İngiltere’de Couchsurfing Yapılır Mı?

Evet yapılır. Ben yaptım.

Nasıl dünyanın neresine giderseniz gidin Couchsurfing ile yeni insanlarla tanışmak ve onların evlerinde kalmak mümkünse, bu İngiltere’de de mümkün.

Couchsurfing yaparak yani Coucshurfing sitesinden kalacak yer bularak Hindistan, İsrail, Filistin, İngiltere, Polonya, Fransa, İtalya, İspanya, Romanya vs. birçok ülkede birçok şehir gezdim. Couchsurfing ile gezerken de bir sürü insanla tanıştım ve bunların bir kısmı arkadaşlarım oldu.

Ayrıca Couchsurfing ile sadece gezmedim kendim misafir de ağırladım. İngiltere’ye taşınmadan önce İstanbul’da yaşadığım dönemde dünyanın dört bir yanından İstanbul’a gelenleri evimde misafir ettim. Bir sürü insanla tanışıp onlarla güzel vakit geçirdim. Misafir ettiğim insanların da bazıları arkadaşım oldu.

Şu anda dünyanın neresine gidersem gideyim mutlaka Couchsurfing’den ya bir tanıdık çıkıyor ya da Couchsurfing’den tanıdıklarım beni başka tanıdıklarına yönlendiriyor.

Londra’ya ilk geldiğimde 5 gün Couchsurfing’den tanıştığım bir İngiliz’in evinde kaldım. Beni çok iyi misafir etti. Kendi odam vardı. Ev temiz ve güvenli idi. Londra’nın Highgate gibi güzel bir bölgesinde idi ve evsahibim hem İngiltere ve hem de Londra ile ilgili çok değerli bilgiler verdi. Birlikte takıldık, yemekler yapıp yedik, beğendiğimiz publara gidip muhabbet ettik, Highgate’i keşfetme fırsatım oldu.

Burda Highgate diyip geçmeyeyim. Highgate, İngiltere’de çok ünlüler mezarlığının olduğu bölgedir ve büyük usta Karl Marx bu mezarlıkta yatar. Elbette ustanın mezarını da ziyaret ettim.

Bunu siz de yapabilirsiniz. Londra’da kiralar çok yüksek olduğu için insanlar genelde odalarını ve evlerini kiraya verip gelir elde etmeyi tercih eder. Küçücük bir yeri bile kimse boş bırakmaz, hemen kiraya verir.

Ama CouchSurfing‘de eskiyseniz yani sitede iyi referanslarınız varsa veya sitede ev sahiplerine lisan-ı mülaimle kalacak yer isteği gönderirseniz sizi misafir edecek birilerini bulabilirsiniz.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir ===>  İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi 3 Yıllık Uzatma Nasıl Alınır?

Bu sayede yeni insanlarla tanışıp yeni geldiğin bu ülke ya da şehri tanıma imkanı bulabilirsiniz.

Couchsuring ile ilgili söyleyebileceğim en önemli şeylerin başında siteye sadece -bedavaya kalacak yer bulma- sitesi olarak değil de yeni insanlarla tanışma ve bir kültürel değişim ortamı olarak bakmak olurdu. Bu sayede dünyayı gezerken gittiğiniz yerlerde yaşayan ya da sizin gibi oraları gezen insanlarla tanışabilirsiniz.

Mehmet Emin Coşkun

Bloğumda ilgi duyduğum konularda yazılarımı ve izlenimlerimi paylaşıyorum. Mesleğimi ve yaşadığım yeri merak edecek olursanız bilgisayar mühendisiyim, Londra'da yaşıyorum. Bana mehmetccom@fastmail.com eposta adresimden ulaşabilirsiniz.