İngiltere’de Şirket Banka Hesabı Olmadan İş Bulabilir Miyim?

Banka Hesabı Olmadan İş Bulabilir Miyim? Hemen cevap vereyim, bulabilirsin!

Nasıl mı? Bu yazıda bunu nasıl yapacağını anlatacağım.

İngiltere’ye Ankara Anlaşması vizesi ile geldin. Şirketini kurdun ve artık iş arıyorsun. İş arıyorsun derken kontratlı bir işten bahsediyorum çünkü Ankara Anlaşması ile geldiysen permanent olarak çalışamazsın, bu vizede bu imkanın yok.

Birçok kişi önce business banka hesabı açtırayım ve sonrasında hemen iş aramaya başlayayım der. Bunu yaparken İngiltere’ye gelip te banka hesabı açtırmayı deneyen herkes gibi bir sürü engelle karşılaşır, sert kayalara toslar. Bazıları için business banka hesabı açtırmak aylar sürer, bir türlü açtıramaz.

Fakat burda sana vereceğim tüyoyu uygularsan business hesabın olmadan da iş bulabilirsin. Bu satırların yazarı ve mehmetc.com’un kurucusu da İngiltere’ye Ankara Anlaşması ile gelmiş bir IT’cidir ve business hesabı olmadan iş bulmuştur.

İngiltere’de çoğu şirket ve çoğu işveren Ankara Anlaşması Vizesi’ni bilmez. Bu vize çok niş ve özel bir vizedir. Bir kere iş ararken recruiterlara ve işverenlere bunu anlatmak zorunda kalacaksın zaten. Burda panik yapmamalısın, lisan-ı mülaimle anlatırsan ve İngiltere’de contractor olarak çalışma hakkına sahip olduğunu anlatırsan sorun yaşamazsın.

Bazı recruiterlar işleri gereği bu vizeyi bilir ama çoğu bilmez zira İngiltere’ye çalışmak için gelenler ya sponsor bularak Tier 2 vizesi ile gelir ve çalışır ya da Avrupa Birliği vatandaşı olduğu için zaten çalışma iznine sahiptir.

İş ararken ve iş görüşmelerine gittiğinde temelde 3 şey konuşulur:

  1. Yapacağın işe uygun olup olmadığına dair sorular sorulur ve bu konu detaylıca incelenir ve konuşulur
  2. İngiltere’de yaşama ve çalışma iznine sahip olup olmadığın sorulur. Cevabın evet ise bu haklara hangi tür vize ile sahip olduğun incelenir. Sen Ankara Anlaşması Vizesi’ne sahip olduğun için bu konuda sorun yaşamazsın. Vize türünü anlatırsın ve gerektiği yerde BRP kartını ve Home Office’in verdiği vize belgelerini gösterirsin
  3. Recruiter ya da işveren sana Limited şirketin mi var? Sole Trader mısın? Kendine ait bir şirketin var mı? diye sorar. Burda bu soruya evet cevabını verebilmek için İngiltere’ye gelir gelmez şirketini kurmalısın. İş görüşmelerine şirket sahibi olarak gitmeli ve fatura kesebilecek durumda olmalısın
Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi ile Askerlik Tecili

Bu sorulara net cevaplar verirsen ve bu konuları geçersen başka soru pek sorulmaz zira bu 3 temel şartı getiren bir kişi recruiter ve işveren gözünde ve ayrıca yasal olarak çalışma hakkına sahiptir.

İş teklifi alırsan hemen kabul et ve başla, hiç tereddüt etme. Eğer banka hesabın yoksa kesinlikle bunu dile getirme zira sorulmadan söylemene hem gerek yok hem de hem rectuiterın hem de işverenin kafasını karıştırmana gerek yok. Sorulmadığı sürece business hesabım yok deme, buna gerek yok.

İşe başlarsın ve hakedişlerini düzenli olarak raporlarsın. Sonra günü gelir kendi şirketin üzerinden faturanı kesersin. Ödeme peryodu şirketten şirkete değişir.

Örneğin bazı şirketler fatura kesiminden sonra 1 hafta içinde ödeme yaparken bazıları 1 ay içinde ödeme yapar. Sen ödeme vadesini biraz uzun tutarsın ve o sırada business hesaba başvuru yaparsın. Bankaya çalışıp hakedip kazandığın para için kestiğin faturayı göstererek business hesabı açarsın ve bu hesap bilgilerini işverene verirsin. Ödemeni yaparlar.

İşverenler business hesabının olmasını sonradan farkederlerse şaşırmazlar zira İngiltere’de banka hesabı açtırmanın özellikle de business hesap açtırmanın zorluğunu herkes bilir. Bu sırada işyerinde sen kendini kanıtlamış ve işverene faydalı olduğunu göstermişsindir. Hiçbir işveren banka hesabı yok diye iyi bir çalışanına sorun çıkarmaz.

Yukarda saydığımız üç temel unsuru yerine getirir getirmez işe girebilir duruma gelirsin. Burdaki temel mantık ve tüyo tam bir girişimcilik örneğidir: mesele önce kapıyı aralamak ve insanlara faydalı olabileceğini göstermektir. Sen bunu başarırsan fatura kesip ödeme vadesini biraz uzun tutmana kimse birşey demez.

İngiltere’ye gelip şirketini kurrar kurmaz iş aramaya başla ve o sırada da business hesap açtırmayı dene. Bazen biri diğerinden önce olur yani bazen önce iş bulur sonra banka hesabını açtırırsın ya da önce banka hesabı açtırıp sonra iş bulursun. Bunun sırası senin bir yere girip çalışmanı engellemez ve tamamen yasal bir uygulamadır.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  İngiltere'de Çalışmak İstiyorum Ama Çok Kararsızım Ne Yapayım?

İş arama sürecinde başarılar!

İngiltere’de banka hesabı açmanın garantili yolunu anlattığım yazımı burdan okuyabilirsin. İngiltere’ye geldikten sonra neler yapman gerektiğine dair kapsamlı ve detaylı yazımı ise burdan okuyabilirsin.

Bu yazıyı beğendin mi?
mehmetc.com eposta listesine katıl, yeni yazı ve duyurulardan haberdar ol!
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )