İngiltere’de Şirket Kurduğunda Hangi Sigortaları Yaptırmak Zorundasın?

Yazıyı paylaş!

Kapitalist sistemin egemen olduğu tüm gelişmiş batı ülkelerinde herşeyin sigortası vardır. Birşeyin başına bir iş geldiğinde hemen açar sigortasına bakar ve zararı ordan tazmin ederler. Eğer başına birşey gelen bir insansa o kişinin maddi-manevi zararı sigortadan karşılanır.

Bu ev olur, araba olur, işyeri olur, sağlık sigortası olur, değerli bir eşya olur, olur da olur.

Bu yüzden bu ülkelerde iş yapıyorsan iş yaparken sebep olabileceğin zararlara karşı sigorta yaptırmak zorundasın. İş yaparken zarara neden olmak ne demek?

Bir örnekle anlatayım.

Örneğin bir restoranın var. Oldukça da müşterin var. Restoranında yemek servisi yaparken eğer müşterinin üzerine sıcak yemek dökersen ve örneğin müşterinin eli yanar ve hastanelik olursa bundan sen sorumlusun. Bu durumda müşterinin zararını karşılamak durumundasın.

Bu zararın hepsini cebinden vermemek için önceden sigorta yaptırmalısın. Üstelik bu senin isteğine bağlı bir sigorta değil. Bu mecburi.

İngiltere’de her işyeri sahibi public liablity insurance ismi verilen sigortadan yaptırmak zorunda.

Başka bir örnek vereyim. Örneğim inşaat malzemesi satan bir işyerin var. Bir müşteri geldi ve dükkanda malzeme alırken kafasına merdiven düştü. O merdiveni oraya sağlam bir şekilde koymadığın için ve müşterilerini uyarmadığın işyeri sahibi olarak sen sorumlusun çünkü kaza senin işyerinde oldu.

Burda da public liability insurance devreye girer ve zarar bu sigortadan karşılanır. Public liability insurance isimli sigortayı farklı şirketlerden yaptırabilirsin. Google’da aradığında bir sürü şirket çıkar. Biraz araştırma ile sağlam bir şirket bulup yaptırabilirsin.

Peki yazılım, grafik tasarım, danışmanlık, çeviri, özel ders, avukatlık vs. gibi fiziksel tarafı olmayan fakat müşteri ilişkisi barındıran ve verdiğin hizmet neticesinde müşterilerine zarar verme potansiyeli olan işlerde hangi sigortayı yaptıracaksın?

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  İngiltere Ankara Anlaşması Vizesinde Eş ve Çocukların Durumu

Bu durumda yaptırman gereken sigortanın ismi professional indemnity insurance. Bu sigorta türü profosyonel hizmetlerde doğabilecek zararı karşılamak üzere tasarlanmış bir sigorta. Eğer bu bahsettiğim işlere ya da onlara benzer bir iş yapıyorsan yaptırman gereken sigorta bu.

Public liability insurance çok genel bir sigorta. Her türlü işyerinde müşterilerin başına gelebilecek ve doğacak zararlara karşı müşteriyi korumak için.

Professional indemnity insurance ise senim-benim gibi professional hizmet veren firmalara daha uyan bir sigorta. Örneğin bizim fiziksel mağazamız yok, fiziksel bir ürün satmıyoruz, müşteride boya-badana-tamirat yapmıyoruz, müşteri gelip dükkandan birşey alırken başına birşey gelem potansiyeli yok.

Onun yerine işi yanlış yaparsak, eksik yaparsak, üsulsüz yaparsak müşterinin zararar uğrama ihtimali var. Professional indemnity insurance burda devreye giriyor.

İngiltere’de her iki sigortadan birini yaptırmak mecburi. Mecburi olmasının yanında ilerde başına bu örneklediğim şeylere benzer birşey gelirse tüm zararı cebinden karşılamkatansa yıllık belli bir ücret karşılığında sigorta yaptırıp kendini sağlama almak daha iyi olur.

Ben professional indemnity insurance yaptırdım ve her sene yeniliyorum.

İlk sene tam vize uzatmaya başvuracağım hafta yaptırmıştım. Sen de böyle yap demiyorum zira bu bir risk. Neden son dakikaya bıraktın diye sorun çıkaracaklarını sanmıyorum ama yine de biraz risk var.

Ben www.qdoscontractor.com isimli firmadan yaptırdım. Bu firmayı bizim muhasebecinin portalında tavsiye edilen sigorta firması olarak görmüştüm. Online yaptırdım ve sigortaya ihtiyacım olacak bir sıkıntım olmadı bugüne kadar.

Ama en son kontratımda bunu bir pazarlama desteği olarak kullandığımı hatırlıyorum. Firmaya, “bakın bütçeniz zarar görmez, benim professional indemnity insurance’ım var” demiştim. Kontrat imzalarken daha bir ikna edici olmuştu.

İngiltere’ye geldiğinde banka hesabı açtırma ve şirket kurma işlemlerinden sonra yapacağın diğer önemli bir şey de yukarda bahsettiğim sigorta türlerinden hangisinin senin işine uyduğunu tespit edip güvenilir bir sigorta şirketinden sigorta yaptırmak olacaktır.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  Ankara Anlaşması ile İngiltere'ye Geldikten Sonra Yapılacaklar

İngiltere’ye geldikten sonra yapman gereken tüm işlemleri bu yazımda detaylıca anlattım. Detaylı bilgi alabilirsin.

Bu yazıyı beğendin mi?
mehmetc.com eposta listesine katıl, yeni yazı ve duyurulardan haberdar ol!
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )

Yazıyı paylaş!