İngiltere Ankara Anlaşması Vizesine Başvurudan Sonra Süreç Nasıl İşler?

Ankara Anlaşması Vizesi’ne başvurdun ve heyecanlı süreç başladı. Zaman bir türlü geçmek bilmez ve vize başvurum onaylanacak mı onaylanmayacak mı sorusu kafaları kurcalar durur. Heyecanlı, bazen zor fakat tatlı bir bekleyiştir zira İngiltere’ye yerleşip yerleşmeyeceğine dair alacağın bir haberdir ve önemlidir.

Peki başvuru sonrası süreç nasıldır?

Vize başvurusuna verilen cevapların süresi zaman zaman değişiyor. Eskiden bu süre 2-3 hafta idi. 2017 yılının ortalarında bu süre 2-3 aya çıktı.

Başvuruyu nereye ve nasıl yapacağını bu yazımda anlatıyorum. Başvuru yaptıktan sonra TLS Contact adresinden bir hesap oluşturmuş olman gerekiyor. Bu hesap ile başvurunun durumunu adım adım takip edeceksin. Başvuru adımlarına dair örnek bir ekran görüntüsünü aşağıda görebilirsin, burdaki adımlardan bahsedeyim.

Başarılı olarak tamamlanan adımlar yeşil renkte onaylanmış tık işareti yani OK işareti ile işaretlenir. Başvurunun durumu ile ilgili diğer adımlar yani henüz tamamlanmamış adımlar kırmızı renkte gösterilir. Burda senin yapacağın herhangi bir işlem bulunmaz. Bu adımlar İngiltere vize ofisinin kontrolündedir ve vize başvurunda durum neyse onu göstermeye yarar.

Bu sistem genelde doğru çalışır fakat bazen nadir de olsa aksadığı olur. Onun için burda bir gecikme ya da yanlışlık görürsen paniklemene gerek yok. Sabırlı olmalı ve sana gelecek epostaları, bu konudaki telefonları ve adresine gelebilecek resmi evrakları sıkı takip etmelisin.

 

Vize değerlendirme süreci başvuru merkezine vize dosyanı iletip, başvuru merkezinde biyometrik parmak izi ve fotoğraf verdikten sonra başlar.

İlgili işlem süresi kapsamında alınan başvuru öncelikle başvuru merkezinde kayda alınır. Vize dosyan bu konuda karar verme yetkisine sahip olan UK Visas and Immigration (UKVI) kurumunun İngiltere’deki ofisine gönderilir.

Ekran görüntüsündeki ilk iki başlıkta bu aşamaları görüyorsun. Daha sonra transfer edilen başvuru İngiltere Vize Ofisi tarafından alındığında üçüncü aşama olan “Received by UKVI” tamamlanmış demektir. UKVI yani İngiltere Vize Ofisi başvurunu inceledikten sonra bir karar verecek ve akabinde tekrar başvuru merkezine pasaportunu ve gerekli ise iade edilmesi gereken belgelerini geri gönderecektir. Burda iade edilmesi gereken belgeler senin başvuru sırasında orjinallerini verdiklerin ve başvuru formunda “geri istiyorum” diye belirttiğin belgelerdir. Bu belgelerin listesini yapmayı ve geri istemeyi unutma.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  Yurtdışına Taşınıyorum, Gitmeden Önce Yapmam Gerekenler Neler?

Sonraki adımlar sırasıyla “Decision Made” ve “Ready for Collection” adımlarıdır. Son olarak da pasaportunu teslim aldığında “Passport Returned” yeşil olarak işaretlenecek ve başvurunun değerlendirme süreci böylece tamamlanmış olacaktır.

Başvuruya cevap süresi yukarda da belirttiğim gibi zaman zaman değişiyor. Bu değişimde İngiltere Vize Ofisi’nin iş yoğunluğu ve diğer faktörler söz konusu.

TLSContact şirketine ya da İngiltere Vize Ofisi’ne eposta göndermek, telefon açmak ya da yazılı başvuruda bulunmak süreyi kısaltmaz. Normal süre neyse o işler. Fakat olur da cevap süresi normalin çok üstünde anormal bir süre alırsa bu durumda İngiltere Vize Ofisi’ne eposta ve yazılı olarak başvurabilirsin.

Başvurudan sonra ortaya çıkabilecek üç potansiyel sonuç mevcuttur. Bunlardan ilki başvurunun direkt olarak kabul edilmesi, ikincisi başvurun ve senin hakkında detaylı bilgi gerektiğinden mülakata çağrılman ya da başvurunun direkt olarak reddedilmesidir.

Vize mülakatı ile ilgili detaylı bilgi verdiğim yazımı burdan okuyabilirsin.

Bu yazıyı beğendin mi?
mehmetc.com eposta listesine katıl, yeni yazı ve duyurulardan haberdar ol!
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )