İngiltere’de Nasıl Bir Muhasebeci ile Çalışmalısın?

İngiltere’ye Ankara Anlaşması ile geldiğin için bir şirket kurmalısın. Eğer yaptığın iş küçük bir işletme ile yapılabilecek boyutta ise ki genelde en azından ilk birkaç yıl için öyledir, bu durumda şahıs şirketi kurabilirsin. Fakat işin limited şirket kurmayı gerektiriyorsa bir limited şirket kurmalısın.

Örneğin birçok bilişim ve yazılım uzmanı limited şirket kurar çünkü bilişim ve yazılım alanında kontratlı iş yapacaksan müşterin olacak firmalar senden mutlaka limited şirketin olmasını bekler.

Peki muhasebeciyi nerden bulacaksın ve hangi muhasebeci ile çalışacaksın? İnsanlar genelde tanıdıklarının çalıştığı muhasebeci ile çalışır, genelde de Türkçe bilen muhasebeci seçerler. Bu normaldir.

Dikkat etmen gereken İngiltere’ye yeni geldin diye her duyduğuna inanmamak. İngiltere’deki Türkler iyi sallar, çok güzel şehir efsanesi üretir ve Türkçe konuşan muhasebecilerin bir kısmı senin acemiliğini kullanarak seni kandırmak ister ve kandırır da. Bunlara çok dikkat et ve şirketinle ilgili tüm kayıtları bizzat kendin düzenli olarak dikkatlice kontrol et ve bunları sormaktan çekinme.

Muhasebecin yok olmaz, o belgeyi veremem, bunu bu şekilde yapamam felan derse bunları başka muhasebecilere sor ve internetten de araştır.

Neticede iş yapmanın ve muhasebe tutmanın mantığı dünyanın her yerinde aynıdır. Mevzuat, uygulamalar ve iş yapma kültürü değişebilir ama bu konudaki hesap kitap işleri İtalyan matematikçi Luca Pacioli’nin çift taraflı muhasebe kayıt sistemini icad ettiği ve bu sistemin yaygınlaşmaya başladığı 1500’lü yılların başlarından itibaren aynıdır.

Aylık muhasebe ücretleri 60-100 sterlin arasındadır. Şirket türü ve verilen hizmetin içeriğine göre değişir. Bazı muhasebeciler company formation adı verilen şirket kurulumdan 200-250 sterlin kadar bir para alır, bazıları almaz. Şirketini sen kendin de internetteki company formation siteleri ile 30-40 sterline kurabilirsin.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  Londra Metrosu'nu Tanıyalım

Muhasebeci konusunda dikkat etmen gereken şeylerin başında çalışacağın muhasebecinin dürüst olmasıdır. Muhasebe ve finans işleri bu işin doğası gereği karmaşıktır. Sen her detayı hem bilemezsin hem de bu konuda çok şey bilsen bile herşeyi kendin takip edemezsin. Bir yandan işe güce bakıp bir yandan da bunlarla uğraşmak muhasebeci hizmeti almadan imkansızdır.

Bu karmaşıklıkta seni bilerek ya da bilmeyerek yanlış yönlendirmeyecek bir muhasebeci ile çalışman gerekir. Bu konu Türkiye’de bile böyleyken İngiltere’de daha çok dikkat etmelisin zira konuya bir de dil faktörü dahil olur. Önüne gelen her belge İngilizce’dir. Bunları anlayıp yorumlayabilen dürüst bir muhasebeci ile çalışman gerekir.

Seni her zaman doğru bilgilendirmeli ve doğru yönlendirmelidir.

Ankara Anlaşması Vizesi ile ilgili çok fazla şehir efsanesi dönüyor. İnsanlar bilir-bilmez birçok şey söylüyor. Buna muhasebe işlemleri de dahil. Örneğin vize uzatma sırasında bir sürü yanlış bilgi dolaşıyor. Dürüst ve işini iyi yapan bir muhasebeci ile çalışman bu açıdan da çok önemli.

Blogum vasıtası ile bana bu konuda çok soru geliyor. Hangi muhasebeci ile çalışmam gerekiyor diye soruluyor. Benim çalıştığım muhasebeci bir İngiliz muhasebe şirketi . Sistemleri web tabanlı bir yazılım ve ben herşeyi bu web tabanlı sisteme login olup görebiliyorum ve ordan fatura kesebiliyorum, masraflarımı ve diğer kayıtlarımı girebiliyorum.

Grafik halinde gelir, kar ve ne kadar vergi ödemem gerektiğini de görebiliyorum. Bir soru sorduğumda aynı gün içerisinde detaylı cevap dönüyorlar ve herşeyi yasalara uygun şekilde yapıyorlar.

Ayrıca İngiltere’de benim çalıştığım muhasebecilerin dışında bu şekilde kendi web tabanlı yazılımı ve destek ekibi olan başka şirketler de var. Bu tür şirketler profosyonel hizmet veriyorlar ve İngiltere’deki regülasyonlara uymak zorundalar.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  İngiltere Ankara Anlaşması Vizesinde Eş ve Çocukların Durumu

Şirket Kurma İşlemleri Nasıl Oluyor?

Yukarda anlattığım gibi şirket kurulumunu çalışmaya karar verdiğin muhasebeci ya da sen kendin yapabilirsin. Şirket kurulumu için İngiltere Devleti’nin web sitesi gov.uk’de bir sayfa var, sayfaya şu adresten ulaşıp şirket kurulumunu kendin yapabilirsin:

https://www.gov.uk/register-a-company-online

Şirketini İngiltere’ye gider gitmez vakit kaybetmeden kurarken iş, proje ve müşteri ararken çok rahat edersin. İngiltere’de özellikle Londra’da iş hayatı hızlı ve rekabetçidir. Dolayısıyla iş, proje ya da müşteri bulduğunda şirketimi henüz kurmadım gibi bir cevap o müşteriyi direk kaybetmene yol açar. Şirketini kurup öyle başlaman en doğrusudur.

Ayrıca bu konu ilk yılın sonunda yapacağın vize uzatma başvurusu için de çok önemlidir. Eğer şirket kurmayı geciktirirsen İngiltere Vize Ofisi (Home Office) bu durumu sorgular ve şüpheli ya da yanlış birşey görürse uzatma başvurunu ya reddeder ya da üç sene yerine bir sene uzatma verir, bu da seni sıkıntıya sokar.

Sole Trader ya da Limited Company yani Şahıs İşletmesi ya da Limited Şirket türlerinden hangi tür şirket kuracağına dair İngiltere’de Şirket Türleri ve Hangi Tür Şirket Kurmalı? başlıklı yazıma burdan ulaşabilirsin.

Bu yazıyı beğendin mi?
mehmetc.com eposta listesine katıl, yeni yazı ve duyurulardan haberdar ol!
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )