İngiltere’de Yapacağın Yaşam Masraflarını Nasıl Hesaplarsın?

İngiltere’de yapacağın yaşam masrafları aylık olarak nasıl hesaplayacağını anlatan bir yazı yazmıştım ve masraf kalemleri ve bunların toplamlarını tek tek anlatmıştım.

Bu yazımda yine İngiltere’de yapacağın yaşam masrafları hesaplamaya yönelik bilgiler vereceğim. Bu konuda birçok internet sitesinde bilgi bulabilirsin fakat bu bilgiler genelde bir yıllık peryotlarla güncellenir ya da bazıları pek sık güncellenmez. Neyseki İngiltere’de enflasyon Türkiye’deki gibi çok yüksek değil ve dolayısıyla İngiltere’de yaşam masrafları üzerine yazılıp çizilenler genelde güncel kalıyor.

Veri kaynakları ve bu verilerin sunumu açısından bu web sitelerinin hepsinden ayrılan birkaç web sitesi var. Bunlar verileri çeşitli veri kaynaklarından aldıkları gibi siteyi kullananların da veri girmesine yani veri tabanına katkıda bulunmasına izin veriyor. Bunun neticesinde de ortaya daha kaliteli veriler ve tahminler çıkıyor.

Benim sana bahsedeceğim siteler Expatistan ve Numbeo. Ben bu siteleri kendim de ara sıra kullanıyorum ve baya faydalanıyorum. İngiltere’de yaşam masrafları ve fiyatlar hakkında bilgiye ihtiyacım olduğunda bu sitelere de göz atıyorum.

Sana bu yazımda bu sitelerden bahsedeceğim.

Bu sitelerin en temelde 2 faydası var. Birincisi, İngiltere’de yaşayanlara sorasınız bile herkes herşeyin fiyatını bilemez. İkincisi ise bilse bile sadece kendi tecrübelerine göre konuşur fakat bu siteler geniş bir kullanıcı kitlesinden faydalanarak fiyat bilgisi sunuyor.

Önce Expatistan ile başlayayım.

Expatistan

Expatistan kullanıcı katılımcılı bir veri bankası. 2017 yılı itibari ile 201 bin katılımcısı ile dünyanın 204 ülkesinde 2141 şehrinden 1 milyon 919 bin fiyat bilgisini bünyesinde barındırmakta.

Siteye www.expatistan.com adresinden ulaşabilirsin.

Siteye girip bir şehir seçtiğinde sana gıda, barınma, giyim, ulaşım, kişisel bakım, eğlence gibi ihtiyaçları kullanıcılardan gelen ortalama bir fiyatla sunmakta. Bunun haricinde ortalama maaşlar ve okul fiyatları da sitede yer almakta. Maaş seçeneği kısmında ne kadar paraya ihtiyacın olacağı ve şu anda kazandığın paranın o şehirde yetip yetmeyeceğini görebilirsin. Çocuklu aileler için şehirde bulunan uluslararası okulların listesi ve fiyatları da yer almakta.

Expatistan

 

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  İngiltere'de IR35 Nedir ve Kontratlı Çalışanları Nasıl Etkiler?

Dilersen İngiltere’nin ya da dünyanın başka bir şehriyle ortalama fiyatları da karşılaştırabilirsin. Örneğin farklı şehirlerde şubeleri olan büyük bir şirkette işe başlayacaksan bu araç ile şehirdeki yaşam masraflarını karşılaştırıp kendi maaşın doğrultusunda bir tahmin ve bütçe yapabilirsin.

Manchester ve Liverpool arasında adım adım bir fiyat karşılaştırması yapalım.

Manchester şehrinin Liverpool ile yaşam masrafları açısından karşılaştırılmasını görüyoruz. Belki de en çok para harcanan şey barınma olduğundan, barınmadaki %14’lük ucuzluk genele vurulduğunda Manchester şehrinin Liverpool şehrinden %1 daha az masraflı olduğunu görüyoruz. Eğer burada gösterilen seçeneklerden birini tıklarsan detaylı bir biçimde fiyat karşılaştırılması yapılan unsurları gösterir. Yüzde olarak en çok fark olan “Personal Care” yani kişisel bakım seçeneğine bakalım.

Sırasıyla soğuk algınlığı ilacı, bir kutu antibiyotik, 15 dakika doktor görüşmesi, bir kutu tampon, deodorant, şampuan, tuvalet kağıdı, diş fırçası ve saç traşı ortalama fiyatlarının karşılaştırılmasıyla elde edilmiş bir oranı görüyoruz. Manchester için turuncu, Liverpool için yeşil renk kullanılmış. Bu şekilde sen de Expatistan üzerinden şehirdeki masraflarını hesaplayabilir ya da dilersen Türkiye’de yaşadığın şehirle bile fiyat karşılaştırması yapabilirsin.

Numbeo

Numbeo da Expatistan gibi kullanıcı katılımlı bir yaşam giderleri veri bankası. 2017 yılı itirbari ile 382,548  kullanıcı katılımlı ve dünyadaki 6,434 şehirde 3,500,976 adet fiyat bilgisi bulundurmakta. Siteye www.numbeo.com adresinden ulaşabilirsin.

Sitedeki harita üzerinden yaşam masrafları hakkında bilgi edinmek istediğin şehri seçip arama yapabilirsin. Örneğin Londra’yı seçeceğiz ve nasıl hesap yapılırmış bakacağız. Bir şehir seçtiğin zaman o şehrin katılımcılarının belirlediği fiyatlar ve doldurduğu anketler ile ulaşılan veriyle oluşturulmuş ortalama masraflar çıkıyor. Ama sen yine de kendi bilgilerini girmek istersen hesap araçları da mevcut.

www.numbeo.com

www.numbeo.com

Evde bulunan kişi sayısından yılda yapılan tatile kadar seçeneklerini ayarlayıp ortalama bir fiyat alabilirsin. Üstelik aldığın sonucu başka şehirlerle karşılaştırman da mümkün. Hesaplama aracında seçeneklerini ayarladıktan sonra neye tam olarak kaç para gideceğini ayrıntılı olarak görmek için de biraz sayfanın aşağı kısımlarına inmen gerekiyor. İstediğin tüm ayrıntıları görebilir ve tekrardan düzenleme yapabilirsin.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  İngiltere'de İlişkiler ve İngiliz Kadınını-Erkeğini Tanıma Kılavuzu
Bu yazıyı beğendin mi?
mehmetc.com eposta listesine katıl, yeni yazı ve duyurulardan haberdar ol!
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )