İngiltere’de Şirket Kurduğunuzda Hangi Sigortaları Yaptırmak Zorundasınız?

Kapitalist sistemin egemen olduğu tüm gelişmiş batı ülkelerinde herşeyin sigortası vardır. Birşeyin başına bir iş geldiğinde hemen açar sigortasına bakar ve zararı ordan tazmin ederler. Eğer başına birşey gelen bir insansa o kişinin maddi-manevi zararı sigortadan karşılanır.

Bu ev olur, araba olur, işyeri olur, sağlık sigortası olur, değerli bir eşya olur, olur da olur.

Bu yüzden bu ülkelerde iş yapıyorsanız iş yaparken sebep olabileceğiniz zararlara karşı sigorta yaptırmak zorundasınız. İş yaparken zarara neden olmak ne demek?

Bir örnekle anlatayım.

Örneğin bir restoranınız var. Oldukça da müşteriniz var. Restoranında yemek servisi yaparken eğer müşterinizin üzerine sıcak yemek dökerseniz ve örneğin müşterinizin eli yanar ve hastanelik olursa bundan siz sorumlusunuz. Bu durumda müşterinizin zararını karşılamak durumundasınız.

Bu zararın hepsini cebinizden vermemek için önceden sigorta yaptırmalısınız. Üstelik bu sizin isteğinize bağlı bir sigorta değil. Bu sigortayı yaptırmak zorunlu.

İngiltere’de her işyeri sahibi public liablity insurance ismi verilen sigortadan yaptırmak zorunda.

Başka bir örnek vereyim. Örneğin inşaat malzemesi satan bir işyeriniz var. Bir müşteri geldi ve dükkanda malzeme alırken kafasına merdiven düştü. O merdiveni oraya sağlam bir şekilde koymadığınız için ve müşterilerinizi uyarmadığınız için işyeri sahibi olarak siz sorumlusunuz çünkü kaza sizin işyerinizde oldu.

Burda da public liability insurance devreye girer ve zarar bu sigortadan karşılanır. Public liability insurance isimli sigortayı bu alanda hizmet veren şirketlerden yaptırabilirsiniz. Google’da aradığınızda bir sürü şirket çıkar. Biraz araştırma ile sağlam bir şirket bulup yaptırabilirsiniz.

Peki yazılım, grafik tasarım, danışmanlık, çeviri, özel ders, avukatlık vs. gibi fiziksel tarafı olmayan fakat müşteri ilişkisi barındıran ve verdiğiniz hizmet neticesinde müşterilerinize zarar verme potansiyeli olan işlerde hangi sigortayı yaptıracaksınız?

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  İngilizler Gerçekten de Soğuk, Kibirli ve Türk Düşmanı Mı?

Bu durumda yaptırmanız gereken sigortanın ismi professional indemnity insurance. Bu sigorta türü profosyonel hizmetlerde doğabilecek zararı karşılamak üzere tasarlanmış bir sigorta. Eğer bu bahsettiğim işlere ya da onlara benzer bir iş yapıyorsanız yaptırmanız gereken sigorta bu.

Public liability insurance çok genel bir sigorta. Her türlü işyerinde müşterilerinizin başına gelebilecek ve doğacak zararlara karşı müşteriyi korumak için.

Professional indemnity insurance ise sizin-benim gibi professional hizmet ya da servis hizmeti veren firmalara daha uyan bir sigorta. Örneğin bizim fiziksel mağazamız yok, fiziksel bir ürün satmıyoruz, müşteride boya-badana-tamirat yapmıyoruz, müşteri gelip dükkandan birşey alırken başına birşey gelem potansiyeli yok.

Onun yerine işi yanlış yaparsak, eksik yaparsak, üsulsüz yaparsak müşterinin zararar uğrama ihtimali var. Professional indemnity insurance burda devreye giriyor.

İngiltere’de her iki sigortadan birini yaptırmak mecburi. Mecburi olmasının yanında ilerde başınıza bu örneklediğim şeylere benzer birşey gelirse tüm zararı cebinizden karşılamkatansa yıllık belli bir ücret karşılığında sigorta yaptırıp kendinizi sağlama almanız daha iyi olur.

Ben professional indemnity insurance yaptırdım ve her sene yeniliyorum.

İlk sene tam vize uzatmaya başvuracağım hafta yaptırmıştım. Siz de böyle yapın demiyorum zira bu bir risk. Neden son dakikaya bıraktınız diye sorun çıkaracaklarını sanmıyorum ama yine de biraz risk var.

Ben www.qdoscontractor.com isimli firmadan yaptırdım. Bu firmayı bizim muhasebecinin portalında tavsiye edilen sigorta firması olarak görmüştüm. Online yaptırdım ve sigortaya ihtiyacım olacak bir sıkıntım olmadı bugüne kadar.

Ama en son kontratımda bunu bir pazarlama desteği olarak kullandığımı hatırlıyorum. Firmaya, “bakın bütçeniz zarar görmez, benim professional indemnity insurance’ım var” demiştim. Kontrat imzalarken daha bir ikna edici olmuştu.

İngiltere’ye geldiğinizde banka hesabı açtırma ve şirket kurma işlemlerinden sonra yapacağınız diğer önemli bir şey de yukarda bahsettiğim sigorta türlerinden hangisinin sizin işinize uyduğunu tespit edip güvenilir bir sigorta şirketinden sigorta yaptırmak olacaktır.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi ile Askerlik Tecili

İngiltere’ye geldikten sonra yapılması gerekenlerle ilgili kapsamlı yazımı burayı tıklayarak okuyabilirsin.

Bu yazıyı beğendin mi?
mehmetc.com eposta listesine katıl, yeni yazı ve duyurulardan haberdar ol!
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )