İngiltere’de Başarılı Olabilmek İçin En Çok İhtiyacın Olan Şey Nedir?

Yazıyı paylaş!


Han Sarhoş Hancı Sarhoş
Yolda Yabancı Sarhoş
El Çek Tabip Kalbimden
İçimdeki Sancı Sarhoş

(Aşık Mahsuni Şerif)

İyi bir iş planı. Bir sürü nitelik. Sağlam bir özgeçmiş. Geniş bir network. Nüfuzu kuvvetli bir dayı. Bol para. Yakışıklılık. Güzellik. Üstün zeka. İyi bir okul. Akıcı İngilizce. Akıcı ikinci bir Avrupa dili, mesela İspanyolca. İnsanın yüreğini ısıtan bir ses tonu.

Değil. O da değil bu da. Hiçbiri.

O değil, bu değil, bu hiç değil, peki hangisi?

Koçero; İngiltere’ye gelirken herşeyi unutabilirsin ama birşeyi yanına almayı sakın unutma. Yoksa o iş yatar.

Yanına alacağın şey şu; kendine güven.

Bu sadece İngiltere için değil, nereye gidersen git lazım ama İngiltere’de daha bir lazım. Çünkü bu ülke yeni gelenler için adeta bir engelli koşu gibidir. Engelleri aşarak ilerlemek zorundasın. Ama gel görki bunun bir sürü zor tarafının yanında çok güzel olan bir tarafı da var. Engelleri aştıkça kendine güvenin artar.

İnsan hayatı bir serüvendir. Günlük yaşamın koşturmacasında bunu pek anlamazsın. Daraldığın anlarda bu servüvenin tadını çıkarmak bir yana hayattan bezdiğin bile olur.

Ama büyük resme bakabilmeyi başarırsan her sorun çözülür. Hiçbirşey sonsuza kadar sürmez. İnişler de, çıkışlar da. Önemli olan iniş zamanlarında büyük resme odaklanabilmek, çıkış zamanlarında ise yeterince ve kararında mütevazi kalabilmektir.

Kendine güven bir günde tesis edilmez, edilemez. Kendine güvenin hayatın boyunca oluşur. Temelleri erken yaşlarda atılır. Erken yaşlarda kendine güvenin kırıldı ise bunun en baş sorumlusu baban veya annen ya da ikisi birdendir.

Bu konuda yani bu kendine güvenine anne-baba’nın etkisi konusunda romantik şeyler söyleyebilmeyi çok isterdim. Bloğumu takip ediyorsun ve beni biliyorsun, romantik adamımdır. Ayrıca vefaya önem veririm. Fakat daha sen bir çocukken senin kendine güvenini beslemesi ve senin bunu geliştirme fırsatlarını desteklemesi gereken ailen bu güvenini kırıyorsa burda bir yerde durup duygusal olmayı bir kenara bırakmak gerekir.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  İngiltere Ankara Anlaşması Vizesinde Pasaportta ve BRP Kartında Kontrol Edilecek Noktalar

Annene-babana tazminatlarını verip işlerine son ver demiyorum. Yapma öyle vicdansızlıklar. Ama çizgini çek, sınırını çiz ve erken yaşlarda sana yapılanların ya da yapılmayanların objektif bir muhasebesini yap.

Eğer böyle bir anne-babaya sahipsen ve farkında değilsen uzman yardımı almak işe yarayabilir. Bunu anlamanın yolu eğer kendine güvenle ilgili ciddi sorunlar yaşıyorsan bunu geçmişe doğru sorgulamakla başlar.

Uzman yardımı alma konusunu konunun uzmanlarına bırakıyorum. Ama şu kadarını söyleyebilirim; Metin Hara ya da Mümin Sekman gibi kişisel gelişim simsarlarına para kaptırma olur mu? Bu iki isim özelinde bunu tüm kişisel gelişim endüstrisine yorabilirsin.

Onlar sana kendine güvenini kazandıramaz ve böyle bir dertleri de yoktur. O türler kendine güveni zayıf insanların oluşturduğu alemde at oynatırlar. Satışı orda yaparlar. Parayı ordan kazanıp parsayı orda toplarlar. Kendine güvenini kazanan birinin onlara ihtiyacı artık kalmaz. Dolayısıyla sana yardımdan çok seni kişisel gelişime daha da bağımlı hale getirirler.

Ha Adriana Lima kısmını soracaksın. Diyeceksin ki; Nasıl oluyor da Metin Hara kadar Metin Hara bir adam Adriana Lima gibi bir kadını tavlayabiliyor? Demek ki burdan çıkaracağımız sonuç Metin Hara’nın yazdıklarında var bir keramet.

Bu konuda sexist yani cinsiyetçi bir yaklaşım sergileme tuzağına düşmeden kendimi nasıl ifade edebilirim onu düşünüyorum. Adriana Lima – Metin Hara ilişkisi gerçek bir aşk mıdır onu meleklere sormak lazım.

Belki de aşkı meleklerden çalmışlardır, kim bilir?

Ama Adriana Lima’nın bir dönem Acun’la adının çıktığına ve şimdi de Metin Hara ile sevgili olmasına bakarsak olayın farklı boyutlarını görme imkanımız olur. Adriana’nın adının çıktığı ve takıldığı tip(!)lere bakınca Adnan Aybaba’nın dediği gibi “Vay anam vay, yahu Serhat burda neler olmuş” diyor insan. Başka bir olayın döndüğü çok belli. Reklam değil resreklam kokuyor.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  İngiltere'ye Yerleşmek İçin Ne Yapmalıyım?

1981 doğumlu Adriana Lima 2018 yılı itibari ile 37 yaşında ve Victoria’s Secret mankenliğini artık bıraktı. Bırakacağı da birkaç yıldır belliydi.

E kolay değil. Victoria’nın Secret’leri Adriana Lima gibi kadınların üzerinde çok çekici durabilir fakat Victoria’nın kızları her daim genç olmalıdır. Metin Hara gibi kendini bilime adadığını iddia eden bilimci kılıklı filimciler bile henüz bir kadını hep 18 yaşında tutabilmeye yarayan iksiri bulamadılar.

Gerçi Metin Hara’ya kızmamak lazım. Nobel ödüllü bilimcimiz Aziz Sancar kendisi Amerika’da yaşarken Türkiye’de nükleer santral yapılsın diyor. Türkiye’de nükleer yapılsıncılar’ın reklamında oynuyor. Bilimcinin gerçeği buysa çakması da Metin Hara oluyor demek ki.

Dolayısıyla Adriana Lima artık yerini gençlere bırakmak zorunda. Bu da yeni mecralara ve yeni para kazanma denizlerine açılması gerektiği anlamına geliyor.

Metin Hara zaten kitap felan satıyor. Kendine adadığı bilimden vakit kalınca kitap yazıyor, kitaplarını imzalıyor.

Diyeceğim o ki, uzman diyince aklına bunlar gelmesin.

Kendine güvenin erken dönemde aileden değil de sonradan başına gelen olaylardan dolayı zayıfladı ise durum biraz daha iyi sayılabilir diye söylüyor konunun gerçek uzmanları. Bu durumda spor yaparak, gezerek, sevdiğin hobilerine vakit ayırarak ya da yenilerini edinerek, insanların arasına karışarak ve Konfüçyüs’ün dediği gibi -kendini sanata vererek- kendine güvenini yeniden kazanabilir ve her daim dik tutabilirsin.

Burda çok önemli birşeye dikkatini çekmem gerekiyor. Konu salt didaktik bir gelişim ve tekamül olmamalı. Yani bu dediklerim bir hap değil, bir reçete hiç değil.

Bunları dene ve beğenirsen yap. Bunu da hayattan zevk almak için yap. Birşeyi elde etmek için değil. Bir amaçtan ziyade anın tadını çıkarmaya yarayan şeyler olsun bunlar senin için.

Yoksa özel okul çocukları gibi hobi kuşu olur çıkarsın. 20 tane hobin olur yine hala mutsuz mutsuz takılırsın. Elin adamı da köyünde bir bağlama alır eline, aşığın da dediği gibi; bağlar kendini zülfü yaylar içine, 40 yıl onu çalar, senden ve herkesten daha mutludur. Çünkü vuruyordur sazının teline neşelendiğinde neşe ile ve kederlendiğinde de keder ve tanrıya bir sitem ile.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  İngiltere'de Şirket Türleri ve Hangi Tür Şirket Kurmalı?

İngiltere’ye gelirken bavulunu havaalanında kaybedebilirler. Bilgisayarın çalınabilir. İngilizcen kırık bir İngilizce olabilir. Yazılımcı değilsindir. Okuduğun okul dandiktir. Özgeçmişin kavga ederek ayrılınmış işlerle doludur. Paran sayılıdır. Kafan ortalama çalışıyordur. Arkadaşlarının bir kısmı sana sırt çevirmiştir. Türkiye’de polisten dayak yemişsindir.

Bunlar olabilir. İnsanın başına kar da yağar boran da. Hayat oldu diyor -My Blueberry Nights- filminde. Hayat olmuştur. Ne oldu diye sordukarında -Hayat oldu- dersin.

Ama birşeyi yanına almayı unutma; Kendine Güvenin. Ona çok iyi bak.

Kendini sanata ver. Nazım oku. Aşık Mahsuni dinle. Victoria’s Secrets izle. Adriana Lima çıksa da bozulma; Mature Victoria’s Secrets niyetine izle.

Müziğin sesini sağlam aç, ver coşkuyu kolonlara. Son kalan paranla güzel bir yemek ye. Parayı yine kazanırsın. -Sen yapamazsın-‘cılara kulağını kapat. İnsanların arasına karış fakat haset ve zehirli insanlarla iyi ve güzel yürekli insanları ayırt etmesini bil. Çok oku çok yaz. Tiyatroya git, onu da davet et. Su soğuk olsa da yüz. Ümit yoksa da sen teklif et, belki cesaretine ve gülüşüne hasta olur ve kabul eder, ateşli bir aşk başlar, bilemezsin kadınları. Ve kadınsan erkekleri.


Yaşadıklarımdan öğrendiğim bir şey var:
Yaşadın mı büyük yaşayacaksın, ırmaklara, göğe, bütün evrene karışırcasına
Çünkü ömür dediğimiz şey, hayata sunulmuş bir armağandır
Ve hayat, sunulmuş bir armağandır insana

(Ataol Behramoğlu)

Bu yazıyı beğendin mi?
mehmetc.com eposta listesine katıl, yeni yazı ve duyurulardan haberdar ol!
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )

Yazıyı paylaş!