İngiltere’de Konaklama Seçenekleri ve Kalacak Yer Bulma

İngiltere’ye geldiğinizden itibaren en temel meseleniz kalacak yerdir. İlk zamanlar genelde geçici ve mümkünse uygun fiyatlı bir yerde kalırsınız. Sonra bütçenize ve tek başınıza ya da aile olup olmadığınıza göre kendinize bir oda, daire ya da ev kiralarsınız.

Eğer burda arkadaşlarınız ya da akrabalarınız yoksa bu konuda tek başınasınız demektir. Oldukça zahmetli iştir fakat yine de birçok açıdan Türkiye’ye kıyasla daha kolaydır. Ama sabırlı olmanızı tavsiye ederim zira İngiltere’de özellikle de Londra’da oda, daire ve ev bulmak engelli koşu gibidir. Seviye atlayarak ilerlersiniz.

Diğer bir tavsiyem ise beklentilerinizi çok yüksek tutmamanız yönünde. İngiltere ve özellikle de Londra’da barınma çok pahalıdır. Küçücük bir yere dünyanın parasını ödersiniz ve çuvalla para ödediğiniz yer Türkiye’ye kıyasla daha az konforlu ve daha eskidir. Bunu şimdiden kabullenmek daha gerçekçi bir yaklaşım olur. İngiltere’de evler ve binalar genelde eskidir. Ev sahipleri tadilat yapmaya pek yanaşmaz çünkü hem masraf hem de resmi işlemleri çoktur. Bu işler yavaş ilerler.

Onun için ilk etapta hedefiniz başınızı sokacak bir yer bulmak. Sonra zamanla şehri tanıdıkça ve maddi imkanlarınız iyileştikçe siz de kaldığınız yerin şartlarını aşama aşama iyileştirirsiniz. İlk hedefiniz başınızı sokacak bir yer bulup okulunuza veya işinize odaklanmanız.

En çok zorlayan kısım bütçe kısmıdır zira İngiltere’de ve özellikle de Londra’da barınmanın maliyeti çok yüksektir. Burda bir odaya verdiğiniz aylık kirayı Türkiye’de birçok insan aylık maaş olarak bile alamaz. Hem sterlinin değerli olması hem de bundan bağımsız olarak Londra’nın Avrupa’nın ve hatta dünyanın en pahalı başkentleri arasında yer alıyor olması durumu iyice vahim yani pahalı bir hale getirir.

Kalacağınız yerin kirası evde kaç oda olduğu ve evi kaç kişi ile paylaştığınız, merkezi olup olmama, evin kafe-bar gibi sosyal ortamlara olan uzaklığı, manzarasının olup olmadığı, ulaşımın kolaylığı-zorluğu, evin lokasyonu, ev içerisindeki internet, mutfak, jakuzi gibi fiziki imkanların yanı sıra sigara içilebilir olması ya da evcil hayvanın kabul edilebilir olması gibi faktörlere göre değişir.

Peki kalacağınız bu yerleri nerden bulacaksınız? Hangi web sitelerini kullanmalısınız? İngiltere’de emlakçılar nasıldır? Oda, daire, ev kiralarken nelere dikkat etmelisiniz?

Bu yazımda İngiltere’de kalacak yer seçeneklerinden bahsetmek istedim.

İlk Önce İlk Birkaç Hafta İçin Kalacak Bir Yer Bulmalı

İlk başlarda hemen oda, daire ve hatta ev kiralamak risklidir. Riskli olmasının yanında özellikle ev kiralamak pek mümkün de değildir. Daire ve ev kiralamak kredi skoru ve hatırı sayılır miktarda para gerektirir. İngiltere’de daireye apartment derler. Bizde birkaç katlı binalara apartman denirken burda tek bir daireye apartment denir. Bu ayrıma dikkat etmek gerekir.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  Bir İngiliz Kızı Irak'taki Savaşa Nasıl Bakar?

Airbnb

Airbnb son birkaç yılın popüler ev paylaşım sitesi. Londra’nın her yerinde her bütçeye göre, her türlü kalacak yeri bulabilirsiniz. Bazı yerler tek göz bir oda iken bazıları koca evdir. Bazıları çok sıradan iken bazıları 5 yıldızlı otellerin konforu ile yarışır. Bu tamamen sizin bütçenize ve airbnb yerini kimin işletip kiraya verdiğine göre değişir.

Londra için AirBnb fiyatları kalınabilecek bir yer için gecelik 25-30 sterlinden başlar ve kalınacak yerin bulunduğu lokasyon ve konforuna göre 45-50-60 sterline kadar çıkar. Gecelik 60-70 sterlinden sonrası artık lüks ya da çok merkezi yerlerdir.

Ben Londra’ya ilk gittiğimde ara sıra favori hostelim olan Dictionary Hostel’de ara sıra da airbnb’den kiraladığım yerlerde kalıyordum. Hostel’den sıkılınca ya da biraz daha rahat edeyim dediğimde airbnb’den bir yer kiralayıp birkaç günlüğüne oraya geçiyordum. Sonra airbnb yerinden sıkılınca ya da bütçemi aşınca hostele geri dönüyordum. Kendi dairemi kiralayana kadar aylarca hostel ve airbnb yerlerinde kaldım. Hem çok keyifli oldu, hem bir sürü yeni insanla tanıştım hem de farklı bölgelerde kaldığım için birkaç hafta gibi kısa bir sürede Londra’nın bir kısmını iyice öğrenme şansım oldu.

Airbnb yerleri genelde güvenlidir. Bu güven İngiltere’nin güvenli bir ülke olmasından kaynaklanır. Airbnb sitesinde ya da mobil uygulamasını kullanarak bütçenize ve isteklerinize hitap eden bir yer bulup birkaç gün ya da birkaç hafta kalabilirsiniz. O sırada da hem şehri gezip hem de daha kalıcı bir yere geçmek üzere araştırma ve planlar yapabilirsiniz.

Airbnb’den kiraladığınız yerler çok çeşitlilik arzeder. Londra’da airbnb’de her yeri ama her yeri kiralıyorlar. Öyleki kanallardaki teknelerde bir gece geçirmen bile mümkün. İnsanlar 1 hafta tatile gidiyor ve o sırada evlerini airbnb’den kiraya veriyorlar. Hatta bazen parası biten ya da biraz para biriktirmek isteyen insanlar bir süreliğine bir arkadaşlarına misafir gidip ya da kız-erkek arkadaşlarında kalıp kendi yerlerini airbnb’den kiralıyorlar.

Bu şehirdeki oda-daire-ev kiralama fiyatları o kadar çılgınki insanlar hiçbir fırsatı kaçırmıyorlar.

Ayrıca İngiltere ya da dünyanın diğer bölgelerinde çok lüks şato ya da kalelerin bile airbnb’de kiralandığını biliyorum. Arkadaşlarımdan her yıl İskoçya’daki değişik bir şatoyu airbnb’den 20 kişi kiralayıp birkaç gün şatonun ve etrafındaki doğal güzelliğin tadını çıkaranlar var.

Airbnb’de mantık paylaşımlı yerler kiralamak üzerinedir. Size ait bir odanız olur ama evi paylaşırsınız. Eğer bu oda ensuite diye geçiyorsa evi paylaşırsınız fakat odanın içinde banyo ve tuvalet olduğu için banyo ve tuvaleti paylaşmazsınız. Bu da size biraz daha fazla rahatlık sağlar. Ama eğer oda ensuite değilse aynı evdeki diğer kişilerle evi paylaştığınız için oda senin bile olsa evin ortak banyo ve tuvaletini kullanırsınız.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  İngiltere'de NINo - National Insurance Number Nasıl Alınır?

Airbnb bu konuda taviz vermiyor. Yani airbnb’de ayrı banyo ve tuvalet seçeneği yok, böyle bir seçenekle arama yapamıyorsun. Sadece evde kaç banyo ve kaç tuvalet olduğu yazılabiliyor. Bir de odanın ensuite yani odaya ait sadece sizin kullandığınız banyo ve tuvalet olup olmadığı yazılabiliyor. Airbnb bunu sitenin felsefesine en uygun uygulama olarak açıklıyor. Eğer biz ayrı banyo ve tuvalet olmasına göre arama seçeneği koyarsak başka benzer arama seçenekleri de koymamız gerekir ve bu da artık bir yerden sonra ev paylaşma konseptinden çıkar diye açıklıyor.

Airbnb kaydınızı burayı tıklayarak yaptırıp her bölgede kalacak yer bulup ödemesini online yapabilirsiniz. Eğer AirBnb kaydını burda verdiğim linkten yaptırırsanız AirBnb’den ayarlayıp kaldığınız ilk yerde 25 sterlin veya daha fazla indirim kazanabilirsiniz.

Otel

Londra’da otelde kalmak diğer seçeneklere göre oldukça pahalıdır ama yine de sizin bütçenize uygun bir otel mutlaka vardır zira Londra büyük bir şehir.

Ayrıca hostelde kalmak, oda kiralamak, ev arkadaşı olmak gibi şeyler herkese hitap etmeyebilir. Bir de birkaç gün bir yerde kalıp sonra kendi yerime taşınacağım ve o sırada otelde kalsam daha iyi olur diyorsanız bu durumda otel iyi bir seçenektir.

Ayrıca AirBnb’de iyi yerlerin fiyatına otelde de kalınabiliyor. Mesela AirBnb’de kalacağınız yere gecelik 70-80 sterlin verebilecek bütçeye sahipseniz bu durumda bu bütçeyi otelde kalmaya da ayırabilirsiniz.

Otelde kalmanın AirBnb’ye göre en temel avantajlarından biri otelin adresinin ve dolayısıyla tam yerinin en baştan belli olmasıdır. Ayrıca oteller yıldız ve diğer sınıflandırma kriterlerine göre üç aşağı beş yukarı aynı kalitede olurken AirBnb’de bu her zaman mümkün değil. Bunun nedeni otel hizmeti ile AirBnb’nin birbirinden tamamen farklı konaklama seçenekleri olması.

Londra hotelleri için booking.com sitesinden faydalanabilirsiniz. Her bütçeye göre ve tüm bölgelere göre detaylı arama yapmak ve rezervasyon yaptırmak mümkün.

Hostel

İlk zamanlarda kalacak yer için birkaç seçeneğiniz var. Bunlardan birincisi bir Hostel’de kalmak. İlk 1-2 hafta için düşünülebilir bir seçenek. Pasaportunuzu gösterip günlük oda parasını ödediğiniz sürece başka birşeye ihtiyacınız olmaz. Londra’da oldukça fazla hostel var. Bunlar hosteline göre 4-6-8-12 kişilik odalardan oluşuyor. Yani her hostelde 4-6-8-12 kişilik odalar mevcut. Hostelde tek kişilik oda pek olmaz, eğer öyle birşey arıyorsanız otellerde kalabilirsiniz fakat Londra’da en dandik otel bile pahalı sayılabilecek fiyatlardadır.

Hostellerde genelde kahvaltı olur ve dünyanın her tarafından insan buralarda kalır. Birden fazla kişiyle kızlı-erkekli olarak aynı odada kalırsınız. Odalarda banyo-tuvalet olur, koridorlarda da olur. Genelde çok güvenlidir, kolay kolay sorun yaşamazsınız. İngiltere’nin genelinde ve Londra’da kızlı-erkekli aynı odalarda kalıyor olduğunuz için ortam çok rahattır. Aynı odalarda kaldığınız kadınların rahatlığı ve sere serpe halleri sizi şaşırtır.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  İngiltere'de İş Arama ve Çalışma Rehberi

Güvenli dedim, değerli eşyalarınızı nereye koyabileceğinizi soracaksınız, güzel soru. Hostellerde yatakların altında kafesler olur ve onların kilit yerleri olur. Padlock denen kilitlerden ister kendiniz alıp seyahetlerinizde yanınızda taşıyıp hostele gittiğinizde backpack ya da bavulunuzu bu kafeslere kilitlemekte kullanabilirsiniz. İsterseniz de hemen her hostelde satılan bu padlock dediğimiz kilitlerden oraya gidince alıp kullanabilirsiniz.

Bu kafeslerin dışında hostelde birde bavullarınızı koyabileceğiniz bir alan bulunur. Hostele gittiğinizde odanın boşalmasını beklerken ya da hostelden artık ayrılıp checkout yapıp sonra birkaç saatlik işlerinizi görmek üzere dışarı çıktığınızda vs. eşyalarınızı buraya koyarsınız. İşiniz bitince alırsınız. Bu alanlar kilitlidir ve buralara hostel görevlileri göz kulak olur.

Hostellerde kalmanın birçok artısı vardır. Dünyayı dolaşan veya sizin gibi İngiltere’ye yerleşmeye çalışan bir sürü insanla tanışırsınız. Bu tanışıklıkların bir kısmı arkadaşlığa dönüşür. Kalacak yer için en ucuz seçenektir. Merkezi bir hostelde kalırsanız her yere ulaşımı kolaydır. Bilinen bir hostelde kalırsanız oldukça güvenlidir ve hastalanmak gibi başınıza birşey gelirse etrafınızda size en azından neyin var diyecek bir sürü insan vardır.

Eğer popüler ve güzel bir hostelde kalıyorsanız sürekli parti, pub crawl, langırt, meeting, sinema günü, ücretsiz akşam yemeği etkinliği vs. gibi bir sürü sosyal etkinlik olur ve oldukça eğlencelidir.

Çoğu hostelde mutfak bulunur ve yiyeceklerinizi koyabileceğiniz koca koca dolaplar vardır. Herkes kendi yiyeceğini bir torbaya koyar ve ismini yazar. Genelde kimse yemek çalmaz. Mesela ben uzun süre hostelde kaldım, bir kere bile böyle birşeye denk gelmedim. Genelde de hostelden arkadaşlarla birlikte yemek yapar birlikte yerdik, çok ta güzel olurdu.

Hostelde kalmanın eksileri ise örneğin temizlik konusunda aşırı derecede titiz biriyseniz hostel size göre değildir. Hosteller genelde temizdir ama eviniz ya da 3-4-5 yıldızlı oteller kadar temiz olmaz. Bazı popüler hosteller kalabalıktır. Çok gelen giden olduğu için birşeye konsantre olup çalışmak vs. zordur. Zaten kısa süreli kalmaya yönelik yerler olduğu için bir çalışma ortamı sunmazlar, en fazla lobi ya da genel alanlarda takılırsınız.

Hostelde kalmak eğlencelidir. Denemeye değer. Hostelworld.com sitesinden hostel seçip yorumlara ve oda seçeneklerine bakabilirsiniz. Beğendiğiniz hostelde yer ayırtıp ödemeni online yapabilirsiniz.

***

İngiltere’de kalacak yer için bu seçeneklerin yanında oda kiralamak ta bir seçenek. İngiltere’de oda kiralama ile ilgili yazımı burayı tıklayarak okuyabilirsiniz.

Eğer daire ya da ev kiralamayı düşünüyorsanız ev kiralarken kullanabileceğiniz internet sitelerine değindiğim yazımı buradan okuyabilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiniz mi?
mehmetc.com eposta listesine katılın, yeni yazı ve duyurulardan haberdar olun!
Eposta Listesine Katılmayı Onaylıyorum