İngiltere’deki Şirketinin Web Sitesi İçin Neler Kullanmalısın?

Yazıyı paylaş!

Her ne iş yapıyorsan yap, bir web sitesine sahip olmalısın. Şirketine ait bir web sitesi olmalı ve orda şirketinle ilgili temel bilgileri ve verdiğin hizmetleri anlatmalısın.

Web sitesi sadece iş için gerekmez. Bazen bir hobinle ilgili bir site açarsın ve blog yazarsın. Ya da hobinle ilgili olmasa da yaşadıklarını paylaştığın, gezdiğin yerleri anlattığın, bilgi verdiğin, şiirlerini paylaştığın, denemelerini yazdığın, sevdiğin filmlere dair eleştiri yazdığın ve daha birçok çeşitli konuda yazabileceğin bir bloğun olmalı.

Bunları medium, facebook, instagram, twitter gibi mecralarda da yapabilirsin elbette. Ama sosyal medya kaypaktır. Bugün bu servisler olur, yarın bunlar kapanır. Bilemezsin.

Ayrıca bu servisler kullanılarak üretilen ve yayınlanan içerik tamamen senin kontrolünde değildir. Web sitenin ya da bloğunun tasarımını tam anlamıyla kontrol edemezsin. Birşeyler satacaksan bu servislerin eticaret paketini kullanmak zorundasın, reklam yayınlayamazsın, vs. bir sürü negatif tarafı var.

Eğer ister şirketin için bir kurumsal site, ister bir kişisel blog olsun, en güzeli bir WordPress kurmak olacaktır. WordPress kurduğunda binlerce temadan biri şirketine ait kurumsal web sitene ya da kişisel bloğuna mutlaka uyar. Bu temaların büyük bir kısmı ücretsizdir. İndirip kullanabilirsin.

Ücretli temalar çok pahalı değildir. Bir defa alıp yıllarca kullanabilirsin.

WordPress temaları mobil uyumludur ve sürekli güncellenir. WordPress’in kendisi de sürekli güncellenir. Dolayısıyla webde çıkan yeniliklere uyum sağlamak ve o hıza ayak uydurabilmek için ayrıca birşey yapmana gerek kalmaz.

Bir de medium, facebook, instagram, twitter gibi mecraların senin istediğin değişikliği ya da güncellemeyi yapmasını beklemek zorunda kalmazsın. WordPress güncellenir ve sen de sitene en son çıkan WordPress sürümünü yüklersin. Siten ya da bloğun güncellenmiş olur.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  Bir İngiliz Kızı Irak'taki Savaşa Nasıl Bakar?

WordPress için her türlü iş koluna özelleşmiş tema bulunur. WordPress 2003 yılından bu yana geliştirilmekte olan oldukça olgunlaşmış bir içerik yönetim sistemidir. WordPress sadece blog açmak için kullanılmaz. Her türlü web sitesini kurman ve işletmen için kullanılabilecek çok sağlam ve faydalı bir yazılımdır.

2003 yılından beri geliştirildiği için yıllardır her iş kolu için yüzlerce tema üretilmiştir. Bu temalardan senin şirketinin iş koluna ve profosyonellik anlayışına göre birini seçip kullanabilirsin. Ayrıca web tasarımı yaptırmana gerek kalmaz. Onun yerine kullandığın temayı WordPress yönetim sayfasını kullanarak özelleştirip kullanabilirsin.

Tema kullanmanın yanında, eğer web siten ya da bloğunda işlevsel bir ihtiyacın olursa bunu WordPress eklentileri yani WordPress pluginleri ile karşılayabilirsin.

WordPress eklentileri WordPress yazılımını değiştirmeden WordPress admin sayfasından eklenip çıkarılabilen modüllerdir.

Örneğin sitene sosyal medya butonları ekleyip ziyaretçilerinin sayfa ya da sitendeki yazıları paylaşmasını istersen bunun için WordPress yazılımının kendisinin kodunu değiştirmene gerek yoktur. Programlama yapmak zorunda değilsin, ya da bir programcıya bunu kodlatmana gerek kalmaz.

Onun yerine bu işi yapan WordPress eklentisini bulup WordPress sitene indirip admin sayfasından kurup aktif eder ve kullanmaya başlarsın.

Ya da örneğin eticaret yapacaksan, WordPress’in WooCommerce isimli eklentisini indirip hiç kod yazmadan ürün ya da servis satmaya başlayabilirsin.

Hemen her işlevsel ihtiyacı karşılamak amacı ile geliştirilmiş binlerce WordPress eklentisi yani WordPress plugini bulunur.

WordPress ilk çıktığında sadece blog açmak ve yazmak için kullanılan bir yazılımdı. Fakat zamanla internet, web siteleri ve internette üretilen ve tüketilen içerik geliştikçe WordPress te kendini geliştirdi ve yeniledi. Bugün WordPress bir blog yazılımından çok daha öte birşey. Artık her türlü içeriği üretip webde yayınlayabileceğim kapsamlı ve oldukça gelişmiş bir içerik yönetim sistemi.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  Şirket Hackathon'unda Nasıl Birinci Olduk?

WordPress ile web siteni ya da bloğunu açmak için bir web sitesi ya da blog alan adı ve web siteni bulundurmak için web hosting alanına ihtiyaç duyacaksın.

Bu hizmetleri veren çok sayıda firma var. Ben sana SiteGround firmasını tavsiye ederim. Hem alan adını burdan satın alabilirsin hem de web hosting hizmetini. Web hosting hizmeti aldığında eposta hizmeti ve daha birçok özellik te bu hizmet ile birlikte geliyor.

SiteGround’da alan adını satın aldıktan sonra seni yönlendirip WordPress ile siteni açmana yardım ediyor. PHP-MySQL destekli hosting hizmeti olmasının dışında WordPress’e özelleşmiş güzel özellikleri de var. Bu da siteni açmanı oldukça kolaylaştırıyor.

Alan adı alıp web siteni kurduktan sonra geriye tema seçimini yapmak kalıyor. Tema seçtikten sonra web siten hazır. Gereken sayfaları ve içeriği oluşturmak önemli. Bunları sitenin tarzı, özellikleri, hitap ettiği kitle, vs. gibi kriterlere göre belirleyebilirsin.

SiteGround firmasının web sitesine burdan ulaşıp alan adı ve hosting hizmeti alıp web siteni veya bloğunu hemen açabilirsin.

Bu yazıyı beğendin mi?
mehmetc.com eposta listesine katıl, yeni yazı ve duyurulardan haberdar ol!
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )

Yazıyı paylaş!