Kapitalizm

Sosyal medyada paylaş!

Suyu kirletir, temizini şişeleyip sana parayla satar. Hastaneyi batırır, sonra sana özel sağlık sigortası satar. Zannedersinki bana iyi bakıyorlar, halbuki daha fazla ödeyesin diye seni daha da fazla hasta ederler.

Okulu dingonun ahırına çevirir, sonra sana özel okul satar; böyle kırrik mırrik yapan ağızla konuşan öğretmenli, etkinlikli, piknikli, spor salonlu, yemekhaneli, cancanlı, animasyonlu.

Ağacı keser, oturacak gölge bulamazsın, seni doldurur klimalı alışveriş merkezine, serinlersin bardağını 10 Lira’ya kitlediği limonata ile, o sırada gözün ve gönlün vitrinlerde.

Sana devlet dairesinde köpek muamelesi yapar, kötü davranırki devletle işim olmaz deyip herşeyin özelini arayasın diye.

Senin yaşadığın toplumda sana suni hiyerarşiler yaratırki, hiyerarşide bir üste çıkmak için birbirini yiyesin, kendi öz kardeşinin sırtına basıp yukarı tırmanmaya çalışasın diye, çalışma arkadaşının ümüğünü sıkmak için fırsat kollayasın diye.

Yandaşlar yaratıp zengin ederki, götün götün o yandaşlara yanaşmaya çalışasın, sen de yandaş olasın diye varsa eğer içindeki son karakter kırıntısını da satasın diye.

Güvenlikçili siteler yapar, çok katlı, sidikli havuzlu, kimsenin uğramadığı zemin kat spor odalı, panjurlu, aliminyum doğrama fransız balkonlu, içinde oturmak için yıllarca kredi ödeyesin diye.

Fellik fellik yabancı şirketler gelir ülkeni işgal ederki yatırım adı altında, sen CV parlatıp, oralarda çalışabilmek için kapılarında kul köle olup, kendi memleketlerinde adam yerine koyulmayan, bir üçüncü dünya ülkesine sürülmüş yabancı CEO’larına yalakalık yapasın diye.

Hülasa özetle kardeşim, kapitalizm bir ağaç diker, gölgesinde oturamazsa o ağacı bir kör baltayla keser, kesmesini bilir.

Sen de avunursun “bir üst sınıfa geçtim” sanarak, sandırılarak.

Kapitalizm’dir onun adı, deve dikeni misali insana kendi kanını içtikçe içtiren, içtirdikçe kendi kanına iştahlandıran.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  Bir Nobel, Bir Aziz ve Memleket Hasretinin Yıkıcı Nükleer Etkisi
Bu yazıyı beğendin mi?
mehmetc.com eposta listesine katıl, yeni yazı ve duyurulardan haberdar ol!
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )

Sosyal medyada paylaş!