İngiltere’de Size Bağlı Vizesi Olan Eş ve Çocuklarınızın Durumu

Ankara Anlaşması’nın birçok avantajının yanında en büyük avantajlarından biri de eşinize ve çocuklarınıza da vize verilmesi ve bu vizenin çalışma iznini de içeriyor olması. Üstelik bu vize Ankara Anlaşması Vizesi’nin asıl sahibi olarak sizin vizenizden bile daha iyi ve daha kapsamlı.

Nasıl olur diyeceksiniz ama öyle. Şöyleki, asıl vize sahibi olarak siz sadece kurduğunuz işi yapmak durumundasınız. Bir işe girip kadrolu olarak çalışmanız yasal olarak mümkün değil. Fakat eşiniz ya da varsa çalışan çocuklarınız ister kendi işlerini kurabilir isterlerse de bir yerde maaşlı çalışan olarak çalışabilirler.

Asıl vize sahibinin vizesine bağlı olarak alınan vizelere dependant vizesi denir. Yani eşiniz ve çocuklarınız dependant vizesine sahiptir.

Burdaki avantaj dikkat çekicidir. Ankara Anlaşması ile İngiltere’ye gidenlerden özellikle IT uzmanları sadece kontratlı (contractor) işlerde çalışıp müşterilerine fatura keser ve ödemelerini alırlar. Vergi ödeyip tüm masraflarını kendileri karşılarlar. Bir yerde permanent olarak adlandırılan kadrolu çalışan olamazlar.

Burdaki mesele permanent işlerin her zaman contractor işlerden fazla olması. Dolayısı ile eşinizin iş imkanları sizinkinden daha fazla olabilir. İşte bu vize dependant vize sahiplerine böylesine büyük bir imkan tanır.

Eşinize ve çocuklarınıza dependant vizesi alabilmek ve onları da sizinle birlikte İngiltere’ye götürebilmek için ayrı ayrı vize formu doldurmalı ve eşinizin ve çocuklarınızın sizin depedantınız olarak vize başvurusunda bulunuyor olduklarını belirtmelisiniz.

Eğer İngiltere’ye önce kendiniz gidip orda düzeni kurup eşinizi ve çocuklarınızı düzeni kurduktan sonra getirmek isterseniz bu da mümkün. Dependant vize başvurularını sonradan da yapabilirsiniz.

Burda dikkat etmeniz ve planlamanız gereken nokta, eğer sonradan yaptığınız depedant vize başvuruları reddedilirse bu hem sizin için hem de aileniz için hem üzücü hem de yıpratıcı bir durum ve süreç haline gelir.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  İngiltere'de Kuaförler ve Berberler

Bu kararı dikkatli düşünerek vermek gerekir. Eğer İngiltere’ye tüm ailenizi de yanınıza alıp gidecekseniz bu durumda vize başvurunuzda kendinizi ve ailenizi en az altı ay geçindirebilecek paraya sahip olduğunuzu göstermeniz gerekir. Aksi takdirde vize başvurunuz reddedilebilir.

İngiltere Vize Ofisi dependant’larının her biri için gereken harcamayı aylık en az 630 sterlin olarak belirliyor. Asıl vize sahibi için belirlenen aylık en az 945 sterlin ile birlikte üç kişilik bir aile için aylık toplam 2205 sterlin harcama öngörülür.

Aylık bu kadar olan harcamayı altı ay boyunca karşılayabilecek paraya sahip olmanız beklenir.

Dependant vize başvurusu için İngiltere Vize Ofisi – Home Office’in sitesindeki

Apply to extend stay in the UK as family of a Turkish national: form ECAA3

sayfasındaki formu doldurmanız gerekir. Forma ulaşmak için yukardaki Apply… ile başlayan linki ya da burayı tıklayabilirsiniz.

Dependant vizesi sahipleri istedikleri işte çalışabilirler fakat devlet yardımlarından faydalanamazlar. Vizelerindeki no course to public funds yazısının anlamı budur. İngiltere’de devlet yardımlarından sadece İngiliz vatandaşlığına doğuştan sahip olanlar ya da İngiliz vatandaşlığını elde etmiş kişiler faydalanabilir.

Burda devlet yardımı derken, bunu sağlık hizmetlerinden ayırmalıyım. Sağlık hizmetleri devlet yardımı kategorisinde değil. İngiltere’de sağlık hizmetleri National Health Service – NHS tarafından verilir ve İngiliz vatandaşı olsun ya da olmasın herkes için ücretsizdir.

Dolayısıyla Ankara Anlaşması Vizesi sahipleri ve dependantları İngiltere’de sağlık hizmetlerinden ücretsiz faydalanma hakkına sahiptir.

Bu durumda İngiltere’de kendiniz ve aileniz için özel sağlık sigortası yaptırmak zorunda kalmazsınız.

İngiltere’de sağlık hizmetlerinden faydalanabilmek için aile hekimine (GP) kaydolmanız gerekir. Aile hekimine nasıl kaydolacağınızı İngiltere’ye geldikten sonra yapılacakları anlattığım yazıda bulabilirsiniz. Yazıyı burayı tıklayarak okuyabilirsiniz.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  Londra Metrosu'nu Tanıyalım
Bu yazıyı beğendin mi?
mehmetc.com eposta listesine katıl, yeni yazı ve duyurulardan haberdar ol!
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )