İngiltere’ye Gelmeden İngiltere’de İş Bulmak Mümkün Mü?

Mümkün fakat kolay değil. İş arayan çok, dolayısıyla rekabet çok. Hem de iş aramak ve bulmak çok kişisel bir konu. Aynı okuldan mezun, aynı ya da benzer şirketlerde çalışmış, benzer tecrübelere sahip, benzer nitelikleri olan iki kişiden biri istediği işi bulurken diğeri bu konuda pek başarılı olamayabilir.

Onun için, İngiltere’ye gelmeden, geldikten sonra ya da nerde olursan ol; iş aramanın ve bulmanın çok kişisel bir konu olduğunu unutma.

Bunları belirttikten sonra bu yazının asıl konusu olan İngiltere’ye gelmeden İngiltere’de iş bulmaya faydalı olabilecek şeylerden bahsedebilirim.

Sadece IT yani bilgisayar mühendisi, bilgisayar programcısı vs. benzer meslek erbablarının iş bulmasından bahsetmiyorum.

Genel olarak, her meslekte iş bulmanın yolundan bahsedeceğim bu yazımda.

IT’ciler zaten iş bulmakta zorlanmıyor. Evet, istisnalar olabilir. İnsan IT’ci de olsa şanşsızlıklar olabilir, niteliklerin yetmediği ya da pek pazarlanamadığı durumlar olabilir ama genel olarak IT’ciler iş bulmakta zorlanmıyor.

İngiltere’de iş arayacaksan iş aramaya daha Türkiye’de iken başlaman lazım. Öncesinde İngiltere’ye gelip gidip şehri bir miktar tanıman lazım, eline bir harita alıp kuzey-güney-doğu-batı ayrımını ve en genel bölgeleri öğrenmen lazım. Sonrasında bu yazımda belirttiğim recruitment sitelerine üye olup CV’ni yükleyeceksin.

Bunların yanında kolay okunur bir eposta adresin ve bir de İngiltere cep telefonun olması lazım. İngiltere cep telefonun uluslararası dolaşıma açık olmalı. Bu imkanı veren GSM operatötleri var, roaming hizmeti yani cep telefonuna uluslararası dolaşım imkanı sağlayan chat servisleri var, mesela Skype gibi. Bunları da bir araştırıp bir miktar kredi satın alıp kullanabilirsin. Ama bana sorarsan bir İngiltere hattı al ve uluslararası dolaşıma açtır, hem İngiltere’ye geldiğinde de bunu kullanırsın.

Sektörüne göre bir miktar iş tecrüben olsa iyi olur. Eğer çalıştığın alanda bilgi ve tecrübeye sahipsen ve İngiltere’de iş yapacak bir alansa sen CV’ni bu yazımda bahsettiğim recruitment sitelerine girersen sana eposta ve telefon gelmeye başlar.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi İçin Potansiyel Müşteri Nasıl Bulacaksın?

İngiltere’deki recruitment yani İK firmaları seni arayıp şu anda iş arayıp aramadığını sorarlar, bunlara cevabın evet aktif olarak iş arıyorum olmalı. Bu cevap üzerine sana açık bir pozisyon var der ve bir miktar detay verirler ve sonrasında şu anda nerdesin derler. Telefonun uluslararası dolaşıma açık olduğu için senin Türkiye’de olduğunu anlamazlar ki zaten Türkiye’de olmanda bir sorun da yok, eğer İngiltere’de çalışma iznin varsa iş görüşmesine gitmek bir uçak biletine bakar.

Sen şu anda Türkiye’deyim fakat İngiltere’de çalışma ve oturum iznine sahibim dersin ve iş görüşmesine gelmende hiçbir sorun olmadığını belirtirsin. Seni arayan kişi buna itiraz etmez. Eğer normal derecede İngilizce konuşuyorsan, yaptığın işe hakimsen, İngiltere’de çalışma iznine sahipsen ve en nihayetinde iş görüşmesine birkaç gün içinde gelebilecek durumdaysan bu durumda seni arayan kişi konuyu ilerletir ve işin detaylarını anlatmaya başar.

Burda aklına bir soru gelecek: çalışma ve oturum iznini nasıl alacağım diyeceksin. Onu bu blogda birçok yazıda anlattım, İngiltere kategorisindeki tüm yazıları oku, nasıl çalışma ve oturum izni alabileceğini göreceksin.

Konumuza dönelim. İşin detaylarını dinlerken ölçer-biçersin ve iş sana uyuyorsa istekli olduğunu belirtirsin. Recruiter telefon görüşmesinde ikna olursa sana bir eposta göndereceğini söyler ve gönderir de. Bu epostada işin tam detaylı tanımı yer alır. Sonra bu epostaya verdiğin cevap ta da işe istekli olduğunu belirtir, İngiltere’de çalışma ve oturma iznin olduğunu ve ayrıca iş görüşmesine gelebileceğini belirtirsin.

Eğer karşılıklı yazışmalar recruiter için ikna edici olursa sana iş görüşmesi ayarlar ve uygun gün ve saatini sana sorar. En sonunda da görüşme ayarlar. Görüşmeye gidip işi almak senin iş tecrüben, bilgin ve yetkinliklerinle ve bunları güzelce sunmana bağlıdır. Gitmeden önce pozisyonu ve firmayı çalışır ve görüşmeye gidersin.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  Yurtdışına Taşınıyorum, Gitmeden Önce Yapmam Gerekenler Neler?

Gerisi iş görüşmesinin klasik detayları.

Eğer bir şekilde konu ilerlemez ya da konu ilerlese bile recruiter en sonunda seni görüşmeye çağırmazsa ya da sen gitmek istemezsen yine de o recruiterla kesinlikle irtibatını koparma.

İngiltere’ye gezmeye geldiğinde bundan haberdar et. Yeni şeyler öğrendiğinde CV’ni güncelle ve irtibatın olan recruiterlara eposta gönder. Bunlar recruiterların hoşuna gider ve böyle böyle bir çevren oluşur.

Sonra çalışma ve oturum alıp İngiltere’ye geldiğinde daha hemen geldiğin hafta recruiterlar seni aramaya başlar ve sana görüşme ayarlarlar. İngiltere’de bu konular çok hızlıdır, öyleki yeri gelir bugün görüşmeye gider yarın işe başlarsın. Bunlar seni şaşırtmasın zira bazen firmalar çok acil eleman arar ve işlerine yarayacak eleman bulunca kaçırmak istemezler ve kaçırmazlar da!

Burda anahtar nokta CV’ni ve aslında kendini ne kadar çok firmaya ulaştırırsan o kadar iyidir. Zamanla recruiterlarla seni hatırlayacakları kadar ilişki kurarsan buraya geldiğinde sıfırdan başlamış olmazsın, aksine hemen telefon interviewlerine ve bunların sonucu olarak ta iş görüşmelerine başlarsın.

İş ararken kilit nokta firmanın rezonans noktasını bulmaktır. Rezonans noktasını açayım:

  • Firmanın bir elemanı başka şehre taşınmış dolayısı ile işten ayrılmıştır
  • Firmanın elemanı daha iyi bir teklif alıp gitmiştir
  • Eleman emekli olmuştur
  • İşler büyümüş ve bir değil birkaç eleman birden lazımdır
  • Şirket başka bir şirketi satın almış ve bazı pozisyonlarda açıklar olmuştur
  • Firma yeni bir şehirde ofis açmıştır ve eleman ihtiyacı doğmuştur
  • Firma aradığı nitelikteki elemanı aylardır bulamıyordur

vs. gibi birçok nedenden oluşabilecek eleman ihtiyacı her zaman olur. Bu konuda evrensel bir şikayet konusu vardır: firmalar istedikleri elemanı bulamamaktan, elemanlar ise istedikleri işi bulamamaktan şikayet eder. İşte burda senin yapacağın iş bu durumdaki yani yana yakıla eleman arayan firmalara ulaşmaktır. Bunu yaparsan ilk ve en önemli adımı atmış olursun! Sonrası niteliklerini güzelce sunmaya ve firmayı onlara faydalı olacağına ikna etmek kalır.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  İngiltere'de Nasıl Bir Muhasebeci ile Çalışmalısın?

Yukarda bahsettiğim yöntemi firmalar bir ürün çıkaracakları zaman çok kullanırlar. Ürünü ya da servisi çıkarmadan önce anket, test çalışması, ön araştırma vs. yaparlar. Ürünü büyük yatırımlar yapmadan önce ısınma turları atarlar. Eğer talep görürlerse ve olumlu geribildirim alırlarsa ürüne yatırım yapar ve piyasaya çıkarırlar.

Sen de pazarlamada çok sık kullanılan bu tekniği kendine uygulayacaksın, iş ararken kullanacaksın. İngiltere’ye gelip yerleip büyük paralar harcamadan önce ısınma turları atacaksın. Buraya ara sıra geleceksin, recruitment sitelerine üye olup CV’ni yükleyeceksin, recruiter firmaların telefonlarına ve epostalarına cevap vereceksin, telefonla iş görüşmeleri yapacaksın, yüzyüze iş görüşmelerine geleceksin.

Bu sayede sadece iş aramış olmaz, aynı zamanda İngiltere’yi ve burdaki piyasayı ve sosyal yaşamı da öğrenirsin. O sırada daha İngiltere’ye gelmeden Türkiye’deyken iş bulma ihtimalin var ve az da değil. Yok eğer o şekilde bulamasan bile en azından buraya geldiğinde ne yapacağını ve kimlerle temasa geçeceğini biliyor olacaksın.

İş arama sürecinde başarılar!

Bu yazıyı beğendin mi?
mehmetc.com eposta listesine katıl, yeni yazı ve duyurulardan haberdar ol!
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )