi dependant’larının her biri için gereken harcamayı aylık en az 630 sterlin olarak belirliyor. Asıl vize sahibi için belirlenen aylık en az 945 sterlin ile birlikte üç kişilik bir aile için aylık toplam 2205 sterlin harcama öngörülür.

Aylık bu kadar olan harcamayı altı ay boyunca karşılayabilecek paraya sahip olman beklenir.

Dependant vize başvurusu için İngiltere Vize Ofisi – Home Office’in sitesindeki

Apply to extend stay in the UK as family of a Turkish national: form ECAA3

sayfasındaki formu doldurman gerekir. Forma ulaşmak için yukardaki Apply… ile başlayan linki ya da burayı tıklayabilirsin.

Dependant vizesi sahipleri istedikleri işte çalışabilirler fakat devlet yardımlarından faydalanamazlar. Vizelerindeki no course to public funds yazısının anlamı budur. İngiltere’de devlet yardımlarından sadece İngiliz vatandaşlığına doğuştan sahip olanlar ya da İngiliz vatandaşlığını elde etmiş kişiler faydalanabilir.

Burda devlet yardımı derken, bunu sağlık hizmetlerinden ayırmalıyım. Sağlık hizmetleri devlet yardımı kategorisinde değil. İngiltere’de sağlık hizmetleri National Health Service – NHS tarafından verilir ve İngiliz vatandaşı olsun ya da olmasın herkes için ücretsizdir.

Dolayısıyla Ankara Anlaşması Vizesi sahipleri ve dependantları İngiltere’de sağlık hizmetlerinden ücretsiz faydalanma hakkına sahiptir.

Bu durumda İngiltere’de kendin ve ailen için özel sağlık sigortası yaptırmak zorunda kalmazsın.

Bu yazıyı beğendin mi?
mehmetc.com eposta listesine katıl, yeni yazı ve duyurulardan haberdar ol!
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )