İngiltere’ye Geldikten Sonra Yapılacaklar

Ankara Anlaşması Vizesi başvurunuzu yaptınız ve heyecanlı bir bekleyişten sonra güzel haberi aldınız, vize başvurunuz kabul edildi.

Peki şimdi ne yapacaksınız?

Vize aldığınızda yaptığınız şey vizenize bakıp bakıp gülümsemektir. Oldukça mutluluk verici bir dönemdir. Bu birkaç gün sürer ve sonrasında İngiltere’ye gitme ve yapılacak ilk işleri halletme telaşı başlar.

Peki vize aldıktan sonra yapılması gerekenler neler? Bu yazımda bunları -bizzat yaşadığım tecrübeler ışığında- detaylıca anlatıyorum.

Burda anlattıklarım sadece Ankara Anlaşması Vizesi için değil, İngiltere’ye diğer vize türleri ile gelenler için de geçerlidir. Onun için Ankara Anlaşması Vizesi’nin durumu ne olursa olsun, burdaki bilgiler size rehberlik etmeye devam edecektir.

Vize başvurunuz kabul edildiğinde pasaportunuza yapıştırılan vize belgesindeki vize 1 ay süreli geçici vizedir. Bu geçici vize İngiltere’ye giriş yapmanızı sağlar, süresi dediğim gibi sadece bir aydır. İngilizce’de buna vignette visa denir.

Ankara Anlaşması Vizesi ilk etapta bir yıldır fakat bu bir yıllık vizeyi İngiltere’ye bu 1 aylık geçici vize ile giriş yapmalı ve onaylatmalısınız. Bu onaylatma ayrıca bir işlem gerektirmez. Biletinizi alır, İngiltere’ye geçici vizenizle gelirsiniz. Sonraki adım İngiltere Vize Ofisi’nin size verdiği 1 yıllık vizeye sahip olduğunuza dair belgeyi alıp bununla ve vize başvurunuz sırasında BRP kartını alacağınız belirttiğiniz Post Office’e gitmektir. Burada görevli sorduğunuzda göstermeniz gereken belgeler pasaportunuz, vize ofisinden gelen BRP ile ilgili eposta ve 1 yıllık vize aldığınızı belirten İngiltere Vize Ofisi (Home Office) belgesidir.

İngiltere’ye girişten sonra yapılması gerekenler, en az vize başvurusu kadar önemlidir. Zira sizin artık resmi olarak İngiltere’de yaşayacağınızı ve çalışacağınızı teyit etmeniz gerektiğinden, İngiltere’ye ayak bastıktan sonra bu işlemleri yapmalısınız.

BRP (Biometric Residence Permit) Kartını Alma

İngiltere’ye gittiğinizde ilk iş içinde biometrik bilgilerin bulunduğu oturum kartını almaktır. Başvuru sırasında BRP kartınızı nereden alacağına dair bölge seçimi yapıyorsunuz. Başvurunuz onaylandığında size verilen yazılı belgede bu kartı hangi postaneden teslim alacağınız yazılıdır. Geldiğinizde ilk iş bu Post Office yani postaneye gidip BRP kartınızı almak. BRP kartınızı aldıktan sonra bir aylık geçici vizeye ihtiyacın kalmaz ve artık İngiltere’ye giriş çıkışlarda BRP kartınızı gösterirsiniz.

BRP kartı, İngiltere’de 6 aydan fazla kalacak kişiler için düzenlenen bir kimlik kartıdır. BRP kartınızı aldığınızda mutlaka üzerindeki bilgileri kontrol edin ve bir yanlışlık olmadığından emin olun. Bazen bu kartta yazan bilgilerde yanlışlık olabiliyor ve eğer bunu farketmezseniz sonrasında tüm resmi işlemlerde başınıza ciddi işler açılıyor. Eğer bir yanlışlık varsa bunu kartı alır almaz fark etmek ve hemen harekete geçmek en iyisi!

BRP kartında yer alan bilgiler aşağıdaki gibidir:

  • İsim, soy isim, doğum yeri ve tarihi
  • Parmak izi bilgileri ve biometrik fotoğraf
  • Vize bilgileri ve oturum şartları
  • Sağlık vb. gibi kamu hizmetlerinin vize sahibi için geçerli olup olmadığı

BRP Kartı Örneği – Kartta Ankara Anlaşması Vizesi için bu örnektekinden farklı veriler yer alır.

Polis Kaydı

Eğer pasaportunuza yapıştırılan vize belgesinde İngilizce olarak 7 gün içinde polis kaydı yaptırılmalı şeklinde bir ibare varsa İngiltere’ye giriş yaptıktan sonra polis merkezine giderek kayıt yaptırmanız gerekir. Bu ibare Türk vatandaşlarının hemen hemen hepsinin vizesinde yer alır. İngiltere’ye giriş yaptıktan itibaren 1 hafta içinde polis kaydınızı yapmalısınız.

Eğer Londra dışında bir yerde kalıyorsanız yerel polis karakoluna giderek kayıt yaptırmanız mümkün. Ancak Londra’da yaşıyorsanız ilk polis kaydını kesin olarak Overseas Visitors Records Office (OVRO) isimli polis kaydı ofisine giderek yapmanız gerekiyor. İlk polis kaydını burada yaptıktan sonra eğer taşınırsanız ve dolayısıyla adresiniz değişirse sonraki polis kayıtları için tekrar buraya gitmenize gerek kalmaz. Yeni adresinizdeki polis kaydınızı yaşadığınız mahalledeki en yakın polis merkezine giderek yapabilirsiniz.

Overseas Visitors Records Office (OVRO) isimli merkezin adresi:

Overseas Visitors Records Office (OVRO)
323 Borough High Street
London
SE1 1JL

Bu adresin yer aldığı gov.uk sayfasına bu linkten ulaşabilirsiniz. Sayfanın tam adresi:

https://www.gov.uk/register-with-the-police/where-to-register

Gitmeden önce merkezin açık olduğu gün ve saatlere bakmanızda fayda var. Bu merkez hafta içi bir gün kapalıdır. Çalışma saatlerine bu linkten bakabilirsiniz, linkin tam adresi şu:

https://www.met.police.uk/advice-and-information/registering-as-an-overseas-visitor/planning-your-visit-to-ovro/

Londra’da yaşıyorsanız ilk polis kaydı için gitmeden önce polis kaydı formu doldurmalısınız. Bu formu pdf formatında online olarak İngiltere Polis Teşkilatı’nın resmi sitesi olan met.police.uk’den indirip çıktısını alıp doldurmalısınız. Bu formu şu sayfadaki Registration Pro Forma isimli linkten indirebilirsiniz. Bu linke şurayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Burda formun hem ismini hem de linkini verdim. Eğer olur da link değişir ya da başka bir linke taşınırsa formu bu isimle met.police.uk’den aratıp indirebilirsiniz.

Bu formla ilgili önemli birşeyi belirtmeliyim. Eğer İngiltere’ye gelip 1-2 gün bir yerde sonra başka yerde kalırsanız bu formu yeni kalacağınız yerin adresine göre yeniden doldurmalısınız!

Polis kaydı ile ilgili tüm bilgilere İngiltere Devleti’nin web sitesi gov.uk’deki polis kaydı sayfasından ulaşabilirsiniz. Bu sayfanın adresi şu şekilde:

https://www.gov.uk/register-with-the-police

Londra Yabancıların Polis Kaydı Merkezi (OVRO) ile ilgili bir sürü şehir efsanesi ve kulaktan dolma bilgi var. Bunlara kulak asmayın zira çoğu abartılı ve uydurma hikayeler. İnsanlar İngiltere’ye yeni gelmiş olmanın heyecanı ve acemiliği ile burda bir takım şeyler yaşıyorlar ve bunları abartıyorlar. Halbuki bu merkezde olan biten İngiltere’de herhangi bir devlet dairesinde olan neyse o. Memur her yerde memur ve İngiltere’de memurlar kime denk gelirsen ona göre. Hintli, Bangladeşli, Pakistanlı memura denk geldiysen bunlar kıraldan fazla kıralcıdır dolayısıyla artislik yapar. Siyahi memurlar da genellikle böyledir. Fakat bu tüm Hintli ve Siyahi memurların böyle olduğu anlamına gelmez.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  İngiltere'de Banka Hesabı Nasıl Açılır?

Bir de eğer polis kaydı zamanını yani 7 günü geçirdi isen burdaki memurlar bu süreyi bir daha geçirmeyesiniz diye sizi biraz korkutuyorlar, hafiften fırça atan bir tavır takınıyorlar. Bunu yaparken de iyi niyetli olanları bu süreyi bir daha geçirip te başına bir iş gelmesin diye yapıyorlar.

Ben polis kaydına gittiğimde altın kolyeli, yakası bağrı açık, holigan tipli bir memura denk geldim ama adam hem çok kibardı hem de biraz muhabbet edip lak lak yaptık, kaydımı yapıp çıktım.

Özetle diyeceğim o ki, siz kibar ve sakin olursanız hiçbir sorun yaşamazsınız.

İlk polis kaydı ücretli ve ücreti 37 sterlin. Onun için size verilen polis kaydı kağıdını sakın kaybetmeyin yoksa tekrar bu merkeze gidip yine kayıt yaptırıp tekrar ücret ödersiniz. Bu kağıdı sonraki polis kayıtlarında da yıllarca kullanacaksınız. Adresiniz değiştiğinde 7 gün içinde yaşadığınız yerdeki polis merkezine gidip kayıt yaptırdığınızda kaydınız bu kağıda işlenecek.

Polis kaydı için giderken yanınıza pasaporta uygun boyutta fotoğraf almayı unutmayın. Unutursanız ya da fotoğrafınız yoksa hemen her yerde olan photo boot’lara girip hemen fotoğraf çekebilir ve onları kullanabilirsiniz.

NINo (National Insurance Number) Başvurusu

Kısaca NINo, NIN ya da NI (National Insurance Number) olarak söylenen sigorta numarasının alınması şart. Bu numara işe başladığınızda ya da kendi işinize sahipseniz vergi öderken gerekli. Ayrıca İngiltere’de sisteme dahil olabilmeniz için önem arzeden birşey. Mutlaka başvuru yapmalı ve almalısınız.

NINo’nun nasıl alınacağını bloğumdaki bu konudaki yazılarımda detaylıca kapsamlı bir şekilde anlattım. Bu yazılardan İngiltere’de NINo – National Insurance Number Nasıl Alınır? başlıklı yazımı mutlaka okumalısınız.

İstisna da olsa bazı durumlarda BRP kartının arka yüzünde NIN yazılı olarak gelmektedir. Bu durumda herhangi bir şekilde tekrar başvuru yapılmasına gerek yoktur.

Eğer eşiniz ya da çocuklarınız sizin vizeniz üzerinden dependant vizesi aldı ise bu numarayı nasıl alacaklarını anlattığım yazımı burayı tıklayarak okuyabilirsiniz.

NINo olmadan işe başlayabilirsiniz fakat bu geçici bir durumdur. Mutlaka NINo almalısınız.

Burada dikkat edilmesi gereken konu; NINo başvurusu yaparken telefonda vereceğiniz adresin devamlı olarak kalacağınız adres olmasıdır. Otelde veya geçici olarak bir adreste kalıp ilgili adrese teslim edilmek üzere yollanan formun bireylere ulaşmaması gibi bir durum olursa bu işlemlerinizin gecikmesi ya da aksamasına neden olabilir.

Konuyla ilgili detaylı bilgiye https://www.gov.uk/apply-national-insurance-number adresinden ulaşabilirsiniz.

Ayrıca bu numaranın nasıl alınacağına dair detaylı bilgiyi bu yazımda da bulabilirsiniz.

Hangi Muhasebeci ile Çalışacağınıza Karar Verme

İngiltere’ye Ankara Anlaşması ile geldiğiniz için bir şirket kurmalısınız. Eğer yaptığınız iş küçük bir işletme ile yapılabilecek boyutta ise ki genelde en azından ilk birkaç yıl için öyledir, bu durumda şahıs şirketi kurabilirsiniz. Fakat işiniz limited şirket kurmayı gerektiriyorsa bir limited şirket kurmalısınız.

Örneğin birçok bilişim ve yazılım uzmanı limited şirket kurar çünkü bilişim ve yazılım alanında kontratlı iş yapacaksanız müşteriniz olacak firmalar sizden mutlaka limited şirketiniz olmasını bekler.

Peki muhasebeciyi nerden bulacaksınız ve hangi muhasebeci ile çalışacaksınız? İnsanlar genelde tanıdıklarının çalıştığı muhasebeci ile çalışır, genelde de Türkçe bilen muhasebeci seçerler. Bu normaldir.

Dikkat etmeniz gereken İngiltere’ye yeni geldiniz diye her duyduğuna inanmamak. İngiltere’deki Türkler iyi sallar, çok güzel şehir efsanesi üretir ve Türkçe konuşan muhasebecilerin bir kısmı senin acemiliğini kullanarak sizi kandırmak ister ve kandırır da. Bunlara çok dikkat edin ve şirketinizle ilgili tüm kayıtları bizzat kendiniz düzenli olarak dikkatlice kontrol edin ve bunları sormaktan çekinmeyin.

Muhasebeciniz yok olmaz, o belgeyi veremem, bunu bu şekilde yapamam felan derse bunları başka muhasebecilere sorun ve internetten de araştırın.

Neticede iş yapmanın ve muhasebe tutmanın mantığı dünyanın her yerinde aynıdır. Mevzuat, uygulamalar ve iş yapma kültürü değişebilir ama bu konudaki hesap kitap işleri İtalyan matematikçi Luca Pacioli’nin çift taraflı muhasebe kayıt sistemini icad ettiği ve bu sistemin yaygınlaşmaya başladığı 1500’lü yılların başlarından itibaren aynıdır.

Aylık muhasebe ücretleri 60-100 sterlin arasındadır. Şirket türü ve verilen hizmetin içeriğine göre değişir. Bazı muhasebeciler company formation adı verilen şirket kurulumdan 200-250 sterlin kadar bir para alır, bazıları almaz. Şirketinizi siz kendiniz de internetteki company formation siteleri ile 30-40 sterline kurabilirsiniz.

Muhasebeci konusunda dikkat etmeniz gereken şeylerin başında çalışacağınız muhasebecinin dürüst olmasıdır. Muhasebe ve finans işleri bu işin doğası gereği karmaşıktır. Siz her detayı hem bilemezsiniz hem de bu konuda çok şey bilseniz bile herşeyi kendiniz takip edemezsiniz. Bir yandan işe güce bakıp bir yandan da bunlarla uğraşmak muhasebeci hizmeti almadan imkansızdır.

Bu karmaşıklıkta sizi bilerek ya da bilmeyerek yanlış yönlendirmeyecek bir muhasebeci ile çalışmanız gerekir. Sizi her zaman doğru bilgilendirmeli ve doğru yönlendirmelidir.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi Ret Nedenleri

Ankara Anlaşması Vizesi ile ilgili çok fazla şehir efsanesi dönüyor. İnsanlar bilir-bilmez birçok şey söylüyor. Buna muhasebe işlemleri de dahil. Örneğin vize uzatma sırasında bir sürü yanlış bilgi dolaşıyor. Dürüst ve işini iyi yapan bir muhasebeci ile çalışmanız bu açıdan da çok önemli.

Bloğum vasıtası ile bana bu konuda çok soru geliyor. Hangi muhasebeci ile çalışmam gerekiyor diye soruluyor. Benim çalıştığım muhasebeci bir İngiliz muhasebe şirketi . Sistemleri web tabanlı bir yazılım ve ben herşeyi bu web tabanlı sisteme login olup görebiliyorum ve ordan fatura kesebiliyorum, masraflarımı ve diğer kayıtlarımı girebiliyorum.

Grafik halinde gelir, kar ve ne kadar vergi ödemem gerektiğini de görebiliyorum. Bir soru sorduğumda aynı gün içerisinde detaylı cevap dönüyorlar ve herşeyi yasalara uygun şekilde yapıyorlar. Tüm yazışmalar İngilizce.

Eğer benin çalıştığım muhasebeci ile ilgili bilgi almak istiyorsanız bana bu konuda göndereceğiniz epostada benim muhasebeciyle sizi tanıştıran bir eposta yazmama onay vermeniz gerekir. Bu sayede bir yazışma başlatır sizleri tanıştırırım. Sonrasını siz ve muhasebe firması kendiniz ilerletirsiniz.

Şirket Kurma

Yukarda anlattığım gibi şirket kurulumunu çalışmaya karar verdiğiniz muhasebeci ya da siz kendiniz yapabilirsiniz. Şirket kurulumu için İngiltere Devleti’nin web sitesi gov.uk’de bir sayfa var, sayfaya şu adresten ulaşıp şirket kurulumunu kendiniz yapabilirsiniz:

https://www.gov.uk/register-a-company-online

Şirketinizi İngiltere’ye gider gitmez vakit kaybetmeden kurarsanız iş, proje ve müşteri ararken çok rahat edersiniz. İngiltere’de özellikle Londra’da iş hayatı hızlı ve rekabetçidir. Dolayısıyla iş, proje ya da müşteri bulduğunuzda şirketimi henüz kurmadım gibi bir cevap o müşteriyi direk kaybetmenize yol açar. Şirketinizi kurup öyle başlamanız en doğrusudur.

Ayrıca bu konu ilk yılın sonunda yapacağınız vize uzatma başvurusu için de çok önemlidir. Eğer şirket kurmayı geciktirirseniz İngiltere Vize Ofisi (Home Office) bu durumu sorgular ve şüpheli ya da yanlış birşey görürse uzatma başvurunuzu ya reddeder ya da üç sene yerine bir sene uzatma verir, bu da sizi sıkıntıya sokar.

Sole Trader ya da Limited Company yani Şahıs İşletmesi ya da Limited Şirket türlerinden hangi tür şirket kuracağınıza dair yazıma burdan ulaşabilirsiniz.

Banka Hesabı Açma

İngiltere’de kişisel banka hesabı açmakta pek zorlanmazsınız. Monese, Monzo, vs. gibi bir sürü online banka mevcut. Ayrıca high street bank denilen geleneksel normal bankalarda da kişisel hesap açmak zor değil. Gelir gelmez örneğin Monese’den bir hesap açmanız ve bu hesaba ait kartınızla harcama yapmaya başlamanız çok işe yarar. Hem kredi skorunuz oluşmaya başlar hem de bu harcamaları şirket hesabı açarken gösterip şirket hesabı başvurunuzda kullanabilirsiniz.

UPDATE – 18/10/2018: Monese artık şirket hesabı hizmeti vermeye de başladı. Artık Monese’den sadece kişisel hesap değil, şirket hesabı da açtırabiliyorsunuz. Üstelik İngiltere’de olmanıza gerek yok. Eğer İngiltere’de Companies House’a kayıtlı bir şirketiniz varsa ya da kurarsanız bu durumda Monese’de bu şirketin için hesap açtırabiliyorsunuz.

Monese hesabı açarken aşağıdaki kodu kullanırsanız hesap açtığınızda ve hesabı kullanmaya başladığınızda 5 sterlin kazanırsınız ve bu para hesabına otomatik yüklenir:

MEHME738

Şirket hesabı açmak ise oldukça zor bir konu. Bazen çok kolay halledilirken bazen tam bir yumurta-tavuk ve yılan hikayesine dönüşüyor. Çünkü ev tutmadan yani kalıcı bir adrese sahip olmadan şirket hesabı açtıramıyorsunuz ki İngiltere’de ev tutmak başlı başına bir hadise.

Banka hesabı açma konusundaki yazımı burayı tıklayarak okuyabilirsiniz.

Şirketiniz İçin Gereken Sigortalar – Public Liability Insurance

İngiltere’de yaptığınız iş bir şekilde müşterileriniz için risk içeriyorsa şirketine sigorta yaptırmalısınız. Bu sayede müşterilerinin başına bir iş gelirse zararlarınızı bu sigortalar ile karşılayabilirler.

Türkiye gibi sistemin ve düzenin olmadığı ülkelerden gelenler için bu çok şaşırtıcı bir durumdur. İnsanlar bunun nedenini anlamakta zorlanır ama bu sigortalar gereklidir.

Örneğin boya-badana hizmeti veren bir iş sahibisiniz. Müşterilerinizden biri işin yarısında geldi son durumu görmek istedi ve geldiğinde yerdeki boya kalıntısına basıp düştü ve kolunu kırdı, bu durumda siz sorumlu olursunuz ve uğradığı zarar sizin şirketinin sigortasından karşılanır.

Ya da bir yazılım şirketiniz var. Ürettiğiniz yazılım vadettiği işi yanlış bir şekilde yaptı ve bu sözleşmede yer alıyor. Bu durumda zararı tazmin etmek yine size düşer ve bu zarar sigortadan tazmin edilebilir.

Bunlar sadece örnekler. İngiltere’de bu şirket sigortası konusu çok önemsenir.

Mali sorumluluk sigortası, İngiltere’deki adıyla Public Liability Insurance, vize uzatma (extension) işlemleri için de önem arzeder. Bu sigorta ile çalışma koşullarında ve şirketin sınırları içinde meydana gelen kazalar, müşterilerin gördüğü zararlar gibi durumlarda yasal masrafların karşılanması mümkündür.

Bu sigortalar hakkında bilgi ve fiyatları muhasebecinden alabileceğiniz gibi gov.uk’de ve internette de bulabilirsiniz.

Kalacak Yer Bulma ve Ev Kiralama

İngiltere’de ev bulma ve bulduğunuz evi tutabilme tam bir engelli koşu gibidir. Adeta bir hayat dersi gibidir. Her adımda zorluk ve masraf çıkar ve bazılarını İngiltere’ye geldiğine bin pişman eder.

Hatta İngilizler bile İngiltere’de kalacak yerini ayarladıysan ya da daha da iyisi bir ev tuttuysan helal sana – demek evini tuttun derler.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  Londra'da Ulaşım Masrafından Nasıl Tasarruf Ederim?

Özellikle Londra’da evler hem pahalı hem de bulması ve tutması zordur. Arz-talep dengesi inanılmaz hızlıdır. Onun için ev ararken ve tutarken hem dikkatli hem de sabırlı olmanızı tavsiye ederim. Dikkatli olarak kazık yemekten korunursunuz. Paranızı üçkağıtçı emlakçı veya aracılara kaptırmamaya dikkat edin. Bunun için herşeyi yazılı ve sözleşmeli olarak resmiyete dökerek halledin. Eğer bu konuda ayak diretirlerse bilin ki ya bir üçkağıt yapma niyetindeler ya da işlerini düzgün yapmıyorlar. Yapacağınız her ödeme için mutlaka belge isteyin. Elden para vermek yerine banka hesabına yatırın. Zaten çoğu durumda elden para almak yasak. Ödemelerin banka hesapları aracılığı ya da Post Office’lerden yapılması gerekiyor.

Ev kiralamak için www.openrent.co.uk ve benzer servisleri tavsiye edebilirim. Bu tür servisler oldukça faydalı. Hem kendi servisleri hem de diğer büyük ev kiralama servisleri ile entegrasyonları vasıtasıyla hizmet veriyor. Evleri burdan arama yaparak detaylarına bakabilirsiniz. İşlemler online gerçekleştiği için ve herşey kayıtlı olduğu için emlakçılar tarafından dolandırılma riskini en aza indiriyor.

Ev ararken sabırlı olmak yeni geldiğiniz bir ülkede daha kalıcı bir kalacak yeriniz yokken yaşayacağınız sorunlara dayanmada en gerekli şeydir. İşlerinizin zamanla yoluna gireceğini düşünün ve meseleye bu süreç herkesin yaşadığı bir süreç ve bunlar da gelip geçecek diye bakmaya çalışın. Bunu bir öğrenme süreci olarak görmekte fayda var. Bu sayede moral ve motivasyonunuzu yüksek tutabilirsiniz.

İngiltere’de kalacak yer, ev, oda, hostel ve otellerle ile ilgili detaylı ve kapsamlı bilgi verdiğim yazımı burdan ya da aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz;

İngiltere’de Kalacak Yer Hakkında Herşey

Aile Hekimine Kaydolma

İngiltere’de sağlık hizmetleri herkes için ücretsizdir. Bunun için oturum izni ya da İngiltere Vatandaşlığı şartı aranmaz. Buraya öğrenci vizesi, Ankara Anlaşması vizesi, sponsorlu vize, vs. ne ile gelirseniz gelin, sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanırsınız.

Gelir gelmez yapmanız gerekenlerden biri de aile hekimine kaydolmaktır. Yaşadığınız yerdeki en yakın aile hekimine yani İngiltere’deki söylenişi ile GP’ye gidip kayıt yaptırmanız gerekir. (GP: General Practitioner)

Aile hekimine kaydolmak şarttır zira aile hekimine gitmeden hastaneye -acil durumlar dışında- gidemezsiniz. Eğer sağlık durumunuz hastaneye gitmeyi gerektirecek birşey ise önce aile hekimine gitmeli ve ordan sevk almalısınız.

İngiltere’de aile hekimleri düzgündür, düzgün hizmet verirler. Hastalandığınızda telefonla ya da şahsen randevu alarak gidersiniz ve doktor sizin durumunuza göre ya aile hekimliği çerçevesinde çözüm bulur ya da sizi hastaneye sevkeder. Bu tamamen sağlık sorununuzun ne olduğuna bağlı.

Ayrıca aile Hekimi sizinle hastane arasında köprü görevi de görür. Hastanede yapılan teşhis, muayene, vs. gibi şeylerle ilgili size yazılı mektuplar gönderilir. Bunlar önce aile hekimine gelir, ordan sana gönderilir.

İngiltere’de aile hekimi ve hastaneler hizmet kalitesini korumak amacı ile buralara işin düştüğünde sonrasında size yazılı mektup gönderir ve yapılan teşhis, tanı, tahlil ve tedavi hakkında bilgi verirler.

Aile hekimine kaydolmak için google’da “How to register with a GP practice” yazarak arama yaptığınızda İngiltere Ulusal Sağlık Sistemi’nin yani NHS’nin bu konudaki sayfasını bulabilirsiniz. Sayfanın tam linkini şurda veriyorum fakat olur da link değişirse dediğim gibi bu cümle ya da benzeri ile google’da aratarak bulabilirsiniz. Burda aile hekimine kaydolmak için yapmak gerekenleri detaylıca anlatıyor.

Burda bahsedilen önemli şeylerden bir tanesi de Find GP services sayfasına link vermesi. Bu sayfanın linki şurda. Bu linkteki sayfadan kaldığınız yerin posta kodunu yazıp size en yakın aile hekimini buluyorsunuz ve oraya gidip bir form doldurup aile hekimine kaydoluyorsunuz. Bu formda genel bilgiler var ve zaten formu doldururken size ordaki görevliler yardımcı oluyor.

Birşey sormaktan çekinmeyin zira işleri bu ve baya yardım ediyorlar.

Aile hekimine kaydolduktan sonra artık İngiltere’de sağlık sistemine kayıtlısınız. Siz ya da aile fertleriniz bu aile hekiminden hizmet alıyor. Eğer aile hekimliğini aşan bir sağlık konusu varsa gerek görürlerse hastaneye sevkediyorlar ama ilk bağlantı noktanız burası. Direk hastaneye acil durumlar dışında almazlar.

Türkiye’deki Adresinizi İngiltere’ye Aldırma

İngiltere’ye gelip sonra kalacak yeri hallettikten sonra konsolosluktan randevu alıp yeni adresini beyan etmeniz gerekir. Bunu 20 gün içinde yapmalısınız, aksi takdirde 9 sterlin cezası var. Eğer 20 gün içinde adres güncellemesi yapmazsanız 9 sterlin ödemek zorundasınız.

Konu sadece ceza ödemek ya da ödememek değil. Adresinizi bir an önce güncellemelisiniz zira eğer adresinizi güncellemezseniz Türkiye’deki adresine gelecek tebligat, bildirim, ekstre vs. gibi şeylerden sorumlu olmaya devam edersiniz. Adresinizi güncellerseniz 1-2 gün içinde eDevlet’te aktif olur ve yeni adresinizi tüm kurum ve kuruluşlar İngiltere’deki adresiniz olarak görür ve yasal adresiniz artık bu adres olarak kabul edilir.

Adres beyanı ve diğer tüm işlemler için randevuyu şu adresteki web sitesinden alabilirsiniz:

https://www.konsolosluk.gov.tr/

Londra’daki konsolosluğun adresi:

Rutland Lodge Rutland Gardens,Knightsbridge, SW7 1BW, London

şeklinde. Hyde Park’tan yürüme mesafesinde, dolayısıyla metro ile gidip Hyde Park Corner durağında inip buraya yürüyebilirsiniz.

***

Bu yazıda anlattıklarım her ne kadar Ankara Anlaşması Vizesi ile İngiltere’ye geldikten sonra yapılması gerekenlere rehberlik ediyor olsa da genel olarak İngiltere’ye yaşamaya geldiğinde de size rehberlik edecek bilgiler içerir. Dolayısıyla vizenizin türü ne olursa olsun yazıda anlatılanları göz önünde bulundurmanız menfaatinize olur.

Bu yazıyı beğendiniz mi?
mehmetc.com eposta listesine katılın, yeni yazı ve duyurulardan haberdar olun!
Eposta Listesine Katılmayı Onaylıyorum