İspanyol Faşistler Vur Dedi Almanlar Guernica’ya Acımadı

Madrid’deysen yapacak çok şey var her zaman. Bir sürü restoran-cafe-bar gezip arkadaşlarla sohbet edip İspanya’yı ve İspanyol’u biraz daha yakından tanımak mümkün.

Bunların yanında bir sürü etkinlik, müze, gösteri, vs. de mevcut. Biz bir öğleden sonra Reina Sofia müzesini gezelim dedik.

Reina Sofia Müzesi İspanyol Modern Sanatı ağırlıklı bir müze. Salvador Dali ve Pablo Picasso gibi ünlü ressamların eserlerini burda görmek mümkün fakat tema sadece resim değil. İspanya’nın yakın tarihinde yer alan her türlü olay, insan, gelişme, kargaşa, politika, sinema, müzik ve daha birçok konuda birçok sanatçının çeşitli eserlerini görmek münkün.

Örneğin Pablo Picasso’nun İspanya İç Savaşı sırasında İspanya’nın Bask Bölgesi’nin Guernica şehrine yapılan kanlı hava saldırılarını betimleyen “Guernica” isimli meşhur tablosu bu müzede. Tablo 26 Nisan 1937’de İspanyol faşist yönetiminin Alman ve İtalyan faşist güçlerinin hava kuvvetlerine şehre saldırı isteğini göndermesi ile gerçekleşir.

Alman ve İtalyan savaş uçakları birden fazla sorti yaparak şehri bombalar ve neredeyse yerle bir eder. Şehir o dönem 5000 nüfusludur. Hava saldırılarında 2000 kişinin öldüğü tahmin edilir ve tarihe “Guernica Katliamı” olarak geçer. İspanya İç Savaşı sırasında yaşanan en büyük trajedilerden biridir ve İspanya Tarihi’nde tam bir kara lekedir.

Müze Atocha Metro İstasyo’nunun hemen karşısında, ulaşımı çok kolay. Müzeyi gezmeden önce etrafta güzel bir öğle yemeği yiyebileceğin bir sürü yer mevcut.

Giriş ücreti 4 ila 8 euro. Dönemsel geçici sergilerin giriş ücreti 4 euro civarında iken, tüm müzeyi gezmek için ücret ise 8 euro. Müze görülmeye değer.

Müzenin web sitesine www.museoreinasofia.es/en adresinden ulaşabilir ve bu adresten Visit linkini tıklayarak bilet alabilirsiniz.

Mehmet Emin Coşkun

Bloğumda ilgi duyduğum konularda yazılarımı ve izlenimlerimi paylaşıyorum. Mesleğimi ve yaşadığım yeri merak edecek olursanız bilgisayar mühendisiyim, Londra'da yaşıyorum. Bana mehmetccom@fastmail.com eposta adresimden ulaşabilirsiniz.