İngiltere’de Banka Hesabı Nasıl Açılır?

İngiltere’de banka hesabı açtırmak zor iştir. Adeta insanın sabrını denemek için yapılmış bir şakaya benzer.

Bir kere önce temelde ikiye ayrılır. Nasıl bir hesap istiyorsun? Kişisel hesap mı şirket hesabı mı? Birincisi daha kolay. Fakat şirket hesabı açtıracaksan baya bir uğraşman lazım.

Öncelikle konu ne kadar paran olduğu ile biraz ilgili. Burda biraz diyorum zira İngiltere’de para çok kapıyı açar ama her kapıyı açmaz. Mesela bankaya gidip 1 miyon sterlinim var, bana bir şirket hesabı açın dersen banka görevlisi polisi çağırabilir ve polis gelip bu parayı nerden nasıl bulduğunu ve İngiltere’ye nasıl soktuğunu sorabilir. Sormakla kalmayıp seni karakola kahve içmeye davet edebilir.

Bu her konuda böyle, mesela bir ev beğenirsin, evi kiralamak için yeterli paran vardır. Ama İngiltere’de ev sahipleri mülakatla kiracı alır. Eğer seni beğenmezse veya gözü tutmazsa sana evini kiralamaz, ne kadar para teklif edersen et.

Ne kadar paran olduğu ile ilgisi ne peki? Şöyle, mesela oldu da ev tutmayı başardın, o zaman şirket hesabı açtırman biraz daha kolaylaşır. Tuttuğun evin kontratı veya evde senin üzerine olan su, elektrik, gaz gibi bir fatura, pasaport ve kurduğun şirketin bilgileri ile bankaya gidersin ya da internetten başvurursun. Şirket hesabın 3 gün ila 2 hafta arası bir sürede açılır, bu süre bankadan bankaya değişir.

Ama işte sorun şu ki birçok kişi İngiltere’ye ilk gittiğinde ev tutamaz. Dolayısıyla elinde ne kira kontratı vardır ne de üzerine bir fatura bulunur. Bu durumda bankalar kesinlikle ama kesinlikle sana şirket hesabı açmaz. Ne kadar anlatırsan anlat, ne söylersen söyle, dinlemezler. Address proof dedikleri şey olmadan yani senin adresine delalet edecek bir belge olmadan şirket hesabını hayatta açmazlar.

İngiltere’ye yeni gelenler neden ev tutamaz? Birincisi, burda bir geçmişin yani credit score dedikleri finansal geçmişin yoksa sadece depozito ödeyerek ev vermezler. 6 aylık peşin kira, 1 kira ve depozito isterler. Mesela tutacağın evin kirası 1200 sterlin olsun. 6 aylık peşin, 1 kira ve depozitoyu hesaplarsak 9600 sterlin eder. Hadi ev sahibi seni beğendi ve evi vermeye karar verdi ve 1000 pound’da indirim yaptı diyelim ki genelde yapmaz, 8600 sterlin eder.

Bu parayı türk lirasına çevirdiğinde görürsün, büyük paradır. Ben çevirip türk lirası ile miktarını yazmıyorum çünkü sterlin sürekli değişiyor. Buraya ne yazsam birkaç hafta sonra rakam değişecek. Sterlin değişiyor dedim ama aslında artıyor demeliyim. Brexit gibi bir saçmalık dışında düştüğü pek görülmedi. Bu sadece bir ev tutabilmek için gereken para. Diğer masraflara hiç gelmedik daha.

Bu parayı birçok insan veremez ve vermek istemez. Ama işte gel gör ki şirketi kurdun ve para kazanıyorsun. İş buldun farzedelim ki banka hesabın olmadan iş bulman da bazen zor olur ama mümkün. Banka hesabın olmadan nasıl iş bulacağını anlattığım yazımı burayı tıklayarak okuyabilirsin.

Peki İngiltere’de Banka Hesabı Açmak Neden Bu Kadar Zor?

İngiltere’ye giden herkesin ortak derdi bir an önce parasını emanet edeceği bir bankada karar kılıp hemen bir hesap açtırmak. Fakat bu öyle Türkiye’deki gibi kolay değil. Elini kolunu sallaya sallaya banka şubesinden girip 10 dakikada hesabını açtıramıyorsun.

Bunun en birinci sebebi, İngiltere’de bir geçmişinin olmaması. Eğer Türksen ve Türkiye’de bir banka hesaba açtırıyorsan işler 2 nedenden dolayı çok kolay; Birincisi, Türkiye’de bankalar hesap açmaya ve kredi kartı vermeye çok hevesli. Bunu bir satış ve müşteri kazanım stratejisi olarak görüyorlar.

Bu durum finansal açıdan ne kadar sağlıklıdır ve ne kadar iyi bir satış stratejisidir o ayrı bir tartışma konusu fakat Türkiye’de durum bu. İkincisi ise, sen Türkiye’de doğup büyüdüğün için burda yerin yurdun var. Adresin belli. Ne iş yaptığın belli. Aylık gelirin belli. Geçmişte hangi bankada hangi hesapta ne kadar para hareketi oldu belli. Özetle kredi skorun belli. Bu durumda Türkiye’de banka hesabı açtırman oldukça kolay.

Fakat İngiltere’ye gelince işler değişiyor. Yukarda anlattığım avantaj sayılan 2 konu bir anda tam tersine dönüyor ve aleyhine işliyor. Bunları tek tek açayım.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  İsveç Mi Döver İngiltere Mi? Biri İsveç'te Biri İngiltere'de Yaşayan İki Gurbetçi Kapışıyor!

Birincisi İngiltere’de Bankalar Türkiye’deki Politikanın Tam Tersini Uygular

İngiliz Bankaları sana birşey satmak derdinde değildir. Elbette her banka yeni hesap açmak, yeni kredi kartı vermek, yeni araba ya da ev kredisi vermek gibi ticari faaliyetlerle para kazanmak ve satışlarını artırmak ister. Elbette İngiltere’deki bankacıların da satış hedefleri vardır. Fakat bu hedeflere Türkiye’de olan bitenden farklı yöntemlerle ulaşırlar.

İngiltere gelişmiş ülkeler kategorisindedir ve işsizlik oranı %4 ila 5 ile Avrupa’nın en düşük işsizlik oranları arasındadır. Bunlara paralel olarak insanların alım gücü iyi durumdadır. Onun için kredi kartı kullanımı bizdeki kadar yaygın değildir.

Hal böyle olunca herkes kredi kartım ve dolayısıyla bankada hesabım olsun diye can atmaz. İşlerini genelde nakit ya da nakit kartı ile hallederler ve bir banka hesabını hiç değiştirmeden yıllarca o hesapla devam eden bir sürü insan vardır.

Buna bir de İngiltere finans sistemindeki regülasyonların yani kuralların sıkılığını eklersek bankalar öyle her önüne gelene hesap açamazlar. Hesap açarken kılı kırk yararlar.

İkincisi ise Senin Kişisel Durumundur

Türkiye’de yerin yurdun var. Adresin belli. Bir sürü fatura ödüyorsun yani senin adına bir sürü fatura var. Eğer ailenle yaşıyorsan ev adresin yine belli ve faturaların bir ya da birkaçını üstüne alman zor değil. Bunlara ek olarak bir de bankalar nezdinde ortak bir merkezde değerlendirilip saklanan kredi skorun var.

İngiltere’ye ilk gittiğinde ise bunların hiçbiri yok. Bu yüzden bankalar nezdinde kredi skoru olmayan, henüz kalıcı adresi olmayan ve üzerine fatura olmayan birisin. Bunlar olmadığı için de sana hesap açmazlar.

Hesap açtırabilmek için kiraladığın evin ya da odanın adresini isterler ve burayı gerçekten kiralayıp kiralamadığını anlamak için de kira kontratı isterler. Ya da kiraladığın bu yerden senin üzerine fatura olmasını isterler.

Bu durum bazen bir kısır döngü bile yaratır. Şöyleki; banka hesabın olmadığı için iş yapamazsın, yapsan da ödeme yapamazlar çünkü İngiltere’de elden ödeme alman yasaktır. Ben yasak dinlemem elden ödeme alırım dersen bu durumda vize uzatmaya başvurduğunda aldığın ödemeleri belgeleyemezsin ve vize uzatma başvurun reddedilir.

Ödeme yapamadıkları için de kazandığın parayı kullanarak bir ya da birkaç aylık peşin kira ile depozitoyu verip te kalıcı bir adrese sahip olamazsın. Bunlar olmayınca da bankalar hesap açmaz ve yine başa dönersin.

İngiltere’ye gelen herkes bu kısır döngüyü bir süre mutlaka yaşar. Sadece Türkler değil, herkes yaşar. Öyleki İngiltere’de son dönemde popüler olmaya başlayan online bankaların kurucuları kendileri de bu sorunları bizzat yaşamış kişilerdir ve bu problemi ve burdaki fırsatı görüp Monese, Monzo, vs. gibi online bankalar kurmuşlardır.

Özetle İngiltere’de banka hesabı açmak oldukça zordur. Eğer Türkiye’deki gibi kolay olmasını bekleyen bir yaklaşımla gidersen bunun böyle olmadığını kısa sürede anlarsın.

İngiltere’de bankalarla olan ilişkilerinde sabırlı olmalı ve oyunu kuralına göre oynamalısın. Aksi takdirde hem işlerin ters gider hem de sinir katsayın çok yükselir.

Peki Bu Engelleri Aşıp Banka Hesabını Nasıl Açacaksın?

Peki ev tutmadan yani 7-8 bin sterlin gibi bir parayı peşin vermeden banka hesabını nasıl açtıracaksın?

Kulak ver, anlatıyorum.

Monese isimli bir banka var. Bizdeki Enpara.com’a benziyor ama tam aynısı değil. Monese, son dönemde İngiltere’de çok popüler olan online banka dediğimiz bankalardan biri. Şubesi, ATM’si felan yok. Banka tamamen online.

ATM’si yoksa nasıl para çekeceğim diye soracaksın. Hemen tüm free atm yani ücretsiz atmlerden para çekebilirsin. Monese kartını alman yeterli.

Monese.com’a git, detaylı bilgi göreceksin. Monese’in uygulamasını telefonuna indir ve bilgilerini gir. Sonra senden pasaport ya da BRP (Biometric Residence Permit) kartını isteyecekler. Bunların fotoğrafını felan göndermiyorsun. Uygulamadan bir video konferans randevusu alıyorsun. Günü ve saati gelince Monese çağrı merkezinden biri seni arıyor ve video konferans başlıyor.

Sana açtırmak istediğin hesapla ilgili birkaç soru soruyor ve BRP kartın veya pasaportunun iki yüzünü kameraya karşıdaki kişinin göreceği şekilde yaklaştırmanı istiyor. Pasaport veya BRP kartının üzerindeki bilgilerden bazılarını soruyor ve söylemeni istiyor.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  İngiltere'de İş Ararken Hangi İK Sitelerini Kullanmalısın?

Bu adımda senin İngiltere’de yasal olarak bulunduğunu kontrol ediyor. Pasaportunda vize varsa ve tarihler vs. geçerli ise ya da aynı şekilde BRP kartındaki vize tarihi geçerli ise Monese hesabın onaylanıyor. Hayırlı olsun, artık bir -kişisel- banka hesabın var.

UPDATE – 18/10/2018: Monese artık şirket hesabı hizmeti vermeye de başladı. Artık Monese’den sadece kişisel hesap değil, şirket hesabı da açtırabiliyorsun. Üstelik İngiltere’de olmana gerek yok. Eğer İngiltere’de Companies House’a kayıtlı bir şirketin varsa ya da kurarsan bu durumda Monese’de bu şirketin için hesap açtırabiliyorsun.

Monese hesabı açarken aşağıdaki kodu kullanırsan hesap açtığında ve hesabı kullanmaya başladığında 10 sterlin kazanırsın ve bu para hesabına otomatik yüklenir:

LZFG5272

Bu kodu hesap açarken referans kodu olarak giriyorsun ve hesabın onaylandığında ve kullanmaya başladığında 10 sterlin kazanıyorsun.

Hesabın bu şekilde onaylandıktan sonra yine Monese uygulamasından Debit Kart yani bizim ATM Kartı dediğimiz kartı istiyorsun. Bunu halihazırda oturduğun adrese yolluyorlar. Kartın 2-4 gün ya da 1 haftada gelir.

Bu kartı al ve şifreni belirle. Sonra Post Office’e gidip kartını ver ve bu karta para yükleyeceğim de. Post Office görevlisi kartın Monese olduğu ile ilgilenmez, kartı önündeki makinaya okutur ve senden parayı alıp karta yükler.

Aslında parayı karta yüklemiyor, kartın bağlı olduğu hesaba yatırıyor. Tekrar hayılrı olsun! Artık bir -kişisel- banka hesabın, hesapta paran ve o parayı çekebilecek ya da harcayabilecek bir kartın var.

Bu kartı hemen kullanmaya başla. Mümkün olduğu kadar kartla alışveriş yapki kartta hareket biriksin. Yani nakit çekip harcamak yerine her yerde karttan çektir.

1 hafta ya da garanti olsun diye 2 hafta böyle takıl. Sonra Monese uygulamasından bir hesap dökümü al ve bunu pdf olarak kaydet ve print ettir.

Şimdi gelelim bununla şirket hesabını nasıl açtıracağına. Eğer şirketini kurdun ve birkaç iş yapıp fatura kestiysen bu çok iyi haber. Hayır sadece para kazanmanın güzelliğinden bahsetmiyorum. O faturalar şirket hesabı açtırırken çok işine yarayacak.

NatWest isimli banka İngiltere’nin en büyük bankalarından biri. NatWest.com’a gidip Business linkini tıkla ve şirket hesabı açtırma başvurusunu online başlat. Site seni adım adım yönlendirecek.

Yönlendirirken pdf formatında ya da jpeg formatında belgeler isteyecek, bunları siteye adım adım gireceksin. İstenecek belgeler şunlar:

  • Pasaport ya da BRP kartın. Bunların yanında bir de Home Office’in sana verdiği vize belgesini isteyebilirler. Bu belgeyi mutlaka sakla ve İngiltere’ye giderken yanında götür
  • Proof of address yani adresine delalet eden belge. Sen bu adımda adresine dair birşey girmeyeceksin
  • Banka hesap dökümü. Monese’den aldığın ve pdf olarak kaydettiğin hesap dökümünü gireceksin
  • Şirket bilgilerin. Şirketin kayıt bilgileri, bu belgeleri pdf halinde muhasebecinden iste
  • İş yapıp fatura kestiysen müşterilerine kestiğin faturalar

Şirketin kayıt bilgilerini muhasebecinden iste demişken, İngiltere’de nasıl bir muhasebeci ile çalışman gerektiğine dair yazımı burayı tıklayarak okuyabilirsin.

işlem bitince NatWest’ten süreç boyunca eposta ve SMS alacaksın. NatWest yetkilileri bu belgeleri inceleyip sana otomatik cevap dönecekler. Muhtemelen bunlar yeterli olur ve şirket hesabı açma başvurun onaylanır ve şirket hesabına ait bilgiler eposta adresine gönderilir.

Belgelere ait pdf dosyaların veya jpeg imajların net olmasına dikkat et yoksa kabul etmez tekrar girmeni isterler. Bir de sana gelen epostalar otomatiktir ama içinde banka görevlisinin not düştüğü bir alan bulunur, orayı iyi oku zira dijital belgeler okunamıyorsa yenisini gönder diye orda yazarlar.

Ya da address proof denen alana banka hesap dökümünü upload et diye seni yönlendirebilir. Yani address proof istiyor diye panikleme hemen, oraya bazen elindeki belgelerden birini girmeni isteyebilirler.

Burda püf noktası şirketi kurmuş olman ve birkaç fatura kesmiş olman. Şimdi hemen diyeceksin ki şirket hesabı olmadan nasıl iş yapıp fatura keseceğim. Bu mümkün ve mümkün olduğu gibi de yasal. Fatura kesmene bir engel yok. Ha banka hesabım olmadan iş bulamıyorum dersen, onu nasıl yapacağını da anlattım, burdan okuyabilirsin.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  İngiltere Ankara Anlaşması Vizesine Başvurdum Ne Zaman Cevap Gelir?

Ki zaten IT’ci, tasarımcı, fotoğrafçı vs. gibi freelance işler yapabilen biriysen Upwork.com gibi sitelerden bulduğun birkaç işi yap ve ordaki müşterilerine fatura kes. Ya da tasarımcı, fotoğrafçı, animasyoncu-videocu isen işlerini sattığı stock sitelerinde müşterilerine birkaç fatura kes, onları kullan.

Hiç fatura kesemesen bile şirket hesabı açmanın yine yolu var. Monese hesap dökümünü aldın ya, bu dökümde adresin var, yani yaşadığın yerin adresi var. Bu dökümü al, pasaportun ile birkaç bankaya gidip kişisel hesap açtır ve aynen Monese gibi bunu bir süre kullan.

Sonra kişisel hesap açtırdığın aynı bankaya bu hesabın dökümü ve pasaportun ile internetten -şirket- hesabı başvurusunda bulun, şirket hesabını bu yolla da açarlar.

