İngiltere Ankara Anlaşması Vizesine Başvurdum Ne Zaman Cevap Gelir?

İngiltere Vize Ofisi’nin İngiltere’deki ismi Home Office’tir. Herkes Home Office der. Home Office, vize başvuru süreçlerini ülkelere ve illere göre sınıflandırmıştır.

Bu sınıflandırmaya aşağıdaki linki tıklayarak ulaşabilirsin:

https://visa-processingtimes.homeoffice.gov.uk

Bu sayfadaki araçtan yararlanarak başvuru yaptığın şehre göre işlem sürelerini ve başvuruların yüzde kaçının ne kadar sürede cevaplandığını öğrenebilirsin.

Vize başvuru cevapları eskiden Türkiye’den başvurular için iki haftaydı. Son dönemde 2-3 aya çıktı. Bu süre dönem dönem İngiltere Vize Ofisi’ndeki yoğunluğa göre ve diğer bazı faktörlere göre değişiyor.

Yurtdışından yapılan başvurular 3-6 ay kadar sürer.

Eğer mülakata çağrılırsan cevap süresi birkaç hafta daha uzar çünkü mülakat için verilen günün gelmesi, mülakat ve mülakat sonrası değerlendirme vize cevabı süresini uzatır.

Vizeye başvuran herkes mülakata çağrılmaz. Mülakat senin dosyana bakan vize memuru gerek görürse yapılır, çok fazla görülen bir durum değildir. Genelde ya onay ya da red verilir.

Ankara Anlaşması mülakatı ile ilgili detaylı yazımı burdan okuyabilirsin.

Bu süreler göz önüne alındığında Ankara Anlaşması Vizesi’ne Türkiye’den başvurmak daha avantajlıdır. Zira İngiltere’ye gidip orada kalma durumunda yaşam masrafları ve diğer giderler sözkonusu olacaktır. Fakat Türkiye’den başvurursan hem düzenini bozmayacak hem de yaşam masraflarından tasarruf etmiş olacaksın. Bir de buna Türkiye’den yapılan başvuruların daha hızlı sonuçlandığını eklersem Türkiye’den başvurmak daha avantajlı diyebilirim.

Vize başvurusu yaptığında İngiltere’deki resmi tatilleri de aklında bulundurmalısın. Eğer paskalya, noel, yeni yıl gibi tatillere denk geldiysen hem vize başvurusunun sonuçlanması hem de BRP kartını alma vs. gibi resmi işlemler normalden 1 ila 3 hafta daha uzun sürebilir.

Vize başvurunda başarılar!

Bu yazıyı beğendin mi?
mehmetc.com eposta listesine katıl, yeni yazı ve duyurulardan haberdar ol!
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )
Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  Yurda Kesin Dönüş Öncesi Neler Yapılmalı?