İngiltere’de Şirket Kurma Rehberi

İngiltere’ye Ankara Anlaşması Vizesi ile geldiyseniz bir şirket kurmalı ve yapacağınız işe bir an önce başlamalısınız. Şirket kurmadan önce ilk akla gelen sorulardan biri hangi tür şirket kurulması gerektiği sorusudur.

Eğer yapacağınız iş hizmet ağırlıklı ve ilk birkaç yıl için gelir çok fazla değil ise şahıs şirketi (sole trader) kurup en basit şekilde başlayabilirsiniz. Belli bir gelir miktarına kadar şahış şirketi kurmak en doğrusudur. Ayrıca bu şirket türü ticari ortaklık yapmayacaksanız yani işin tek sahibi siz olacaksanız tercih edilen şirket türüdür.

Ama eğer geliriniz belli bir miktarın üstünde ise ve/veya ortak ya da ortaklarla birlikte iş yapacaksanız o zaman limited şirket (limited company) ya da bizim kolektif şirket İngilizler’in unlimited company dediği şirket türü ile yola çıkmalısınız.

Şahıs Şirketi Mi, Limited Şirket Mi Kurmalı?

Şahıs firması avantajları:

 • Kuruluş masrafı yoktur
 • Firmanın yapısı en basitidir
 • Firma içindeki takiplerin yapılması ve defterlerin tutulması gibi işlemler daha basittir
 • Şahıs firmalarının devamlılığı için yapılması gereken yasal işlemler ve gerekli bildirimler daha azdır

Şahıs firması dezavantajları:

 • Özellikle belirli sektörlerde (IT, danışmanlık, mühendislik vb.) müşteriler şahıs firması ile çalışmayı istemez ve kabul etmez. Bu durumda şahıs firması müşteriler nezdinde kabul görmez
 • Firma sahibi firmanın zararlarından da şahsen sorumludur. Örneğin bir iflas durumunda eğer borç kaldı ise bu şahıs firmasının sahibinin kişisel varlıklarından tahsil edilir

Limited şirketlerin avantajları:

 • Bir ya da birden fazla şirket ortağınız olacaksa şahıs şirketi buna izin bermez, limited şirkette mümkün
 • Şahıs firmasında tüm sorumluluk şahsa aittir ancak limited şirketlerde ortakların sermayeleri kadar sorumluluğu bulunmaktadır
 • Şirketin iflas etmesi durumunda, şirket sahiplerin sadece o şirketteki sermayeleri kadar sorumludur. Bu kişiler kendi şahsi varlıkları ile iflastan ya da şirket borçlarından vs. sorumlu tutulmazlar

Limited şirketlerin dezavantajları ise şunlardır:

 • Az da olsa bir kurulum ücreti vardır
 • Şahıs firmasının yürütülmesindeki basitlikler, limited şirketlerde yoktur. Çeşitli zamanlarda vergi dairesine bildirim zorunlulukları bulunmaktadır ve bu zamanların son başvuru tarihleri belirlenmiştir
 • Son başvuru tarihinde beyan edilmesi gerekenlerin edilmemesi durumunda, maddi cezalar ve çeşitli yaptırımlar söz konusudur
 • Defter tutulması daha zordur

Elbette bu avantajlar ve dezavantajlar yapılacak işin sektörü, ne olduğu, planlanan ve elde edilen gelir, ortaklık yapısı ve başka diğer faktörlere bağlıdır. Burda ajantaj ya da dezavantajdan çok siz şirket kurarken ihtiyacınız neyse ona odaklanmanız daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Sole trader mı yoksa limited company mi kuracağınıza karar verebilmek için hazırladığınız iş planından faydalanabilirsiniz. Bu size hem gelir konusunda hem de hedef kitleniz konusunda öngörü yapma imkanı verir ve bu öngörü ile şirket türüne karar verebilirsiniz.

Limited şirket (limited company) kurmak için https://www.gov.uk/register-a-company-online adresindeki şirket kurma adımlarını izleyerek şirketini kurabilirsiniz.

Şahıs firması (sole trader) kurmak için https://www.gov.uk/set-up-sole-trader adresindeki şirket kurma adımlarını izleyip şirketini kurabilirsiniz.

Eğer şirket kurulumunda bilgi sahibi değilseniz muhasebeciniz size bu konuda yardımcı olacaktır.

Şirket kurma işlemlerini bir muhasebeciye yaptırırken muhasebeciyi önceden tanıyor olmaya ya da tanıyan birilerinin referansı ile gidiyor olmaya dikkat etmekte fayda var.

İngiltere’de yeni olduğunuz için her konuda olduğu gibi bu konuda da acemiliğinizden istifade ederek olması gereken aralıklardaki ücretlerin çok üstünde ücret isteyenler çıkacaktır. Bunlara karşı dikkatli olmanın yolu önceden araştırma yapıp bu hizmetlerin bedelleri hakkında fikir edinmektir.

Ayrıca muhasebecinizi peryodik olarak kontrol edin. Şirketiniz için yasaların gerektirdiği bildirimleri yaptığından ve kayıtlarını düzgün tuttuğundan emin olun.

Şirket Türüne Göre Vergi Oranları

Şahıs Firması Vergileri

£32.000 miktarına kadar olan gelirler için %20 (Basic Income Tax)
£32.001 miktarı ile £150.000 miktarına kadar gelirler için %40 (Higher Income Tax)
£150.000 miktarından yüksek olan gelirler için %45 (Additional Income Tax)

Limited Şirket Vergiler

Geçmişte dilimli olarak £300.000 miktarına kadar geliri olanlar ufak gelir vergisine, £1.500.000 ve üzeri gelir vergisi olanlar ise esas gelir vergisine tabiydi. Fakat 2015 Nisan ayında yapılan düzenlemelerle tüm vergiler basitleştirildi ve corporation tax olarak adlandirilan şirket vergileri %20’ye sabitlendi.

Yani yukarıdaki dezavantaj ve avantajları açıklarken bahsettiğim, şahıs firması açacak kişilerin gelirinin yüksek olması durumunda limited şirket için aynı gelir miktarıyla ödemesi gereken verginin 2 katına hatta daha fazlasına eşit vergi ödemesi gerekecektir.

2016 bütçe bildirisine ek olarak henüz kesinleşmiş olmamakla birlikte HMRC (Her Majesty’s Revenue and Customs) açıklamasına göre 2020 yılına kadar tüm şirket vergilerinin (şahıs firmaları hariç) %17 oranına çekilmesi planlanmaktadır.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  Bir İngiliz Kızı Irak'taki Savaşa Nasıl Bakar?

2016 Temmuz ayında maliye bakanlığı görevini üstlenen George Osborne’un verdiği beyana göre, bu vergi oranının %15’e çekilmesinin uygun olacağını ve bu oranla mevcut ekonomide süper rekabetçi bir ortam oluşacağını belirtmiştir.

Bu nedenle yakın gelecekte vergi oranları konusunda indirim beklendiği bir gerçektir. İngiltere bu gibi uygulamaları hayata geçirerek uluslararası yatırımcı, girişimci ve yetenekleri ülkeye çekerek rekabette her zaman ön sıralarda olmayı hedeflemekte.

Burda verdiğim oranlar ve bilgiler elbette ülkedeki ekonomik, sosyal ve politik değişimlere göre değişebilir. Onun için son güncel bilgiler için muhasebecinizden yıllık bilgilendirme yapmasını istemeniz faydalı olur. Ayrıca internette konuyla ilgili kaynakları da takip ederek güncel vergi oranlarını kendiniz de kontrol edebilirsiniz.

İngiltere’de Şirket Kurduğumda Ofis Olarak Nereyi Gösterebilirim?

İngiltere’ye gelip şirketinizi kurduğunuzda artık iş yapabilir ve para kazanabilir duruma gelirsiniz.

Elbette bir muhasebeci ile çalışmaya başlamak, bir bankada şirket hesabı açtırmak, şirket sigortası yaptırmak, national insurance number (NINo) almak gibi diğer önemli işler de vardır fakat şirketinizin kurduğunuzda iş yapıp fatura edebilir duruma gelmişsinizdir.

Yazılımcı, tasarımcı, danışman, metin yazarı, çevirmen ya da benzeri işleri yapanların halletmesi gereken bir diğer konu da ofis adresi olarak gösterebilecekleri bir adrese sahip olmalarıdır.

Bu adres hem ticari faaliyetleriniz için gereken yazışmalarda adresiniz sorulduğunda yazışmada adres belirtebilmek, hem işinizle ilgili postaları, evrakları, kargoları takip edebilmek hem de vergi dairesi, ulusal sağlık sistemi, muhasebeciden gelen evraklar gibi önemli evrakları alabilmeniz için gereklidir.

Ayrıca kartvizit ve web sitenizde de adresinize yer vermeniz gerekir.

Ofis adresi olarak kullanmak üzere birkaç seçeneğiniz vardır. Bunlara değineyim.

Muhasebecinizin Adresini Ofis Adresi Olarak Kullanmak

Çalıştığınız muhasebeci buna izin verebilir ve bazı muhasebe şirketleri standart paketlerinde bunu hizmet olarak sunarlar. Bu hizmette sadece yazışmalarda ofis adresi olarak muhasebecinizin adresini kullanma hakkı verilir. Size gelmesi gereken postaları, mektupları, resmi yazışmaları, kargoları ve benzer şeyleri takip etmezler zira bu ayrıca mesai gerektirir ve muhasebeciler genelde bu hizmeti vermezler.

Siz bir evrak, kargo, vs. gelmeyeceğinizi bildiğiniz yazışmalarda bu adresi kullanabilirsiniz. Ayrıca zaten vergi dairesi ile ilgili işlerinizi muhasebeciniz takip edeceği için vergi dairesine iş adresiniz (HMRC) muhasebecinizin adresini verebilirsiniz.

Burda dikkat etmeniz gereken şey bunun için muhasebecinizden onay almanız gerektiğidir.

Kiraladığınız Evin Adresini Ofis Adresi Olarak Kullanmak

Kiraladığınız evi ofis adresi olarak kullanabilirsiniz. Bu durumda hem yazışmalar, hem kargolar, hem de benzer her türlü posta,kargo, kurye ile gelen şeyler için bu adresi kullanma imkanınız olur.

Bu adresi kullanabilmek için evsahibinizden izin almanız gerekir. Bu izni sözlü olarak değil de eposta ile yazılı olarak vermesini rica ederseniz bu durumda işi sağlama almış olursunuz.

Eğer evsahibiniz ev adresini ofis adresi olarak kullanmanıza izin verirse bu durumda kendisine bir de resmi olarak evi ofis olarak göstermenize izin vermesi için iznini isteyebilirsiniz. Bunun önemli bir getirisi evin kirasının ve masraflarının bir kısmını vergiden düşme imkanı vermesidir.

Evsahiplerinin bir kısmı sadece adres kullanımına izin verirken bir kısmı hem adres kullanımına hem de evi ofis olarak göstermenize izin verir. Lisan-ı mülaimle bunu anlatıp evsahibinizi ikna etmek hem adres kolaylığı hem de evin kira ve masraflarının bir kısmını vergiden düşmek açısından önemlidir.

Ne kadar miktarı vergiden düşebileceğinizi muhasebecinize danışmanlısınız zira bunun hesabını yapma yetkinliği muhasebecinizdedir.

Muhasebeciniz size evin ne kadarını ofis olarak kullandığınızı, ev kiranızı, evdeki internet ve işinizle ilgili olabilecek diğer giderleri sorar ve vergi dairesinin denetimine yol açmayacak yani vergi kuralları çerçevesinde bir rakam belirleyip her ay bu rakamı vergiden düşmeniz için gerekli masraf girişlerini yapar.

Sanal Ofis – Virtual Office Hizmeti Kullanarak Bir Ofis Adresine Sahip Olmak

İngiltere’de sanal ofis kullanımı oldukça yaygındır. Sayıları oldukça fazla olan sanal ofis hizmetlerini inceleyip size en uygun firmanın en uygun paketini seçip sanal ofis hizmeti alabilirsiniz.

Sanal ofis hizmeti aldığınızda size bir adres tahsis edilir ve işinizle ilgili faaliyet ve yazışmalarınızda bu adresi kullanırsınız. Bu adrese gelen evrak, kargo, mektup vs. gibi gönderileriniz firma tarafından teslim alınır ve bu size bildirilir. Siz bunu belirttiğiniz başka bir adrese göndermelerini isteyebilir ya da firmanın anlaşmalı olduğu merkezi ofislerden alabilirsiniz.

Ayrıca sanal ofis firmaları sekreterlik hizmeti, telefon yanıtlama hizmeti vs. gibi hizmetler de verir.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  Avustralyalı Kızlar ve Aborjinler

İngiltere’de Nasıl Bir Muhasebeci ile Çalışmalısınız?

İngiltere’ye Ankara Anlaşması ile geldiğiniz için bir şirket kurmalısınız. Eğer yaptığınız iş küçük bir işletme ile yapılabilecek boyutta ise ki genelde en azından ilk birkaç yıl için öyledir, bu durumda şahıs şirketi kurabilirsiniz. Fakat işiniz limited şirket kurmayı gerektiriyorsa bir limited şirket kurmalısınız.

Örneğin birçok bilişim ve yazılım uzmanı limited şirket kurar çünkü bilişim ve yazılım alanında kontratlı iş yapacaksanız potansiyel müşteriniz olan firmalar sizden mutlaka limited şirketinizin olmasını bekler.

Peki nasıl bir muhasebeci ile çalışacaksınız? İnsanlar genelde tanıdıklarının çalıştığı muhasebeci ile çalışır, genelde de Türkçe bilen muhasebeci seçerler.

Dikkat etmeniz gereken İngiltere’ye yeni geldiniz diye her duyduğunuza inanmamak. İngiltere’deki Türkler iyi sallar, çok güzel şehir efsanesi üretir ve Türkçe konuşan muhasebecilerin bir kısmı sizin acemiliğinizi kullanarak sizi kandırmak ister ve kandırır da. Bunlara dikkat edin ve şirketinle ilgili tüm kayıtları bizzat kendiniz düzenli olarak dikkatlice kontrol edin ve bunları sormaktan çekinmeyin. Elbette bu kayıtları ve tüm muhasebe işlemlerini muhasebeciniz kadar bilemezsiniz. Ama genel olarak şirketinizin finansal durumunu bilebilecek kadar muhasebe ve finanstan anlamalısınız.

Muhasebeciniz yok olmaz, o belgeyi veremem, bunu bu şekilde yapamam felan derse bunları başka muhasebecilere sorun ve internetten de araştırın.

Neticede iş yapmanın ve muhasebe tutmanın mantığı dünyanın her yerinde aynıdır. Mevzuat, uygulamalar ve iş yapma kültürü değişebilir ama bu konudaki hesap kitap işleri İtalyan matematikçi Luca Pacioli’nin çift taraflı muhasebe kayıt sistemini icad ettiği ve bu sistemin yaygınlaşmaya başladığı 1500’lü yılların başlarından beri aynıdır.

Aylık muhasebe ücretleri 60-100 sterlin arasındadır. Şirket türü ve verilen hizmetin içeriğine göre değişir. Bazı muhasebeciler company formation adı verilen şirket kurulumdan 200-250 sterlin kadar bir para alır, bazıları almaz. Şirketinizi siz kendiniz de internetteki company formation siteleri ile 30-40 sterline kurabilirsiniz.

Muhasebeci konusunda dikkat etmeniz gereken şeylerin başında çalışacağınız muhasebecinin dürüst olması gelir. Muhasebe ve finans işleri bu işin doğası gereği karmaşıktır. Siz her detayı hem bilemezsiniz hem de bu konuda çok şey bilseniz bile herşeyi kendiniz takip edemezsiniz. Bir yandan işe güce bakıp bir yandan da bunlarla uğraşmak muhasebeci hizmeti almadan imkansızdır.

Bu karmaşıklıkta sizi bilerek ya da bilmeyerek yanlış yönlendirmeyecek bir muhasebeci ile çalışmanız gerekir. Bu konu Türkiye’de bile böyleyken İngiltere’de daha çok dikkat etmelisiniz zira konuya bir de dil faktörü dahil olur. Önünüze gelen her belge İngilizce’dir. Bunları anlayıp yorumlayabilen dürüst bir muhasebeci ile çalışmanız gerekir.

Sizi her zaman doğru bilgilendirmeli ve doğru yönlendirmelidir.

Ankara Anlaşması Vizesi ile ilgili çok fazla şehir efsanesi dönüyor. İnsanlar bilir-bilmez birçok şey söylüyor. Buna muhasebe işlemleri de dahil. Örneğin vize uzatma sırasında bir sürü yanlış bilgi dolaşıyor. Dürüst ve işini iyi yapan bir muhasebeci ile çalışmanız bu açıdan da önemli.

Bloğum vasıtası ile bana bu konuda çok soru geliyor. Hangi muhasebeci ile çalışmam gerekiyor diye soruluyor. Benim çalıştığım muhasebeci bir İngiliz muhasebe şirketi . Sistemleri web tabanlı bir yazılım ve ben herşeyi bu web tabanlı sisteme login olup görebiliyorum ve ordan fatura kesebiliyorum, masraflarımı ve diğer kayıtlarımı girebiliyorum.

Grafik halinde gelir, kar ve ne kadar vergi ödemem gerektiğini de görebiliyorum. Bir soru sorduğumda aynı gün içerisinde detaylı cevap dönüyorlar ve herşeyi yasalara uygun şekilde yapıyorlar.

Ayrıca İngiltere’de benim çalıştığım muhasebecilerin dışında bu şekilde kendi web tabanlı yazılımı ve destek ekibi olan başka şirketler de var. Bu tür şirketler profosyonel hizmet veriyorlar ve İngiltere’deki regülasyonlara uymak zorundalar.

Şirket Kurma İşlemleri Nasıl Oluyor?

Yukarda anlattığım gibi şirket kurulumunu çalışmaya karar verdiğiniz muhasebeci ya da siz kendiniz yapabilirsiniz. Şirket kurulumu için İngiltere Devleti’nin web sitesi gov.uk’de bir sayfa var, sayfaya şu adresten ulaşıp şirket kurulumunu kendiniz yapabilirsiniz:

https://www.gov.uk/register-a-company-online

Şirketinizi İngiltere’ye gider gitmez vakit kaybetmeden kurarsanız iş, proje ve müşteri ararken rahat edersiniz. İngiltere’de özellikle Londra’da iş hayatı hızlı ve rekabetçidir. Dolayısıyla iş, proje ya da müşteri bulduğunda şirketimi henüz kurmadım gibi bir cevap o müşteriyi direk kaybetmenize yol açar. Şirketinizi kurup öyle başlamanız en doğrusudur.

Ayrıca bu konu ilk yılın sonunda yapacağınız vize uzatma başvurusu için de çok önemlidir. Eğer şirket kurmayı geciktirirseniz İngiltere Vize Ofisi (Home Office) bu durumu sorgular ve şüpheli ya da yanlış birşey görürse uzatma başvurunuzu ya reddeder ya da üç sene yerine bir sene uzatma verir, bu da sizi sıkıntıya sokar.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  Benim Londram Benim Dalstonum

İngiltere’de Şirket Kurduğunuzda Hangi Sigortaları Yaptırmak Zorundasınız?

Tüm gelişmiş batı ülkelerinde herşeyin sigortası vardır. Birşeyin başına bir iş geldiğinde hemen açar sigortasına bakar ve zararı ordan tazmin ederler. Eğer başına birşey gelen bir insansa o kişinin maddi-manevi zararı sigortadan karşılanır.

Bu ev olur, araba olur, işyeri olur, sağlık sigortası olur, değerli bir eşya olur, olur da olur.

Bu yüzden bu ülkelerde iş yapıyorsanız iş yaparken sebep olabileceğiniz zararlara karşı sigorta yaptırmak zorundasınız.

Peki iş yaparken zarara neden olmak ne demek?

Bir örnekle anlatmaya çalışalım.

Örneğin bir restoranınız var. Oldukça da müşteriniz var. Restoranında yemek servisi yaparken eğer müşterinizin üzerine sıcak yemek dökerseniz ve örneğin müşterinizin eli yanar ve hastanelik olursa bundan siz sorumlusunuz. Bu durumda müşterinizin zararını karşılamak durumundasınız.

Bu zararın hepsini cebinizden vermemek için önceden sigorta yaptırmalısınız. Üstelik bu sizin isteğinize bağlı bir sigorta değil. Bu sigortayı yaptırmak zorunlu.

İngiltere’de her işyeri sahibi public liablity insurance ismi verilen sigortadan yaptırmak zorunda.

Başka bir örnek vereyim. Örneğin inşaat malzemesi satan bir işyeriniz var. Bir müşteri geldi ve dükkanda malzeme alırken kafasına merdiven düştü. O merdiveni oraya sağlam bir şekilde koymadığınız için ve müşterilerinizi uyarmadığınız için işyeri sahibi olarak siz sorumlusunuz çünkü kaza sizin işyerinizde oldu.

Burda da public liability insurance devreye girer ve zarar bu sigortadan karşılanır. Public liability insurance isimli sigortayı bu alanda hizmet veren şirketlerden yaptırabilirsiniz. Google’da aradığınızda bir sürü şirket çıkar. Biraz araştırma ile sağlam bir şirket bulup yaptırabilirsiniz.

Peki yazılım, grafik tasarım, danışmanlık, çeviri, özel ders, avukatlık vs. gibi fiziksel tarafı olmayan fakat müşteri ilişkisi barındıran ve verdiğiniz hizmet neticesinde müşterilerinize zarar verme potansiyeli olan işlerde hangi sigortayı yaptıracaksınız?

Bu durumda yaptırmanız gereken sigortanın ismi professional indemnity insurance. Bu sigorta türü profosyonel hizmetlerde doğabilecek zararı karşılamak üzere tasarlanmış bir sigorta. Eğer bu bahsettiğim işlere ya da onlara benzer bir iş yapıyorsanız yaptırmanız gereken sigorta bu.

Public liability insurance çok genel bir sigorta. Her türlü işyerinde müşterilerinizin başına gelebilecek ve doğacak zararlara karşı müşteriyi korumak için.

Professional indemnity insurance ise professional hizmet ya da servis hizmeti veren firmalara daha uyan bir sigorta. Örneğin bizim fiziksel mağazamız yok, fiziksel bir ürün satmıyoruz, müşteride boya-badana-tamirat yapmıyoruz, müşteri gelip dükkandan birşey alırken başına birşey gelme potansiyeli yok diyorsanız bu durumda professional indemnity insurance size daha uygundur.

Onun yerine işi yanlış yaparsak, eksik yaparsak, üsulsüz yaparsak müşterinin zararar uğrama ihtimali var. Professional indemnity insurance burda devreye giriyor.

İngiltere’de her iki sigortadan birini yaptırmak mecburi. Mecburi olmasının yanında ilerde başınıza bu örneklediğim şeylere benzer birşey gelirse tüm zararı cebinizden karşılamkatansa yıllık belli bir ücret karşılığında sigorta yaptırıp kendinizi sağlama almanız daha iyi olur.

Örneğin eğer yazılımcı iseniz ve İngiltere’de contractor olarak çalışıyorsanız professional indemnity insurance yaptırmanız daha uygun olacaktır. Contractor, consultant, freelancer vs. gibi profosyonel servisler verenler için professional indemnity sigortası daha uygundur.

Şirketiniz için sigorta yaptırmak hem müşterilerinizin nezdinde sizi daha güvenilir kılar hem de bazı firmalar sizden contractor, consultant ya da freelancer olarak hizmet alacakları zaman bir sigortanızın olmasını sözleşmeye şart olarak koyarlar. Eğer sigortanız yoksa sizinle çalışmamayı tercih edebilirler.

Sigorta yaptırmanızın bir diğer artısı da vize uzatma alırken karşınıza çıkar. İngilter Vize Ofisi yani Home Office sigortanızın olduğuna bakarak işinizi ciddiye alıp hem kendinizi hem de müşterilerinizi sağlama almaya çalıştığınızı görür. Bu Home Office nezdinde iyi bir izlenim bırakmanıza yardımcı olur.

Firmaları sizinle çalışmaya ikna ederken nasıl bunu sigortanız olduğunu ve müşterilerinizin oluşacak zararlara karşı güvende olduğunu bir pazarlama desteği olarak kullanıyorsanız bunun benzerini vize uzatma alırken Home Office nezdinde de kullanabilirsiniz.

İngiltere’ye geldiğinizde banka hesabı açtırma ve şirket kurma işlemlerinden sonra yapacağınız diğer önemli bir şey de yukarda bahsettiğim sigorta türlerinden hangisinin sizin işinize uyduğunu tespit edip güvenilir bir sigorta şirketinden sigorta yaptırmak olacaktır.

İngiltere’ye geldikten sonra yapılması gerekenlerle ilgili kapsamlı yazımı burayı tıklayarak okuyabilirsiniz.

 

 

Bu yazıyı beğendiniz mi?
mehmetc.com eposta listesine katılın, yeni yazı ve duyurulardan haberdar olun!
Eposta Listesine Katılmayı Onaylıyorum