İngiltere’ye gidenler banka hesabını genelde provisional ehliyet ile açtırırlar ve o yöntemde etkilidir. Ama provisional ehliyet ile kişisel hesap açtırmazsan ya da o yoldan gitmek istemiyorsan yukarda anlattığım yolla şirket hesabını açtırabilirsin.

Burda güzel olan, şirket hesabını açtırmış olmanın yanında Monese gibi çok kullanışlı bir banka hesabını hemen kullanmaya başlayacaksın, banka hesabı her yerde çok lazım olur.

Monese ve NatWest örneklerini verdim. Bunlar sadece birer örnek. Ben bu ikisi ile denedim ve hem kişisel hesabımı hem de şirket hesabımı sorunsuz açtırdım. Sen Monese yerine başka online bankalar ve NatWest yerine başka bankalardan şirket hesabı açtırabilirsin.

Her bankanın masraf, faiz, vs. uygulamaları değişik fakat ilk hesabının hangi bankadan olduğunun çok önemi yok. İlk etapta amacın hemen şirket hesabını açtırıp yaptığın işlerden kazandığın paraların ödemesini alabilmek.

Bunu sadece kişisel hesapla yapamazsın çünkü şirket o kişisel hesap sana ait bile olsa kestiğin faturanın ödemesini o hesaba değil şirket hesabına yapmak zorunda. Çünkü şirket hesabınla kişisel hesabın yasal olarak ayrı şeyler. İşlerini şirket hesabın üzerinden yapmak zorundasın. Personal hesabını ise kişisel harcamaların için kullanabilirsin.

Ayrıca burda hem Monese hem de NatWest örneklerini benim tecrübe ettiğim online yoldan yani banka şubesine gitmeden yapmayı anlattım. Bu yöntemle başarılı olabilir ve şirket hesabı açtırabilirsen ne mutlu sana! Ama açtıramazsan yine yılma.

Birkaç bankadan randevu al ve yukarda anlattığım belgelerle git ve banka memurunu ikna etmeye çalış. İşe yarayabilir ve şirket hesabı açabilirler.

Her bankada hem uygulama hem de senin denk geldiğin banka görevlisi farklı olacak. Yani şansın yaver giderse banka şubesine yukardaki belgelerle giderek te hesap açtırabilirsin. Şubeye gittiğinde görevlinin ayak üstü en ön müşteri hizmetlerinde ya da gişede olan biri olmamasına dikkat et.

Bu kişiler genelde direk prosedürleri uygular ve olmaz diyip seni gönderirler. Ama müşteri temsilcisi ya da benzer biri yani masası veya ofisi olan birine denk gelirsen derdini anlatma şansın olabilir. Bunun seçimini bankayı, şubeyi ve o şubedeki ilgili kişiyi gözüne kestirerek yapacaksın.

Bu söylediklerim sana komik gelmesin. Doğru rezonans noktalarını bulur ve görece yeterli belgelerle gidersen işlerin yürür. İngiltere’deki olmaz-olmazcı Türkler’in senin gözünü korkutmasına ve “ben yaptım sen yapamazsın” havası atmasına izin verme.

Şirket hesabın açılınca büyük bir iş halletmiş olacaksın. İngiltere’de yeni bir hayata başlamak her adımda bir oyunun levellarını atlamak gibidir. Zordur ama eğlencelidir.

Adamın sabrını her türlü test ederler ve Türkiye’deki gibi banka müdürü babamın arkdaşı, emlakçı annemin teyzesinin kızı, evsahibi hanımın altın gün arkadaşı gibi numaralar burda sökmez. İngilizler kağıt-kürek işlerine çok meraklıdır. Her konuda eşşeğini sağlam kazığa bağlayan insanlardır ve her işi resmiyete dökerler.

Kolay gelsin!

Banka hesabı açmak İngiltere’ye geldikten sonra yapacağın bir sürü işten sadece bir tanesidir. İngiltere’ye geldiğinde yapman gereken tüm işleri Ankara Anlaşması ile İngiltere’ye Geldikten Sonra Yapılacaklar başlıklı yazımda tek tek anlattım. Yazıyı burayı tıklayarak okuyabilirsin.

Bu yazıyı beğendin mi?
mehmetc.com eposta listesine katıl, yeni yazı ve duyurulardan haberdar ol!
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )