İngiltere’de İkinci El Eşyalarımı Nasıl Satarım?

İngilizler bizim gibi herşeyin yenisi olsun ve her çıkanı alayım şeklinde yaşayan bir toplum değil. Türkiye’den çok daha gelişmiş bir ülke olmasına ve her türlü yeniliği takip edip ilk uygulayan ülkeler olmasına rağmen İngilizler malının kıymetini bilen bir toplumdur. Hem mallarının kıymetini bilirler hem de eski şeylere oldukça düşkünlerdir.

Birşeyi sırf eski diye değiştirmezler. Bir İngiliz’in birşeyi değiştirmesi için artık kullanılamaz hale gelmesi gerekir. Aslında bu durum sadece İngilizler için değil tüm Avrupalılar için geçerli.

Bir de bu duruma Londra gibi büyük şehirlerin çok pahalı olmasını eklersek ikinci el eşyalara talebin neden bu kadar fazla olduğunu anlarız. İnsanlar boşuna para harcamak istemez ve tasarruf etmenin yollarını arar. Bu arayış ikinci el piyasasına olan ilgiye de yansır.

Bu yüzden İngiltere’de muazzam bir ikinci el piyasası vardır. Her türlü eşya alınır, satılır, takas edilir, el değiştirir. Hatta öyleki insanlar iyi durumdaki eşyalarını charity denen sivil toplum kuruluşlarına ücretsiz verir yani bağışlar. Bu kuruluşlar kendilerine bağışlanan eşyaları charity shoplarda satıp gelir elde eder ve bu geliri topluma faydalı olacak faaliyetlerde harcar.

Eğer senin de kullanmadığın ya da farklı veya yeni modeli ile değiştireceğin eşyaların varsa bunları satabilirsin. Bu satılmaz deme, aklına gelen her türlü eşyanın ikinci el alıcısı var.

Özellikle Türkiye’ye dönerken yanında getiremeyeceğin eşyalar olur veya yeni eve taşındığında kullanmayacağın eşyalar olur. Bazen de eşyaların taşınma bedeli eşyanın değeri ile kıyaslandığında satmak ya da bağışlamak daha anlamlı gelir. Taşımaya değmez dersin. Bu durumda bunları taşımak yerine satayım ve yeni evimde yenisini alırım dersin.

Peki ikinci el eşyalarını nerde satacaksın?

Bizdeki spotçular gibi çalışan internet sitelerinden tut, direkt olarak alıcıya ulaşıp fiyatta pazarlık bile yapabileceğin internet siteleri ve telefon uygulamaları mevcut.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  İngiltere'de Şirket Banka Hesabı Olmadan İş Bulabilir Miyim?

Furniture Recycling Shop

“Bize satın” sloganıyla piyasaya çıkan güzide bir internet sitesi. Yaklaşık 12 yıl kadar önce kurulan bir aile şirketi aslında. Stoklarındaki kaliteli ürünleriyle gurur duyan bu şirket aynı zamanda kendi ellerinde olan eşyaları da yine internet üzerinden ya da mağazalarından satışa sunmaktadır. Birçok yerel işletmeye ve sinema endüstrisine de eşya sattıklarını belirtmekte fayda var.

Peki bu şirkete eşya satmak için ne yapmak gerekiyor? Satmak istediğin eşyanın fotoğrafını çekip şirkete mail atıyorsun. Onlar da sana fiyat teklifleriyle bir geri dönüş yapıyorlar. Ama bu şirketin al-sat üzerine kurulu olduğunu ve sadece mobilya aldıklarını belirtmekte fayda var. Siteye www.furniturerecyclingshop.co.uk adresinden ulaşabilirsin.

Stuff U Sell

Bu site tam olarak “İşimdeyim gücümdeyim, eşya satmak için ayıracak pek vaktim yok ama eşyalarım çok da ucuza gitmesin.” diyenler için geliyor. Yani senin yerine eşyalarını satan bir site. Peki nasıl satıyorlar? Öncelikle satmak istediğin eşyanı istersen onlar gelip alıyorlar.

Bunun için ekstra ücret ödüyorsun tabii ki. Ya da sana en yakın olan toplama noktasına götürüyorsun. Eşyan profesyonel şekilde fotoğrafı çekilip, açıklaması yazıldıktan sonra eBay üzerinden satışa çıkarılıyor. Sana de takip etmen için ilan linki gönderiliyor. Daha sonra eşyan satılınca site kendi komisyonunu kesip kalan parayı sana veriyor. Bu komisyon da eşyanın ne olduğu, boyut ve fiyatına göre değişiyor. Siteye www.stuffusell.co.uk adresinden ulaşabilirsin.

eBay

Konusu açılmışken eBay’den bahsetmemek olmaz sanırım. Aslında eBay bir şey alıp satarken ilk tercihimiz olmalı. Çünkü bahsettiğim 2 şirket de kendi mallarını satmak için eBay’i kullanmaktalar.

Peki eBay’de eşya nasıl mı satılır? Hesap oluşturup satmak istediğin eşyanın fotoğrafını yüklüyorsun. Güzel bir açıklama yazıp belirlediğin fiyattan ya da açık artırma usülü senin belirlediğin bir süre zarfında satışa sunuyorsun. Ürünün satılırsa da eBay kendi komisyonunu kesip kalan parayı sana ödüyor. Ancak ilanı koyduktan sonra gelen mesajlara sen cevap veriyorsun ve eşyanın nasıl taşınacağını sen belirliyorsun. ebay’e www.ebay.co.uk adresinden ulaşabilirsin.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  İngiltere'de İş Ararken Hangi İK Sitelerini Kullanmalısın?

Gumtree

İngiltere’nin en popüler alışveriş sitesi. Aslında alışveriş sitesi olarak bahsetmem ne kadar doğru emin değilim. Çünkü Gumtree alışveriş sitesinin ötesinde birşey. Adeta bir topluluk.

Bu site alışveriş yapabileceğin gibi, kayıp evcil hayvan bildirimleri, sosyo-kültürel etkinlikler, iş-işçi arayışı gibi aklına gelebilecek her türlü şeyi bulabileceğin bir topluluk aslında.

İngiltere’de kullanılan en popüler internet sitelerinden bir tanesi olduğu için satmak istediğin eşyaların için bu siteye de ilan koyabilirsin. Hesap açmak ve ilan vermek ücretsiz olsa da ek ücret ödeyip ilanını listenin üst sıralarına sabitlemek ve daha çok kişiye ulaşmasını sağlamak gibi ek seçenekler de mevcut. Sitenin adresi www.gumtree.com

letgo

Türkçe’ye “Sal gitsin” ya da “Gönder gitsin” diye uyarlayabileceğimiz bir cep telefonu uygulaması. Bu uygulama ile aklına gelen her türlü şeyi satabilirsin. Şimdilik sattığın üründen ya da koyduğun ilandan herhangi bir ücret almamakta fakat yakın gelecekte ne olacağı bilinmez.

Ürün ilanını en hızlı şekilde verip alıcıların sana en hızlı şekilde ulaşabileceği bir uygulama. Ayrıca bir müşteri ile anlaştığın zaman parayı sana ya elden veriyor ya da senin yanında hesabına gönderiyor.

Ürünün nasıl ulaştırılacağı paranın nasıl ödeneceği ise tamamen seninle müşteri arasındaki anlaşmaya kalmış. Uygulama sana herhangi bir ödeme seçeneği sunmuyor. Letgo uygulamasının İngiltere için olan versiyonunu gb.letgo.com adresinden indirebilirsin.

Bahçe Satışı

Dizilerde ve filmlerde gördüğümüz özellikle de Amerikan kültüründe garaj satışı olarak tabir edilen satış türü. Nasıl mı oluyor? Eğer oturduğun evin genişçe bir ön bahçesi varsa ve önündeki yol insan/araç trafiği bakımından biraz hareketliyse bahçe satışı yapmaman için sebep yok. Satmak istediklerini ön bahçeye çıkarıp -belki bir de kartondan ufak tabela gibi bir şey yapıp- oturup bekle. Üstelik paketlemeymiş, kargolamaymış hiçbir şeyle uğraşmazsın.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  İngiltere'de İlişkiler ve İngiliz Kadınını-Erkeğini Tanıma Kılavuzu

Car Boot Sale

Araba bagajını bir pazar tezgahı haline getirebildiğin bu sistem ise bildiğimiz pazar mantığıyla çalışmakta. Özellikle yaz aylarında güzel havalarda okul gibi kamu binalarının bahçelerinde ya da oto pazarlarının çimlik alanlarında yapılmakta.

Pazar alanından bir görünüm

Pazar ya da fuar alanı gibi işleyen bu yerlerde herkes satış yapabilir. Satış yapacağın aracın büyüklüğüne ya da satış  yapacağın pazara göre ödediğin ücret de farklılık göstermekte. Hatta bazı pazarlar alışveriş yapmak için gelen müşterilerden de küçük de olsa bir ücret talep etmekte. Ön bahçen yoksa ya da yeterince insana ulaşamayacağını düşünüyorsan bu tür pazarlar sana daha uygun bir seçenek olabilir.

Gazete İlanı

Bildiğimiz gazete ilanı. Bulunduğun şehrin yerel gazetesine bir ilan ver ve oradan satmayı dene. Üstelik satmak istediğin şey 100 sterlinden daha az ise genellikle ilan için bir ücret istemiyorlar.

Rehinci

“Pawn Shop” ismiyle bilinen bu dükkanlar kullanılabilir durumdaki eşyalarını değerinin altına hemen alırlar. Amacın sadece fazla eşyadan kurtulmaksa ve onu taşımakta da sıkıntı çekmiyorsan en yakın rehinciye gidip eşyanı bırakabilirsin. Google’da yaşadığın yeri yazıp yanına da pawn shop yazıp aratırsan senin bölgendeki bu tür dükkanlar karşına çıkacaktır.

***

Eşyalarını satmak için birden çok seçenek mevcut. İnternet seçenekleri içinde Facebook grupları, Amazon, Gumtree, Preloved gibi siteler de her zaman bir alternatif oluşturuyor. Kendi zaman ve fiziki olanaklarına göre bunlardan bir tanesini seçebilir, ve eşyalarını kolayca satabilirsin.

Bu yazıyı beğendin mi?
mehmetc.com eposta listesine katıl, yeni yazı ve duyurulardan haberdar ol!
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )