İngiltere’de Council Tax Nedir? Kimler Ödemek Zorundadır?

İngiltere’deki council bizdeki belediyeye denk gelir. Türkiye’de nasıl belediyenin birçok hizmeti varsa (aslında yoksa demeliyim sanırım) İngiltere’de de counciller belediye hizmetlerini verir.

Bu hizmetler sokakların temizlenmesi, çöplerin toplanması, altyapı hizmetleri gibi olabileceği gibi kütüphane hizmetleri, sosyal etkinlikler, evsizlere barınma, alt-orta sınıf dar gelirli ailelere council housing diye adlandırılan bizdeki TOKİ benzeri toplu konut sağlama hizmetleridir.

İngiltere’de bir yerde kalmaya başladığında ilk yapacağın şey council kaydını yaptırmandır. Bunu online ya da posta ile yapabilirsin. Taşınır taşınmaz 1-2 hafta içinde council evine kağıt gönderir hoşgeldin vs. yazan birşey gelir ve belki de bulunduğun bölgeye göre bir paket gönderip içinde ıvır zıvır ufak tefek hediye, rehber, bölgeyi anlatan, council hizmetlerini anlatan birşeyler olur.

Ama asıl amaç council tax yani belediye vergisi istemektir. İngiltere böyledir biladerim, tam bir kapitalist ülkedir. Uçan kuştan uçtuğu için vergi alır senin kraliçen! Ödemem de diyemezsin üstelik.

Bulunduğun council’e göre council tax yani belediye vergisi değişir ve az para da değildir. Mesela ben Doğu Londra’da oturuyorum, ödediğim council tax aylık 100 sterlin yani Türk Lirası olarak bugünün parası ile 470 Lira. Yanlış duymadın, aylık!

Şimdi anladın mı İngiltere’de sokaklar neden temiz, çevre ve binalar neden düzenli, hizmetler neden düzgün? Hiçbirşey bedava değildir, parasını alırlar. Ha alıyorlar ama işlerini de yapıyorlar, allah var. Yani yiyor ama çalışıyordan ziyade vergimi ödüyorum hizmetimi alıyorum durumu söz konusu.

Peki Kimler Council Tax Ödemek Zorunda?

Bu konu karmaşık ama basitçe açıklanabilir. Hem karmaşık hem de basitçe nasıl açıklanıyor diyeceksin. Bir örnek vereyim, mesela council tax ödemek zorunda olanlar kategorisinde isen fakat aynı zamanda dar gelirli isen bunu belgeleyip council tax’ta indirim alabilirsin ya da hiç ödemeyebilirsin.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  İngiltere'ye Yerleşmek İçin Ne Yapmalıyım?

Bunun gibi bir sürü kuralı var. En doğrusunu eve gelen council tax kağıdında bulursun ve bağlı olduğun council’e başvurarak ödersin. Benzer şekilde evdeki oda sayısı, evin büyüklüğü, tek yaşayıp yaşamadığın da ödeyeceğin council tax’ı etkiler.

Kiracıysan, ev seninse, bir evi birkaç kişi kiraladı iseniz vs. gibi bir yerde normal bir şekilde yaşıyorsan council tax ödersin. Council tax’ı yıllık bir seferde ödeyebileceğin gibi, aylık olarak ta ödeyebilirsin.

Ödemediğin durumlar sadece oda kiraladığın durumlarda olur. Emlakçı aracılığı ile oda kiraladıysan oda ilanında council tax yoksa bunu sor, eğer ilanda yoksa genelde council tax ödemezsin. Bu nasıl mı oluyor? Council tax’ı evdeki odaları kiralayan ev sahibi ya da emlakçı öder, bunu da bir miktar senin oda kirana yansıtır.

Dolayısıyla sen de council tax’ı takip etmek zorunda kalmazsın zira oda kiraladığında genelde evde senden başka oda kiralayanlar da vardır. Hepsinin tek tek council tax’ı takip etmesi ve bunun ödemesini aralarında pay etmesi pratik olmaz ve konu karışır. Onun yerine emlakçı ya da evsahibi takip eder ve öder. Senin oda kiran da diğer faktörlerin yanında council tax’a göre de şekillenir.

Bu yazıyı beğendin mi?
mehmetc.com eposta listesine katıl, yeni yazı ve duyurulardan haberdar ol!
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )