Katalanların Abarttığı Kadar Olmayan Mabed Sagrada Familia

Evet yine karşınızda ünlü mimar Antoni Gaudí. Gaudi diyince aklıma nedense bigudi geliyor. Soyismi bigudiyi çağrıştırıyor ve de Gaudi’nin tarzı da aslında böyle bigudilenmiş keşmekeş bir saç gibi. Karmaşık bir zihnin mimariye yansıması diyorum ben buna. Mimar dediğin biraz çılgın olur evet tamam, fakat Gaudi’nin çılgınlığı Sagrada Familia kilisesinin hiç bitmeyen ve belki de hiç bitmeyecek inşaati ile birleşince ortaya Katalanlar’ın öve öve bitiremediği bir yapı, bizimse bu öve öve bitirememeyi bir türlü anlamadığımız bir garabet çıkıyor.

Sagrada Familia kilisesi Barselona’da bulunan sözüm ona modern mimari ile inşaa edilmiş bir kilise. Burda inşaa edilmiş diyorum ama inşaat hala devam ediyor ve bitecek gibi de görünmüyor.

Kilisenin ilk mimarı Francisco Villar. Yapımına 1882’de başlanıyor. Antoni Gaudi ise kilisenin inşaasına 1883 yılında dahil olur ve 1884’de baş mimar olarak atanır. O tarihten ölümüne kadar Sagrada Familia üzerinde çalışır.

Kilise 8 büyük kuleden oluşuyor. Hem içinde hem de dışında incilde geçen hikayeler ve tasvirler var. Bunlar kabartma heykeller şeklinde sunuluyor. Kilisenin içinde modern(!) mimari çok dikkat çekici bir şekilde uygulanmış ve çeşitli ışık oyunlarına yol açan pencere ve ışık hüzmesi tasarımları mevcut.

Dışarda vinçlerin olduğu, bir sürü işçinin, taş ustasasının, sanatçının ve mühendisin çalıştığı bir inşaat çabası var ve yoğun bir çaba. Bu sana “mübarek, kiliseye mi geldik yoksa bir şantiyeye mi” dedirtecek.

Çok ziyaret edilen bir yer, onun için kapısında sürekli kuyruk var. Girişte kilisenin hikayesini ve tarihini dinleyebileceğiniz sesli elektronik rehberlerden (audio guide) alabiliyorsunuz. Biz de bu rehberlerden aldık ve kilisenin hikayesini dinledik, anlatım güzel. Sesli rehberde birşey dikkatimi çekti; anlatımın başında kilisenin hangi fedakarlık ve çabalarla anlatıldığından bahsediyor ve bir yerde “Support of Catalan People” diyor. Tamam herşey iyi güzel de bu “Catalan People” ne şimdi? Bu İspanya’da bir kilise değil mi? İspanyollar’ın hiç mi katkısı yok? Hem din-iman-isa-meryem diyeceksin hem de her fırsatta bir ayrımcılık yapacaksın, oluyor mu? Hem “Sagrada Familia kilisesi tüm insanları kucaklayan bir mabettir, herkes Sagrada Familia Kilisesi’nde kendine yer bulur” diyeceksin hem de Katalan Halkı diye tutturacaksın, oluyor mu?

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir ===>  Seviya'da Bir Yaz Akşamı

Şuna kısaca buraya gelen ziyaretçiler her yıl bize milyonlarca dolar kazandırıyor, biz asıl onun peşindeyiz desene. Mesela 2007 yılında bu kiliseden başlayıp Fransa’ya uzanan, İspanya hızlı treni bağlantısı içeren bir tünel yapılması teklif edilmiş. Teklif kabul edilmemiş. Nedeni de kiliseyi tehikeye atabileceği ihtimali.

Kilise bir katolik kilisesi ve Fransa halkı da katolik ve siz bir tünel yapıp kiliseye Fransa’dan gelişi kolaylaştırıp her yıl buraya daha fazla ziyaretçi çekeceksiniz öyle mi? Bu mudur yani?

Burda anlatmaya çalıştığım şu; kilise mi yapıyorsunuz kardeşim siz? Bir yanı ile tarihi fakat bir yanı ile tarihi olmaktan çok uzak bir yapıyı korumaya mı çalışıyorsunuz? Yoksa hiçbiri değil de derdiniz şov ve her yıl milyonlarca para basan bir para makinesi inşaa etmek mi? Her yıl kiliseye yeni yeni birşeyler ekleyip bunu adeta bir dinsel Disneyland’e mi dönüştürmek?

Kilisenin yıllık inşaat bütçesi 20 milyon dolar civarında. Bu parayla kaç öksüz-yetim doyardı, kaç evsiz sıcak bir yuva bulurdu hiç hesap ettin mi? Kilisenin inşaatı için bağışta bulunan müminlerin parası gerçekten hayra mı harcanıyor? Yoksa üçkağıtçı mütahit gibi bu paraları alıp cukka mı yapıyorsun?

Ya da biz sana ve Katalanlar’a haksızlık ediyoruz, aslında insanoğlunun kendi tarihi boyunca tanrılarına imanını ispat etmeyi amaçlarcasına samimi müminler eliyle yaptığı mabetlerden sadece biri mi bu?

Tüm bunlara rağmen gidip görmeye değer. Obsesif ve zihni karışık bir mimar ile din simsarı yöneticilerin kilise yapacağız diye nasıl birşey inşaa ettiklerini göreceksin. Modern mimari ve İncil’e referans yapan tasvirler ilgini çekecek.

Mehmet Emin Coşkun

Bloğumda ilgi duyduğum konularda yazılarımı ve izlenimlerimi paylaşıyorum. Mesleğimi ve yaşadığım yeri merak edecek olursanız bilgisayar mühendisiyim, Londra'da yaşıyorum. Bana mehmetccom@fastmail.com eposta adresimden ulaşabilirsiniz.