İngiltere Vizesi Kabul Şansımı Artırmak İçin Evimi/Arabamı Satmalı Mıyım?

Ankara Anlaşması Vizesi’ne başvuran herkesin iş planında ve vize başvurusunda ne kadar paraya sahip olduğunu ve bu paranın kaynağını belirtmesi ve belgelerle ispatlaması gerekir.

Eğer Ankara Anlaşması Vizesi’ne başvuracaksan ilk planlaman gereken şey bu iş için ayıracağın para ve bu paranın kaynağına delalet edecek belgeleri hazırlamak olmalı.

Vize başvurusunda bu konu iki nedenden dolayı önemlidir. Birincisi, yapacağın iş için yeterli sermayeye sahip olup olmadığın. İkincisi ise, eğer vize alır da İngiltere’ye gidersen, gittiğinde en az altı ay geçinecek kadar paranın olmasıdır.

Bu durumda kişiler evini ya da arabasını satmayı düşünür ve bir kısmı ev ve arabasını satıp parayı bankaya yatırır ve başvurusunu öyle yapar. Bu her ne kadar kolay bir kararmış gibi görünse de Ankara Anlaşması Vizesi’nin doğası gereği zor bir karardır ve dikkatli alınması gerekir. Ankara Anlaşması ile İngiltere’ye gidenler kendi işini kurmak amaçlı gider. Bunların bir kısmı kendi işini kurarken bir kısmı da -özellikle IT uzmanları- kendine ait şirket kurup sözleşmeli (contractor) olarak çalışır.

Burda mesele, İngiltere’ye gittiğinde işlerin planlandığı gibi gidip gitmeyeceğidir. Eğer iş planında ve kafanda kurguladığın şeyleri gerçekleştiremezsen İngiltere’de cepten yersin. Bu durumda İngiltere gibi pahalı ve parası bizimkinden dört-beş kat daha değerli bir ülkede oldukça masraflı bir ilk yıl geçirirsin.

Onun için çoğu insan evimi ve arabamı satmayayım, onun yerine tapu ve araç ruhsatını Ankara Anlaşması belgelerinde sunayım diye düşünür ve başvuruyu bu şekilde yapar. Eğer bunlardan gelecek para yeterli değilse sadece bu belgelere güvenerek yapılan başvuru red alır.

Burda temel soru başvurunu inceleyen vize memurunun finansal kaynaklarının yeterliliğine ikna olup olmayacağıdır. Eğer vize başvusurunda gösterdiğin sahip olduğun nakit para yukarda belirttiğim sermayene ve ilk 6 ay geçinmene yetecek miktarda değilse bu durumda vize memuru ev ve araba sahibi olmana bakmaksızın başvurunu reddeder.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  İsveç Mi Döver İngiltere Mi? Biri İsveç'te Biri İngiltere'de Yaşayan İki Gurbetçi Kapışıyor!

Buna gerekçe olarak ta “maddi imkanların yetersiz” der. Evini ve arabanı satacağını belirtmen yeterli olmayabilir zira vize memuru “Evini ve arabanı satma ihtimalin var ama bunun bir garantisi yok. Vizeyi aldıktan sonra bundan vazgeçebilirsin” şeklinde bir gerekçe sunabilir ve vize başvurunu reddedebilir.

Bu durumda yapılması gerekenler iki seçenek olarak ortaya çıkar;

  1. Ya ev araba satışından gelebilecek para dışında yeterli miktarda para ile başvuru yapmalısın. Bu durumda, bu parayla birlikte ayrıca ev ve arabanı belgelemen vize başvurunu kuvvetlendirir. Ama bunların dışında mutlaka yeterli paran olmalıdır
  2. Ya da evini veya arabanı ya da ikisini de satıp parayı bankaya yatırıp parayı ev ve araba satışlarından elde ettiğine dair belgeleri (ev-araba satış sözleşmesi) ve banka dekontlarını vize başvurunda sunman gerekir. Bunun nedeni vize ofisinin bankada gösterdiğin paranın kaynağını mutlaka bilmek istemesidir. Kaynağı belli olmayan bir para, miktarı ne olursa olsun vize başvurunun reddedilmesine yol açar

Burda karar verirken arabanı sattığında bu miktar sermaye ve 6 ay geçinmene yetecek ise ilk olarak arabanı satabilirsin. Yetmeyecek ise evini de satabilirsin. Fakat eğer evini satmaya karar verirsen mutlaka ama mutlaka İngiltere’ye gittiğinde işlerin ters gidebileceğini ve iş planındaki hedeflerini gerçekleştiremeyebileceğini de hesaba katmalısın. Bu durumda eğer Türkiye’ye geri dönecek olursan hem benzer bir evi aynı fiyata alamayabilirsin hem de paranın bir kısmını İngiltere’de harcamış olacağın için ev alma ihtimalin bile azalabilir.

Evini satmaktan vazgeçersen önündeki en mantıklı seçenek Türkiye’de bir süre daha çalışıp para biriktirmek ve Ankara Anlaşması vizesine yeterli miktarda birikime sahip olunca başvurmaktır.

Bu yazıyı beğendin mi?
mehmetc.com eposta listesine katıl, yeni yazı ve duyurulardan haberdar ol!
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )