İngiltere’ye Yerleşmek İçin Ne Yapmalıyım?

Yazıyı paylaş!

Avrupa Ülkeleri, Amerika ve Kanada her zaman göçmen alan ve dolayısıyla dünyanın her yerinden birçok kişiyi çeken ülkelerdir. Her yıl milyonlarca kişi bu ülkelere yerleşip yeni bir hayat kurma hayalleri kurar ve planlar yapar.

İngiltere de bu hayallerden nasibini alır. Dünyanın her yerinden birçok insan İngiltere’ye gelip iş bulmak, çalışıp para kazanmak ve yerleşerek ülkede kalıcı olmak ister. Bunun için planlar yapıp birçok fedakarlık yaparak hayalini gerçekleştirir.

Bu durum ülkemizde de farklı değildir. Birçok kişi İngiltere’ye gidip yeni bir hayata başlamak ister. Ülkenin anadilinin İngilizce olması, demokrasiyi özümsemiş ve vatandaşına adaletle davranan bir ülke olması, iş imkanlarının çokluğu ve daha birçok faktör Türkiye’den birçok kişiyi ve aileyi İngiltere’ye yerleşmeye sevk eder.

Peki İngiltere’ye Yerleşmek İçin Ne Yapmalıyım?

Eğer İngiltere’nin her yıl açıkladığı “aranan uzman” kategorisinde bir mesleğe ve bu meslekte yeterince tecrübeye sahipsen ilk seçenek iş bulup gitmektir. Bu durumda sana iş teklif eden şirket vizene sponsor olur ve resmi işlemleri halleder. Her ne kadar kolay görünse de bu zordur zira mesleki bilgi, tecrübenin yanında yabancı dilinin de iyi olması gerekir. Dil bilmeden doktorluk, mühendislik vs. gibi nitelik gerektiren meslekleri yapmak kolay olmaz.

Diğer bir seçenek ise İngiltere’nin Türk Vatandaşları’na sağladığı Ankara Anlaşması vizesidir. Bu vize ile İngiltere’de kendi işini kurup ilk yılın sonunda 3 yıl uzatma ve 4. yılda sınırsız oturuma başvurabilir, sonrasında 5 yıl dolunca da İngiliz Vatandaşlığı elde edebilirsin. Tüm bunları yaparken seninle birlikte ailen de yanında gelir ve eğer çalışmak isterse eşin de çalışabilir zira seninle birlikte eşine de vize ve çalışma izni verilir.

Ankara Anlaşması vizesine başvurmak için herhangi bir ücret ödemen gerekmez. Yapman gereken kuracağın işe karar vermek, buna dair bir iş planı hazırlamak ve başvuru yapmaktır. Herhangi bir eğitim durumu şartı aranmaz. Aranan şey iş planının mantıklı olması ve o işi yapacak kadar sermaye ile 6 ay kadar geçinmene yetecek paraya sahip olmaktır.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  İngiltere'ye Vize Almadan Orda Bir Şirket Kurmak İşe Yarar Mı?

Avrupa Ülkeleri dışında olup bu imkana sahip olan başka ülke yoktur. Bu vize Türk vatandaşları için çok büyük imkanlar sağlamakta.

Ankara Anlaşması’nı blogumda detaylıca anlatıyorum. Bu konudaki yazılarıma İngiltere kategorisinden ulaşabilirsin.

Bu yazıyı beğendin mi?
mehmetc.com eposta listesine katıl, yeni yazı ve duyurulardan haberdar ol!
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )

Yazıyı paylaş!