İngiltere’de Çalışmak İstiyorum Ama Çok Kararsızım Ne Yapayım?

Yazıyı paylaş!

Ara sıra meali aşağıdakine benzer epostalar alıyorum;

“”””
Merhaba,

Ben şu okuldan mezun oldum. Şu kadar sene çalıştım. Elimden şu iş gelir. Şu kadar param var. İngiltere’de çalışmak istiyorum. İngiltere’de yaşamak istiyorum.

Ama kararsızım. Burda arkadaşlarım ve ailem var. Ama memleketin hali ortada. Hele şu İstanbul, artık beni boğuyor. Yurtdışında yaşamak istiyorum. Sizce ne yapmalıyım?

Kararsızım, çok kararsızım.
“””

Yapman gereken çok basit; tarih okuyacaksın. Nasıl mı? Şöyle; mesela bir dönem Türkiye’de Banker Kastelli diye bir adam vardı, bilir misin? Bilmezsin, çünkü sen o dönemlerde daha portakalda vitamin bile değildin.

Onu aç bir oku. Banker Kastelli kim diye bir oku. Onu okurken bu adamı memleketin başına kim neden musallat etti, onu da bir oku. Ama ben biraz giriş niteliğinde bilgi verebilirim. Bankerlerin önünü Turgut Özal açtı kardeşim.

Liboş takımı iddia eder ya “Özal memleketin önünü açtı” diye. Memleketin önünü değil de bankerlerin önünü açmıştı evet. Banker kastelli bu memlekette sadece bir ofis ve dönem dönem ortaya koyduğu gösterişli yaşam ile baya bir para topladı ve sonrasında baya da bir para batırdı.

Sonra mesela askeri darbeleri oku. Ama okurken sadece Cumhuriyet Dönemi’ndeki askeri darbeleri değil, şöyle bir tanzimata kadar git, ondan sonra olanları en azından yüzünden şöyle bir oku. Onu da yapmıyorsan youtube’dan belgesel bul izle.

Sonra mesela, gir Merkez Bankası’nın sitesine. Geriye doğru dolar kurunun nerden nerelere geldiğine bir bak, geçmiş yıllardan günümüze biraz mukayese yap.

Sonra memleketi 2001 krizine götüren nedenlere şöyle bir bak. Egebank vardı hatırlar mısın? Yok, onu da hatırlamazsın. Ama bir araştır oku. Bankayı kim nasıl kurdu ve banka sonra ne oldu ona bir bak.

Sümerbank’ı araştır, neden kim kurdu, sonra kime nasıl satıldı ve ne oldu bir bak. Etibank’ın en azından ismi nerden geliyor onu merak et, aç bir oku.

Nuri Demirağ ismini hiç duydun mu? Türkiye’de ilk uçak fabrikasını kuran adamdır kendisi. Hem onun hem de ilk uçak fabrikasının hikayesini aç oku. Araştır bul, o fabrikanın başına neler geldi aç bir bak.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  Neden Herkes Londra'da?

Eğitim sistemimizde sadece üniversite sınavlarının kaç defa değiştiğini merak et, bir bak. Mesela benim zamanımda ÖSS-ÖYS vardı, bir de kredili sistem vardı. İstediğimiz derse giriyorduk, istediğimize girmiyorduk ve şu kadar kredi alırsam okulu 5 dönemde bitiririm diyorduk. Ben okulu 5 dönemde bitirmiştim, sonrasında ise ne gezmesi tozması, yine test çözmüştük sınava kadar.

Mesela hiç merak etmiyor musun; Bir İngiliz çocuk hiçbir zaman elinde test kitabı ile görülmiyor. Ya da bir Alman’ı test çözerken göremezsin. Ya da bir Fransız gencinin test çözdüğüne şahit olamazsın. Biz ise hep test çözüyorduk. Sen de çözdün ve senden sonrakiler de test çözecek.

Memleketin evladı test çözerken anne-babalar memleketin sorunlarını bir türlü çözemiyorlar. Dur ve bunu biraz düşün.

Bu konuda sana bir kitap tavsiye edeyim, kitabı bul oku; ismi Sınıfın Yeniden Üretimi. Yazarları Erol M. Balkan ve Henry J. Rutz. Kitabı okuyunca Türkiye’nin evlatlarının nasıl bir yarış atına dönüştüğünü ama neticede eğitimin hiç düzelmediğini göreceksin.

Eğitim demişken, mesela Köy Enstitüleri neydi, neden kuruldu, kim nasıl kurdu, aç bir oku. Köy Enstitüleri’ne kimler neden düşman oldu, kim neden kapattı, Köy Enstitüleri kapanınca memleket ne kaybetti, bunları bir araştır. Adnan Menderes’in icraatlarını ve özel hayatını da az biraz merak et, Demokrat Parti memlekete ne yapmış biraz araştır oku.

Yakın tarihe dair bir özet istersen toptan bir özet niyetine Mirgün Cabas’ın 2001: Eski Türkiye’nin Son Yılı isimli kitabını oku. Biraz kalındır ama kesinlikle okumaya değer.

Evet, tüm bunları cımbızladım. Türk Tarihi’nden aldım, cımbızladım. Aslında beni bıraksan sana saatlerce anlatırım ama bir değil yüzlerce yazıya sığdıramayız. Anlat anlat bitmez.

Hayır, demek istediğim memleket çok kötü demek değil. Aksine, herşeye rağmen Türkiye güzeldir. Ben ülkemi severim. Ama eğer bu memleketin geçmişini bilmezsen bugününü anlayamazsın.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  İngiltere'de Nasıl Bir Muhasebeci ile Çalışmalısın?

20’li yaşlarda isen kararsız olman normal ama gel görki en az kararsız olman gereken bir dönemdesin çünkü her türlü riski almaya en müsait dönemdesin. Alabileceğin maksimüm riski al. İngiltere ya da başka bir ülkeye gidersen Türkiye’ye birşey olmaz merak etme. Memleket yerinde duruyor merak etme, yerinde de sayıyor, o konuda da endişe etme.

20’li yaşlarda değilsen, 30-40 ve hatta 50’lerde isen o zaman heyben başka dert ve tasalarla doludur ama yine de her zaman bir şans vardır. Belki de hayatını değiştirmek istiyorsundur, neden olmasın?

Döndüğünde ki dönersen, memleketin yine orda. Ama risk alıp başka bir ülkede yaşarsan çok şey kazanırsın. Kendine daha yakından bakar, kendini daha iyi tanırsın ve bu bir insanın başına gelebilecek en güzel şeylerin başında gelir.

Yeni yerler görüp yeni insanlar tanırsın. Para da kazanırsın, hem de çuvalla. Evet ilk başlarda çok zorlandığın zamanlar da olur, defalarca pes ettiğin dönemler de olur. Ama eninde sonunda işler yoluna girer. Avrupa iyidir. Buralarda emeğe, bilgiye ve dürüstlüğe değer verirler. Çalışırsan karşılığını alırsın. Üzerine bir de saygı görürsün.

İster 3-5 sene para biriktirir geri döner memlekette evini alır, kenara biraz para koyar işine gücüne orda devam edersin. İster burda 15-20 sene yaşayıp emekli olunca ya da yaşın ilerleyince dönersin.

Yıl 2018. Eski gurbetlikler kalmadı artık. Whatsapp var, Skype var. Ucuz uçak biletleri var. Her türlü imkan var ve bu imkanlara orta sınıf ta erişebiliyor, zengin biri olmana gerek yok. Dolayısıyla Avrupa’da memleket hasreti çok çekmezsin.

Ha milliyetçi vatanperver biri misin? Tamam, o zaman yine sorun yok. Gelirsin, 3-5 sene ya da 5-10 sene “batının ilmini ve tekniğini” alırsın, sonra memleketine dönüp bunları memleketinde uygularsın. Memleketine hizmet edersin. Yine kazançlısın.

Cımbıza gelince, evet cımbızla çektim. İstiyorum ki bazı şeyleri artık göresin. Bazı memleketlerde sorunlar hem derin hem de tarihseldir. Değişmez. Çözülüyor gibi görünür ama bu sadece kaportaya atılan bir boyadır. Altını kazıyınca arabanın takla atmış olduğu yine anlaşılır.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  Londra Metrosu'nu Tanıyalım

Sen de, senin baban da, onun babası da, onun babasının babası da bu sorunları konuşuyordu. Sanayi Devrimi’ni kaçırdık, orda çok fena bir gol yedik. O gol çıkmıyor, bir türlü maçı çeviremedik.

Sonra sen istediğin kadar üç boyutlu yazıcı de, istediğin kadar sanayi devrimini kaçırdık ama bilgi çağını yakalayacağız de yine olmaz. Olmuyor görüyorsun.

Memleketi ne robotlar ne de yapay zeka kurtarabilir. Her sene cep telefonu değiştiren ve bu cep telefonlarının hepsini ithal eden bir memlekete bırak yapay zekayı, gerçekten üstün bir zeka bile fayda etmez.

Memleket kaçmıyor. Bir yere de gitmiyor. Kararsız olma. İngiltere ve Avrupa’daki tüm gelişmiş ülkeler medeni ve demokratiktir. İşini yapar hayatına bakarsın.

Memleket yerinde duruyor. Döndüğünde yine bulacaksın. Çok düşünüp zihnini paralize etme, aklını bulandırma. Bir planın olsun ama biraz da spontan ol, hızlı hareket et.

İngiltere olur. Almanya olur. Hollanda olur. Fransa olur. İsveç olur. Ya da bir sürü ülke daha var. Olur da olur. Seç beğen al. Bir yerde uzun kalmak istemiyor musun? O zaman dünyayı gez. Ben çok yer gezdim, hiç te pişman olmadım. Yine olsa yine gezerim. CouchSurfing.com ile bedava kalacak yer bulursun. Ya da workaway.info ile dünyanın her yerinde gönüllü çalışma yeri bulup her türlü gezersin.

Hayallerini erteleme, harekete geç.

Moralin mi bozuluyor? Aç Metin Yeğin oku. GazeteDuvar’daki tüm yazılarını oku. Tüm kitaplarını al oku. İnsan isteyince neler yapıyor görürsün ve dünyaya artık farklı bir gözle bakmayı öğrenirsin.

Kararsız kalınca ölümü düşün. Ölümden öteye köy yok. Hayat kısa. Problemler çözülür ve sen başına gelen şeylerin aslında sana gönderilen öğretmenler olduğunu göreceksin.

Engelleri aştıkça daha farklı bir insan olacaksın. mehmetc.com’da okumuştum diyeceksin.

Artık kararını ver ve yola çık. Gittiğin yerlerden bana kart atmayı unutma!

Bu yazıyı beğendin mi?
mehmetc.com eposta listesine katıl, yeni yazı ve duyurulardan haberdar ol!
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )

Yazıyı paylaş!