İngiltere Vizesine Başvururken Adli Sicil Kaydı Vermek Gerekir Mi?

İngiltere Vizesine Başvururken Adli Sicil Kaydı Vermek Gerekir Mi?

Gerekir ama normal adli sicil kaydı yeterli olur. Tutup ta arşivli ve detaylı adli sicil kaydı gerekmez.

Home Office bu konudaki daha fazla detayı hem istemez hem de isteyemez. Böyle bir hakkı yok.

Eğer Ankara Anlaşması Vizesi’ne başvuruyorsanız bunun bir girişimci vizesi olduğunu unutmamalısınız. Bu bir girişimci vizesi. Mülteci vizesi değil ki mülteci vizelerinde bile bu durumu ne kadar sorgulayabileceklerinin sınırları belli.

Girişimci olacaksanız hiç adli sicil kaydınız olmayacak ya da şunlar-şunlar olursa girişimci olamazsınız ve UK’de şirket kuramazsınız diye bir kural yok.

Vize formlarında sorulan yok işte suça karıştınız mı, yok bir yerden sınır dışı edildiniz mi gibi sorular sizi korkutmasın. Onlar kişinin dürüst beyan motivasyonunu ölçmeye yönelik şeyler. Yoksa orda doğru olmayan ya da eksik olan bilgilerin verilme ihtimalinin olduğunu Home Office kendisi de biliyor.

Konu açılmışken bu adli sicille ilgili birşey söyleyeyim. Adli sicil ve benzeri konular sadece Türkiye gibi demokratik olmayan ülkelerde sorgulanır ve sorulur. Demokratik ülkelerde bu hem sorgulanmaz hem de sorgulanamaz. Zira eğer ortada bir suç varsa adalet sistemi bunun cezasını vermiştir. Demokratik ülkelerde bir insan -suçu ne olursa olsun- cezasını çektikten sonra artık suçsuz kabul edilir. Hayatına normal bir şekilde devam etmesi beklenir ve bunun için bazı destek mekanizmaları vardır.

Dikkat etmişsinizdir, İngiltere’de işe girerken adli sicil kaydı verilmez. Çünkü istenmez, istenemez.

Kendi konusuna özel işler vardır, mesela askeri projeler, bazı devlet projeleri ya da finans sektöründe -regülasyona tabi- bazı şirket ve organizasyonların projeleri gibi. Onlar için -security clearance- adı altında istenir ki security clearence’ı veren bağımsız şirketlerdir.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  Londra'yı Çekici Yapan Şey Ne?

Tutup ta sizi işe alacak şirketteki sekreter ya da İK departmanındaki hoşum-boşum yeni mezun acar İK’cı e-devlet’ten girip senin adli sicil kaydına bakamaz. Bunu yapmak suçtur. Kişinin özel alanına tecavüze girer. Sadece İngiltere için değil, kendine demokratik demekle kalmayan demokrasiyi gerçekten uygulayan tüm ülkeler için böyle.

Yoksa Demokratik Kongo Cumhuriyeti ya da Türkiye’de işe girecekseniz adli sicil isterler.

Hatta Türkiye’de bu adli sicil kaydı meselesinde durum o kadar vahimki bir zamanlar kamu spotu adı altında -hakkında açılmış davar varsa şu numarayı ara öğren- şeklinde skeçler yayınlanıyordu prime-time reklam kuşaklarında. Kilo ile satılan eski Türk filmlerini andıran bir parodi senaryosu ile adamın rüyasına bir yerde suç işlediği ama haberi olmadığı felan giriyordu.

Kafka’nın -Dava- romanındaki gibi, işlediği suçun savcısını arayan insanların olduğu ülkelerde olur bu tür şeyler.

İngiltere’de resmi kurumlarla bir işiniz olduğunda Türkiye ya da Demokratik Kongo Cumhuriyeti kafasını bir kenara bırakmak ve hakkınızı sonuna kadar aramak sizin menfaatinize olur.

Bu yazıyı beğendiniz mi?
mehmetc.com eposta listesine katılın, yeni yazı ve duyurulardan haberdar olun!
Eposta Listesine Katılmayı Onaylıyorum