İngiltere’ye Yerleşme ve Çalışma İmkanı Veren Ankara Anlaşması Vizesi Nedir?

İngiltere Girişimci Vizesi, İngiltere Devleti’nin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına Ankara Anlaşması çerçevesinde sağladığı özel bir vizedir.

Bu vizenin ortaya çıkışı, Türkiye ile Avrupa Ekonomik Topluluğundaki ülkelerle yaptığı ve kısaca Ankara Anlaşması ismi verilen anlaşma ile olmuştur. Bu anlaşma bu vizeye kaynak teşkil etmektedir. Anlaşmayı taraf olan Avrupa Ülkeleri’nden sadece İngiltere uygulamaktadır.

Ankara Anlaşması 1963 yılında Türkiye ile Avrupa Ekonomik Topluluğu arasında imzalanan bir anlaşmadır. Anlaşmanın İngilizce isimi European Community Association Agreement olduğu için bu anlaşmanın İngilizce kısa adı ECAA olarak geçer ve bazı kaynaklarda ve internette bazı yerlerde ECAA olarak yer alır.

Bu anlaşma genel olarak Türkiye ile Avrupa Ekonomik Topluluğu arasındaki ekonomik faaliyetlerle ilgili bazı düzenlemeler getirir. Bu düzenlemelerin kişileri ilgilendiren en önemli kısmı ise işçi, kuruluş ve hizmetlerin serbest dolaşımıdır. Bu düzenlemeye göre kişiler Avrupa Ekonomik Topluluğuna yani kısaca Avrupa ülkelerine gidip çalışabilme imkanına sahiptir.

Fakat anlaşmanın kişilere bu imkanı vermesine rağmen, Avrupa ülkeleri bunu uygulamamakta yani Türkiye ile Avrupa arasında serbest işçi dolaşımına izin vermemektedir.

Bu fiili durumun tek istisnası İngiltere’nin anlaşmanın bu kısmını uyguluyor olması ve bu anlaşma çerçevesinde İngiltere’de iş kuracak Türk girişimcilere özel bir vize imkanı sunuyor olmasıdır. Bu vizenin İngiltere nezdindeki ismi Türk İş İnsanı Vizesi‘dir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bu vizeye başvurup çalışma ve oturma izni alabilmekte ve İngiltere’de şirket kurabilmektedir. İngiltere’de şirket kuran kişiler ticaret yapabilmekte, hizmet satabilmekte ve kontrat bazlı işleri yapabilmektedir.

Birçok beyaz yakalı çalışan bu vize ile İngiltere’ye gidip orda kontraktor olarak çalışabilmekte ve yetkinlik ve tecrübesine göre hizmet sektöründe ticari faaliyetlerde bulunabilmekte.

Her meslek grubundan insan hiçbir ücret ödemeden, hiçbir puanlamaya tabi tutulmadan, hiçbir ön koşula bağlı kalmadan bu vizeye başvurmakta ve eğer makul bir iş planı ve başvuru hazırladı ise bu vizeyi alıp İngiltere’de iş kurup yeni bir yaşama adım atmaktadır.

Ankara Anlaşması Vizesi aslında İngiltere’nin Türk Vatandaşları’na özgü bir vizesinin bir başka söylenişidir. Her ne kadar resmiyette bu vizenin ismi Türk İşinsanı Vizesi olarak geçse de genel bilinen adı Ankara Anlaşması Vizesidir. Bu vize ile İngiltere’ye gidip kendi işini kurabilir ve ilk yılın sonunda 3 yıl vize uzatması alabilirsin.

İlk yıl ve sonraki 3 yıl İngiltere’de iş yapıp, orda yaşarsan, 4.yılın sonunda süresiz oturma iznine başvurma hakkın doğar. Bu başvurudan sonra, 1 yıl daha İngiltere’de işine ve yaşamaya devam edersen 5 yılın sonunda İngiltere Vatandaşlığı’na başvurma hakkın doğar.

İngiltere İş İnsanı Vizesi İngiltere Vize Ofisi yani İngilizcesi ile UK Home Office nezdinde İngilizce olarak Turkish Businessperson Visa olarak geçer.

Bu vize Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı işinsanları için çok iyi bir fırsat sunar zira İngiltere’ye bu vize dışında işinsanı olarak gitmek için hatırı sayılır miktarda sermayeye sahip olmak ve birçok diğer şartı yerine getirmek gerekir. Fakat burda anlatmakta olduğum Ankara Anlaşması Vizesi için hem sermaye hem de şartlar diğer işinsanı vizeleri gibi değildir. Bu vizenin detaylarını blogumda İngiltere kategorisinde anlatıyorum. İngiltere kategorisindeki tüm yazılara mutlaka bakmanı tavsiye ederim.

İngiltere Vize Ofisinin “Turkish Businessperson Visa” diye adlandırdığı vizenin Türkçe ismi “Türk İşinsanı Vizesidir”. Bu vizeye her meslekten insan başvurabilir. Herhangi bir eğitim şartı aranmaz ve herhangi bir puanlama, çekiliş ya da benzer önceden yapılan bir değerlendirme sözkonusu değildir. Bu vize için başvuru ücreti alınmaz, başvuru ücretsizdir.

Vizeye başvuracaklarda aranan temel şartlar;

 • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmaları
 • İngiltere’de iş ve dolayısıyla şirket kurmaya istekli ve bu konuda yetkin olmaları

Bu şartları sağlayan herkes İngiltere İşinsanı Vizesi’ne başvurabilir ve vize aldığında İngiltere’de oturum ve çalışma iznine sahip olur. Vize ilk etapta 1 yıl olarak verilir. 1 yılın sonunda vize sahibi kişinin kurduğu işin performansına göre 3 yıl uzatma verilir. Burdaki iş performansı ile kastedilen şartlar şunlardır;

 • Kurulan ve yapılan işin başvuruda sunulan iş planına uygun olması ve bu iş planının kapsamında olması
 • Vizenin ve işin sahibinin bu işten kazandığı para ile kendisi ve varsa kendisine bağlı aile fertlerinin geçimini sağlayabilecek durumda olması
 • İşten kazanılan gelirin belgelenebilir ve vergilendiriliyor olması
 • Kişinin düzenli vergi ödüyor olması ve İngiltere yasalarına uyuyor olması
Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  Şirket Hackathon'unda Nasıl Birinci Olduk?

Özetle niyeti ve çabaları bir işi yürütmek üzerine olan ve bu çabalar neticesinde gelir getiren bir iş yapan bir kişi ilk yılın sonunda vize uzatma başvurusu yapabilir ve vizesini uzatabilir.

İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi Neden Çok Avantajlı?

Son dönemde Ankara Anlaşması vizesi ile İngiltere’ye gidip yeni bir hayata adım atan birçok tanıdığım oldu. Hem bu vesileyle hem de İngiltere tecrübemden dolayı Ankara Anlaşması’nı diğer vizelerle karşılaştırma imkanı buldum. Ayrıca bu vizeyi diğer ülke vatandaşlarının sahip oldukları vize imkanları ile de karşılaştırma imkanı buldum.

Ankara Anlaşması’nın en temel avantajlarını şöyle sıralayabiliriz;

 • Herhangi bir eğitim düzeyi kriteri yoktur
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan 18 yaşından büyük herkes başvurabilir
 • Kuracağın iş için göstereceğin sermayenin herhangi bir asgari limit şartı yoktur. Yani en az şu kadar sermayen olmalıdır denmez
 • Hem sana hem de eşine ve çocuklarına vize verilir
 • Eşine verilen vize senin vizenden bile daha sağlam bir vizedir zira eşin bir yerde bordrolu çalışan olarak çalışabilir ya da kendi işini kurabilir

Bu imkanların hiçbiri diğer vize türlerinde yoktur. İngiltere ve hemen tüm gelişmiş ülkeler girişimci vizeleri için başvuru yapanların eğitimine önem verir, zira her ülke eğitimli insanları çekmek ister. Fakat Ankara Anlaşması’nda eğitim şartı yoktur. Eğitimin ne olursa olsun başvurabilirsin.

Bu vize sadece Türkiye Cumhuriyeyi vatandaşları için geçerlidir. Mesela bilişim uzmanı bir Hindistanlı ya da doktor olan bir Çinli bu vizeden faydalanamaz. Benzer şekilde sahip olduğu sermaye ve iş fikri ne olursa olsun, diğer ülke vatandaşı girişimciler diğer vizelere başvurmak zorundadır ve o vizelerin şartları Ankara Anlaşması’na göre ağırdır.

Kuracağın iş için göstereceğin sermayenin herhangi bir asgari limit şartı yoktur. Yani en az şu kadar sermayen olmalıdır denmez. Örneğin evde el işi ürünleri yapıp satacaksan ve bu iş için 5000 sterlin sermaye yeterli ise bu kabul edilir. Sana en az şu kadar sermayen olmak zorunda denmez. Benzer şekilde mesela bilişim danışmanlığı yapacaksan ve sana bu işi kurman için 10 bin sterlin yetiyor ise daha fazlasına sahip olman gerekmez, buna mecbur tutulmazsın. Bu konuda daha detaylı bilgi verdiğim yazılımcı olarak İngiltere’de iş bulma ile ilgili tavsiyelerimi bulabileceğin yazımı burdan okuyabilirsin.

Hem sen hem de ailen yani eşin ve çocukların vize alır. Bu kişilere dependant vizesi yani senin vizene bağlı vize verilir. Bu büyük avantajdır zira İngiltere’ye giderken aileni de yanında götürebilirsin ve bunu Ankara Anlaşması ile yapma imkanına sahipsin.

Eşine verilen vize ona çalışma izni sağlar. İster maaşlı bir işte çalışır ya da isterse o da senin gibi kendi işini kurabilir. Bunun bir kısıtlaması yoktur. İngiltere’de çalışma izni almak oldukça zordur. Diğer ülke vatandaşları İngiltere’de çalışma izni almak için çok daha fazla çaba göstermeli ve birçok şartı sağlamalıdır. Ama eşin sen vize aldığında otomatikman vize alır, bu gerçekten ciddi bir avantajdır.

Kimler Başvurabilir?

İngiltere İş İnsanı yani Ankara Anlaşması Vizesi’ne Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve İngiltere’de iş kurmak isteyen herkes başvurabilir.

Vize Başvurusunda Sunulması Gereken Belgeler

Genel Belgeler;

 • Geçerli ve güncel pasaport
 • İngiltere’ye ilk gittiğinde -özellikle ilk 6 ay- senin ve varsa ailenin yaşamsal masraflarını karşılayabilecek finansal kaynak, yani banka hesabında senin kontrolünde olan ve kaynağını gösterebileceğin nakit para. Bunu ispatlamak amacı ile gitmeden önce harcamalarını karşılayabildiğini gösterir fatura ödemeleri, kira ödemeleri, aktif ve harcama yapılan banka hesap dökümleri ve benzer gider belgeleri
Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  İngilizler Gerçekten de Soğuk, Kibirli ve Türk Düşmanı Mı?

Kuracağın İşle İlgili Belgeler;

 • Kuracağın işi anlatan profosyonel iş planı
 • Ortakların varsa ortaklık sözleşmelerin
 • İşine dair sigorta belgeleri
 • İş için kullandığın hesapların dökümleri
 • Yapacağın işle ilgili aldığın eğitim ve kursların belgeleri, ilgili diplomalar
 • Yapacağın işle ilgili geçmiş iş tecrübelerin
 • Türkiye’de bu işle ilgili çalışıyorsan müşterilerine kestiğin örnek faturalar ve gelir belgeleri
 • Türkiye’de bu işle ilgili çalışıyorsan ödediğin vergilere dair belgeler
 • Eğer ailenden, bir yakınından yardım alıyorsan sana bu yardımı bu işi İngiltere’de kurman için verdiğine dair veren kişi imzalı belge

Özetle bu belgeler üç gruba ayrılır;

 • Senin iş planını sunduğun işi yapabileceğini ispat etmeye yarayan belgeler
 • Eğer bu işi daha önce yaptıysan bunu ispat edebilecek belgeler
 • Finansal durumunla ilgili belgeler

Başvuru Nereye ve Nasıl Yapılır?

Başvuru direk İngiltere Konsolosluğu’na yapılmaz. İngiltere vizeleri İngiltere Vize Ofisi ile anlaşmalı çalışan firma aracılığı ile yapılır. Türkiye’de TLScontact isimli firma üzerinden yapılır. Bu firmanın İstanbul ofisinden ya da bulunduğun ile en yakın şehirdeki ofisinden başvuru yapabilirsin.

Ankara Anlaşması Vizesi başvuru merkezlerinin adreslerini bulabileceğim yazımı burayı tıklayarak okuyabilirsin.

Başvuru önce internetten vize başvuru formu doldurarak yapılır. Sonrasında bu başvuruya ait belgeler TLScontact firmasından randevu alınarak firmaya teslim edilir. Bundan sonrasını TLScontact firması organize eder ve başvuru sahibini süreç boyunca e-posta ile bilgilendirir.

Burda dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biri eğer seninle birlikte gelen aile fertlerin varsa onların her biri için internetten aynen kendin için yaptığın gibi vize başvuru formu doldurmandır. Örneğin 4 kişilik bir aile isen, kendin, eşin ve 2 çocuğun için de tek tek ayrı ayrı vize başvuru formu doldurmalısın.

Başvuru Ne Kadar Zamanda Sonuçlanır?

Türkiye’den yapılan başvurular bir dönem 15 iş günü içerisinde sonuçlanıyordu ve bu gerçekten çok iyi bir süreydi. Fakat 2017 yılının ortalarına doğru başvuru cevap süreleri 2-3 ayı bulmaya başladı. İngiltere’den yapılan başvuruların cevap süresi 3-4 ay civarındadır.

Eğer Türkiye’de yaşıyorsan Türkiye’den başvuru yapmak daha doğru olacaktır zira İngiltere’ye gidip başvuru sürecinde ve sonuç beklerken masraf yapmak yerine Türkiye’de işine ve hayatına devam ederek bekleyebilir ve masrafları minimumda tutabilirsin.

İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi başvurusundan sonraki sürecin nasıl olduğuna dair yazımı burayı tıklayarak okuyabilirsin.

Mülakat Var Mı?

Bu vize türünde mülakat yok. Yani İngiltere Vize Ofisi eğer iş planını mantıklı buldu ise ve sunduğun belgeler bunu destekleyici nitelikte ise sana mülakat yapmadan vize verir. Fakat bazı durumlarda vize memurları seninle mülakat yapıp yapacağın işle, iş planınla ve seninle ilgili detaylı sorular sorabilir. Bu durumda başvurudan sonra bilgilendirilir ve davet edilirsin. Mülakat sonucunda vize başvurunun sonucu belli olur. Mülakat olan durumlarda vize başvuru sonucu birkaç hafta daha uzar.

İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi mülakatı hakkındaki detaylı yazımı burayı tıklayarak okuyabilirsin.

Bu Vizede Aile Bireylerinin Durumu Ne Olacak?

İngiltere İşinsanı Vizesi ile aileni de yanınızda götürebilir ve onlara da oturum izni alabilirsin. Eşine ve 19 yaşından küçük çocuklarına sana bağlı (dependant) vize alman mümkündür. Bu durumda eşin otomatik olarak çalışma iznine de sahip olur ve bu imkan Ankara Anlaşması Vizesinin en büyük avantajlarından biridir.

Burda dikkat edilmesi gereken konu, internetten vize başvurusu yaparken seninle bağlı vizeye (dependant) başvuracak her bir aile bireyi için de vize başvuru formunu doldurman gerektiğidir. Örneğin 4 kişilik bir aile isen, kendin, eşin ve 2 çocuğun için de tek tek ayrı ayrı vize başvuru formu doldurmalısın.

Vize Uzatma Şartları Nelerdir?

İlk yılın sonunda var olan ilk vize bitmeden uzatma başvurusu yapman gerekir. Uzatma başvurusu sonucunda eğer sonuç onay ise 3 yıl uzatma verilir. Bazı durumlarda 1 ya da 2 yıl verildiği de olabilir fakat genelde 3 yıldır.

Vize uzatma başvurusu İngiltere’de iken yapılır ve pasaportun başvuru sonuçlanana kadar Vize Ofisi’nde kalır. Başvurunun sonuçlanması 2-6 ay sürebilmektedir ve bu sürede İngiltere dışına çıkamazsın. Ankara Anlaşması Vizesi ile İngiltere’ye gidip yerleşenlerin en çok şikayet ettiği konuların başında bu vize uzatma süresinin uzunluğu ve o sırada ülke dışına çıkamıyor olmaktır.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  Sterlin Mi Pound mu?

1 yıl İngiltere’de kaldın ve sonrasında 3 yıl uzatma alıp 3 yıl daha kaldın. Bu durumda bu vizenin sana sağladığı süre toplamda 4 yıl olmaktadır.

İngiltere’de 4 yıl aralıksız yaşayan ve çalışan herkes sınırsız oturum iznine (ILR) başvurabilir. Bu sadece Ankara Anlaşması Vizesi sahipleri için değil, diğer vize sahibi olup ta 4 yılı dolduran herkes için geçerli bir imkandır.

Ankara Anlaşması Vizesi sahibi olarak sen de sınırsız oturum iznine başvurabilirsin. Sınırsız oturum izni alan bir kişi İngiltere’de istediği kadar yaşayabilir ve çalışabilir.

Vatandaş olmadan önceki en kapsamlı ve en özgür imkan sınırsız oturuma sahip olmaktır. Sınırsız oturum aldıktan sonra ister kendi işini yapabilir istersen de maaşlı bir işte çalışabilirsin. Ticaret yapma zorunluluğu yani kendi işini yapma zorunluluğun ortadan kalkar. Bir şirketin bordrolu çalışanı da olabilme yolu açılır.

Vatandaşlık Mümkün Mü?

İngilter’de 5 yıl aralıksız yaşayan ve çalışan herkes vatandaşlık başvurusu yapma imkanına sahiptir. Bu sadece Ankara Anlaşması vizesi ile gidenler için değil, yasal bir vize ile İngiltere’de bulunan herkes için geçerlidir. 4 yılın sonunda sınırsız oturum iznine başvurabilirsin. Sonrasında 1 yıl daha İngiltere’de yaşayıp 5 yılı doldurunca vatandaşlığa başvurabilirsin. Vatandaşlık aldığında İngiliz pasaportu verilir ve İngiliz vatandaşı olup, İngiltere vatandaşları ile eşit haklara sahip olursun.

Bu Vize ile Maaşlı Bir İşte Çalışmak Mümkün Mü?

Ankara Anlaşması Vizesi ile maaşlı bir işte çalışamazsın. İşinsanı olarak şahıs firması, limited şirket ya da eğer işin büyükse diğer şirket kurma seçeneklerinden birini seçip kendi işini kurmak zorundasın. Müşterilerine fatura kesip gelir elde etmelisin.

Ankara Anlaşması ile İngiltere’ye gidip maaşlı çalışan gibi bir şirkette mesaili çalışan birçok kişi mevcut. Fakat bunların hepsi kontrat bazlı çalışan insanlardır. Normal mesai yapıyorlardır ve işe ofisteki diğer bordrolu çalışanlar gibi gidip gelirler. Fakat maaş almazlar, bordrolu çalışanların sahip olduğu hak ve imkanlar bu kişilere uygulanmaz. Kontratları bitince de şirketten ayrılırlar. Kontratları çerçevesinde şirkete fatura kesip gelir elde ederler.

Ankara Anlaşması Vizesi’nde dikkat edilmesi gereken hususlardan biri budur. Bu vize işinsanı olmayı hedefleyen kişiler için tasarlanmıştır. Vize başvurunuzda eğer orda gizli işçi (disguised employee) diye tabir edilen bir mantıkla çalışacağın izlenimi ortaya çıkarsa vize başvurun reddedilir.

Bunun yanında, ilk yılın sonunda eğer birden fazla müşteriye fatura kesmeyip sadece bir şirket için sanki o şirketin bordrolu elemanı gibi çalışmış olup tek bir fatura kesmiş olursan vize uzatma başvurun reddedilebilir ya da 3 yıl uzatma yerine 1 ya da 2 yıl uzatma verip sonraki uzatma başvurularında bu durumun tekrar denetlenip gözden geçirilebilir.

İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi muhtemel red nedenleri ile ilgili yazımı burayı tıklayarak okuyabilirsin.

Özet

Resmi adı ile İngiltere İş İnsanı Vizesi, genelde bilinen ismi ile Ankara Anlaşması Vizesi başka hiçbir vizede olmayan avantajlar sunar. Bu vize doğru bir iş planı ile başvurulduğunda alınması zor olmayan bir vizedir. Avantajlarını şu şekilde sayabilirim;

 • Ücret ödemeden başvruma imkanı
 • Bir kere red alındığında yeni veya farklı bir iş planı ile yeniden başvurma imkanı
 • Seninle birlikte gelecek -dependant- yani sana bağlı eşinin oturum ve çalışma izni alma imkanı
 • Çocuklarının sana bağlı vize alma imkanı ve İngiltere’de ücretsiz eğitim alma olanağı
 • Senin ve ailenin İngiltere’de ücretsiz sağlık hizmeti alma imkanı
 • 1 yılın sonunda 3 yıl uzatma, 4 yıl sonunda sınırsız oturum ve 5 yıldan sonra vatandaşlık fırsatı
 • Hiçbir eğitim şartı koşulmaması ve herhangi bir puanlama uygulaması olmaması
 • Herhangi bir iş kolunda faaliyet gösteren işinsanı olma imkanı, her dalda iş yapabilme olanağı

İngiltere İşinsanı Vizesi yani diğer ismi ile Ankara Anlaşması vizesi ile ilgili her türlü detayı mehmetc.com blogumda Ankara Anlaşması kategorisinde bulabilirsin.

Bu yazıyı beğendin mi?
mehmetc.com eposta listesine katıl, yeni yazı ve duyurulardan haberdar ol!
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )