İngiltere’de Ücretsiz Sağlık Hizmetleri Ne Durumda? Sistem Gerçekten Batıyor Mu?

Yazıyı paylaş!

İngiltere Ulusal Sağlık Sistemi (NHS – National Health System) ile ilgili görüşlerimi paylaşacağım fakat önce İngiltere’ye geldiğinde aile hekimi kaydını nasıl yaptıracağını anlatarak başlamak isterim.

Aile Hekimine Kaydolma

İngiltere’de sağlık hizmetleri herkes için ücretsizdir. Bunun için oturum izni ya da İngiltere Vatandaşlığı şartı aranmaz. Buraya öğrenci vizesi, Ankara Anlaşması vizesi, sponsorlu vize, vs. ne ile gelirsen gel, sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanırsın.

Gelir gelmez yapman gerekenlerden biri de aile hekimine kaydolmaktır. Yaşadığın yerdeki en yakın aile hekimine yani İngiltere’deki söylenişi ile GP’ye gidip kayıt yaptırman gerekir. (GP: General Practitioner)

Aile hekimine kaydolmak şarttır zira aile hekimine gitmeden hastaneye -acil durumlar dışında- gidemezsin. Eğer sağlık durumun hastaneye gitmeyi gerektirecek birşey ise önce aile hekimine gitmeli ve ordan sevk almalısın.

İngiltere’de aile hekimleri düzgündür, düzgün hizmet verirler. Hastalandığında telefonla ya da şahsen randevu alarak gidersin ve doktor senin durumuna göre ya aile hekimliği çerçevesinde çözüm bulur ya da seni hastaneye sevkeder. Bu tamamen sağlık sorununun ne olduğuna bağlı.

Ayrıca aile Hekimi seninle hastane arasında köprü görevi de görür. Hastanede yapılan teşhis, muayene, vs. gibi şeylerle ilgili sana yazılı mektuplar gönderilir. Bunlar önce aile hekimine gelir, ordan sana gönderilir.

İngiltere’de aile hekimi ve hastaneler hizmet kalitesini korumak amacı ile buralara işin düştüğünde sonrasında sana yazılı mektup gönderir ve yapılan teşhis, tanı, tahlil ve tedavi hakkında bilgi verirler.

Aile hekimine kaydolmak için google’da “How to register with a GP practice” yazarak arama yaptığında İngiltere Ulusal Sağlık Sistemi’nin yani NHS’nin bu konudaki sayfasını bulabilirsin. Sayfanın tam linkini şurda veriyorum fakat olur da link değişirse dediğim gibi bu cümle ya da benzeri ile google’da aratarak bulabilirsin. Burda aile hekimine kaydolmak için yapmak gerekenleri detaylıca anlatıyor.

Burda bahsedilen önemli şeylerden bir tanesi de Find GP services sayfasına link vermesi. Bu sayfanın linki şurda. Bu linkteki sayfadan kaldığın yerin posta kodunu yazıp sana en yakın aile hekimini buluyorsun ve oraya gidip bir form doldurup aile hekimine kaydoluyorsun. Bu formda genel bilgiler var ve zaten formu doldururken sana ordaki görevliler yardımcı oluyor. Birşey sormaktan çekinme zira işleri bu ve baya yardım ediyorlar.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  İngiltere'de Council Tax Nedir? Kimler Ödemek Zorundadır?

Aile hekimine kaydolduktan sonra artık İngiltere’de sağlık sistemine kayıtlısın. Sen ya da aile fertlerin bu aile hekiminden hizmet alıyor. Eğer aile hekimliğine aşan bir sağlık konusu varsa gerek görürlerse hastaneye sevkediyorlar ama sağlıkla ilgili konularda ilk bağlantı noktan burası. Direk hastaneye acil durumlar dışında almazlar.

İngiltere’de Ücretsiz Sağlık Hizmetleri Ne Durumda? Sistem Gerçekten Batıyor Mu?

İngiltere’ye geldiğinde eğer bir süredir burda yaşayan Türk’le konuşursan sana İngiltere’de var olduğunu iddia ettiği bir sürü problemden bahseder.

Bu problemlerin bir kısmını kendi uydurur. Bir kısmı gerçekten vardır fakat hem abarttığı kadar değildir hem de anlattığı gibi değildir.

Bunun yanında bir de bu duruma şu eklenir; bu tür insanlar öyle bir hava estirir ki sanki İngiltere’ye gelmeden önce Türkiye’deki yaşamlarında ağızlarında gümüş kaşıkla doğmuşlar ve sırça köşklerde büyütülmüşlerdir.

Konunun aslı elbette böyle değildir. Konunun aslı bedavaya hizmeti bulan Türk’ün geldiği yere ve geldiği şartlara bakmadan şu anda yaşamakta olduğu yeri kötülemesidir.

Eğer İngiltere’ye ilk geldiğinde böyle birilerine denk gelirsen ki eğer Türklerle takılırsan bu kuvvetle muhtemeldir, onlardan uzak durmanı tavsiye derim.

Bu tür insanların söylediklerine kulak asma diyeceğim fakat adeta aynı tornadan çıkmış gibi koro halinde aynı şeyleri söyleyen bir sürü insanın söylediklerine kulak tıkamak pek kolay olmaz. Bir de buna ülkeye yeni gelmişliğin verdiği zorlukları eklersen gözün yılmaya meyil edebilir.

İngiltere’de yaşayan Türkler’in dillerine en çok pelesenk ettikleri şey İngiltere Sağlık Sistemi’dir. İngiltere’de sağlık hizmetleri herkes için ücretsizdir. Sağlık sistemine National Health System denir ve kısaca NHS diye söylenir.

Burdaki Türkler arasında bir “NHS batıyor, NHS batacak” lafıdır gider. Bunu rakamlarla destekleyemezler zira bu tür insanların herhangi bir konuda ilgili rakamları bulma ve bulsalar bile o rakamları mantıklı bir süzgeçten geçirme gibi bir meziyete sahip oldukları kesinlikle görülmez.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  İngiltere'ye Yerleşmek İçin Ne Yapmalıyım?

Ellerindeki örneklem aile hekimlerinde ve hastanelerde yaşadıklarıdır. Sana bunları anlatıp dururlar ve “İngiltere Sağlık Sistemi batıyor” laflarını bu örneklerle desteklerler. Elbette içine bol bol abartma ve biraz da yalan katarak.

İngiltere gelişmiş ülkeler kategorisindedir ve sağlık hizmetleri üç aşağı beş yukarı diğer gelişmiş ülkeler gibidir. Bu hizmetin kalitesi elbette şehirden şehire ve bölgeden bölgeye değişir zira her bölgenin nufüs yoğunluğu, demografisi, ekonomik durumu ve kültürü farklıdır.

Örneğin normal bir orta sınıf hayatı yaşayan, alım gücü yeterli düzeyde, işinde-gücünde bir yaşam süren, genelde ailelerden oluşan bir bölgenin aile hekimleri ve hastaneleri ile suç oranının ortalamanın üstünde olduğu, dar gelirli, sosyal açıdan kendine has problemler barındıran bir bölgenin sağlık hizmetleri aynı kalitede olmaz. Bu tasarlanmış bir şey olmadığı gibi sadece İngiltere’ye özgü bir durum değildir.

Ama ortalamayı aldığında İngiltere’deki sağlık hizmetleri gelişmiş ülke ayarındadır. Bir de buna İngiltere’de insanların genelde saygılı ve insana değer veren doğasını eklersen hemşire, doktor, sağlık görevlisi vs. gibi sağlık çalışanlarının olumlu yaklaşımı eklenince bu hizmetin kalitesi artar.

İngiltere’de sağlık hizmetleri ücretsizdir ve herkesi kapsar. İngiliz vatandaşı ol ya da olma, eğer İngiltere’de isen sağlık hizmetini ücretsiz alırsın. Aynı şeyler başına geldiğinde Amerika’da olsan 5-10 bin dolar harcayacağın durumlarda İngiltere’de beş kuruş para harcamazsın.

Kendimden örnek vereyim. Buraya geldiğimden beri (Nisan 2017) hem aile hekimine hem de bulunduğum yerdeki hastaneye yolum düştü. Aldığım hizmetten memnunum ve beş kuruş ödemedim. Aynı şeyler Amerika’da başıma gelseydi kesin 10-15 dolar civarında param gitmişti, belki de daha fazla. Yaşadığım sağlık sorunları da öyle ciddi şeyler değil; böbrek taşı ve buna bağlı tahlil ve taramalar.

Evet böbrek taşından insan çok acı çeker fakat bu sorun herkeste kendine özeldir. Burda anlatmaya çalıştığım hastanade geçirilen 2-3 günün Amerika’da olsa 10-15 bin dolara ya da daha fazlasına mal olacakken İngiltere’de hem düzgün hizmet alıp hem de beş kuruş para ödemememdir.

Bir de olayın Türkiye ile kıyas edilmesi durumundan bahsedeyim. Bu kıyası yapanlar genelde Türkiye’de özel doktorlara ve hastanelere gidip öyle kıyaslıyorlar. İngiltere’de yaşayan bu insanlar sterlinle para kazanıyor ve bu durumda Türkiye’de özel doktor ve hastaneye gitmek onlara buraya kıyasla ucuz geliyor. Aldıkları hizmeti ucuz sanıyorlar. Halbuki o ödemeleri Türkiye’de yaşayan ve Türkiye’de para kazanan bir durumda yapsalar buna çok pahalı diyecekler.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  İngiltere'de İş Ararken Hangi İK Sitelerini Kullanmalısın?

Burda yani İngiltere’de kıyasladıkları ise ücretsiz aldıkları sağlık hizmeti. Yani elma ile armutu kıyaslıyorlar.

Türkiye’de devletin verdiği ortalama sağlık hizmetini alıp İngiltere’deki ortalama bir sağlık hizmeti ile kıyaslarsan İngiltere her türlü daha iyi çıkar.

Tabii Türkiye’de insanlar “tanıdık başhekim, teyzemin kızının torunu hastanede uzman doktor, hemşire bizim kapı komşu, hastabakıcı bizim kahvecinin amca oğlu, prof. dr. bilmemkim babamın arkadaşı” gibi bir takım kısayollar bulup sağlık sisteminde önlere geçebildikleri için bunu genele yoruyorlar.

Herşeyde olduğu gibi sağlıkta da “işini bilen” bir toplum çıkıyor karşımıza. İngiltere’de ise bu mümkün değil. Hastaneye gidip direk muayene olamazsın. Önce aile hekiminde gidip problemini orda çözmeye çalışacaksın. Burda en çok dikkat edilen bu. Bir de sağlık hizmetleri ücretsiz olduğu için koruyucu hekimlik çok önemli. Öyle her “saçımın teli ağrıyor” dediğinde acile almıyorlar ve süreçlere uymanı istiyorlar.

Buraya geldiğinde yapman gereken önce aile hekimine kaydolman. Ondan sonra zaten sağlık hizmetine ihtiyaç duyduğunda seni süreç boyunca yönlendiriyorlar. Acil bir durumun olursa herhangi bir hastaneye direk gidebiliyorsun. Yine kendimden örnek vereyim. Böbreğimdeki taş sorunu nüksedince istediğim zaman yaşadığım yerdeki üniversite hastanesine acile gidebiliyorum, gittim.

İngiltere’ye geldiğinde Türklerin en çok şehir efsanesi ürettiği konunun İngiltere’deki sağlık sistemi olduğunu göreceksin. Bol bol hikaye anlatacaklar ve Türkiye’de sağlık sistemi çok güzel oldu diyip duracaklar. Bunu yaparken yukarda da dediğim gibi Türkiye’de gittikleri özel hastaneleri İngiltere’deki devlet hastaneleri ve İngiltere’de aldıkları ücretsiz sağlık hizmetleri ile kıyaslayacaklar.

Bu tür insanlara hem kulak asma hem de bu konuda söylediklerine bakarak aslında hiçbir dediklerinin tutarlı ve inanılacak bir tarafı olmadığını bil.

Bu yazıyı beğendin mi?
mehmetc.com eposta listesine katıl, yeni yazı ve duyurulardan haberdar ol!
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )

Yazıyı paylaş!