İngiltere’de Özgeçmişe Neler Yazılmaz?

İyi bir CV yani özgeçmiş hazırlamak iş bulmanın ilk ve en temel adımıdır. Recruiter yani bizdeki ismi ile İK’cı hergün yüzlerce özgeçmişe bakar ve bu bakma işleminin ilki genelde 20 saniye kadar süren şöyle bir bakmaktır. CV düzgün bir CV ise ve iş tanımında yer alan anahtar kelimeler özgeçmişte varsa recruiter CV’ye daha detaylı bakmaya karar verir.

CV çok uzun olmamalı, işi almaya yönelik ve neler bildiğinden çok bildiklerinle neler yaptığını anlatabilmelidir. Örneğin 3-4 programlama dili ya da programlama aracı bilmektense 1 tanesini iyi bilip bununla daha önce çalıştığın şirketlere pozitif katkılar yapıp para kazandırdıysan ya da şirkete tasarruf ettirerek kar ettirdiysen bu çok dikkat çekici bir CV eder.

CV’de neler olmasını herkes az çok bilir ve internette bu konudaki kaynaklardan faydalanarak CV yazar. Peki CV’de neler olmamalı? İngiltere’de CV’ye neleri yazmamalısın? Burda İngiltere diyorum ama bu hemen hemen tüm gelişmiş ve demokratik ülkelerde aynıdır.

CV’ye:

  • Yaş
  • Cinsiyeti belli edecek herhangi birşey
  • Evli misin bekar mı yani medeni hal
  • Doğum tarihi
  • Doğum yeri
  • Etnik köken
  • Nationality yani hangi ülkenin vatandaşısın
  • Adres
  • Hobiler
  • Fotoğraf

yazılmaz veya koyulmaz. Bunları Türkiye’de yaptığın iş başvurularına yazıyor olabilirsin, herkes yazıyor çünkü ve işverenler de bunlara çok meraklı.

Türkiye’de sözde işe başvuran adayı tanıyacağım ayağına ayrımcılık ve önyargının her türlüsü uygulanır. Hatta iş görüşmesinden sonra aday hakkında bir ton dedikodu da yapılır Türkiye’deki iş görüşmelerinde ve iş alemlerde.

Eğer aday kadın ise işe alımı yapacak müdür, patron veya İK’cısı kadın güzel mi çirkin mi gibi muhabbetler de yapar. Bunu herkes inkar eder ama hepsi yapar.

İngiltere’de yukarda saydıklarım tehlikeli alanlardır. Hem CV’de yazılmaz hem de iş görüşmesinde sorulmaz. Hiçbir adaya kaç yaşında olduğu sorulmaz, sorulamaz. Aynı şekilde ayrımcılığa yol açabilecek hiçbirşey sorulmaz.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  İngiltere'ye Gelip İş Bulamayanlara Tavsiyeler

Peki ya hobiler? İnsanlar sosyal kişileri işe almak isterdi hani? Türkiye’de patronlar hep buna vurgu yapar hatta bu konuda övünürler. Bunu yaparken amaçları “bak biz insanları kırbaçlayarak çalıştırmıyoruz, şöyle sosyal ortamımız var, böyle sosyal ortamımız var” mesajı vermektir amaç.

Ama proje yetişmeyince görürüm ben sizi der insan. Proje yetişmeyince çözüm bellidir: fazla mesai. Herkes fazla mesaiye kalır, şirket fazla mesai ücreti ödemez, sadece yediğin pizzanın parasını öder.

Hobiler İngiltere’de sorulmaz, İngilizler ilgilenmezler. Nerde kiminle ne zaman ne yaptın, hangi hobilerin var, güzel resim yapıyor musun, güzel şarkı söylüyor musun, çok güzel dağa tırmanıyor musun, boş zamanlarında fotomodellik yapıyor musun, kaktüs ağaçları üzerine bir blogun var mı, gezmeyi sever misin, amatör peynir yapımcısı mısın, herkes gibi sen de fotoğrafçı mısın vs. gibi hobilerini iplemezler.

İşini ne kadar iyi yaptığına odaklıdır mesele. Bir İngiliz şirketi bunlarla olması gerekenden daha fazla ilgili ise o şirkette bir sakatlık var demektir, bunu bir işaret kabul edebilirsin. Eğer böyle bir durum varsa o şirkette işten çok laf ve şov yapılıyordur, dikkat etmelisin.

Türkiye’de CV’lere koyulan fotoğraf ayrı bir hikayedir. İngiltere’de CV’lere kesinlikle fotoğraf koyulmaz. CV’sine fotoğraf koyanlar genelde Türkler, Romenler, vs. gibi ülkelerden gelirler ama onlar da burda olan biteni kısa zamanda çözüp CV’deki fotoğraflarını kaldırırlar.

İngiltere’de CV’ye fotoğraf koymak çoğu zaman dalga konusu olur, recruiter ya da firmanın İK’cısı “aaa bak fotoğrafını koymuş” der arkadaşlarına gösterir ve hep birlikte gülerler. CV’deki fotoğraf İngiltere’de bu kadar komik bir konudur.

Sen sen ol, CV’ne yukarda bahsettiklerimi koyma, kendine güldürme. Niteliklerine ve işini iyi yapmaya odaklan!

Bu yazıyı beğendin mi?
mehmetc.com eposta listesine katıl, yeni yazı ve duyurulardan haberdar ol!
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )