İngiltere’de Şirket Türleri ve Hangi Tür Şirket Kurmalı?

İngiltere’ye Ankara Anlaşması Vizesi ile geldiysen bir şirket kurmalı ve yapacağın işe bir an önce başlamalısın. Şirket kurmadan önce hang tür şirket kuracağına karar vermektir.

Eğer yapacağın iş hizmet ağırlıklı ve ilk birkaç yıl için gelir çok fazla değil ise şahıs şirketi (sole trader) kurup en basit şekilde başlayabilirsin. Belli bir gelir miktarına kadar şahış şirketi kurmak en doğrusudur. Ayrıca bu şirket türü ticari ortaklık yapmayacaksan yani işin tek sahibi sen olacaksan tercih edilen şirket türüdür.

Ama eğer gelirin belli bir miktarın üstünde ise ve/veya ortak ya da ortaklarla birlikte iş yapacaksan o zaman limited şirket (limited company) ya da bizim kolektif şirket İngilizler’in unlimited company dediği şirket türü ile yola çıkmalısın.

Şahıs Şirketi Mi, Limited Şirket Mi Kurmalı?

Şahıs firması avantajları:

 • Kuruluş masrafı yoktur
 • Firmanın yapısı en basitidir
 • Firma içindeki takiplerin yapılması ve defterlerin tutulması gibi işlemler daha basittir
 • Şahıs firmalarının devamlılığı için yapılması gereken yasal işlemler ve gerekli bildirimler daha azdır

Şahıs firması dezavantajları:

 • Özellikle belirli sektörlerde (IT, danışmanlık, mühendislik vb.) müşteriler şahıs firması ile çalışmayı istemez ve kabul etmez. Bu durumda şahıs firması müşteriler kabul görmez
 • Firma sahibi firmanın zararlarından da şahsen sorumludur. Örneğin bir iflas durumunda eğer borç kaldı ise bu şahıs firmasının sahibinin kişisel varlıklarından tahsil edilir

Limited şirketlerin avantajları:

 • Bir ya da birden fazla şirket ortağın olacaksa şahıs şirketi buna izin bermez, limited şirkette mümkün
 • Şahıs firmasında tüm sorumluluk şahsa aittir ancak limited şirketlerde ortakların sermayeleri kadar sorumluluğu bulunmaktadır
 • Şirketin iflas etmesi durumunda, şirket sahiplerin sadece o şirketteki sermayeleri kadar sorumludur. Bu kişiler kendi şahsi varlıkları ile iflastan ya da şirket borçlarından vs. sorumlu tutulmazlar
Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  İngilizce'yi Çok Para Harcamadan Nasıl Öğrenirsin?

Limited şirketlerin dezavantajları ise şunlardır:

 • Az da olsa bir kurulum ücreti vardır
 • Şahıs firmasının yürütülmesindeki basitlikler, limited şirketlerde yoktur. Çeşitli zamanlarda vergi dairesine bildirim zorunlulukları bulunmaktadır ve bu zamanların son başvuru tarihleri belirlenmiştir
 • Son başvuru tarihinde beyan edilmesi gerekenlerin edilmemesi durumunda, maddi cezalar ve çeşitli yaptırımlar söz konusudur
 • Defter tutulması daha zordur

Elbette bu avantajlar ve dezavantajlar yapılacak işin sektörü, ne olduğu, planlanan ve elde edilen gelir, ortaklık yapısı ve başka diğer faktörlere bağlıdır. Burda ajantaj ya da dezavantajdan çok senin şirket kurarken ihtiyacın neyse ona odaklanmak en doğrusudur.

Sole trader mı yoksa limited company mi kuracağına karar verebilmek için hazırladığın iş planından faydalanabilirsin. Bu sana hem gelir konusunda hem de hedef kitlen konusunda öngörü yapma imkanı verir ve bu öngörü ile şirket türüne karar verebilirsin.

Limited şirket (limited company) kurmak için https://www.gov.uk/register-a-company-online adresindeki şirket kurma adımlarını izleyerek şirketini kurabilirsin.

Şahıs firması (sole trader) kurmak için https://www.gov.uk/set-up-sole-trader adresindeki şirket kurma adımlarını izleyip şirketini kurabilirsin.

Eğer şirket kurulumunda bilgi sahibi değilsen muhasebecin sana bu konuda yardımcı olacaktır.

Şirket kurma işlemlerini bir muhasebeciye yaptırırken muhasebeciyi önceden tanıyor olmaya ya da tanıyan birilerinin referansı ile gidiyor olmaya dikkat et. İngiltere’de yeni olduğun için her konuda olduğu gibi bu konuda da acemiliğinen istifade ederek olması gereken aralıklardaki ücretlerin çok üstünde ücret isteyenler çıkacaktır, bunlara karşı dikkatli ol ve önceden piyasa araştırması yap.

Ayrıca muhasebecini peryodik olarak kontrol et. Şirketin için yasaların gerektirdiği bildirimleri yaptığından ve kayıtlarını düzgün tuttuğundan emin ol. Bu konuda bu blogda ve internette birçok bilgi var, bunlardan faydalanabilirsin.

İngiltere’de nasıl bir muhasebeci ile çalışman gerektiği ile ilgili bir yazım var. Yazıya burdan ulaşabilirsin.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  İngiltere'ye Yerleşmek İçin Ne Yapmalıyım?

Şirket Türüne Göre Vergi Oranları

İngiltere Vergi Dairesi’nin kısa ismi HMRC’dir.

Şahıs Firması Vergileri

£32.000 miktarına kadar olan gelirler için %20 (Basic Income Tax)
£32.001 miktarı ile £150.000 miktarına kadar gelirler için %40 (Higher Income Tax)
£150.000 miktarından yüksek olan gelirler için %45 (Additional Income Tax)

Limited Şirket Vergiler

geçmişte dilimli olarak £300.000 miktarına kadar geliri olanlar ufak gelir vergisine, £1.500.000 ve üzeri gelir vergisi olanlar ise esas gelir vergisine tabiydi. Fakat 2015 Nisan ayında yapılan düzenlemelerle tüm vergiler basitleştirildi ve corporation tax olarak adlandirilan şirket vergileri %20’ye sabitlendi.

Yani yukarıdaki dezavantaj ve avantajları açıklarken bahsettiğim, şahıs firması açacak kişilerin gelirinin yüksek olması durumunda, limited şirket için aynı gelir miktarıyla ödemesi gereken verginin 2 katına, hatta daha fazlasına eşit vergi ödemesi gerekecektir.

2016 bütçe bildirisine ek olarak, henğz kesinleşmiş olmamakla birlikte, HMRC (Her Majesty’s Revenue and Customs) açıklamasına göre 2020 yılına kadar tüm şirket vergilerinin (şahıs firmaları hariç) %17 oranına çekilmesi planlanmaktadır.

2016 Temmuz ayında maliye bakanlığı görevini üstlenen George Osborne’un verdiği beyana göre, bu vergi oranının %15’e çekilmesinin uygun olacağını ve bu oranla mevcut ekonomide süper rekabetçi bir ortam oluşacağını belirtmiştir.

Bu nedenle yakın gelecekte vergi oranları konusunda indirim beklendiği bir gerçektir. İngiltere bu gibi uygulamaları hayata geçirerek uluslararası yatırımcı, girişimci ve yetenekleri ülkeye çekerek rekabette her zaman ön sıralarda olmayı hedeflemekte.

Kuracağın şirketin başarılı olmasını dilerim, şimdiden hayırlı olsun!

Bu yazıyı beğendin mi?
mehmetc.com eposta listesine katıl, yeni yazı ve duyurulardan haberdar ol!
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )