İspanya’da Seçimlere Denk Gelen Tatil

Bizim Tatil Seçimlere Denk Geldi İyi mi! İyi tabi, İspanya Genel Seçimleri’nde gözlemcisin, daha ne istiyosun? 2016 yılındaki İspanya tatilimizde genel seçimler vardı. İspanyol arkadaşlarımız da haliyle oy kullanmaya gittiler, biz de yanlarında gittik.

Aynen bizim seçim muhabbetleri gibi bir sürü muhabbet dönüyor. Ritüeller de aynı. Mesela oy kullanmak için sabah erkenden kalktık, oy kullanmaya bir okula gittik. Bizim İspanyollar oylarını kullandı. Biz de o sırada etrafı izledik.

En çok merak ettiğim iktidar partisinin sandık görevlileri idi. Neyi merak ediyorsun diyeceksiniz, ortada “buralar hep benim, buranın ağası benim” edasıyla dolanıyorlar mı onu merak ettim. Öyle bir havaları yok, normal takılıyorlar.

Daha çok Podemos partisinin üyeleri dikkat çekiyordu. Dikkat çekmeleri de hava atmak şeklinde değil de, aynen parti gibi kendilerinin de renkli-sempatik insanlar olmasındandı. Bir tanesi bizim küçük Roke’yle muhabbete daldı, biz de ufaktan bir merhaba ettik.

Oy kullanılan yer her yerde olduğu gibi bir okul. İspanya’da siyasi ortam çok hareketli fakat oy kullanma sırasında ve ortamında herhangi bir gerginlik yok. Öyle çok kapalı aman oyumu kimse görmesin diye ya da oy pusulamın gizlice fotoğrafını çekeyim diye milletin çok uğraştığı da yok. Oy vermeye geliyorlar, oy kullanıyorlar, biraz da laklak yapıyorlar, hepsi bu.

Siyasi ortamdan biraz bahsetmek istiyorum. İspanya’da uzun süredir bir ekonomik kriz var. 2008’de konut piyasasının çökmesi ile başladı ve finans piyasasına sıçradı ve büyüdükçe büyüdü. Krizden dolayı politikacılar hedefte fakat herkes birbirini suçladığı için ve herkes “krizden sizi ben çıkarırım” vaadinde bulunduğu için krizin gerçek nedeni ve çıkış yolu bulunamıyor. Sürekli bir kısır tartışma hali var.

Ama buna rağmen ortam demokratik diyebilirim. Bir kere en başta belirtmem gereken şey, burda bir sol partinin iktidara gelme umudu var ve gelmesi de mümkün. Sosyalist Parti’nin tam ismi İspanya Sosyalist İşçi Partisi ve bu parti İspanya’nın en eski partisi. 1982-1996 ve 2004-2011 yıllarında ülkeyi yönetti. Yani bizdeki gibi sol her daim muhalefete mahkum değil İspanya’da. 2016 seçimlerinde ise %22 oy alabildi ve iktidar olamadı.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir ===>  Yine de Zaragoza'yı Görmeye Değdi

Sosyalist Parti’nin en büyük rakibi ve İspanya’nın en büyük iki partisinden bir diğeri ise Partido Popular, Halk Partisi. Burda Halk Partisi dendiğine bakmayın, evet Halk Partisi ama halktan daha çok kendi cebini düşünen, yozlaşmış ve boğazına kadar yolsuzluğa batmış politikacıların toplandığı bir parti. Özünde muhafazakar sağ bir parti. 1996, 2000 ve 2011 seçimlerinde tek başına iktidara gelmişliği var. Bunun dışında koalisyon ortaklıkları da olmuş. 2016 seçimlerinde ise %33 ile tek başına iktidar oldu. Oldu da iyi mi oldu? İyi olmadı tabii ki. Muhafazakar ve/veya sağ bir parti iktidar olur da bir yaraya işer mi biladerim? Hiç mümkün mü böyle birşey? Partido Popular iktidardayken zengin yine parasına para katarken olan orta sınıfa olacak. Orta sınıfın yaşamı zorlaşmaya devam edecek ve insanlar haklarını her geçen gün biraz daha kaybedecekler.

2016 İspanya Genel Seçimleri muhabbetine son vermeden önce size İspanya’nın şu andaki en canti partisinden bahsetmek istiyorum; Podemos.

Podemos, 2014’te Pablo Iglesias liderliğindeki bir grup akademisyen tarafından kuruldu. Pablo Iglesias’ın kendisi de bir akademisyen ve üstelik alanı Siyasal Bilimler. Film artisi gibi bir isme sahip olmasıyla, giyim tarzıyla ve uzun saçları ile akademisyen ve sonradan olma politikacıdan çok bir film artisine benziyor.

Adam genç, canti, hitabeti de fena değil, dolayısıyla bu tür artistik özelliklerine tav olan çok fakat Podemos’u kurmasındaki temel motiasyon İspanya’da yıllardır süregelen yolsuzluklara artık bir dur demek ve politik ortama dürüst ve yeni bir soluk getirmek.

Bu yüzden partinin ismini “Yapabiliriz” anlamına gelen Podemos koyuyorlar. 2016 seçimlerinde %21 gibi çok ciddi bir oy aldı ve ben de varım dedi. Bakalım bundan sonra neler yapacak. Toplumun bağrında esmiş bir heves gibi kaybolup gidecek mi yoksa kalıcı olmayı başarabilecek mi? Bunu hep birlikte yaşayıp göreceğiz ve ben İspanya politik alemlerinde olan biteni yine yazmaya devam edeceğim.

Mehmet Emin Coşkun

Bloğumda ilgi duyduğum konularda yazılarımı ve izlenimlerimi paylaşıyorum. Mesleğimi ve yaşadığım yeri merak edecek olursanız bilgisayar mühendisiyim, Londra'da yaşıyorum. Bana mehmetccom@fastmail.com eposta adresimden ulaşabilirsiniz.