İngiltere’ye Vize Almadan Orda Bir Şirket Kurmak İşe Yarar Mı?

Lafı uzatmadan cevabı vereyim: hayır yaramaz.

Bir kere önce şunu söyleyeyim, İngiltere vizesi almadan da İngiltere’de şirket kurabilirsin. Buna bir engel yok. Pek fazla masrafı da yok ve para kazanmadığın sürece vergi ya da harç ödemek zorunda da değilsin.

Türkiye’de bir şirket kurar ve kapatmazsın para kazan ya da kazanma sürekli para ödemek zorundasın. Bazı sabit vergilerin yanında bir de Bağkur ödeyeceksin. Ama İngiltere’de eğer şirketin para kazanmıyorsa ne geçici vergi ne de Bağkur gibi birşey var.

Peki bunu yapmak yani daha İngiltere vizesi almadan İngiltere’de bir şirket kurmak bir işine yarar mı? Yaramaz. Özel bir durumun ya da ihtiyacın yoksa bir işe yaramaz. Buradaki özel durumdan kastım Türkiye’de yaptığın iş İngiltere’de bir şirket kurmanı gerektiriyorsa ya da İngiltere’de yaşamayacaksan bile İngiltere’de iş yapacaksan o zaman elbette İngiltere’de bir şirket kurabilirsin. Bu gibi durumlarda işe yarar.

Ama öylesine bulunsun diye ya da vize başvurusunda işime yarar diye tutup ta İngiltere’de şirket kurma, bir işe yaramaz. Aksine vize başvurusunda negatif etkisi bile olabilir. Vize memurları aptal değil, aksine vize başvurularını dikkatli inceleyen akıllı insanlar. Senin niyetini anlarlar. Ayrıca ellerinden her türlü niyete sahip insan ya da danışman tarafından hazırlanmış yüzlerce vize başvurusu geçiyor, dolayısıyla kim neyi ne niyetle yapıyor anlayabiliyorlar.

Bu yazı durduk yere ortaya çıkmadı. Bazı danışmanların daha insanlara vize almadan henüz başvuru aşamasındayken o kişinin adına şirket kurduklarını biliyorum. Bunu yaparken de normal şirket kurulum ücretinin çok üstünde bir ücret aldıklarını da biliyorum. Normalde İngiltere’de şirket kurmanın ücreti 50 sterlin birşeydir. Çoğu muhasebeci eğer kendileri ile uzun vadeli çalışacaksan ücretsiz yapar. Dolayısıyla tutup ta şirket kurulumuna 400-500 sterlin ya da daha fazlasını ödeme.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  İsveç Mi Döver İngiltere Mi? Biri İsveç'te Biri İngiltere'de Yaşayan İki Gurbetçi Kapışıyor!

Muhasebeci demişken, İngiltere’de nasıl bir muhasebeci ile çalışman gerektiğine dair yazımı burayı tıklayarak okuyabilirsin.

Peki bu danışmanlar bunu neden yapıyor? Bunun en temelde nedeni eğer vize başvurusu red alırsa “biz sana şirket kurduk ve masraf ettik, verdiğimiz hizmet paketinde bu da var” diyerek verdikleri hizmetin kalitesine itiraz yollarını kapamak. Bir de vize alırsan “şirketi biz kurduk, bizim söyleyeceğimiz muhasebeci ile çalış” diyebilmek. Bu tür bahanelerle senin adına şirket kurulmasına izin verme.

Danışmandan aldığın hizmetin içinde neler var detaylıca sor ve hizmet sözleşmesini iyi oku. Sözleşmede yer almayan birşey yaparlarsa -örneğin senin adına şirket kurmak gibi- buna itiraz et.

Bir de vize almadan önce insanlar danışmanlardan çekinip detaylı soru sormuyorlar. Bunun nedeni aman vizeye başvuru aşamasında başıma dert almayayım. Çünkü bazı danışmanlar insanları bir sürü şehir efsanesi kılıklı lafla-sözle korkutuyor. Bu oyunlara gelme, herşeyi detaylıca sor.

Bu yazıyı beğendin mi?
mehmetc.com eposta listesine katıl, yeni yazı ve duyurulardan haberdar ol!
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )