İngiltere’de Banka Hesabı Nasıl Açılır?

İngiltere’de banka hesabı açtırmak zor iştir. Adeta insanın sabrını denemek için yapılmış bir şakaya benzer.

Bir kere önce temelde ikiye ayrılır. Nasıl bir hesap istiyorsunuz? Kişisel hesap mı şirket hesabı mı? Birincisi daha kolay. Fakat şirket hesabı açtıracaksanız baya bir uğraşmanız lazım.

Öncelikle konu ne kadar paranız olduğu ile biraz ilgili. Burda biraz diyorum zira İngiltere’de para çok kapıyı açar ama her kapıyı açmaz. Mesela bankaya gidip 1 milyon sterlinim var, bana bir şirket hesabı açın derseniz banka görevlisi polisi çağırabilir ve polis gelip bu parayı nerden nasıl bulduğunuzu ve İngiltere’ye nasıl soktuğunuzu sorabilir. Sormakla kalmayıp sizi karakola kahve içmeye davet edebilir.

Bu her konuda böyle, mesela bir ev beğenirsiniz, evi kiralamak için yeterli paranız vardır. Ama İngiltere’de ev sahipleri mülakatla kiracı alır. Eğer sizi beğenmezse veya gözü tutmazsa size evini kiralamaz, ne kadar para teklif ederseniz edin.

Ne kadar paranız olduğu ile ilgisi ne peki? Şöyle, mesela oldu da ev tutmayı başardınız, o zaman şirket hesabı açtırmanız biraz daha kolaylaşır. Tuttuğunuz evin kontratı veya evde sizin üzerine olan su, elektrik, gaz gibi bir fatura, pasaport ve kurduğunuz şirketin bilgileri ile bankaya gidersiniz ya da internetten başvurursunuz. Şirket hesabınız 3 gün ila 2 hafta arası bir sürede açılır, bu süre bankadan bankaya değişir.

Ama işte sorun şu ki birçok kişi İngiltere’ye ilk gittiğinde ev tutamaz. Dolayısıyla elinde ne kira kontratı vardır ne de üzerine bir fatura bulunur. Bu durumda bankalar size şirket hesabı açmaktan kaçınırlar. Bazen durum öyle olur ki ne kadar anlatırsanız anlatın, ne söylerseniz söyleyin, dinlemezler. Address proof dedikleri şey olmadan yani sizin adresinize delalet edecek bir belge olmadan şirket hesabı açmayı tercih etmezler.

İngiltere’ye yeni gelenler ev tutmakta neden zorlanırlar? Birincisi, burda bir geçmişiniz yani credit score dedikleri finansal geçmişiniz yoksa sadece depozito ödeyerek ev vermezler. 6 aylık peşin kira, 1 kira ve depozito isterler. Mesela tutacağınız evin kirası 1200 sterlin olsun. 6 aylık peşin, 1 kira ve depozitoyu hesaplarsak 9600 sterlin eder. Hadi ev sahibi sizi beğendi ve evi vermeye karar verdi ve 1000 pound’da indirim yaptı diyelim ki genelde yapmaz, 8600 sterlin eder.

Bu parayı türk lirasına çevirdiğinizde görürsünüz, büyük paradır. Ben çevirip türk lirası ile miktarını yazmıyorum çünkü sterlin sürekli değişiyor. Buraya ne yazsam birkaç hafta sonra rakam değişecek. Sterlin değişiyor dedim ama aslında artıyor demeliyim. Brexit gibi bir saçmalıktan sonra düşmesinin dışında düştüğü pek görülmedi. Bu sadece bir ev tutabilmek için gereken para. Diğer masraflara hiç gelmedik daha.

Bu parayı birçok insan veremez veya vermek istemez. Ama işte gelin görün ki şirketi kurdunuz ve para kazanıyorsunuz. İş buldunuz farzedelim ki banka hesabınız olmadan iş bulmanız da bazen zor olur ama mümkün.

Peki İngiltere’de Şirket Hesabı Açmak Neden Bu Kadar Zor?

İngiltere’ye giden herkesin ortak derdi bir an önce parasını emanet edeceği bir bankada karar kılıp hemen bir hesap açtırmak. Fakat bu öyle Türkiye’deki gibi kolay değil. Elini kolunu sallaya sallaya banka şubesinden girip 10 dakikada hesabınızı açtıramıyorsunuz.

Bunun en birinci sebebi, İngiltere’de bir geçmişinizin olmaması. Eğer Türkseniz ve Türkiye’de bir banka hesaba açtırıyorsanız işler 2 nedenden dolayı çok kolay; Birincisi, Türkiye’de bankalar hesap açmaya ve kredi kartı vermeye çok hevesli. Bunu bir satış ve müşteri kazanım stratejisi olarak görüyorlar.

Tabii bu stratejinin uzun vadede memlekete nasıl bir borç yükü olarak geri döndüğünü hep birlikte görüyoruz. Bu konuda kredi kartı rakamları ve bireysel borcun milli gelire oranına bakarak bile çok şey anlaşılabilir. Bu durum finansal açıdan ne kadar sağlıklıdır ve ne kadar iyi bir satış stratejisidir o ayrı bir tartışma konusu fakat Türkiye’de durum bu.

İkincisi ise, siz Türkiye’de doğup büyüdüğünüz için burda yeriniz yurdunuz var. Adresiniz belli. Ne iş yaptığınız belli. Aylık geliriniz belli. Geçmişte hangi bankada hangi hesapta ne kadar para hareketi oldu belli. Özetle kredi skorunuz belli. Bu durumda Türkiye’de banka hesabı açtırmanız oldukça kolay.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  İngiltere'ye Gelip İş Bulamayanlara Tavsiyeler

Fakat İngiltere’ye gelince işler değişiyor. Yukarda anlattığım avantaj sayılan 2 konu bir anda tam tersine dönüyor ve aleyhinize işliyor. Bunları tek tek açayım.

Birincisi İngiltere’de Bankalar Türkiye’deki Politikanın Tam Tersini Uygular

İngiliz Bankaları size birşey satmak derdinde değildir. Elbette her banka yeni hesap açmak, yeni kredi kartı vermek, yeni araba ya da ev kredisi vermek gibi ticari faaliyetlerle para kazanmak ve satışlarını artırmak ister. Elbette İngiltere’deki bankacıların da satış hedefleri vardır. Fakat bu hedeflere Türkiye’de olan bitenden farklı yöntemlerle ulaşırlar.

İngiltere gelişmiş ülkeler kategorisindedir ve işsizlik oranı %4 ila 5 ile Avrupa’nın en düşük işsizlik oranları arasındadır. Bunlara paralel olarak insanların alım gücü iyi durumdadır. Onun için kredi kartı kullanımı bizdeki kadar yaygın değildir.

Hal böyle olunca herkes kredi kartım ve dolayısıyla bankada hesabım olsun diye can atmaz. İşlerini genelde nakit ya da nakit kartı ile hallederler ve bir banka hesabını hiç değiştirmeden yıllarca o hesapla devam eden bir sürü insan vardır.

Buna bir de İngiltere finans sistemindeki regülasyonların yani kuralların sıkılığını eklersek bankalar öyle her önüne gelene hesap açamazlar. Hesap açarken kılı kırk yararlar.

İkincisi İse Sizin Kişisel Kredi Skorunuzdur

Türkiye’de yeriniz yurdunuz var. Adresiniz belli. Bir sürü fatura ödüyorsunuz yani sizin adınıza bir sürü fatura var. Eğer ailenizle yaşıyorsanız ev adresiniz yine belli ve faturaların bir ya da birkaçını üstünüze almanız zor değil. Bunlara ek olarak bir de bankalar nezdinde ortak bir merkezde değerlendirilip saklanan kredi skorunuz var.

İngiltere’ye ilk gittiğinizde ise bunların hiçbiri yok. Bu yüzden bankalar nezdinde kredi skoru olmayan, henüz kalıcı adresi olmayan ve üzerine fatura olmayan birisiniz. Bunlar olmadığı için de size hesap açmazlar.

Hesap açtırabilmek için kiraladığınız evin ya da odanın adresini isterler ve burayı gerçekten kiralayıp kiralamadığınızı anlamak için de kira kontratı isterler. Ya da kiraladığınız bu yerden sizin üzerinize fatura olmasını isterler.

Bu durum bazen bir kısır döngü bile yaratır. Şöyleki; banka hesabın olmadığı için iş yapamazsınız, yapsanız da ödeme yapamazlar çünkü İngiltere’de elden ödeme almanız yasaktır. Ben yasak dinlemem elden ödeme alırım derseniz bu durumda vize uzatmaya başvurduğunuzda aldığınız ödemeleri belgeleyemezsiniz ve vize uzatma başvurunuz reddedilebilir.

Ödeme yapamadıkları için de kazandığınız parayı kullanarak bir ya da birkaç aylık peşin kira ile depozitoyu verip te kalıcı bir adrese sahip olamazsınız. Bunlar olmayınca da bankalar hesap açmaz ve yine başa dönersiniz.

İngiltere’ye gelen herkes bu kısır döngüyü bir süre mutlaka yaşar. Sadece Türkler değil, herkes yaşar. Öyleki İngiltere’de son dönemde popüler olmaya başlayan online bankaların kurucuları kendileri de bu sorunları bizzat yaşamış kişilerdir ve bu problemi ve burdaki fırsatı görüp Monese, Monzo, vs. gibi online bankalar kurmuşlardır.

Özetle İngiltere’de banka hesabı açmak bazen oldukça zor bir hal alır. Eğer Türkiye’deki gibi kolay olmasını bekleyen bir yaklaşımla giderseniz bunun böyle olmadığını kısa sürede anlarsınız.

İngiltere’de bankalarla olan ilişkilerinizde sabırlı olmalı ve oyunu kuralına göre oynamalısınız. Aksi takdirde hem işleriniz ters gider hem de sinir katsayınız çok yükselir.

Peki Bu Engelleri Aşıp Banka Hesabını Nasıl Açacaksınız?

Peki ev tutmadan yani 7-8 bin sterlin gibi bir parayı peşin vermeden banka hesabını nasıl açtıracaksınız?

Monese isimli bir banka var. Bizdeki Enpara.com’a benziyor ama tam aynısı değil. Monese, son dönemde İngiltere’de çok popüler olan online banka dediğimiz bankalardan biri. Şubesi, ATM’si felan yok. Banka tamamen online.

Aslında Monese bu şekilde hizmet veren tek banka değil. İngiltere’de ve Avrupa’nın diğer ülkelerinde bu şekilde hizmet veren yeni nesil bankalar var.

Ben bu yazıda Monese örneği ile bu yöntemin mantığını anlatmaya çalıştım. Siz Monese ya da diğer online bankalardan hangisi hoşunuza giderse ondan hesap açtırabilirsiniz. Bu tür bankaların hizmetleri üç aşağı beş yukarı benzerlik arzeder.

Bu tür bankaların ATM’si yoksa nasıl para çekeceğim diye soracaksınız. Hemen tüm free atm yani ücretsiz atmlerden para çekebilirsiniz. Monese kartını almanız yeterli.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  Londra'da Kiralık Ev Ararken Kullanılabilecek Siteler

Monese.com’a gidin, detaylı bilgi göreceksiniz. Monese’in uygulamasını telefonunuza indirin ve bilgilerinizi girin. Sonra sizden pasaport ya da BRP (Biometric Residence Permit) kartınızı isteyecekler. Bunların fotoğrafını felan göndermiyorsunuz. Monese’in mobil uygulamadan bir video konferans randevusu alıyorsunuz. Günü ve saati gelince Monese çağrı merkezinden biri sizi arıyor ve video konferans başlıyor.

Size açtırmak istediğiniz hesapla ilgili birkaç soru soruyor ve BRP kartınızı veya pasaportunuzun iki yüzünü kameraya karşıdaki kişinin göreceği şekilde yaklaştırmanızı istiyor. Pasaport veya BRP kartınızın üzerindeki bilgilerden bazılarını soruyor ve söylemenizi istiyor.

Bu adımda sizin İngiltere’de yasal olarak bulunduğunuzu kontrol etmiş oluyor. Pasaportunuzda vize varsa ve tarihler vs. geçerli ise ya da aynı şekilde BRP kartınızdaki vize tarihi geçerli ise Monese hesabınız onaylanıyor. Hayırlı olsun, artık bir -kişisel- banka hesabınız var.

Monese hesabı açarken aşağıdaki kodu kullanırsanız hesap açtığınızda ve hesabı kullanmaya başladığınızda 15 sterlin kazanırsınız ve bu para hesabınıza otomatik yüklenir:

MEHME738

Bu kodu hesap açarken referans kodu olarak giriyorsunuz ve hesabınız onaylandığında ve kullanmaya başladığınızda 15 sterlin kazanıyorsunuz.

Hesabınız bu şekilde onaylandıktan sonra yine Monese uygulamasından Debit Kart yani bizim ATM kartı dediğimiz kartı istiyorsunuz. Bunu halihazırda oturduğunuz adrese yolluyorlar. Kartınız 2-4 gün ya da 1 haftada gelir.

Bu kartı alın ve şifrenizi belirleyin. Sonra Post Office’e gidip kartınızı verin ve bu karta para yükleyeceğim deyin. Post Office görevlisi kartın Monese olduğu ile ilgilenmez, kartı önündeki makinaya okutur ve sizden parayı alıp karta yükler.

Aslında parayı karta yüklemiyor, kartın bağlı olduğu hesaba yatırıyor. Tekrar hayırlı olsun. Artık bir -kişisel- banka hesabınız, hesapta paranız ve o parayı çekebilecek ya da harcayabilecek bir kartınız var.

Bu kartı hemen kullanmaya başlayın. Mümkün olduğu kadar kartla alışveriş yapınki kartta hareket biriksin. Yani nakit çekip harcamak yerine tüm ödemelerinizi bu kart ile yapmaya çalışın.

1 hafta ya da garanti olsun diye 2 hafta böyle takılın. Sonra Monese uygulamasından bir hesap dökümü alın ve bunu pdf olarak kaydedip ve yazıcı ile çıktısını alın.

Şimdi gelelim bununla şirket hesabını nasıl açtıracağınıza. Eğer şirketinizi kurdunuz ve birkaç iş yapıp fatura kestiyseniz bu çok iyi haber. Hayır sadece para kazanmanın güzelliğinden bahsetmiyorum. O faturalar şirket hesabı açtırırken çok işinize yarayacak.

İngiltere’de yaşadığınız yeri gösteren bir belge ve Monese’den açtırdığınız ve bir süre harcama yaptığınız hesabınıza ait hesap dökümleri ile bankalara başvurursanız hesap açtırma ihtimaliniz var.

Her banka hatta her bankanın farklı şubeleri farklı uygulamalar yapabiliyorlar. Bazıları Monese gibi online bankalardan alınmış hesap dökümlerini kabul ederken bazıları kabul etmiyor. Şirket hesabı açtırmak için farklı bankaları denemek faydalı olabilir.

Kişisel hesap açtırdıktan sonra şirket hesabı açtırmak daha kolay olabilir. Şirket hesabı için birçok farklı bankayı deneyebilirsiniz.

Şirket hesabınızı da yine Monese isimli bankadan açtırabilirsiniz. Monese’de şirket hesabı açtırmak için burayı ya da aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz:

https://monese.com/business

Monese’den hesap açtırırken MEHME738 kodunu kullanırsanız 15 sterlin kazanırsınız.

Şirket hesabın açılınca büyük bir iş halletmiş olacaksınız. İngiltere’de yeni bir hayata başlamak her adımda bir oyunun seviyelerini atlamak gibidir. Bazen zordur, bazen de eğer engelleri aşabilirseniz engel aştıkça eğlenceli bir hal alabilir.

İnsanın sabrını her türlü test ederler ve Türkiye’deki gibi banka müdürü babamın arkdaşı, emlakçı annemin teyzesinin kızı, evsahibi hanımın altın gün arkadaşı gibi şeyler burda pek işe yaramaz. İngilizler kağıt-kürek işlerine çok meraklıdır. Her konuda işini sağlama almaya çalışan insanlardır ve her işi resmiyete dökerler. Bu durum banka hesabı açtırmada da kendini gösterir.

Banka hesabı açmak İngiltere’ye geldikten sonra yapacağınız bir sürü işten sadece bir tanesidir. İngiltere’ye geldiğinizde yapmanız gereken tüm işleri İngiltere’ye Geldikten Sonra Yapılacaklar başlıklı yazımda kapsamlı olarak anlattım. Yazıyı burayı tıklayarak okuyabilirsiniz.

İngiltere’de Şirket Banka Hesabı Olmadan İş Bulabilir Miyim?

Banka Hesabı Olmadan İş Bulabilir Miyim? Evet, bulabilirsiniz.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  İngiltere'de NINo - National Insurance Number Nasıl Alınır?

İngiltere’ye Ankara Anlaşması vizesi ile geldiniz. Şirketinizi kurdunuz ve artık iş arıyorsunuz. İş arıyorsunuz derken kontratlı bir işten bahsediyorum çünkü Ankara Anlaşması ile geldiyseniz permanent olarak çalışamazsınız, bu vizede bu imkanın yok.

Birçok kişi önce business banka hesabı açtırayım ve sonrasında hemen iş aramaya başlayayım der. Bunu yaparken İngiltere’ye gelip te banka hesabı açtırmayı deneyen herkes gibi bir sürü engelle karşılaşır, sert kayalara toslar. Bazıları için business banka hesabı açtırmak aylar sürer, bir türlü açtıramaz.

Fakat burda size vereceğim tüyoyu uygularsanız business hesabınız olmadan da iş bulabilirsiniz. Bu satırların yazarı da İngiltere’ye Ankara Anlaşması ile gelmiş bir IT’cidir ve business hesabı olmadan iş bulmuştur.

İngiltere’de çoğu şirket ve çoğu işveren Ankara Anlaşması Vizesi’ni bilmez. Bu vize çok dikey ve özel bir vizedir. Bir kere iş ararken recruiterlara ve işverenlere bunu anlatmak zorunda kalacaksınız zaten. Burda panik yapmamalısınız. Lisan-ı mülaimle İngiltere’de contractor olarak çalışma hakkına sahip olduğunuzu anlatırsanız sorun yaşamazsınız.

Bazı recruiterlar işleri gereği bu vizeyi bilir ama çoğu bilmez zira İngiltere’ye çalışmak için gelenler ya sponsor bularak Tier 2 vizesi ile gelir ve çalışır ya da Avrupa Birliği vatandaşı olduğu için zaten çalışma iznine sahiptir.

İş ararken ve iş görüşmelerine gittiğinizde temelde 3 şey konuşulur:

  1. Yapacağınız işe uygun olup olmadığına dair sorular sorulur ve bu konu detaylıca incelenir ve konuşulur
  2. İngiltere’de yaşama ve çalışma iznine sahip olup olmadığınız sorulur. Cevabınız evet ise bu haklara hangi tür vize ile sahip olduğunuz incelenir. Siz Ankara Anlaşması Vizesi’ne sahip olduğunuz için bu konuda sorun yaşamazsınız. Vize türünü anlatırsınız ve gerektiği yerde BRP kartınızı ve Home Office’in verdiği vize belgelerini gösterirsiniz
  3. Recruiter ya da işveren size Limited şirketiniz mi var? Sole Trader mısınız? Kendinize ait bir şirketiniz var mı? diye sorar. Burda bu soruya evet cevabını verebilmek için İngiltere’ye gelir gelmez şirketinizi kurmalısınız. İş görüşmelerine şirket sahibi olarak gitmeli ve fatura kesebilecek durumda olmalısınız

Bu sorulara net cevaplar verirseniz ve bu konuları geçersen başka soru pek sorulmaz zira bu 3 temel şartı getiren bir kişi recruiter ve işveren gözünde ve ayrıca yasal olarak çalışma hakkına sahiptir.

İş teklifi alırsanız ve işi beğendiyseniz kabul edin ve başlayın. Eğer banka hesabınız yoksa bunu dile getirmeyin. Sorulmadan söylemenize hem gerek yok hem de hem rectuiterın hem de işverenin kafasını karıştırmanıza gerek yok. Sorulmadığı sürece business hesabım yok demenize gerek yok. Bu yasal olarak zorunlu değil.

İşe başlarsınız ve hakedişlerinizi düzenli olarak raporlarsınız. Sonra günü gelir kendi şirketiniz üzerinden faturanızı kesersiniz.

Ödeme peryodu şirketten şirkete değişir.

Örneğin bazı şirketler fatura kesiminden sonra 1 hafta içinde ödeme yaparken bazıları 1 ay içinde ödeme yapar. Siz ödeme vadesini biraz uzun tutarsınız ve o sırada business hesaba başvuru yaparsınız. Bankaya çalışıp hakedip kazandığınız para için kestiğiniz faturayı göstererek business hesabı açarsınız ve bu hesap bilgilerini işverene verirsiniz. Ödemeni yaparlar.

İşverenler business hesabınızın olmasını sonradan farkederlerse şaşırmazlar zira İngiltere’de banka hesabı açtırmanın özellikle de business hesap açtırmanın zorluğunu herkes bilir. Bu sırada işyerinde siz kendinizi kanıtlamış ve işverene faydalı olduğunuzu göstermişsinizdir. Düzgün iş yapan firmalar banka hesabı yok diye iyi bir çalışanına sorun çıkarmaz.

Yukarda saydığımız üç temel unsuru yerine getirir getirmez işe girebilir duruma gelirsiniz. Burdaki taktik önce kapıyı aralamak ve insanlara faydalı olabileceğinizi göstermektir. Siz bunu başarırsanız fatura kesip ödeme vadesini biraz uzun tutmanıza kimse birşey demez. Üstelik bunda yasalara aykırı herhangi bir durum yoktur.

İngiltere’ye gelip şirketinizi kurrar kurmaz iş aramaya başlayın ve o sırada da business hesap açtırmayı deneyin. Bazen biri diğerinden önce olur yani bazen önce iş bulur sonra banka hesabını açtırırsınız ya da önce banka hesabı açtırıp sonra iş bulursunuz. Bunun sırası sizin bir yere girip çalışmanızı engellemez.

İngiltere’de banka hesabı açmanın yolunu anlattığım yazımı burdan okuyabilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiniz mi?
mehmetc.com eposta listesine katılın, yeni yazı ve duyurulardan haberdar olun!
Eposta Listesine Katılmayı Onaylıyorum