İngiltere’ye Gelmeden İngiltere’de İş Bulmak Mümkün Mü?

Mümkün. Fakat kolay değil.

İş arayan çok, dolayısıyla rekabet çok. Hem de iş aramak ve bulmak çok kişisel bir konu. Aynı okuldan mezun, aynı ya da benzer şirketlerde çalışmış, benzer tecrübelere sahip, benzer nitelikleri olan iki kişiden biri istediği işi bulurken diğeri bu konuda pek başarılı olamayabilir.

Onun için, İngiltere’ye gelmeden ve geldikten sonra iş aramanın ve bulmanın kişisel bir konu olduğunu akılda tutmak iyi bir fikir olabilir.

Sadece IT yani bilgisayar mühendisi, bilgisayar programcısı vs. benzer meslek erbablarının iş bulmasından bahsetmiyorum.

İngiltere’de iş arayacaksanız iş aramaya daha Türkiye’de iken başlamak süreci hızlandırabilir.

Öncesinde İngiltere’ye gelip-gidip ülkeyi biraz tanımak faydalı olur. Elinize bir harita alıp kuzey-güney-doğu-batı ayrımını ve en genel bölgeleri temel özellikleri ile bilmekte fayda var.

Bunların yanında kolay okunur bir eposta adresiniz ve bir de İngiltere cep telefonunuz olmalı. İngiltere cep telefonunuz uluslararası dolaşıma açık olmalı. Bu imkanı veren GSM operatötleri var, roaming hizmeti yani cep telefonuna uluslararası dolaşım imkanı sağlayan chat servisleri var. Bunları da bir araştırıp bir miktar kredi satın alıp kullanabilirsiniz. Ama bana sorarsanız bir İngiltere hattı alın ve uluslararası dolaşıma açtırın. Hem İngiltere’ye geldiğinizde de bunu kullanırsınız.

Sektörünüze göre bir miktar iş tecrübeniz olsa iyi olur. Hiç tecrübe olmadan da iş bulunabilir fakat 2-3 yıl tecrübe ile iş aramak daha iyi olur.

İngiltere’deki recruitment yani İK firmaları sizi arayıp şu anda iş arayıp aramadığınızı sorarlar. Bunlara cevabınız evet aktif olarak iş arıyorum olmalı. Bu cevap üzerine size açık bir pozisyon var der ve bir miktar detay verirler ve sonrasında şu anda nerdesiniz derler. Telefonunuz uluslararası dolaşıma açık olduğu için sizin Türkiye’de olduğunuzu anlamazlar ki zaten Türkiye’de olmanızda bir sorun da yok, eğer İngiltere’de çalışma izniniz varsa iş görüşmesine gitmek bir uçak biletine bakar.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir ===>  İngiltere’de Banka Hesabı Olmadan İş Bulabilir Miyim?

Siz cevaben şu anda Türkiye’deyim fakat İngiltere’de çalışma ve oturum iznine sahibim dersiniz ve iş görüşmesine gelmenizde hiçbir sorun olmadığını belirtirsiniz. Sizi arayan kişi buna itiraz etmez. Eğer normal derecede İngilizce konuşabiliyorsanız, yaptığınız işe olabildiği kadar hakimseniz, İngiltere’de çalışma iznine sahipseniz ve en nihayetinde iş görüşmesine birkaç gün içinde gelebilecek durumdaysanız bu durumda sizi arayan kişi konuyu ilerletir ve işin detaylarını anlatmaya başar.

Burda aklınıza bir soru gelecek: çalışma ve oturum iznini nasıl alacağım diyeceksiniz. Bunun birkaç farklı yolu var. Bir firmayı size vize sponsoru olmaya ikna edebilirsiniz, Ankara Anlaşması Vizesi ile gelebilirsiniz ya da eşiniz çalışma ve oturma iznine sahip ise siz de onun vizesine bağlı olarak çalışma ve oturma izni elde edersiniz.

Recruiter yani işe alım için sizi arayan kişiden işin detaylarını dinlerken ölçer-biçersiniz ve iş size uyuyorsa istekli olduğunuzu belirtirsiniz. Recruiter telefon görüşmesinde ikna olursa size bir eposta göndereceğini söyler ve gönderir de. Bu epostada işin tam detaylı tanımı yer alır.

Sonra bu epostaya verdiğiniz cevap da da işe istekli olduğunuzu belirtir, İngiltere’de çalışma ve oturma izniniz olduğunu ve ayrıca iş görüşmesine gelebileceğinizi belirtirsiniz. Bu e-postaya cevap verirken biraz düşünmenizi ve o işi gerçekten isteyip istemediğinizi düşünmenizi tavsiye ederim zira İngiltere’de e-postalar yasal geçerliliğe sahiptir. Siz bu e-postaya cevap verdiğinizde o recruiter’ın sizi bu iş için temsil etmesine onay da vermiş olursunuz. Dolayısıyla aynı iş için başka recruiter ile görüşme ve işe girme imkanınız kalmayabilir.

Benzer şekilde recruiterın size gönderdiği e-postada belirtilen şartları dikkatli okumak iyi olur. Ordaki şartlar size uymuyorsa cevap verip ya değiştirilmesini isteyin ya da e-postada geçen şartlardan size uymayanları onaylamadığınızı belirtin.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir ===>  İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi 3 Yıllık Uzatma Nasıl Alınır?

Eğer karşılıklı yazışmalar recruiter için ikna edici olursa size iş görüşmesi ayarlar ve uygun gün ve saatinizi sorar. En sonunda da görüşme ayarlar. Görüşmeye gidip işi almak sizin iş tecrübeniz, bilgini,z ve yetkinliklerinizle ve bunları güzelce sunmanıza bağlıdır. Gitmeden önce pozisyonu ve firmayı çalışır ve görüşmeye giderseniz bunun size faydası olur.

Gerisi iş görüşmesinin klasik detayları.

Eğer bir şekilde konu ilerlemez ya da konu ilerlese bile recruiter en sonunda sizi görüşmeye çağırmazsa ya da siz gitmek istemezseniz yine de o recruiterla irtibatınızı devam ettirmeniz size faydalı olur. Başka işler için tekrar görüşebilirsiniz.

İngiltere’ye gezmeye geldiğinizde bu şekilde tanıdığınız recruiterları haberdar edebilirsiniz. Yeni şeyler öğrendiğinizde CV’nizi güncelleyip irtibatınız olan recruiterlara eposta gönderip bunu paylaşabilirsiniz. Bunlar recruiterların hoşuna gider ve böyle böylece bir çevreniz oluşur.

Sonra çalışma ve oturum alıp İngiltere’ye geldiğinizde recruiterlar sizi aramaya başlar ve size görüşme ayarlarlar.

İngiltere’de bu konular çok hızlıdır, öyleki yeri gelir bugün görüşmeye gider yarın işe başlarsınız. Bunlar sizi şaşırtmasın zira bazen firmalar çok acil eleman arar ve işlerine yarayacak eleman bulunca kaçırmak istemezler.

Burda anahtar nokta CV’nizi ve aslında kendinizi ne kadar çok firmaya ulaştırırsanız o kadar iyidir. Zamanla recruiterlarla seni hatırlayacakları kadar ilişki kurarsanız buraya geldiğinizde sıfırdan başlamış olmazsınız, aksine hemen telefon interviewlerine ve bunların sonucu olarak da iş görüşmelerine başlayabilirsiniz.

İş ararken kilit nokta firmanın rezonans noktasını bulmaktır. Rezonans noktasını açayım:

  • Firmanın bir elemanı başka şehre taşınmış dolayısı ile işten ayrılmıştır
  • Firmanın elemanı daha iyi bir teklif alıp gitmiştir
  • Eleman emekli olmuştur
  • İşler büyümüş ve bir değil birkaç eleman birden lazımdır
  • Şirket başka bir şirketi satın almış ve bazı pozisyonlarda açıklar olmuştur
  • Firma yeni bir şehirde ofis açmıştır ve eleman ihtiyacı doğmuştur
  • Firma aradığı nitelikteki elemanı aylardır bulamıyordur
Bu Yazı da İlginizi Çekebilir ===>  İngiltere’de Kuaförler ve Berberler

vs. gibi birçok nedenden oluşabilecek eleman ihtiyacı her zaman olur. Bu konuda evrensel bir şikayet konusu vardır: firmalar istedikleri elemanı bulamamaktan, elemanlar ise istedikleri işi bulamamaktan şikayet eder.

İşte burda sizin yapacağınız iş bu durumdaki yani yana yakıla eleman arayan firmalara ulaşmaktır. Bunu yaparsanız ilk ve en önemli adımı atmış olursunuz. Sonrası niteliklerinizi güzelce sunmaya ve firmayı onlara faydalı olacağınıza ikna etmek kalır.

Yukarda bahsettiğim yöntemi firmalar bir ürün çıkaracakları zaman çok kullanırlar. Ürünü ya da servisi çıkarmadan önce anket, test çalışması, ön araştırma vs. yaparlar. Ürünü büyük yatırımlar yapmadan önce ısınma turları atarlar. Eğer talep görürlerse ve olumlu geribildirim alırlarsa ürüne yatırım yapar ve piyasaya çıkarırlar.

Siz de pazarlamada çok sık kullanılan bu tekniği iş ararken uygulayabilirsiniz.

İngiltere’ye gelip yerleşip büyük paralar harcamadan önce bu şekilde ısınma turları atmak faydalı olur.

Bu sayede sadece iş aramış olmaz, aynı zamanda İngiltere’yi ve burdaki piyasayı ve sosyal yaşamı da tanıma fırsatı bulmuş olursunuz.

Bu sırada da daha İngiltere’ye gelmeden İngiltere’de iş bulma ihtimaliniz var. Yok eğer o şekilde iş bulamasanız bile en azından buraya geldiğinizde ne yapacağınızı ve kimlerle temasa geçeceğinizi biliyor durumda olursunuz.

Mehmet Emin Coşkun

Bloğumda ilgi duyduğum konularda yazılarımı ve izlenimlerimi paylaşıyorum. Mesleğimi ve yaşadığım yeri merak edecek olursanız bilgisayar mühendisiyim, Londra'da yaşıyorum. Bana mehmetccom@fastmail.com eposta adresimden ulaşabilirsiniz.