İngiltere’de İş Ararken Hangi İK Sitelerini Kullanmalısın?

====================================
GÜNCELLEME – 18 Eylül 2018:
Bu yazıda aşağıda bahsettiğim siteler gerçekten faydalı ve iş bulma konusunda işe yarıyor. Fakat son yıllarda artık online iş arama neredeyse tamamiyle Linkedin’de gerçekleşiyor. Aşağıda bahsettiğim sitelerin bile Linkedin entegrasyonları var ve buralarda yayınlanan iş ilanları Linkedin’de otomatik yayınlanıyor.

Bu sitelerdeki recruiterların hepsi Linkedin’de de var ve aktifler. Dolayısıyla sana tavsiyem Linkedin’i etkili kullanman yönünde. Hem sade ama yeterince detay içeren bir profilin olsun hem de recruiterlara uygun dille ulaş. Onlar da sana ulaşır. Linkedin’in güzelliği spam ya da unsolicited mesaj/email olmaMAsı. Aşağıdaki sitelerde ise hem eposta ile hem de telefonla ile unsolicited yani sen ilgilenmesen de sırf senden bilgi almak için bir sürü telefon/email geliyor olması.

GDPR yürürlüğe girdiğinden beri bunlar baya azaldı ama tamamen kaybolmadı.

Linkedin’de gerekirse premium üyelik satın al, iş ararken çok işine yarar. Aşağıdaki sitelerdeki ilanlara da göz at, o ilanları veren recruiterları Linkedin’den bulup temasa geç. Fakat bu sitelerde profilini yayınladığında eğer iş arama için ayrı bir eposta ve telefon kullanmıyorsan bir süre sonra gereksiz eposta ve telefonlarla hatırı sayılır miktarda zaman kaybediyor olma ihtimalin var.

Özetle Linkedin’de iş ara, bu sitelerde de gözün olsun.
====================================

İş aramak başlı başına bir iş derler ve doğrudur!

Düzenli olarak iş başvurusu yapmalısın, başvurularını takip etmelisin, iş görüşmelerine gitmelisin, bunların sonuçlarını takip etmeli ve iş aramaya devam etmelisin. Böyle kolay gibi görünmesin, baya bir emek ve zaman gerektirir.

Ama işte İngiltere gibi gelişmiş ülkelerde bu işlerin de efektif yolları bulunmuştur ve bu efektif yollar sürekli gelişmeye devam eder.

İngiltere’de iş arama işi de herşeyde olduğu gibi tamamen online ortama kaymış durumdadır. Üstelik Türkiye’deki gibi sadece kariyer.net ve yenbiris.com gibi sitelere de mahkum değilsin.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  Ankara Anlaşması Vize Başvurum Reddedilirse Ne Yapmalıyım?

İngiltere’de recruiter firmalar yani eleman arayan şirketin namına eleman arama ve hatta işe alım yapan şirketler çok gelişmiş ve profosyoneldir. Bu firmalar işlerini o kadar iyi ve profosyonel yaparlarki bazen şaşırırsın. Bu firmaların çoğunun kendi web sitesi vardır ve alım yapacakları elemanlarla ilgili orda ilan yayınlarlar, sen bu sitelere kaydolursan sana profiline uyan işleri düzenli olarak gönderip iş arıyorsan görüşelim derler.

Recruiter firmaların web sitelerinin yanında bir de büyük recruitment yani iş arama siteleri vardır. Bunlar recruiter firma, eleman arayan firmanın direk kendisinin verdiği ilanlar vs. gibi birçok kaynaktan beslenen veritabanına sahiptir ve hergün düzenli ve güncel iş ilanları yayınlarlar. Bu sitelere kaydolup iş başvurusu yapabilir ve bunları takip edebilirsin.

Benim iş aradığım zamanlarda kullandıklarımı tavsiye ederim, bunlara üye olursan birçok iş ilanına ulaşabilirsin. İngiltere’de onlarca recruitment sitesi yani iş arama sitesi var ama en büyük 5-6 tanesine üye oldun mu tüm yeni ilanlara ulaşırsın zira büyük iş arama siteleri tüm ilanları farklı kaynaklardan otomatik robotlar ve yapay zeka ile de toplar.

www.reed.co.uk

www.cwjobs.co.uk

www.jobserve.com

www.cv-library.co.uk

www.totaljobs.com

www.indeed.co.uk

Bunlar en büyük ve en meşhurlarından birkaç tanesi. Bunlara üye ol ve job alert oluştutursan iş ilanları seçtiğin ilan tipi ve kategorisine göre email adresine gelir, linkleri tıklar direk tek tuşla başvuru yaparsın!

Bir de startup’ların iş ilanlarını yayınlamaya odaklanmış siteler var. Bunlar da oldukça kullanışlı. Büyük şirketlerde çalışmak istemiyorsan ya da o şirketlerin aradığı biri -henüz- değilsen veya startupları daha çok seviyorsan bu siteleri de deneyebilirsin.

Bunlardan bir tanesi workinstartups sitesi, şu adresten ulaşıp startup iş ilanlarına başvurabilirsin:

http://workinstartups.com/

Bu yazıyı beğendin mi?
mehmetc.com eposta listesine katıl, yeni yazı ve duyurulardan haberdar ol!
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )