İngiltere’de Aylık Masrafım Ne Olur?

İngiltere’de yaşamaya karar verdin. Bunun için Ankara Anlaşması Vizesi’ne başvurdun ya da İngiltere’de seni işe alacak ve vizene sponsor olacak bir firma buldun ve artık İngiltere’de yaşamaya hazırsın.

En çok merak edeceğin şey her ay ne kadar para harcayacağın ve normal bir yaşam sürebilmen için ne kadar paraya ihtiyacın olduğudur. Yani İngiltere’deki yaşam giderleri ne olur diyorsun ve aylık yaşam giderlerinin toplamını hesaplamak istiyorsun.

İngiltere’de aylık masrafın ne olur? Bu yazımda sana bunu anlatacağım.

İngiltere birçok açıdan yaşanmaya değer bir ülke. Güneşi az görür ve bizim Türkiye’deki yemekleri orda bu kadar kolay ve çeşitli bulamazsın fakat iş imkanlarının çokluğu, insanlarının saygılı olması, şehirlerin düzenli olması, tarihe olan saygı, ülkenin hakkaniyet ve demokrasi ölçüleri ile yönetiliyor olması insanları bu ülkeye çeken faktörler. Birçok kişi ya dil öğrenip kendini geliştirmeye ya da bir süre çalışıp para biriktirmeye İngiltere’ye gidiyor. Bunların bir kısmı birkaç sene kalırım diye geldiği İngiltere’yi seviyor ve yerleşiyor.

İngiltere’de yaşamla ilgili herkesin hemfikir olduğu şey güneşin az olduğu ve yemeklerin kötü olduğu değil. Diğer en meşhur şikayet konusu da ülkede yaşamın pahalı ve hatta söz konusu olan Londra’da yaşam ise çok pahalı olduğu. Bu sadece bizler için böyle değil, bugün İngilizler bile İngiltere’yi ve özellikle de Londra’yı çok pahalı buluyor.

İngiltere’deki pahalılık ile ilgili birçok sebep sayabiliriz. Bunu İngilizler’e sorsak bir sürü şey sıralarlar. Ama bizi ilgilendiren en temel faktör İngiltere para birimi sterlinin bizim paramız liradan 4-5 kat daha değerli olması. Sadece bu etken bile ülkeyi biz Türkler için pahalı yapıyor. Bir de buna ülkenin kendi nedenleri ile gelen pahalılık eklenince İngiltere, Türkiye’den giden biri için iyice pahalı bir ülkeye dönüşüyor.

İngiltere’nin parasının bizim paramızdan değerli olmasının yanında pahalılığa yol açan diğer sebepleri şöyle sıralayabiliriz;

 • İngilizce bir dünya dili olduğu için dünyada bu dili bilen herkes önce İngilizce bilen ülkelere gitmeyi deniyor ve İngiltere de bu talepten nasibini alıyor
 • Dünyadaki önemli finans merkezlerinden biri ve bir cazibe merkezi, bu da zenginleri ülkeye çekiyor ve bu zenginler fiyatları yükseltiyor
 • Ülkede topraklar tarıma pek elverişli değil. Bu nedenle tarım ürünleri ithal ediliyor ve bunun bir maliyeti var
 • Ülke petrol, doğal gaz gibi doğal kaynak açısından zengin değil, bu konuda da dışa bağımlılık fiyatlara yansıyor
 • Bir ada ülkesi olduğu için arazi sınırsız değil, bu durum ev kiralarını ve ev fiyatlarını yükseltiyor
 • Ülkede sanayi ve hizmet sektörü oldukça gelişmiş ve iş imkanları çok. Dünyanın her yerinden nitelikli insanlar İngiltere’ye çalışmaya geliyor ve talep çok olunca fiyatlar artıyor
 • Tarihi, dili, kültürü, müziği ve futbolu ile ülke tam bir marka! Bu da İngiltere’yi her açıdan çekici yapıyor ve yine talep fiyatları yükseltiyor

Pek sen İngiltere’ye gitmeden önce kendi kişisel bütçeni nasıl hazırlayacaksın? Ve gittikten sonra bu bütçeyi nasıl tutturacaksın? Bunun yolu önceden bir araştırma yapıp temel yaşam giderleri ve kişisel harcamaların bir listesini yapmak. Sonra bu listedeki kalemlerin her birinin aylık ne kadar tutacağını bulmak ve bunlardan aylık masrafın ne kadar olacağını hesaplamak.

Bu masraf kalemlerine bakalım ve senin ortalama aylık giderini hesaplayalım. En büyük kalem her yerde olduğu gibi İngiltere’de de barınma, ondan başlayalım.

Kira

Her zaman ilk halledilmesi gereken şey kalacak bir yer bulmak. Diğer her şey kalacak yer bulduktan sonra halledilebilir. İngiltere’de kalacak yer arzı, kalacak yere olan talebi karşılayamamaktadır. Buna bir de herkesin kendi müstakil evine sahip olma arzusu eklenince hem kalacak yer bulmak zorlaşmakta hem de ev kiraları yükselmektedir. Özellikle Londra gibi yerlerde bu durum çok belirgin hissedilir.

Bu durumun diğer bir etkisi de insanların evleri odalara bölerek odalarda yaşıyor olmasıdır. Bunu Türkiye’den giden birine ya da bir Amerikalı’ya söyleseniz çok tuhaf karşılar zira Türkiye’de de Amerika’da da insanlar geniş evlerde rahat rahat oturmaya alışmıştır. Bu birçok ülkede böyledir. Fakat Avrupa, ve özellikle de İngiltere’de insanlar evlerin odalarını paylaşır. Bu paylaşım bizdeki gibi ev arkadaşı olmak şeklinde değildir. Evin sahibi her odayı birbirini tanımayan farklı kişilere kiralar ve birbirini tanımayan insanlar aynı evi paylaşır. İngiltere’de kalacak yer ile ilgili herşeyi anlattığım detaylı yazımda bunları anlattım, yazıyı burayı tıklayarak okuyabilirsin.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi ile Askerlik Tecili

Hal böyle olunca fiyatlar oda kiralama fiyatı şeklindedir. Elbette bir daire ya da ev de kiralayabilirsin fakat bu durumda her ay cebinden çıkacak para 2-3 katına çıkar.

Bu durumun güzel taraflarından biri İngiltere’nin her yerinde yaygınlaşmış olmasıdır. Dolayısıyla oda kiralama konusunda İngiltere’nin her yerinde kültür ve kullanılan terimler vs. hep aynıdır. Uyulması gereken kurallar ve sözleşmeler çok benzerlik gösterir.

Londra’da şehir merkezinde olmayan bir odanın kirası aylık 500 sterlin civarındadır. Bu ücret şehir merkezine yaklaştıkça ve metroya yakınlık, bölgeye olan talep, güvenlik, vs. gibi diğer faktörlere göre de artar. Eğer oda paylaşmak yerine sadece senin kaldığın 1 odalı stüdyo daire kiralamak istersen aylık kira 1000-1100 sterlinden başlar ve belirttiğim faktörlere göre artar.

Özetle oda kiralayacaksan minimum giderin aylık 500-600 sterlin, tek odalı tek kişilik stüdyo kiralayacaksan aylık 1100-1200 sterlindir.

Ulaşım

İngiltere’de toplu taşıma oldukça yaygın kullanılan bir yöntemdir. Londra metrosu dünyanın en eski ve en geniş metro ağlarından biridir. Londra’da insanlar metroyu çok sık kullanırlar. Yakıt masrafı, aracın sabit masrafları, park ücretleri vs. derken tüm bu masraflar kişisel araç kullanımı yerine metro ve diğer toplu taşıma araçları tercih edilir. Tek binişlik bilet bölgeye göre 2.5-6 sterlin arasında değişir.

Londra Metrosu’nu anlattığım yazımı burayı tıklayarak okuyabilirsin.

Londra’da şehir içi otobüs ve metrolarda geçerli aylık abonman kartının ismi Oyster Card’dır, bu kartın aylık ücreti 81.5 sterlindir. Yani tek binişlik, günlük ya da aylık kart kullandığında aylık ortalama 100-120 sterlin toplu taşıma masrafın olur.

Yeme-İçme

Kira ve ulaşımla birlikte en temel yaşamsal diğer bir konu yeme-içmedir. İngiltere’de öyle Türkiye’deki gibi her zaman her yerde envai çeşit yemek bulamazsın. Dışarıda yemek yeme çok yaygındır fakat İngiltere yemeklerin kötü olması ile ün yapmıştır. Bu durum Londra gibi çok kozmopolit yerlerde farklı kültürlerin karışması sayesinde değişmiştir.

Londra’da dünyanın her ülkesinin restoranlarını bulabilir ve bu ülkelerin  mutfaklarından harika yemekler yiyebilirsin. Üstelik bunlar erişilebilir yani herkesin kesesine uygun fiyattadır. Londra bu açıdan İngiltere’nin diğer şehirlerinden çok farklıdır. Her türlü yemeği uygun fiyata bulabilirsin.

Fakat buna rağmen İngiltere’de dışarıda yemek pahalıdır. Sabah kahvaltısı için bir kahve ya da çay ve bir sandeviç toplamda 4-5 sterlin tutar.

Öğle yemeği için 6-8 sterlinlik iyi bir yemek yiyebilirsin ile doyarsın. 6-8 sterline yiyeceğin yemek genelde orta büyüklükte bir porsiyon, dürüm ya da benzer birşeydir. Buna içecek eklersen 7-9 sterlin civarında bir masrafın olur. Eğer restoranda oturayım böyle biraz daha rahat ve bol bir yemek yiyeyim dersen 10 ila 15 sterlin civarında bir masrafın olur.

Akşam yemeği için de öğle yemeği gibi bir maliyet çıkar.

Tüm bunları dikkate alarak hesap yaparsak ortalama her öğün 7-10 sterlin yemek masrafın olur. Günde 3 öğün yersen her gün 30-35 sterlin ve ayda 1000 sterlin civarında para yeme içmeye gider. Tabii bu rakam her gün dışarıda yersen geçerli.

Eğer evde yemek yaparsan ve ara sıra evden yemek ya da sandeviç götürürsen bu rakamı yarıya indirebilirsin. Hatta yarıdan da aşağıya indirip baya bir tasarruf edebilirsin.

Benim sana tavsiyem ayın çoğu günlerinde evde yaptığın yemekleri sabah ve akşam için evde yemen, öğlen ise evden götürmen yönünde. Ara sıra da dışarda yemek yersin ve hem sosyalleşir hem de dünyanın çeşitli mutfaklarını tanırsın. Bu tavsiyeme kulak verir beni dinlersen baya bir paran cebinde kalır.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  İsveç Mi Döver İngiltere Mi? Biri İsveç'te Biri İngiltere'de Yaşayan İki Gurbetçi Kapışıyor!

Sabit Faturalar

Oda kiraladığında elektrik,su, gaz, internet, vs. gibi aylık sabit faturalar genelde oda kirasının içindedir ve bu rakam Londra için ortalama 100-150 sterlin tutar. Oda kiralarken “all bills included” şeklinde bir ibare görürsün, bu oda kirası ücretine “tüm faturalar dahil” anlamına gelir. Oda kiralarken kiraya dahil olan faturaları mutlaka sor. Oda kiralarken dikkat edeceğin herşeyi anlattığım yazımı burayı tıklayarak okuyabilirsin.

Bunun yanında aylık kontratlı bir cep telefonu ve hattı alırsan ve bunun da aylık tutarı 30-50 sterlindir. Eğer Türkiye’den götürdüğün cep telefonunu kullanırsan 10-15 sterline bir cep telefonu paketi bulabilir ve hem telefon hem de cepten internet kullanabilirsin. Örneğin ben aylık 15 sterlin ödeyerek cep telefonu ve cepten internet kullanıyorum ve ne konuşma ne de internet kotamı hiç aşmadım.

Market Alışverişi

Yukarda evde yemek yapmayı tavsiye ediyorum dedim. Her ay ortalama 800-9000 sterlini sadece yemeğe vermeyi kim ister? Eğer evde yemek yapacaksan yaşadığın mahalledeki marketlere ve bakkallara sık sık yolun düşer. Her ne kadar yaptığın yemeklerin masrafı yeme içme tercihlerine göre değişse de üç aşağı beş yukarı aynıdır. Londra’da haftalık market masrafın 30-40 sterlin civarında tutar ve bu da aylık 120-160 sterlin eder.

Spor ve Sosyal Etkinlikler

Temel yaşam giderlerini çıkardık. Peki ya spor ve sosyal etkinlikler? Kaliteli ve mutlu bir yaşam için bunlar olmazsa olmaz. Neyse ki Londra gibi büyük şehirlerde yaşayacak olursan bu konuda seçeneklerin oldukça fazla. Üstelik bir sürü ücretsiz etkinlik de var. Yani her etkinliğe para harcayacaksın diye bir kural yok.

Bunun güzel tarafı Türkiye’de olsan bir sürü para verip gidebileceğin etkinliklerin çok daha kaliteli olanları İngiltere’de ücretsizdir. Sanat ve çok kültürlülük şehrin tüm damarlarına sirayet etmiştir ve bu da İngiltere’de yaşayanların her zaman çok hoşuna gider. İngiltere’yi cazip yapan faktörlerin başında gelir!

Spor İngiltere’de bizdeki gibi lüks değildir ve İngiltere’de spor alanları oldukça fazla ve uygun fiyatlıdır. Tutup da küçücük havuza yıllık abone olmak zorunda kalmazsın ve bir ton para ödemen gerekmez. Aylık abone olup, ayda 30-40 sterlin gibi bir ücret ile bir spor merkezine abone olabilirsin.

Sinema biletleri biraz pahalı sayılabilir, 10-12 sterlin civarındadır. Tiyatrolar ise 25-50 sterlin arasında değişir. Bu durumda düzenli spor yapıp ayda 1-2 ücretli etkinliğe gidersen aylık masrafın 60-70 sterlin eder.

İngiltere’de örneğin en büyük şehir ve başkent olan Londra’da yaşamanın güzel tarafı bir sürü yeşil alan ve çok sayıda ücretsiz etkinliğin olmasıdır. Bunlardan faydalanarak aylık spor ve sosyal yaşam masraflarını en aza indirebilirsin.

Giyim-Kuşam

İngiltere’de yaşar, giyim-kuşam alışverişimi Türkiye’den yaparım diye düşünüyor olabilirsin. Bu elbette mümkün. Fakat hayatın yoğunluğundan Türkiye’ye o kadar sık gelmek mümkün olmayabilir. Neyse ki İngiltere’nin her yerinde ve Londra’da giyim-kuşam alışverişini uygun fiyata yapabileceğin yerler var. Giyim-kuşam üzerine bir sürü zincir mağaza var. Her bütçeye uygun bir yer mutlaka bulunur.

Bir de İngiltere’de ikinci el modası çok yaygındır. İnsanlar çok tarz kıyafetleri çok çok uygun fiyata ikinci el dükkanlarından ya da charity shop dediğimiz gönüllü kuruluşların mağazalarından temin eder. Örneğin normalde 150-200 sterlin vereceğin bir elbiseyi buralardan 50 sterline ya da 300-400 sterlin vereceğin bir çanta ya da ayakkabıyı buralardan 50-60 sterline alabilirsin. Çok lüks şeylerin ikinci eli oldukça uygundur.

Bir de artık üretimi olmayan terzinin bile zor dikeceği şeyleri buralarda bulman mümkündür. İngiltere’de tarza meraklı insanlar çok güzel, çok şık ve çok tarz giyinir. Sabahları işe gidiş ve akşamları işten çıkış saatleri sokaklarda adeta bir defile var gibidir.

Giyim kuşam masrafı kadınlar ve erkekler için farklılık gösterir fakat ortalama 100 sterlin civarında para harcaman muhtemeldir.

Sağlık

Benzer şekilde sağlık konusunda da Türkiye’ye güvenebilirsin fakat sağlık işleri ertelemeye ve Türkiye’ye bırakmaya gelmez. Acil durumlar olabilir, hiç aklına gelmeyecek sağlık sorunların olabilir.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  İngiltere Vizesi Kabul Şansımı Artırmak İçin Evimi/Arabamı Satmalı Mıyım?

İngiltere’de sosyal sisteme dahil herkes NHS yani Ulusal Sağlık Sisteminden faydalanır ve sağlık hizmetleri ücretsizdir. Yani ister öğrenci ol ister çalışan ya da kendi işinin sahibi, eğer vizen ve oturma iznin varsa sen de NHS’ye dahilsin ve sağlık hizmetleri ücretsizdir. Yaşadığın bölgeye göre değişmekle birlikte, İngiltere’de sağlık hizmetleri ortalama kalitededir. Özel sağlık sigortasına ihtiyacın -genelde- olmaz.

Çocuklar ve Aile

Tüm bu hesapladığım aylık yaşam giderleri çocukların ve ailen yanında olduğunda en az 2 katına çıkar zira artık odada yaşama seçeneğin ortadan kalkar, bir dairede ya da müstakil evde yaşaman gerekir. Bu da kira masrafını 2 ila 4 kat artırır. Yeme içme, ulaşım, market alışverişi, çocukların bakıcı masrafı ve diğer masraflar derken aylık masraf 2 ila 4 kat artar.

Sonuçta İngiltere’de Toplamda Aylık Masrafım Ne Olur?

Tüm bunları toplarsak Londra’da bir kişinin aylık ortalama 1500-2000 sterlin yaşam gideri olur. Bu rakam şu kalemlerden oluşur;

 • Kira
 • Ulaşım
 • Yeme-İçme
 • Sabit Faturalar (su,elektrik,gaz,internet)
 • Market Alışverişi
 • Spor ve Sosyal Etkinlikler
 • Giyim-Kuşam
 • Sağlık

Aylık 1500-2000 sterlin tutan bu rakam evli isen fakat çocuğun yoksa 2000-2500 sterlin civarında tutar.

Çocuklu 3-4 kişilik bir aile isen aileni geçindirmek için aylık 3500-4000 sterlin harcaman olur.

Masrafları Anladım. Peki İngiltere’de Maaşlar Ne Durumda?

Masraflar böyleyken peki maaşlar ve gelir ne durumda? İngiltere’de maaşlar iyi durumdadır fakat giderlerin de az değildir. Onun için aldığın maaşla harcamalar genelde paralel gider. İster kendi işinde, ister maaşla çalışarak ortalamanın üzerinde para kazanıyorsan para biriktirme imkanın da olur.

Burada dikkat edilmesi gereken şey, hesapların Türkiye’ye göre değil, İngiltere’ye göre yapılma gerektiğidir. Yani yukarıda verdiğim rakamları Türk Lirası’na çevirmekle uğraşma. Onun yerine İngiltere’de kazanabileceğin parayı ve bu para ile yukarıdaki giderleri karşılayabilecek durumda olup olmadığını hesapla.

İngiltere’de maaşlar Londra maaşı ve Londra dışı maaşı gibi bir kavramla sınıflandırılır. Bu durum resmi ya da bir kural vs. değildir fakat fiiliyatta durum budur. Nasıl bizde İstanbul’da kazanılan para ile İstanbul dışında kazanılan para farklılık gösteriyorsa, İngiltere’de de Londra ile Londra dışında kazanılan para farklılık gösterir.

Londra’da ortalama net maaş aylık 1500-2000 sterlin civarındadır. Bu rakamın net rakam olduğuna dikkatini çekerim yani vergi sonrası aylık elinize geçen rakamdır. Bunu özellikle belirtiyorum çünkü İngiltere’de iş görüşmelerinde maaşlar yıllık ve brüt yani vergi öncesi rakam olarak konuşulur.

Burda diğer dikkat etmen gereken bir konu ise ortalama 1500-2000 sterlin maaş rakamının orta düzey herhangi bir iş için olan bir rakam olduğudur. Yani bu rakam IT gibi yüksek maaşlı işlerde çalışanların maaş ortalaması değil.

Yıllık brüt maaşından %20-25 civarında vergi kesintisi olur. Örneğin yıllık 40 bin sterlin kazanıyorsan vergi kesintisinden sonra eline yıllık 30-32 bin sterlin kalır ve bu da aylık eline 2500 sterlin geçecek demektir. 40 bin sterlin nitelikli kategoriye giren çalışanların alabileceği bir maaştır. Yani mühendis, doktor, vs. gibi. Daha fazlası tecrübe ve sorumluluğa göre değişir ama ortalama budur. Diğer kategorilerdeki çalışanların maaşı daha düşük olabilir. Bu yüzden birçok ailede eşlerden ikisi de çalışmak durumundadır.

Burada bir parantez açıp İngiltere’ye Ankara Anlaşması ile gidenlerin kazanabileceği paradan da bahsetmek isterim. Ankara Anlaşması ile gidenler bordrolu olarak yani permanent olarak bir şirkette çalışamazlar, kontratlı yani contractor olarak çalışmak durumundalar.

Kontraktor ücretler günlük ücret olarak konuşulur ve Londra için günlük 200 ila 500 sterlin arasındadır. Bu paradan vergi kesintisi de yapılır. Kontratlı çalıştığın şirkete fatura kesip vergi ödersin. Aylık çalışma gün sayısı ve kontratlarının devamlılığına göre yıllık gelirini hesaplayabilirsin.

Eğer IT’ci yanı yazılımcı, sistemci, bilgisayar mühendisi, bilgisayar mühendisi vs. gibi bilişim sektöründe isen İngiltere’ye Ankara Anlaşması ile gidip nasıl iş bulacağını anlattığım yazımı burayı tıklayarak ya da aşağıdaki linki tıklayarak okuyabilirsin:

Bir Yazılımcı Ankara Anlaşması ile İngiltere’ye Gidip Nasıl İş Bulur?

Bu yazıyı beğendin mi?
mehmetc.com eposta listesine katıl, yeni yazı ve duyurulardan haberdar ol!
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )