İngiltere’de İlişkiler ve İngiliz Kadınını-Erkeğini Tanıma Kılavuzu

Sanırım İngiltere’de yaşamayı düşünen bekarları en çok bu yazı ilgilendiriyor. Nasıl olsa kalacak yer olsun yeme-içme olsun bir şekilde halledilir diye düşünüyor olabilirsin. İşi gücü de halledersin. Peki ya gönül işleri ne olacak? Neler bilmek ve yapmak gerekiyor?

Anlatıyorum, kulak ver.

İngiltere’de romantizm bir başka deyişle gönül işleri son on yılda etnik bariyerleri alaşağı edip ani bir çıkış yakalamıştır. Yani İngiltere’deki nüfusun çoğunluğu seninle bir ilişki kurmak için nereli olduğunu pek önemsemiyor.

Buna sayılarla örnek verecek olursam 2001 yılında aynı etnik kökeni taşımayan evli çift sayısı 660 binden 10 yıl içerisinde 2011 yılında 1.2 milyona çıkmış durumda. (Kaynak: telegraph.co.uk) Bu evlilikleri de çoğunlukla 18-35 yaş arası olan genç nüfus yapmakta.

Gelelim İngiltere’de kadınları ve erkeği tanımaya. Burda dikkat ettiysen İngiliz kadını-erkeği demedim. İngiltere’de kadınlar-erkekler dedim. Bunun bir nedeni var; İngiltere her etnik kökenden ve her ülkeden insanın olduğu bir yer ve bu insanların ya sınırsız oturum izinleri ya da İngiliz vatandaşlıkları var. Dolayısıyla ortak bir kültür etrafında bir sürü insan yaşıyor İngiltere’de. Birçok şey gibi ilişkiler de bu ortak kültüre göre şekilleniyor.

Kadınlar hakkında yazacaklarım biraz daha uzun olacağı için bu seferlik bayanlar önden değil de erkekler önden buyursun.

İngiliz Erkekleri

Kişilik özelliklerine ve dış görünüşe değinmeden önce belirtmek isterim ki temiz bir İngiliz aksanı ile konuşan bir erkeği dinlemek bile bazı kadınlar için yeterli olabiliyor. Hani Çiçek Abbas filminde Şakir, Abbas dolmuş yolcusunu kendinden önce kapınca “vay be kaptı ördeği” diyor ya, bir ortamda İngiliz aksanlı bir erkek varsa hele de İskoç aksanı ile konuşuyorsa ördeği o kapabilir ve diğerlerine nal toplatabilir.

Bir de buna bu arkadaşların İngilizler’e özgü centilmenliğini ve çoğu İngiliz olmayan kızın yabancı hayranlığını eklersek diğerlerinin şansı baya azalıyor.

Ama sen yine de moralini bozma zira büyük bir Türk züürt tesellisi der ki “Avrupalı kızlar esmer seviyor”. Evet, sevebilirler ama sadece esmer olmana güvenmeyeceksin biladerim, başka meziyetlerinden olmalı.

İngiliz erkeklerinin giyim tarzları genelde şıktır. Özellikle Londra’da yaşayanlar oldukça tarzdır.

Bazı kadınlar erkek arkadaşının kıyafetlerini giymeyi sever. Bayan okuyucularım İngiliz sevgili yaparlarsa muhtemelen onun tüm kazaklarına el koymak isteyecek 🙂

İngiliz kibarlığı diye bir tabir var belki duymuşsundur. O kibarlığı bir de o güzel aksandan dinle hanımefendiciğim. Gerçekten şımartılmış hissedebilirsin, demedi deme.

Maalesef ki Rocky Balboa’nın da dediği gibi the world ain’t all sunshine and rainbows. Yani her şey güllük gülistanlık değil. Eğer tam bir Türk kızı imajı çiziyorsan İngiliz bir erkekle bazı konularda ciddi sorunlar yaşayabilirsin. İngiliz kadını çok özgürdür ve kendi ayaklarının üstünde durmasını bilir. İngiliz erkekleri de buna alışkındır ve böyle yetişmiştir. Herşeyi ondan bekler ya da gereksiz tırıvırı-naz yaparsan sıkılır.

Erkek arkadaşın o güzel aksanıyla İngilizce konuşurken ondan baya birşey öğrenirsin. Hatta bazı kızlar sırf dilini geliştirmek ve aksan parlatmak için bile yabancı sevgili yapmak ister. Fakat burda dikkat etmen gereken onu taklit etmek yerine kendi özgün aksanını geliştirmek. Bu ona daha çekici gelecektir. Tabi jargondur, şakadır, yerine göre çok abartmadan küfürdür bunları da öğren ki meselelere sürekli fransız kalmayasın.

Unutmadan belirtmek gerekirse ünlü futbolcu David Beckham da bir İngiliz. Umarım bu örnek kafandaki bazı soru işaretlerine cevap olmuştur.

David Beckham – O Bir İngiliz Erkeği!

Farklı ülkelerde doğup büyümüş olmanın getirdiği farklılıklar sebebiyle konuşacak şeyleriniz hiç bitmez. Sevdiğiniz müzik, okuduğunuz kitaplar, izlediğiniz filmler ve daha birçok şey. Birbirinize anlatmak için kullanabileceğiniz sonsuzluğa uzanan bir liste adeta!

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  İngilizler Gerçekten de Soğuk, Kibirli ve Türk Düşmanı Mı?

İngiliz Kadınları

Eminim birçok takipçim özellikle de yağız Türk delikanlı kontenjanından yarışmaya katılanlar yazının ilk kısmını atladı ve direkman bu kısma geçti.

Ancak Beckham’ı görünce şöyle bir duraksayıp göz gezdirenler de mutlaka olmuştur.

İnsan rakibini tanımalı elbette.

Kimdir, nedir bu İngiliz kadınları, neleri severler? Neleri sevmezler? Gerçekten “rahat kız” damgasını hakederler mi yoksa böyle düşünür ve davranırsan baltayı taşa vurur musun?

Bu konuda çok belli bir profil yok. Ama elbette genel şeyler var. Londra’da yaşayacaksan her türlü kökenden kızla tanışabilirsin. İngiliz’dir fakat etnik kökeni farklıdır veya anne farklı bir milletten baba farklı bir millettendir ama kendisi İngiltere’de doğup büyüyüp İngiliz kültürünü almıştır.

İngiliz kadınları genelde minyon tipli değildir. Cermen ırkı oldukları için genelde Türkler’e göre uzun boylu ve iri sayılırlar. Londra’da yaşayanların büyük bir kısmı şık giyinir. Metroda, çarşıda-pazarda, işyerinde vs. çok şık kadınlar görürsün. Adeta bazen defile gibidir.

Ama bazı İngiliz kadınları rahat giyinir. Bu konuyu çok kafaya takmaz. Yine de takıp takıştırıp yakıştırmasını bilir. Bir de İngilizler tutumlu insanlardır. Paralarını dikkatli harcarlar. Birçok İngiliz kadını giyime dikkatli para harcar ama mutlaka estetik ve güzel birşeyler bulur.

Örneğin Türk kızların alışveriş yapmaya utanıp çekineceği ikinci el dükkanları İngiliz kızların favorisidir. Buralarda hem harika şeyler bulurlar hem de retro ve eski modayı yeniden canlandırmayı çok sevdikleri için çok enteresan “kombinlerle” çıkabilirler karşına.

Yani Ivana Sert bunları görse mutlaka bızimlesin diyecektir.

Peki hepsi böyle şık ve tarz mı? Elbette değil. Mesela İngiltere’de kadınlarda benim dikkatimi en çok çeken negatif şeylerden biri çakma sarışınların çokluğudur. Bu yeni birşey de değil. Bundan çok uzun süre önce de böyleydi şimdi de böyle. Herkes bir sarışın olma heveslisi. Çoğu kadının saçı boyalı ve sarı. Orjinal rengi sarı olan cermen ırkı İngiliz kadınları gerçekten çok çekici. Ama çakma sarışınlar öyle değil. Yine Ivana Sert’in deyimi ile onlar bızimle değiller.

Bir de İngiliz kadınlarının hatırı sayılır bir kısmı çok fazla makyaj yapıyor ve yapmacık bir sitile çok meraklı. 10 tane farklı milletten kadını yan yana koy, ben onlardan hangisinin İngiliz olduğunu bilirim. Tipe bakınca direk anlarım. Öyle aynı tornadan çıkmış bir halleri var.

Ama tarzı olan, güzeli güzel çok kadın var biladerim. Hemen yabana atma.

Kadın dediğimizde biraz da klas olması gerekli değil mi? İngiltere’de büyüyen insanların genç yaşlardan itibaren öğrendiği bir şey varsa o da klas olmaktır. İngiliz kadınları leydi gibi davranmayı, görgü kurallarını ve saygın olmayı öğrenmişlerdir. Bunlara ek olarak İngiliz kadınları her türlü sosyal ortamda karşılarındaki insanlarla konuşmayı da öğrenmişlerdir. Yani prenses gibi görünüp davransalar da ulaşılmaz prenses havasında değillerdir.

İngiliz kadınları çok kibardır ve karşısındaki erkeğe değer verirler. Bunu sadece ilişki anlamında söylemiyorum. Bunu normal günlük ilişkilerde de farkedersin. İngiliz kadını kendine güven sahibi olduğu için sen bir yamuk yapmadığın sürece sana saygı duyar, değer verir, insan gibi konuşur, paylaşır. Durduk yere bir takım havalara girmez. Oldukça da mütevazidir. Mesela vay be kız manken gibi diyeceğin bir İngiliz kadını çok çok mütevazi ve canayakın olabilir. Bu durum İngiliz kadınının özgür ve kendine güven sahibi olmasından kaynaklanır.

İngiliz kadınının sanırım biz Türk erkekleri en çok ilgilendiren özelliklerinden bir tanesi yabancı aksanını sevmeleridir. Farklı aksan ve kültürler İngiliz kadınını çeker. Hele de bir İngiliz sevgiliden sonra seninle tanıştılarsa bu onlar için çok daha çekici olabilir çünkü İngiliz kızları İngiliz erkeklerinin bir kısmını sıkıcı ve sıradan bulur. Onun için muhabbet sırasında aksanım-dilim iyi değil vs. diye düşünerek çekinme, kafa-göz gir. O anlar ve senin bu kafa-göz girme durumlarını sever.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  Yurda Kesin Dönüş Öncesi Neler Yapılmalı?

İngiliz kadınlarının müzik zevki oldukça iyidir. The Beatles, The Rolling Stones, Led Zeppelin, Queen, Adele, Coldplay ve daha nicesi İngiltere’den çıkmıştır. Bu yüzden her türlü müzik tarzını bilirler ve dinlerler. Etnik müzik te çok ilgilerini çeker ve sen bu konuda da şanslısın çünkü Türkiye ve Türkiye’nin etrafındaki coğrafya tam bir etnik müzik cenneti.

Abbey Road – The Beatles

Espiri anlayışları gelişmiştir ve gülmeyi severler. Zekice yapılmış espriler, sarkastik düşünceler özellikle ilgi alanlarıdır. Buna alışman ve başarılı olman biraz zaman alabilir ama gülmeyi seviyor olmalarını bilmen yeter.

Erkekler için olan kısımda İngiliz kibarlığından bahsettik ama sen direk yazının kadınlarla ilgili kısmına zıpladığın için muhtemelen okumadın. O yüzden tekrar etmekte fayda var. Sosyal hayat ve profesyonel yaşantıda teşekkür etmek ve özür dilemek  için kullanılan kalıpları başarılı bir şekilde öğrenip hayatına dahil edersen işler her zaman yolunda gider. İngilizler bu konuda bizden biraz daha öndeler. Bu konuda İngiltere’de Görgü Kuralları başlıklı yazımı burdan okuyabilirsin.

İngilizler biraz çekingen olmalarına karşın bir o kadar da orijinaldirler. İngilizler için “naturally reserved” yani doğuştan kapalı derler. Personal space denilen kişisel alan hayatlarının vazgeçilmez bir parçasıdır. Bu durum İngiliz kadınları için de geçerlidir. Fakat İngiliz kadınları senin tahmin edemeyeceğin kadar özgürdür. Onun için Türk erkeğe özgü klasik kıskançlık ya da maço tavırlar bunlara sökmez. Direk çizgiyi çeker ve sınırlarını belli ederler.

İngiltere’de tanıştığın bir kadını dışarı davet ederken eğer ki birşeyler içmek için çağırıyorsan bu ona karşı bir şeyler hissettiğiniz anlamına gelir. Yani bunu bir “date” olarak algılarlar. Yani bir erkek bir kadını tek başına bir yere çağırıyorsa bunun sadece sosyalleşmek için olmadığını bilirler ve beklentileri de buna göre oluşur.

Yani Türk kadınların aslında hoşlanmadıkları çocuklar için kullandıkları “bak seninle arkadaş kalabiliriz tamam mı? üzülmeni istemem” gibi dalaverelere girmez İngiliz kadınları. Beklentileri nettir. Ha birkaç kişiyi kızlı erkekli bir yere davet ettiysen tamam, beklentiye giren de olabilir girmeyen de. Ama spesifik olarak bir kadını bir şeyler içmeye vs. davet ettiysen o kadın senden bir şeyler bekler bilader. Eğer bu beklentiye cevap vermezsen ya gay olduğunu düşünür ya da ondan hoşlanmadığını veya onu beğenmediğini düşünür.

İngiliz kadınını tanımadan belki hayır bana göre değil diyebilirsin fakat o akıcı ve tertemiz İngiliz aksanını duyduktan sonra sadece gözlerini kapatıp karşındaki hanımefendi ile el ele İsviçre Alpleri’nde çıplak ayak koşmayı hayal ediyor da olabilirsin.

Keira Knightley – O bir İngiliz Kadını!

Peki İngiliz kadınlarının hiç mi kusuru yok? Hiç mi artık her erkeğin bildiği ve muzdarip olduğu yönleri yok? Var yahu, olmaz mı?

İngiliz kadınları senden fazla içki içme potansiyeline sahiptir. Genç yaştan itibaren içmeye başlamaları ve partilerin ve sosyal ortamların vazgeçilmezi olan alkol onların bünyelerindeki toleransı yükseltmiştir. O yüzden içmeye başlarken bir kez daha düşün ve kendi sınırlarını bil. Hemen ayak uydurmaya çalışma. Maçoluk yapacam ben çok içecem dersen seni sollayıp alırlar anahtarını. Sonra kız seni yerden toplamak zorunda kalmasın, dikka et.

Ayrıca İngiliz kadınları içki içmeyi üzerlerindeki çekingenliği de atmak için kullanırlar. Konuşulmayan ve dile getirilmeyen birçok şey içince ortaya çıkar. Bazıları içince rahatlar, bazıları coşar, bazıları ise sapıtır.

Eğer ki sevgili olduysan cep telefonunu gereksiz bir dünya fotoğraf ile dolduracaktır. Bunlar sadece kendi çektikleri değil, internette gördüğü pijama giyen köpek gibi komikli fotoğraflar da olabilir. Yani sen yanında olmadığında gördüğü her şeyi seninle paylaşabilir.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  Londra Metrosu'nu Tanıyalım

Espri anlayışları ile ilgili olarak sarkastik lafları sevdiklerini söylemiştim. O yüzden bu söylediklerini sürekli ciddiye alıp darılma ihtimalin çok yüksek. Türk erkeğin egosu kırılgandır. Onun için İngiliz kadınının bazı laflarını yanlış anlama ve hatta çok yanlış anlama ihtimalin var. Bu konuda hem kendine hem ona biraz aman ver, acele etme. Zamanla sen onun bu yönünü anlarsın o da senin maço yönünü biraz görür. Bir orta yol bulursunuz.

Alışkanlıklarına fazlasıyla bağlıdırlar. Her pazar günü onunla pijamaları arasında manevi bir bağ vardır gerçekten araya girmek istemezsin. Bu ve bunun gibi kalıp davranışlarını asla değiştirmeye çalışma.

İçmeyi çok severler ve alkole toleransları yüksek dedim ya, o işte bazen sorun olabiliyor. Sen kendi sınırlarını bilip bir yerde durabilirsin fakat onlar durmaz. Votka, tekila, bira, viski. Bir gecede hepsini içme hatasında bulunabilirler. Yani saçlarını tutup yüzlerini yıkamayı alışkanlık haline getirebilirsin. Ayrıca bu alışkanlıklarından da kolay kolay vazgeçmezler.

İngilizce biliyor olman onları her zaman anlıyor olduğun anlamına gelmez. Bu konu hakkında fazla bir şey yazmama gerek yok sanırım. Zaten anadilinde bile bir kadınla anlaşmanın ne kadar zor olduğunu biliyorsun.

Kadınları anlamayı bir de yabancı bir dilde yapmaya çalıştığını düşün. Kadınlarla ilgili en güzeli onları anlamaya çalışmak yerine sevmeye ve tadını çıkarmaya çalışmaktır. Zira kadınlar anlaşılmaz, yaşanır! Bu durum İngiliz Kadınları için de geçerli. Anlayacağım diye kendini yorma, akışına bırak. Kadınlar anlaşılmak için değil, sevilmek içindir.

İngiliz kadını her zaman kibar ve hanımefendi değildir. Hele de kalbini kırarsan. Ona oyun oynadığını sezerse sana hiç aklına gelmeyecek oyunlar oynayabilir. Oyun oynayacaksan buna hazırlıklı ol. Ne yap et İngiliz kadınlarıyla yaşadığın ilişkilerde kalıcı olmaya çalış. Yoksa ayrıldığın zaman fırtınalara neden kadın isimleri verildiğini kötü bir yoldan öğrenmiş olursun.

İşte Bütün Bunlar Hep Seks

Hacı gel bak birbirimizi kandırmayalım. Kaç paragraftır bu anı bekliyorsun değil mi? İngiliz manitaları ve onlarla seksle ilgili tüyolar felan bekliyorsun.

Biladerim problem değil, çekinmene gerek yok. Bu konuyu merak etmen normal. Rahat ol.

Her Batı Ülkesi gibi İngiltere’de de cinsel özgürlük diğer toplumlara göre yıllar önce oluşmuştur. Cinsellik devrimi 60’lı yıllarda alemleri kasıp kavuran Hippi Kuşağı ile başlamıştır ve ayrıca feminizm de bunda çok büyük pay sahibidir. Her batılı kadın gibi İngiliz kadınları da hayat benim hayatım, beden benim bedenim, ne istersem yaparım, buna ben karar veririm der ve öyle davranır.

Bu durum kadın-erkek ilişkilerinde cinselliğin rahat yaşandığı bir sonuç ortaya çıkarır. İngiliz toplumunda bunların yansımasını anlamak için Sun gazetesine bir göz atmak ve İngiltere’deki single motherların (bekar annelerin) sayısına bir bakmak yeterli olur.

Elbette bu bir çok Türk erkeğin kafasında hemen rahat kadın, her türlü takılırım imajı oluşturur ve kendi memleketlerinde yapamadıklarını İngiltere’de yapabileceklerini zannederler. Evet olabilir fakat neticede insan insandır ve kadın kadındır. Her insanın duyguları vardır ve herkes sevmek ve sevilmek ister.

Onun için her türlü takılabiliyor olsan bile centilmenlik ve delikanlılık her zaman en güzelidir. Kadınlara yaklaşımında dürüst olursan her zaman kazanırsın. Yalanla dolanla elbette bir şeyler elde edebilirsin ve çapkınlık ta yapabilirsin. Fakat bir süre sonra içinde derinlerde bir yerde bir mutsuzluk ve kendine yabancılaşma peydah olur. Ruhsuz ve mutsuz bir adama dönüşürsün.

Onun için en güzeli janti, centilmen ve delikanlı olmaktır. Buna bir de akdeniz-doğulu erkeğin o doğal karizması ve esmer ten rengini de ekledin mi gör bak İngiliz kadınları sana nasıl tav oluyor koçero! Memed abim dediydi dersin!

 

 

Bu yazıyı beğendin mi?
mehmetc.com eposta listesine katıl, yeni yazı ve duyurulardan haberdar ol!
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )